34382_185

گری ویلیامز، سرخدمتکار (butler) قبلی و رییس فعلی موسسه سرخدمتکاران بریتانیا، تخمین می زند هرساله که حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ سرخدمتکار در بریتانیا آموزش می بینن و از این بین تنها حدود نصف اونا در بریتانیا می مانند.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، مابقی به خارج می روند و پیش خونواده های طبقۀ متوسط چین و در کشورای نفتی حاشیۀ خلیج فارس مشغول به کار می شن.

سرخدمتکاری در بحرین

سارا وستین رحمانی، که ادارۀ آکادمی سرخدمتکاران بریتانیا رو برعهده داره، می گوید که حدود ۳۰ درصد کسائی که سرخدمتکاران بریتانیایی رو به کار می گیرند، ساکن امارات متحدۀ عربی، قطر و عربستان سعودی هستن. این آکادمی در لندن واقع شده، اما خدمات آموزشیش رو در سراسر جهان ارائه می دهد.

به گفتۀ رحمانی، کارفرمایان سرخدمتکاران شامل خونواده های سلطنتی، شیوخ، و صاحبان نفت می شه.

ویلیامز می‎گوید که متوسط حقوق سالانۀ سرخدمتکاران در انگلستان بین ۵۷ تا ۷۱ هزار دلار است. به گفتۀ رحمانی، اندازه حقوق در کشورای خلیج فارس یکم بالاتره و میانگین حقوق سرخدمتکاران شاغل در این کشورها هرساله به ۹۳۰۰۰ دلار می رسد. این سرخدمتکاران از مالیات معافند و معمولاً جایزه هم می گیرند.

اما قضیۀ “سوپر سرخدمتکارها” فرق می کنه. یعنی کسائی که سوابق خوبی پیش هتلهای سرشناس و خونواده های سلطتنتی دارن و در خارج از بریتانیا واسه “اربابان” پولدار کار می کنن. اونا خیلی راحت می تونن سالی بین ۱۴۳ تا ۱۵۷ هزار دلار کسب درآمد کنن.

در سال ۲۰۱۴، رحمانی ۳۰ سوپر سرخدمتکار واسه کارایی در خلیج فارس که حقوقی بیشتر از ۱۴۳۰۰۰ دلار داشته ان فرستاده س. در سال ۲۰۱۵، این تعداد به دو برابر زیاد شده.

با جیوز آشنا شید

جون دریری یه سوپر سرخدمتکاره. اون ۴۰ و چند ساله س و اصالتاً اهل ایرلند شمالیه. اون علاوه بر اینکه برنامۀ سفرهای رییسش رو که یه تاجره، رفع و مراجعه می کنه، کارای پیشخدمتی و سرو غذا رو هم انجام می دهد و اطمینان حاصل می کنه که ویزاهای ریسش به روز هستن. دریری سه تا از ملکهای کارفرمایش رو مدیریت می کنه. یکی از این املاک در بالکانه که ۳۴ خدمه داره، دیگه در لندنه با ۱۲ خدمه و ملک سوم در حال ساخته.

اون می گوید: “شما باید بدونین که چه وقتی پشت پرده باشین و زیاد دخالت نکنین، و هم اینکه باید بسیار به وقت اربابتان احترام بذارین و همیشه راحتی اون رو در اولویت بذارین و مطمئن شین که کارای خونه مثل ساعت انجام می شه. شما باید همیشه گوش به زنگ باشین و بسیار معتقد و هم اینکه خیلی حریم شخصی ندارین. اما باید اعتراف کنم که عاشق کارم هستیم.”

واسه کارفرمایان پولدار خاورمیانه ای، آسیایی یا روس، یکی از جذابیتهای سرخدمتکاران بریتانیایی، علم اونا نسبت به رسومات انگلیسی غذا خوردن و لباس پوشیدن رسمیه.

اما دیگه خبری از اون سرخدمتکاران سالخورده ای که یه عمر در اون سمت هستن و در فیلمها دیده اید نیس. میانگین سن سرخدمتکاران که به استخدام کارفرمایان در می آیند ۴۱ ساله و ۴۰ درصد کسائی رو که بوسیله آکادمی سرخدمتکاری بریتانیا واسه سرخدمتکاری اعزام می شن رو زنان تشکیل میدن. خیلی از این زنان به عنوان خدمتکاران شخصی زنان حاشیۀ خلیج فارس فعالیت می کنن.

بسیاری سرخدمتکاران قدیمً مشاغل دیگری داشته ان. دریری قبلاً به عنوان طراح گرافیک کار می کرده است. با کاهش نیرویی که در در نیروهای مسلح انجام شده، خیلی از سرخدمتکاران امروزی کسائی هستن که قدیمً در نظام خدمت می کرده ان. هم اینکه تعداد زیادی بازیگر قبلی هم به این شغل روی آورده ان، که با توجه با عناصر نمایشی ای که در کار سرخدمتکاری هست، عجیب نیس.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *