خطرناکترین کارهای آنلاینی که می توان انجام داد

محققان مرکز خدمات ایمنی اینترنت مدافع سایبر با بررسی خطرناکترین فعالیتهایی که میشه به صورت آنلاین انجام داد به توضیح چگونگی مواظبت در برابر این خطرات پرداختن . با طرح این سوالات که چقدر به فعالیتهای آنلاینی که انجام می دید ، سایتایی که به اون مراجعه می کنین و حتی لینکهایی که در صفحات اینترنتی روی اون کلیک می کنین توجه دارین ؟

شاید بشه گفت همه فعالیتهای آنلاین می تونن واسه رایانه ، کاربر و حریم خصوصی کاربر داغون کننده و خطرساز باشه اما به طور قطع تعدادی از این فعالیتا هستن که انجام اونا به تنهایی می تونن مشکلات بزرگ و گاه غیر قابل جبرانی رو واسه کاربران به وجود بیارن .

خطر اول :

فعال کردن گزینه ” ورود من به سیستم رو ثبت کن “( منو به خاطر در امضا ) در رایانه های عمومی

راه مواظبت :

— آسونترین راه حل اینه که اگه از رایانه شخصی خود استفاده نمی کنین ، هرکز این گزینه رو فعال نکنین .

— اگه از مکانی عمومی به وب سایتهای مانند گوگل ، آمازون و یا ای — بی وارد شدین ، در آخر کار از خروج از سایت مطمئن شین . ( خروج )

— واسه حفظ حریم خصوصی خود پس از پایان کار با رایانه تاریخ مرورگر اینترنتی خود رو پاک کنین .

— واسه جلوگیری از کنترل فعالیتهای آنلاین خود می تونین از حالت ” پنهونی ” مرورگر خود استفاده کنین . این حالت در اینترنت اکسپلورر ۸ ، InPrivate مرور و در کروم گوگل پنجره جدید نا شناس اسمشه .

— هیچوقت هیچ رمز عبوری رو روی مرورگر خود ذخیره نکنین ، حتی اگه مرورگر از شما این رو بخواد چون افراد دیگری می تونن خیلی راحت ازش استفاده کنن .

— درباره رایانه های محل کارتون با احتیاط باشین چون تنها تا وقتی که در محل کارتون باشین در اختیار شماس و بقیه روز می تونه در دسترس بقیه باشه و بقیه هم می تونن همه اطلاعات شخصی شما رو خیلی راحت واسه خود ارسال کنن .

خطر دوم :

به روز نکردن ویندوز ، جاوا ، ادوبی ریدر ، ادوبی فلش

راه مواظبت :

— برنامه های جاوا ، فلش و ریدر در صورت آپدیت نشدن به دلیل نقصهای ایمنی ، مسئول خیلی از آلودگیای رایانه ای هستن . آسونترین راه خلاصی از اینجور آلودگیایی آپدیت دائمی این چند نرم افزاره ، فلش واسه آپدیت به صورت خودکار از شما درخواست می کنه اما واسه آپدیت جاوا کاربر باید به صورت روزانه اقدام کنه . هم اینکه ادوبی ریدر هم از سیستم آپدیت خودکار برخورداره .

— از آپدیت سیستم عامل ویندوز مطمئن شین . یکی از راه های اینکار قرار دادن تنظیمات ویندوز روی آپدیت خودکاره . این کار رایانه و نقاط ضعف ایمنی سیستمهای عامل رو کمتر در دسترس هکرها قرار میده .

خطر سوم :

جستجوی شایعات درباره افراد مشهور یا موضوعات غیر اخلاقی

راه مواظبت :

— مواظبت از این خطر دیگه احتیاجی به فکر کردن نداره . به دلیل اینکه این موضوعات مواردی هستن که هکرها از گرایش ناخواسته تعداد خیلی از کاربران اینترنتی به اونا آگاهی دارن . از این موضوعات واسه حمله های جدید به رایانه ها خوب استفاده می کنن ، پس آسونترین راه حل اینه که دور اینجور وب سایتها و جستجوهای اینترنتی رو خط بکشین .

— اگر مجبور به جستجوی اینجور مفاهیمی هستین ، از بخشهای خبری سایتهایی مانند گوگل یا بینگ استفاده کنین چون این سایتها از وب سایتهای منبع آزمایش اولیه ای دارن و این می تونه از اندازه احتمال آلوده شدن رایانه ها کم کنه .

— وقتی که قصد جستجو در گوگل رو دارین از نشانی صفحه : / / به www.google.com جای http://www.google.com استفاده کنین چون این نشانی اطلاعات مورد نظر شما رو به لایه ای مواظبت شده و رمزگذاری شده می فرسته . این روش هم می تونه اندازه آلودگی به ویروسهای رایانه ای رو در این شرایط کم کنه .

خطر چهارم :

به کار گیری بیت تورنت واسه دانلود نرم افزارها ، برنامه های تلویزیونی و فیلمهای تحت قانون حق افزایش

راه مواظبت :

— فقط از وب سایتهای قانونی و رسمی دانلود مانند iTunes ، Hulu و دیگه وب سایتهای قانونی استفاده کنین و به هر قیمتی از سایتهای تورنت یا سیلابیحتی اگه آلوده به ویروس هم نباشن ، استفاده نکنین . چون بعضی از تبلیغات فرستاده شده روی این وب سایتها می تونن بدون انجام کاری خاص از طرف کاربر ، رایانه رو آلوده کنن .

— اطلاعات و مطالب به سرقت رفته رو دانلود نکنین .

— هیچوقت اطلاعات و مطالب به سرقت رفته رو دانلود نکنین !

خطر پنجم :

بازی آنلاین در هر وب سایتی

راه مواظبت :

— موقع دانلود نرم افزارهای بازیهای رایگان بسیار احتیاط کنین چون اگه نرم افزار آلوده باشه می تونه رایانه رو در خطر بذاره .

— اطلاعات ورود به بازی خود رو در اختیار غریبها قرار ندین . در واقع هیچ نوع اطلاعات شخصی یا غیر شخصی خود رو در اختیار همبازیای آنلاین خود قرار ندین چون در این صورت و در آسونترین حالت داراییای مجازی خود رو از دست میدید و در بدترین حالت پولهایتان به سرقت میره .

— فریب حیله قدیمی ” رازهای فارم ویل ” رو نخورین چون به این شکل یه ویروس تروجان رو دانلود کردین و یا اطلاعات فیس بوک خود رو در اختیار یه تبهکار مجازی قرار دادین .

خطر ششم :

تنظیم نکردن بخش ایمنی فیس بوک و فعال گذاشتن گزینه قرار دادن اطلاعات در اختیار ” همه “

راه مواظبت :

— تنظیمات ایمنی فیس بوک رو با دقت بخونین و اجازه ندین بخش ” دوست دوستانم ” امکان دیدن اطلاعاتی مثل شماره تلفن ، تاریخ تولد و دیگه اطلاعات خصوصی رو داشته باشن . از همه اینجور اطلاعاتی میشه واسه جعل هویت شما روی کارتهای اعتباری دیگه استفاده کرد .

— تنها ” دوستان ” باید به لایه های شخصی تر اطلاعات شما دسترسی داشته باشن . از این رو در انتخاب ” دوستان ” خود دقت کنین .

خطر هفتم :

اتصال به شبکه های وایرلس نامعلوم

راه مواظبت :

— در مکانهای عمومی مانند فرودگاه ها و هتلها مراقب اتصال به شبکه های وایرلس نامعلوم باشین . مثلا تو یه هتل از انتخاب یه شبکه شناخته شده و قانونی مطمئن شین . چون در حالی که شما از محیطی به ظاهر ایمن و واقعی در اینترنت استفاده می کنین ، هکرها می تونن شما رو تحت نظر داشته باشن .

— تنظیم حالت استفاده در اماکن عمومی از لپ تاپ ، ایمنی بیشتری واسه اون به ارمغان میاره و به اشتراک نگذاشتن فایلهای جور واجور در اماکن عمومی می تونه این ایمنی رو زیاد کنه .

خطر هشتم :

به کار گیری یه رمز عبور واسه همه فعالیتهای آنلاین

راه مواظبت :

— نگهداشتن ده ها رمز ورود کار بسیار سختیه و از این رو چیز عجیبی نیس که فردی از یه رمز عبور واسه همه فعالیتای آنلاینش استفاده کنه . اما اگه همون یه رمز عبور هم شناسایی شه کل زندگی آنلاین شما واسه جهان رو می شه .

— رمزهای عبور جور واجور رو واسه کارای جور واجور نگه دارین . مثلا رمز عبور ایمیل خود رو متفاوت از رمز ورود به شبکه اجتماعی خود انتخاب کنین .

— مرورگرهای خاص ای می تونن به شما در داشتن یه رمز ورود اصلی واسه دسترسی به همه رمز ورودهایتان کمک کنن . به این شکل اگه واسه خدمات جور واجور آنلاین رمزهای متفاوتی داشته باشین فقط با به یاد سپردن یه رمز عبور می تونین همه اونا رو در زمان نیاز ببینین .

خطر نهم :

تلاش واسه گرفتن آی — پد ، پلی استیشن ۳ و یا دیگه وسایل الکترونیکی به صورت رایگان

راه مواظبت :

— منطقی باشین ، هیچوقت کسی یه آی — پد یا دیگه وسایل الکترونیکی رایگان به شما نمیده ، پس فریبش رو نخورین .

— از هر نوع بخشش آنلاین که هیچ برند مشهوری از اون پشتیبانی نمی کنه روگردان باشین ، حتی اگه این پیشنهاد تحت پشتیبانی برنده های آنلاین باشه .

— به بسته نرم افزاری ایمنی به روز شده ای مجهز باشین چون نرم افزارها معمولا می تونن اینجور پیشنهادهای تبهکارانه ای رو ردیابی کرده و از فریب خوردن شما جلوگیری کنن .

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

اینترنت علمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *