به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ بالشا تنها اون وسایل نرم و پف کرده دوست داشتنی نیستن که به ما در بهتر خوابیدن کمک می کنن بلکه می تونن، محلی واسه تجمع میکروبا، سلولای مرده پوستی و حتی کرمای پنیری باشن؛ بله واقعا این طوره.

انجمن خواب انگلستان، پس از دو سال تحقیق به این نتیجه دست یافته که یه سوم از بالشایی که شما هر شب روی اون می خوابید می تونه محلی واسه تجمع یه عالمه از میکروبا باشه. این موجودات ریز و ذره بینی، با ۴ میلیمتر درازا ممکنه واسه خوردن پوستای مرده شما جشن بگیرن و این فعالیت اونا در هوای گرم و مرطوب زیاد میشه.

تحقیقاتی که در سال گذشته روی بالشایی از جنس پر و یا الیاف مصنوعی انجام شد، این نتیجه رو در بر داشت که بالشایی با عمر بین ۱٫۵ تا ۲۰ سال، می تونن، بین ۴ تا ۱۷ نوع قارچ رو در خود داشته باشن.

mite

تصویر یه کرم پنیر رو توجه می کنین. این موجود کوچیک دوست داره که در بالش شما خونه کنه

ً خیلی از آلرژیاتون هم می تونه به دلیل وجود همین موجودات موذی و ریز مخفی شده در بالش هاتون باشه. از سالای ۱۹۵۰ گسترش شکل های جور واجور آلرژیا زیاد شد. دکتر فیلیپ تیرنو که یه میکروبیولوژیست و پاتالوژیست از دانشگاه پزشکی نیویورکه در مصاحبه ای با «تِک اینسایدر» از باور قطعی خود در این باره میگه. ایشون باور داره دلیل خیلی از این آلرژیا، همون میکروبا، قارچا و سلولای مرده ای هستن که سالای ساله در بالشایی که هر شب سرتون رو روی اونا می ذاریم، خونه کردن.

ایشون به این نکته هم اشاره میکنه که دلیل اصلی آلرژیایی که ما دائم به دنبال دلیل واسه اونا هستیم، می تونن همین نزدیکی و در زیر سرتون باشه، یعنی بالش هامون. انجمن آلرژی و آسم آمریکا هم این گفته دکتر تیرنو رو تایید می کنه.

گروه پژوهشی این مطالعه بر به کار گیری روبالشیای ضدآبی که از آلرژی جلوگیری به عمل میارن مانند Allersoft تاکید زیادی می کنن.

راه دیگه چیه؟ (خصوصا واسه ما ایرانیا که دسترسی راحتی به مورد اول نداریم) دو بار در سال، بالش هاتون رو بشورید. نه فقط با این کار، به نرم و پفی تر شدن اونا کمک کردین بلکه تموم قسمتای اون رو هم تمیز و ضدعفونی می کنین. با نگهداری بهتر از بالش هاتون می تونین دووم اونا رو هم بیشتر کنین. واسه این کار، یه مدت بالش خود رو در آب گرم و مواد شوینده بذارین و سریع اون رو آبکشی نکنین. با این کار تموم جرمای احتمالی اون رو از بین می برید.

خیلی از کارشناسان هم پیشنهاد می کنن که هر ۶ ماه یه بار و تا مدت ۳ سال بالش هاتون رو عوض کنین. وگرنه همیشه اون رو بشورید تا تموم جرمای احتمالی از بین برن.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

بازنشر ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *