به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، یه مقام آگاه نفتی با اعلام این خبر گفت: شرکت ایرونی تدبیر انرژی که درخواست خرید پالایشگاه بتی کورون از شرکت فرانسوی پتروپلاس رو داشت، بر خلاف اینکه در فهرست تحریم اتحادیه اروپا قرار نداشت اما کارشکنیای آمریکا و دولت فرانسه موجب شد تا کار خرید این پالایشگاه با مشکلات بسیار زیاد ای مواجه شه البته این شرکت ایرونی بازم به عنوان یه خریدار مطرحه.

ایشون اضافه کرد: این شرکت ایرونی در کنار خرید پالایشگاه بتی کورون، کارایی رو واسه خرید دومین پالایشگاه اروپایی هم شروع کرده.

این مقام نفتی با اعلام اینکه حالا خوبیش اینه شرایط شرکت انرژی تدبیر واسه خرید پالایشگاه دوم در یکی از کشورای اروپایی محیاه گفت: با امید به اینکه این شرکت بتونه در کنار پالایشگاه فرانسوی به پالایشگاه دوم خارجی هم برسه.

شرکت تدبیر انرژی در اردیبهشت ماه سال جاری اقدامات اولیه رو واسه خرید پالایشگاه نفتی بتی کورون در فرانسه شروع کرد و به همین منظور یه هیئت تجاری ایران از شرکت انرژی «تدبیر» به طور رسمی اعلام کرد که آماده س، این پالایشگاه رو با قبول تعهد حفظ کارکنان اون بخره.
پالایشگاه «بتی کورون» که الان جزء دارایی های زنجیره ای شرکت ورشکسته «پترو پلاس» سوئیسی در کشور فرانسه س، قبل از این قرار بود بوسیله شرکت نفتی شل پیشرفت یابد، ولی پیشرفت اون به دلیل نبود تامین خوراک لازم این پالایشگاه با موفقیت انجام نشده.
همزمان با اعلام تحریم های خرید نفت ایران بوسیله اتحادیه اروپا، به دلایل جور واجور از جمله بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی و هم اینکه ادامه رکود اقتصادی و بحران بدهی های ملی کشورای اروپایی، شرکت بزرگ پالایشی به نام PETRO PLUS که زنجیره ای از پالایشگاه ها رو در کشورای جور واجور اروپایی تحت مالکیت داشت، با ضرردهی مواجه شده و عزمشو جزم کرد چند شرکت پالایشی خود رو در بعضی کشورای اروپایی تعطیل کنه.

واحد پالایشگاهی petro plus در فرانسه هم از جمله واحدهایی بود که در لیست تعطیلی پالایشگاه ها قرار گرفت. بر این پایه با در نظر گرفتن حضور نفت ایران در سبد تامین خوراک این پالایشگاه، تعطیلی پالایشگاه petro plus در فرانسه این امکان رو واسه فرانسوی ها درست کرد که تحت مدیریت رئیس جمهور تندرو و پیرو سیاست های آمریکا یعنی نیکلا سارکوزی، یکی از اولین کشورای اروپایی باشه که واردات نفت از ایران رو متوقف می کنه.

در عین حال تعطیلی این واحد پالایشگاهی، موجب حذف تعداد زیادی شغل مستقیم و غیر مستقیم در صنعت پالایش و پخش فرآورده های نفتی در فرانسه شده.

باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *