۲۹ مرداد ۱۳۹۶، محمدجواد آذری جهرمی ۳۶ ساله از مجلس واسه رسیدن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سکان دار یکی از مهم ترین بخشای دولت دوازدهم شد. وزارت ارتباطات که پس از حضور جهرمی تغییرات مختلفی رو به خود دید حالا گزارشی از کارنامه یه سال گذشته رو منتشر کرده که در این مطلب، به چند قسمت مهم اون نگاهی داریم.

اولین سرفصل از این گزارش به  «پیشرفت زیرساختای ارتباطی کشور» اختصاص داره و بعضی از آمارهای مهم اون تو یه سال گذشته به این توضیح هستن:

  • افزایش بیشتر از ۱۰۰ درصدی ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال به ۲۲۱۹۱ گیگابیت بر ثانیه
  • افزایش بیشتر از ۸۰ درصدی ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل از ۹۹۵ به ۱۸۰۵ گیگابیت بر ثانیه
  • افزایش حدود ۷ برابری ظرفیت ترانزیت مرز به مرز بین الملل از ۵۵۸ به ۳۸۴۴ گیگابیت بر ثانیه
  • قرار گرفتن تموم شهرهای کشور تحت پوشش سراسری نسلای سوم و چهارم موبایل
  • افزایش ضریب نفوذ گوشی موبایل به ۱۱۰.۳۲ درصد

این بخش از گزارش هم اینکه به «تحقق عدالت اجتماعی و پیشرفت ارتباطات در روستاها و مناطق محروم» می پردازه؛ موضوعی که «محمود واعظی» وزیر ارتباطات دولت یازدهم هم در روزای آخر کاری خود به اون اهمیت خاصی می داد. در گزارش یه ساله وزارت ارتباطات گفته شده که ۴۲ هزار داهات به شبکه سیار دسترسی پیدا کردن و ۳۱ هزار داهات شبکه LTE دارن.

گزارش وزارت ارتباطات هم اینکه مشمول چند آمار قابل توجه دیگه هم شده. مثلا الان ۶۵ میلیون مشترک موبایل در ایران از شبکه پهن باند موبایل نسل سوم و چهارم استفاده می کنن که «رشد دو برابری در دولت دوازدهم رو تجربه کرده.» پیشی گرفتن سرعت اینترنت موبایل از متوسط جهانی و قرار گرفتنش در رتبه ۵۸ هم در این بخش گفته شده.

یکی دیگه از آمارهای قابل توجه، افزایش دو برابری ترافیک داخلی و رسیدن اون به ۴۳۷ گیگابیت بر ثانیه س که یکی از دلایل اون، «تعرفه گذاری و رگولاتوری کارآمد و درست در دولت دوازدهم» گفته شده.

سرفصل بعدی که وزارت ارتباطات به اون پرداخته، «پیشبرد اهداف ایران دیجیتال» نام گرفته که شامل داده ها و آمارهای مختلفی از تفاهم اسمای وزارت ارتباطات با بقیه وزارتا یا دستگاه هاست. اما بخشی که میشه از اون به عنوان چند تا نکته مهم یاد کرد، ۵ لایحه هستن که با موضوعات مراقبت و حفاظت از داده ها، حکمرانی الکترونیکی، تراکنشای الکترونیکی، شناسهای الکترونیک و مسیٔولیت ارایٔه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات آماده شدن.

وزارت ارتباطات در گزارش خود در مورد پشتیبانی از استارت آپا «جلوگیری از شکایات دولتی از کار و کاسبیای نوپا» رو هم ذکر کرده که در ماه های گذشته به شکل یه طرح به هیات دولت ارائه شد.

در این گزارش هم اینکه کارکرد پرداخت وام از طرف وزارت ارتباطات به بخش خصوصی هم تشریح شده که نشون میده کل وام پرداختی در دولت دوازدهم و در زمان حضور جهرمی در راس وزارت ارتباطات، ۳۸۷.۷۶۵ میلیون ریال بوده.

تو یه سال گذشته براساس گزارشای دریافت شده از کسب وکارها، بیشتر از ۹۳ هزار و ۷۰۰ شغل در بخش حمل و نقل هوشمند، تجارت الکترونیک و بازار نرم افزار موبایل ایجاد شده.

نکته باحال در سرفصل دوم این گزارش، معرفی کسب وکار و خدمات ایرونی به وسیله وزیر ارتباطاته که در شبکه های اجتماعی با هشتگ #کالای_ایرانی همراه شدن و این گزارش از اون به عنوان «یه قدم نوین در پشتیبانی از کالای ایرونی» یاد کرده.

سرفصل سوم مربوط به «پیشرفت دولت الکترونیکی» است که وزارت ارتباطات اونو یکی از مهم ترین بسترهای «سرویس دهی دولت به مردم، شفافیت پروسها و نظارت موثر» می دونه که می تونه فساد رو ریشه کن کنه. این گزارش اشاره می کنه که برابر مصوبه ۹ مرداد هیات وزیران، «تا الان خدمات مربوط به ۱۰۸ دستگاه اجرایٔی شامل ۷۷۹ خدمت و ۲۰۹۴ زیرخدمت احصا گردیده.» گزارش کارکرد یه ساله وزارت ارتباطات هم اینکه به پیشرفت ۲۰ رتبه ای و رسیدن به جایگاه ۸۶ در شاخص پیشرفت دولت الکترونیکی در جهان اشاره کرده.

آخرین وضعیت سرویسای وصل به شبکه ملی رد و بدل کردن اطلاعات هم به این شرحه.

سرفصل چهارم این گزارش به «حقوق شهروندی، شفافیت و جواب گویی» می پردازه و مهم ترین نتیجه کار اجرای حقوق شهروندی رو جفت و جور لایحه مراقبت و حفاظت از داده های شخصی می دونه. یکی دیگه از این نتیجه های کار به نقل از این گزارش، پیشرفت سهم محتوا با زبون فارسی در وب از ۱.۲ درصد به ۲ درصد بوده.

گزارش وزارت ارتباطات به رشد کاربران پیام رسانای بومی از ۱.۵ میلیون به ۱۰ میلیون و رشد ۴ برابری سرویسای ویدویی و افزایش دو برابری ترافیک داخلی هم اشاره می کنه و اونو یکی از علائم پیشبرد اهداف لایه محتوای شبکه ملی اطلاعات بیان می کنه. این سرفصل هم اینکه شامل آمارهای شخصی تری از آذری جهرمی است و اشاره می کنه که اون در این یه سال ۲۹ سفر استانی داشته و ۳۳ بار در مجلس شورای اسلامی حاضر شده. جهرمی از طرفی تا الان ۱۲۷ جلسه با مدیران بخش خصوصی داشته.

گزارش وزارت ارتباطات به طرح رجیستری هم اشاره ای مشخص می کنه و اونو دستاوردی به طور کاملً موفق می دونه که حاصل همکاری وزارت ارتباطات، وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز بوده. اونطور که در همین گزارش گفته شده، حجم ارزی موبایلای وارد شده به ایران از اول طرح ۶۰۱ میلیون دلار بوده و طرح رجیستری باعث «به صفر رسیدن قاچاق» شده.

نکته دیگری که در سرفصل حقوق شهروندی، شفافیت و جواب گویی به عنوان یه «تغییر» از اون نام برده شده، راه اندازی سامانه اندازه گیری و نمایش سطح تجمعی تشعشعات الکترومغناطیسی در ۷۰ نقطه تهران و ۱۷ نقطه شیراز براساس استاندارد ICNIRPه. وزارت ارتباطات هم اینکه از تغییری که در مدل تعرفه های اینترنت درست کرد به عنوان یه «اقدام خاص جهت تامین حقوق مصرف کنندگان» یاد می کنه؛ مدلی که حالا به عنوان «غیرحجمی» شناخته می شه.

این گزارش به حضور وزیر ارتباطات در شبکه های اجتماعی هم اشاره کرده و در همین رابطه می خونیم: «رابطه نزدیک وزیر به عنوان بالا ترین مقام مسیٔول در وزارت با مردم در شبکه های اجتماعی منتهی به تشخیص سریع تر تخلفات و کلاهبرداریا گردیده طوری که در چندین مورد مبالغ اخذ شده غیر قانونی به مردم برگردونده و با متخلفین برابر قانون برخورد شده.»

یکی از نکات باحال دیگه در این گزارش، اشاره به فیلترینگ تلگرام است. نقطه ای که باعث شد مشکلات بسیار زیادی در اینترنت کشور به خاطر تلاش واسه فیلتر کردن این پیام رسان مشاهده شه. وزارت ارتباطات در گزارش خود به همین نکته اشاره می کنه و میگه با تلاشی که داشته، تونسته کیفیت رو دوباره به نقطه قبل از فیلترینگ تلگرام برسونه. در توضیح همین موضوع می خونیم:

«هر چند حکم فرستاده شده قضایٔی مبنی بر فیلتر یه پیام رسان، در بازه ای موجب کاهش محسوس کیفیت گردید اما با تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دوباره کیفیت به نقطه قبل خود برگشت و روند صعودی خود رو پیش گرفت.»

نسخه کامل این گزارش از راه در دسترسه. شما کارکرد وزارت ارتباطات و محمدجواد آذری جهرمی تو یه سال گذشته رو چیجوری آزمایش می کنین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *