سال ۹۳ در حالی به روزای آخر اش نزدیک می شه که بعضی شهرها و مکان هایی که تا قبل از این برامون آشنا نبودن، الان واسه ما تبدیل به خاطره شده ان.

به گزارش آلامتو به نقل از : سال ۱۳۹۳ هم نفس ‍ های آخرش رو می کشد. سالی پر از اشک ها و لبخندها و اتفاقات خوب و بدی که خاطره هامون رو ساختن. سالی که غزه در جنگ سوخت و مقاومت کرد و کوبانی سرسختانه ایستاد. سالی که جام جهانی فوتبال برگزار شد و داعش و رژیم صهیونیستی در سایه اون بازم مرتکب جنایت های جدیدی شدن که با سانسور خبری رسانه ها روبرو شد. سالی که آتیش بی عدالتی نژادی با جنایات شهر فرگوسن در آمریکا شعله ورتر شد. امسال بین خیلی از گفتگوها و بحث هامون نام شهرهایی آوردیم که یا نگران اتفاقاتشان بودیم و یا اینکه با حوادث و اتفاقاتی که براشون افتاد اون ها رو شناختیم.

بلوهوریزنته

این شهر واسه ما با بازی ایران و آرژانتین موندگار شد. شهری که تا قبل از این دیدار بارها تلاش کردیم اسمش رو درست ادا کنیم. شهری که تیم ملی فوتبال ایران مقابل آرژانتین مردونه ظاهر شد و با اینکه نتیجه رو واگذار کرد؛ به یکی از خاطرات به یادماندنی فوتبالی کشور تبدیل شد؛ هرچند می تونست این دیدار به خاطره بهتری واسه ایرانیان تبدیل شه؛ اگه داور این بازی مساوی تر داوری می کرد.

139303312213088513053834.jpg

غزه

ماه رمضان امسال غزه خونین بود. مردم مسلمون غزه مورد حمله وحشیانه صهیونیست ها قرار گرفتن؛ اما با مقاومت ۵۱ روزه خود نشون دادن که غزه به این راحتی های تسلیم نمی شه. بیشتر شهیدان و قربانیان این جنگ نابرابر، کودکان و نوجوانان بودن.

alalam_635406871772412074_25f_4x3.jpg

کوبانی

کوبانی، شهر کردنشین سوریه از پرافتخارترین شهرهای امسال حساب می شه. زنان و مردان کوبانی جوری در برابر داعشی ها مقاومت کرده ان که تکفیری ها تا سر حد مرگ فقط از جنگجویان زن این شهر می ترسند! البته این ترس بی دلیل نیس؛ چون که این زنان به تنهایی تونسته ان تپه هدف دار کوبانی رو از داعشی ها پس بگیرن.

IMG10361238.jpg

کریمه

کریمه هم از شهرهاییه که امسال درباره زیاد شنیده ایم. این شهر که در جنوب اوکراین قرار داره، به مسئله ای دعوا برانگیز بین روسیه و غرب تبدیل شده بود. کریمه که بیشتر از نصف اون رو روس تبارها تشکیل میدن، از دید توریستی و کشاورزی منطقه ای هدف دار حساب می شه. این شهر که قبلا واسه شوروی بوده، پس از مرگ استالین بوسیله «نیکیتا خروشچف» به اوکراین هدیه داده شد. در آخر در هفدهم مارس سال ۲۰۱۴ میلادی، این شهر با رای ۹۶درصدی مردم به روسیه ملحق شد تا اوکراین هدیه اش رو دوباره به روسیه بازگرداند!

کریمه-همه-پرسی.jpg

اینچئون

مشعل بازی های آسیایی امسال رو «یانگوم» در «اینچئون» روشن کرد. هفدهمین دوره بازی های آسیایی در حالی تموم شد که ورزشکاران ایرونی تونستن رتبه پنجمی رو از اینچئون سوغاتی بیارن. ایران در دور قبلی مسابقات آسیایی تونست، به رتبه چهارمی دست پیدا کنه.

28ndod939ovuxaz08q0i.jpg

فرگوسن

شهر «فرگوسن» ایالت میسوری آمریکا هم جزو شهرهایی بود که در سال جاری در بالاترین جایگاه اخبار جای داشت. مردم فرگوسن امسال تماشاگر قربونی شدن «مایکل براون» سیاهپوست بوسیله پلیس سفیدپوست بودن. موج اعتراضات این مردم از جایی شروع شد که این نوجوون بدون هیچ دلیلی با ضرب هفت گلوله از پای درآمد و قانون هم با پلیس خطاکار با مدارا رفتار کرد. البته مردم فرگوسن اعتراضات خود رو ادامه دادن و از پیاده روی های طولانی تا دیوارنویس ها اعتراض خود رو به این بی عدالتی نژادی نشون دادن. این اعتراضات، بی سابقه ترین اعتراض جمعی مشکی پوستان و سفیدپوستان علیه بی عدالتی نژادی بوده.

139684_620.jpg

174964_720.jpg

سامرا

نام «سامرا» این روزا به خاطر مدافعان حرم به شهری پرتکرار در خبرها تبدیل شده. شهری که همیشه نام افراد جدیدی به مدافعان حرم اون اضافه می شه یا هرچند وقت یه بار خبر شهادت یکی از اون ها به گوشمون می خورد. «نزار قطری» مداح مشهوری که با مداحی «انا مظلوم حسین» می شناسیمش، از آخرین کسانیه که به جرگه این مدافعان پیوسته س. «کمال شیرخانی»، «مهدی نوروزی» و «محمدهادی ذوالفقاری» از ایرانیانی هستن که در دفاع از حرم در سامرا به شهادت رسیده ان.

Untitled-1197.jpg

139311041204454384581254.jpg

اهواز

گردوغبار مهمون نخونده چندین ساله این شهره که امسال بیشتر از همیشه جاخوش کرده بود. گردوغباری که نه فقط واسه مردم خوزستان که واسه مجلس و دولت هم به چالشی جدی تبدیل شده بود. مردم «اهواز» در میان بی توجهی مسئولان خود دست به کار شدن و اعتراض خود رو با خاک نویس ها، انتشار عکس ها و حتی رقابت سطل خاک اعلام کردن.

20150303095440-1 (1).jpg

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *