بعضی از خواص عجیب زعفران واسه سلامتی شامل بهبود سلامت تنفسی، تقویت سیستم گوارشی، رفع درد، بهبود عادات خواب، کاهش خونریزی، تقویت سلامت قلب، افزایش گردش خون، پیشگیری از دیابت،استواری استخونا، و بهبود عنلکر ایمنی بدن می شه.

زعفران

زعفران، ادویه ای عادی و محبوبه که از گلی به نام زعفران بدست میاد. اسم علمی اون Crocus sativus هستش، و میشه کلاله اونو خشک کرده و طی فرایندی تبدیل به ادویه ای مهم کرد، زعفران از نظر وزنی، با ارزش ترین ادویه س. این رشته های نازک، معمولا نارنجی مایل به قرمز بوده و با دست، از گلای زعفران به دقت جدا می شن. این گیاه معطر به خاطر قابلیتش واسه رنگ و طعم دادن به غذا، همراه با فواید خاصش واسه سلامتی، بسیار پرطرفداره. ترکیب ارگانیک بی همتا زعفران، اونو تبدیل به یه افزودنی قوی در رژیم غذایی تون کرده، چون شامل بیشتر از ۱۵۰ ترکیب متغیر شامل کاروتنوئیدها، سافرانال، کروستین، آنتی اکسیدانا و بقیه مواد بیوشیمیایی همراه با مواد معدنی و ویتامینا هستش که واسه سلامت آدم ضروریند.

زعفران

عادی ترین شکل زعفران، مدل خشک شده یا پودری اون هستش، اما شما می تونین مکملای زعفران رو هم از بعضی از فروشگاه های خوراک گیاهی جفت و جور کنین. تنها مقدار کمی از این چاشنی کافیه تا از فوایدش بهره مند شید، و بیشترین میزانی که باید روزانه مصرف کنین، بین نیم تا یه گرم از این ادویه با ارزشه. از زعفران میشه واسه ماساژ، شکلای جور واجور سوپ، نوشیدنیای گرم یا داروهای تلخ استفاده کرد. می تونین زعفران رو در بیشتر فروشگاه های غذایی ارگانیک و خواروبارفروشیا پیدا کنین، و قرصای مکمل اونم در عطاریا هست. حالا نگاهی دقیق تربه این گیاه جادویی میندازیم تا پرده از فواید بیشمارش ورداریم.

سلامت سیستم ایمنی

هرچند بیشتر فکر می کنیم اودیه ها، فواید خاصی ندارن و فقط ابزاری واسه مزه دادن به غذا هستن، اما واقعیت اینه که اودیه ها، شامل مقادیر خیلی از مواد مغذی خاص مانند ویتامین ث هستن. اسید اسکوربیک یا همون ویتامین ث، واسه سلامت آدم فوق العاده لازمه، چون باعث تحریک سیستم ایمنی بدن واسه تولید گلبولای سفید می شه که خط مقدم دفاعی بدن در برابر مریضیا بوده و هم اینکه واسه تولید کلاژن، لازمه، کلاژن هم واسه تولید سلولی در بدن جهت بازسازی زخم و جراحت، رشد عضله، بازسازی رگای خونی و تولید بافت، لازمه.

گردش خون

زعفران می تونه به عنوان یه افزاینده انرژی موثر عمل کرده و با افزایش گردش خون تون، متابولیسم بدن تون رو هم بیشتر کنه. وجود مقادیر خیلی از آهن در زعفران، یعنی این که این گیاه می تونه مقدار گلبولای قرمز خون تون رو زیاد کنه و در نتیجه موجب بیشتر شدن گردش خون و اکسیژن رسانی به سیستمای اندامی واسه سوخت و ساز سالم تر و پیشگیری از علائم کم خونی شه.

سلامت قلب و فشارخون

به نظر می رسه، بهبود سلامت قلب، امروزه، یکی از اهداف اصلی درسلامت انسانه، و یکی از راه های ساده واسه تامین این هدف، افزایش مصرف پتاسیم هستش. پتاسیم، به عنوان یه رگ گشا، استرس و فشار روی رگای خونی و شریانا رو کاهش داده و اجازه میده فشارخون، تنش و فشار روی سیستم قلبی و رگی رو تخفیف بده، که در آخر از اتفاق افتادن مواردی چون تصلب شرایین، حملات قلبی و سکته مغزی پیشگیری می شه.

دیابت

مقادیر خیلی از منگنز می تونه به بدن در بهینه سازی اندازه قند خون کمک کنه. دیابت، یکی از خطرناک ترین و شایع ترین مریضیا در دنیای امروزه، که در کل دنیا میلیونا نفر رو درگیر کرده. شما می تونین با کنترل اندازه قندخون، انسولین و گلوکز، از ایجاد زمینه واسه دیابت نوع دوم جلوگیری کرده یا اگه از این مریضی رنج می برید، علائم اونو کنترل کنین.

این را هم حتما بخوانید :
خطر وجود کرم‌های پنیری در بالش‌های قدیمی!

اضطراب و وضعیت روحی

می گن که زعفران، افسردگی ناچیز رو فرونشانده و وضعیت روحی رو در اونایی که همیشه زعفران مصرف می کنن، بهتر می کنه. ترکیبات بسیار فعال موجود در زعفران، تاثیراتی روی سیستم غدد درون ریز داشته و می تونه در شدید شدن رهاسازی هورمونایی که منتهی به حفظ سلامتی و شادی می شن، اثر داشته باشه. همین تاثیر مشابه در زنان به عنوان دلیلی واسه افزایش میل جنسی عمل می کنه. هم اینکه تحقیقات فراوون نشون داده، زعفران، یه داروی ضدافسردگی طبیعیه.

استواری استخون

بعضی از مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک موجود در زعفران، موجب جذب بیشتر و بهتر مواد مغذی مخصوصا کلسیم می شه. با افزایش اندازه کلسیمی که بدن ما می تونه از راه غذا جذب کنه، شانس بهتری در تقویت تراکم موادمعدنی استخون مون و درنتیجه پیشگیری از مریضیایی چون پوکی استخون و بقیه مریضیای مربوط به بالا رفتن سن داریم.

کارکرد عصبی

ویتامینای گروه ب، معمولا یکی از چیزهاییه که در سلامت آدم بهش اهمیت داده نمیشه، اما نقشی اساسی در کارکرد اعصاب درتمام بدن داره. حجم بالای ویتامین ب۶ یافته شده در چاشنی زعفران، می تونه به کارکرد بهتر سیستم عصبی کمک کرده و از بعضی از مشکلات کشنده و خطرناکی که از عملکر ضعیف سیستم عصبی ناشی می شه، جلوگیری کرد.

خواص ضد درد

آرامش درد، همیشه یکی از خواص مهم یه گیاه یا داروی طبیعیه، و ترکیب متغیر سافرانال موجود در زعفران، به عنوان آروم بخش و مسکن واسه خیلی از بیماران عمل می کنه. این تاثیر آرامش بخشی، می تونه به آرامش درد، کاهش اضطراب و استرس، بهبود عادات خواب و کلا آرامش ذهن و جسم کمک کنه که همیشه یه اتفاق خوبه!

پیشگیری از سرطان

زعفران با داشتن بیشتر از صد ترکیب متفاوت، خواص آنتی اکسیدانی خیلی از خود نشون داده. ترکیبات آنتی اکسیدانی متفاوتی در زعفران هست که خیلی از اونا رادیکالای آزاد رو در بدن پیدا کرده و خنثی می کنن، رادیکالای آزاد، تولیدان جانبی متابولیسم سلولی هستن که می تونن منتهی به تغییر سلولای سالم یا نابودی شون شن. زعفران می تونه سیستم عمومی ایمنی رو تقویت کرده و در موارد خاص تر، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری کنه.

اثرات گوارشی

یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین کاربرده های زعفران، واسه دل بهم خوردگی و نفخ زیاده. طبیعت ضد درد و ضد التهاب زعفران، به آروم کردن درد معده و کاهش التهاب کمک می کنه و در نتیجه موجب بهبود یبوست، کاهش نفخ، قولنج و دل پیچگی و درمون مریضیای جدی تر مانند زخم معده می شه.

ورم و التهاب

کرم و روغن زعفران، به عنوان ابزاری عادی در ماساژ، از ترکیبات این گل می تونه درد رو در سراسر بدن از بین برده وموجب آرامش شه. زعفران واسه آدمایی که از آسیبای ورزشی، آرتریت، نقرس و بقیه مریضیای التهابی رنج می برن، درمانی حیرت انگیزه. هم اینکه، واسه درمان موضعی کبودی و کوفتگی و زخما، ترکیبات آنتی اکسیدانی سریع العمل موجود در زعفران، می تونه به تسریع روند درمون بخشی کمک کنه.

کلام آخر جهت اخطار

مصرف زعفران در دوزهای بالا می تونه خطرات بالقوه داشته باشه، چون تجمع زیاد عناصر بسیار فعال موجود در زعفران، می تونه طیفی از اثرات جورواجور روی بدن داشته باشه. با این وجود، در دوزهای کمتر( مثلا در وعده های غذایی یا به شکل قرصای مکمل)، مشکلات جانبی خاص یا خصوصیات آلرژیک مشاهده نشده. بعضی از اثرات جانبی گزارش شده، شامل خشکی دهن، سرگیجه، تهوع، اضطراب، احساس خستگی، و تغییراتی در اشتها و ذائقه هستش، اما این علائم بسیار نادر هستن. مثل همیشه، قبل از اضافه کردن یه عامل جدید و جدی به رژیم گیاهی تون، با یه دکتر یا گیاه شناس علم آموخته مشورت کنین.

روش درست کردن چای زعفران خاص بالا بردن متابولیسم بدن

خواص زعفران واسه سلامت قلب

زعفران مجله سلامت گیاهان دارویی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *