محققان مرکز خدمات ایمنی اینترنت مدافع سایبر با بررسی خطرناکترین فعالیتهایی که میشه به صورت آنلاین انجام داد به توضیح چگونگی مواظبت در برابر این خطرات پرداختن . با طرح این سوالات که چقدر به فعالیتهای آنلاینی که انجام می دید ، سایتایی که به اون مراجعه می کنین و حتی لینکهایی که در صفحات اینترنتی روی اون کلیک می کنین توجه دارین ؟

شاید بشه گفت همه فعالیتهای آنلاین می تونن واسه رایانه ، کاربر و حریم خصوصی کاربر داغون کننده و خطرساز باشه اما به طور قطع تعدادی از این فعالیتا هستن که انجام اونا به تنهایی می تونن مشکلات بزرگ و گاه غیر قابل جبرانی رو واسه کاربران به وجود بیارن .

خطر اول :

فعال کردن گزینه ” ورود من به سیستم رو ثبت کن “( منو به خاطر در امضا ) در رایانه های عمومی

راه مواظبت :

— آسونترین راه حل اینه که اگه از رایانه شخصی خود استفاده نمی کنین ، هرکز این گزینه رو فعال نکنین .

— اگه از مکانی عمومی به وب سایتهای مانند گوگل ، آمازون و یا ای — بی وارد شدین ، در آخر کار از خروج از سایت مطمئن شین . ( خروج )

— واسه حفظ حریم خصوصی خود پس از پایان کار با رایانه تاریخ مرورگر اینترنتی خود رو پاک کنین .

— واسه جلوگیری از کنترل فعالیتهای آنلاین خود می تونین از حالت ” پنهونی ” مرورگر خود استفاده کنین . این حالت در اینترنت اکسپلورر ۸ ، InPrivate مرور و در کروم گوگل پنجره جدید نا شناس اسمشه .

— هیچوقت هیچ رمز عبوری رو روی مرورگر خود ذخیره نکنین ، حتی اگه مرورگر از شما این رو بخواد چون افراد دیگری می تونن خیلی راحت ازش استفاده کنن .

— درباره رایانه های محل کارتون با احتیاط باشین چون تنها تا وقتی که در محل کارتون باشین در اختیار شماس و بقیه روز می تونه در دسترس بقیه باشه و بقیه هم می تونن همه اطلاعات شخصی شما رو خیلی راحت واسه خود ارسال کنن .

خطر دوم :

به روز نکردن ویندوز ، جاوا ، ادوبی ریدر ، ادوبی فلش

راه مواظبت :

— برنامه های جاوا ، فلش و ریدر در صورت آپدیت نشدن به دلیل نقصهای ایمنی ، مسئول خیلی از آلودگیای رایانه ای هستن . آسونترین راه خلاصی از اینجور آلودگیایی آپدیت دائمی این چند نرم افزاره ، فلش واسه آپدیت به صورت خودکار از شما درخواست می کنه اما واسه آپدیت جاوا کاربر باید به صورت روزانه اقدام کنه . هم اینکه ادوبی ریدر هم از سیستم آپدیت خودکار برخورداره .

— از آپدیت سیستم عامل ویندوز مطمئن شین . یکی از راه های اینکار قرار دادن تنظیمات ویندوز روی آپدیت خودکاره . این کار رایانه و نقاط ضعف ایمنی سیستمهای عامل رو کمتر در دسترس هکرها قرار میده .

خطر سوم :

جستجوی شایعات درباره افراد مشهور یا موضوعات غیر اخلاقی

راه مواظبت :

— مواظبت از این خطر دیگه احتیاجی به فکر کردن نداره . به دلیل اینکه این موضوعات مواردی هستن که هکرها از گرایش ناخواسته تعداد خیلی از کاربران اینترنتی به اونا آگاهی دارن . از این موضوعات واسه حمله های جدید به رایانه ها خوب استفاده می کنن ، پس آسونترین راه حل اینه که دور اینجور وب سایتها و جستجوهای اینترنتی رو خط بکشین .

— اگر مجبور به جستجوی اینجور مفاهیمی هستین ، از بخشهای خبری سایتهایی مانند گوگل یا بینگ استفاده کنین چون این سایتها از وب سایتهای منبع آزمایش اولیه ای دارن و این می تونه از اندازه احتمال آلوده شدن رایانه ها کم کنه .

— وقتی که قصد جستجو در گوگل رو دارین از نشانی صفحه : / / به www.google.com جای http://www.google.com استفاده کنین چون این نشانی اطلاعات مورد نظر شما رو به لایه ای مواظبت شده و رمزگذاری شده می فرسته . این روش هم می تونه اندازه آلودگی به ویروسهای رایانه ای رو در این شرایط کم کنه .

خطر چهارم :

به کار گیری بیت تورنت واسه دانلود نرم افزارها ، برنامه های تلویزیونی و فیلمهای تحت قانون حق افزایش

این را هم حتما بخوانید :   خواص آجیل برای سلامت قلب

راه مواظبت :

— فقط از وب سایتهای قانونی و رسمی دانلود مانند iTunes ، Hulu و دیگه وب سایتهای قانونی استفاده کنین و به هر قیمتی از سایتهای تورنت یا سیلابیحتی اگه آلوده به ویروس هم نباشن ، استفاده نکنین . چون بعضی از تبلیغات فرستاده شده روی این وب سایتها می تونن بدون انجام کاری خاص از طرف کاربر ، رایانه رو آلوده کنن .

— اطلاعات و مطالب به سرقت رفته رو دانلود نکنین .

— هیچوقت اطلاعات و مطالب به سرقت رفته رو دانلود نکنین !

خطر پنجم :

بازی آنلاین در هر وب سایتی

راه مواظبت :

— موقع دانلود نرم افزارهای بازیهای رایگان بسیار احتیاط کنین چون اگه نرم افزار آلوده باشه می تونه رایانه رو در خطر بذاره .

— اطلاعات ورود به بازی خود رو در اختیار غریبها قرار ندین . در واقع هیچ نوع اطلاعات شخصی یا غیر شخصی خود رو در اختیار همبازیای آنلاین خود قرار ندین چون در این صورت و در آسونترین حالت داراییای مجازی خود رو از دست میدید و در بدترین حالت پولهایتان به سرقت میره .

— فریب حیله قدیمی ” رازهای فارم ویل ” رو نخورین چون به این شکل یه ویروس تروجان رو دانلود کردین و یا اطلاعات فیس بوک خود رو در اختیار یه تبهکار مجازی قرار دادین .

خطر ششم :

تنظیم نکردن بخش ایمنی فیس بوک و فعال گذاشتن گزینه قرار دادن اطلاعات در اختیار ” همه “

راه مواظبت :

— تنظیمات ایمنی فیس بوک رو با دقت بخونین و اجازه ندین بخش ” دوست دوستانم ” امکان دیدن اطلاعاتی مثل شماره تلفن ، تاریخ تولد و دیگه اطلاعات خصوصی رو داشته باشن . از همه اینجور اطلاعاتی میشه واسه جعل هویت شما روی کارتهای اعتباری دیگه استفاده کرد .

— تنها ” دوستان ” باید به لایه های شخصی تر اطلاعات شما دسترسی داشته باشن . از این رو در انتخاب ” دوستان ” خود دقت کنین .

خطر هفتم :

اتصال به شبکه های وایرلس نامعلوم

راه مواظبت :

— در مکانهای عمومی مانند فرودگاه ها و هتلها مراقب اتصال به شبکه های وایرلس نامعلوم باشین . مثلا تو یه هتل از انتخاب یه شبکه شناخته شده و قانونی مطمئن شین . چون در حالی که شما از محیطی به ظاهر ایمن و واقعی در اینترنت استفاده می کنین ، هکرها می تونن شما رو تحت نظر داشته باشن .

— تنظیم حالت استفاده در اماکن عمومی از لپ تاپ ، ایمنی بیشتری واسه اون به ارمغان میاره و به اشتراک نگذاشتن فایلهای جور واجور در اماکن عمومی می تونه این ایمنی رو زیاد کنه .

خطر هشتم :

به کار گیری یه رمز عبور واسه همه فعالیتهای آنلاین

راه مواظبت :

— نگهداشتن ده ها رمز ورود کار بسیار سختیه و از این رو چیز عجیبی نیس که فردی از یه رمز عبور واسه همه فعالیتای آنلاینش استفاده کنه . اما اگه همون یه رمز عبور هم شناسایی شه کل زندگی آنلاین شما واسه جهان رو می شه .

— رمزهای عبور جور واجور رو واسه کارای جور واجور نگه دارین . مثلا رمز عبور ایمیل خود رو متفاوت از رمز ورود به شبکه اجتماعی خود انتخاب کنین .

— مرورگرهای خاص ای می تونن به شما در داشتن یه رمز ورود اصلی واسه دسترسی به همه رمز ورودهایتان کمک کنن . به این شکل اگه واسه خدمات جور واجور آنلاین رمزهای متفاوتی داشته باشین فقط با به یاد سپردن یه رمز عبور می تونین همه اونا رو در زمان نیاز ببینین .

خطر نهم :

تلاش واسه گرفتن آی — پد ، پلی استیشن ۳ و یا دیگه وسایل الکترونیکی به صورت رایگان

راه مواظبت :

— منطقی باشین ، هیچوقت کسی یه آی — پد یا دیگه وسایل الکترونیکی رایگان به شما نمیده ، پس فریبش رو نخورین .

— از هر نوع بخشش آنلاین که هیچ برند مشهوری از اون پشتیبانی نمی کنه روگردان باشین ، حتی اگه این پیشنهاد تحت پشتیبانی برنده های آنلاین باشه .

— به بسته نرم افزاری ایمنی به روز شده ای مجهز باشین چون نرم افزارها معمولا می تونن اینجور پیشنهادهای تبهکارانه ای رو ردیابی کرده و از فریب خوردن شما جلوگیری کنن .

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

اینترنت علمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *