سرفصل محتوا

 • اگه همیشه در حال تلاشین ولی در نه در زندگی شخصی و نه در زندگی حرفه ای خود موفقیتی به دست نمی بیارید؛ یه قدم عقب برید. ممکنه مشکلتون غیر از چیزی باشه که فکر می کنین؛ آدم ها بیشتر اوقات وقتی موفقیتی کسب نمی کنن با خودشون می می گن اگه علم بیشتری داشتم؛ اگه فرصت برام به وجود می اومد؛ اگه از ارتباطات قوی بهره مند بودم یا این که شانس داشتم حتما به جایی می رسیدم. مشکل شما می تونه چیزی باشه که به اون باور دارین؛ نوع فکر کردن و دیدتون به زندگی و دور و برتون باشه و همین مسئله روی کارای شما اثر می گذارد.
 • حالا این سئوال مطرح می شه: آدم های موفق چیجوری فکر می کنن که باعث می شه نتیجه کارشون فرق داشته باشه؟ در زیر فهرستی از کارایی آورده شده که افراد موفق هر روز به اون عمل می کنن:
 • ۱ – “تلاش می کنم تو یه زمینه همیشه آخرین نفر باشم”
 • هر کسی دوست داره همیشه و همه جا اول باشه اما بعضی وقتا بد نیس که آخر بود: آخرین در ناامید شدن؛ آخرین در ترک کار یا محلی؛ آخرین نفر در ادامه تلاش کردن و آخرین نفر در تعهد به اصول و ارزش ها.
 • دنیای دور و بر ما پر از افرادیه که خیلی زود جا می زنند. این دنیا پر از آدم هاییه که راحت ناامید می شن. اما همیشه هستن آدم هایی که هوشمندتر هستن؛ استعداد بیشتری دارن؛ بهتر با بقیه رابطه برقرار می کنن و بهتر از ما خودشون رو آماده می کنن. اما حتما همیشه برنده نمی شن؛ همیشه موفق نمی شن.
 • همیشه به خودتون ایمان داشته باشین و آخرین نفری باشین که ناامید می شه.
 • ۲ – “هیچ وقت اندازه دارایی ام رو با احساس رضایت و خوشحالی و راضی بودن برابر نمی دانم”
 • روانشناسان به اون برابری با خوشی و لذت می گن. پدیده ای که مردم خیلی زود از خوشی خرید خود یا چیزی که به دست آورده ان به یه حالت احساسی نرمال و طبیعی می رسند.
 • وقتی به خونه ای که تازه خریده اید نگاه می کنین با خودتون چه می گویید؟ ولی چقدر زود این احساس از بین می رود. همین اتفاق در مورد ماشین جدید؛ مبلمان تازه یا لباس نو می افتد. پس واسه این که بازم به همون احساس لذت و خوشی برسین باید خرید تازه ای انجام بدین. این چرخه می تونه اعتیادآور باشه و شما رو هیچ وقت به اندازه کافی راضی نمی کنه. نمی تونید راضی باشین. هممون همین گونه ساخته شده ایم.
 • احساس رضایت و خوشحالی واقعی و دائم وقتی پیش میاد که کاری رو انجام می بدید نه وقتی که چیزی رو به دست می بیارید. دوست دارین از خودتون راضی باشین؟ به یه نفر کمک کنین. این فکر که تونسته اید در زندگی کسی تغییر مثبت بسازین اونقدر احساس رضایت و خوشحالی در شما به وجود می آورد که همیشه براتون می مونه.
 • انجام دادن کاری که اینجور نتیجه ای داشته باشه هم اعتیادآوره؛ اما این بار اعتیادیه که اتفاقا خیلی شیرینه.
 • ۳ – “هیچ وقت از سیاست واسه رسیدن به موفقیت استفاده نمی کنم”
 • مقابله و درگیری؛ رسیدن به جاه و مقام؛ رسیدن به جایگاه بالاتر با خراب کردن بقیه: سیاست بازی می تونه کمک کنه تا بالاتر برید. اما اگه با سیاست خودتون رو بالا بکشین بازم این احتمال هست که دست آخر ببازید. چون موفقیتی که از سیاست به دست بیاد براساس انگیزه های یهویی؛ هوی و هوس؛ یا به کار گیری تفکرات دیگرونه (کسائی که ممکنه حتی از اون ها خوشتون نیاد). از این مسئله به عنوان “موفقیت امروز می تونه زمینه ساز شکست فردای شما باشه” تعبیر می شه. موفقیت و شکست بیشتر خارج از توان و کنترل ما آدم ها هستش.
 • موفقیت های واقعی بر اساس لیاقت هستن. هیچ کس نمی تونه اون ها رو از کسی گرفته و با خود ببره.
 • ۴ – “اجازه نمی دهم که ترس از انتقاد مانع حرکتم شه”
 • تلاش کنین چیزای متفاوتی رو تست کنین. چیزایی که هرکسی اون ها رو انجام نمی دهد. آدم ها خیلی زود شروع به صحبت درباره شما می کنن اما این صحبت ها اکثرا خیلی باحال و به عنوان تعریف از شما نیس. تنها کاری که باعث می شه تا از شر حرف های مردم؛ انتقاد کردن و قضاوت کردن اون ها خلاص شد اینه که مانند اون ها صحبت کنین؛ مانند اون ها کار کنین و مانند اون ها رفتار کنین. البته در این حالت شما واسه اون ها زندگی می کنین نه واسه خودتون. و این اصلا مورد پسند نیس.
 • وقتی بقیه درباره شما صحبت می کنن نشونه ایه مبنی بر این که شما در راه درست قدم برمی دارین: راه خودتون.
 • راه شما راه خوشبختیه نه اون ها.
 • ۵ – “همیشه چیزای جدید ارائه می دهم و این کار رو تکرار می کنم”
 • همون طور که «سث گودین» می گوید: به طور طبیعی از این که کارمون تموم شه می ترسیم. چون ایده و عقیده ما؛ محصول ما یا خدماتی که ارائه می بدیم محکوم به فناه و ما به شدت از این زمین خوردن و شکست خوردن ترس داریم. و این اتفاق ممکنه بیفته؛ اما اگه تلاشی نکنین و چیزی بیرون ندین هیچ گاه فرصت قرار گرفتن در این راه رو پیدا نمی کنین. هیچ محصولی تا وقتی که عرضه نشه نمی تونه به موفقیت برسه. هیچ برنامه ای نمی تونه موفق شه مگه این که عرضه شه. هیچ خدماتی موفق نیس مگه این که ارائه شه.
 • اگه شک دارین خیلی سریع اون رو عرضه کنین و بعد تلاش کنین تا محصول بعدی کمی بهتر باشه و این کار رو به طور همیشگی انجام بدین. تا وقتی که چیزی عرضه نکنین نمی تونید به خودتون افتخار کنین. پس حتما این کار رو بکنین؛ خیلی زیاد.
 • ۶ – “به رزومه خود به عنوان سفری که داشته ام نگاه می کنم نه نتیجه پایانی”
 • خیلی از آدم ها کار می کنن و تجربه به دست می بیارن تا به یه رزومه پربار و برنده دست پیدا کنن. اما این پس رفته. رزومه شما مانند کارت گزارش شما هستش: روزمه تنها یه محصول فرعیه از چیزی که به دست آورده اید؛ آموخته اید و تجربه کرده اید. تلاش نکنین تا در زندگی به دنبال پرکردن جاهای خالی یه رزومه و سابقه ایده آل باشین. زندگیتون رو بر مبنای رسیدن به اهداف و آرزوهاتون بنا کنین. فکر کنین واسه رسیدن به نقطه ای که دوست دارین به اون برسین به چه چیزایی نیاز دارین و اون ها رو انجام بدین.
 • اجازه بدید که رزومه کاریتون بازتابی از این سفر باشه.
 • ۷ – “حاضر نیستم صبر کنم و منتظر بمونم”
 • حاضر نیستم صبر کنم و منتظر بمونم: واسه زمان مناسب؛ واسه افراد شایسته و موثر؛ واسه بازار خوب؛ واسه هر چیزی که مناسب باشه. اگه قرار باشه منتظر بمونیم از قافله زندگی عقب می مانیم. زمان به سرعت حرکت می کنه و منتظر ما نمی موند.
 • تنها چیزی که درسته همین الانه. پس حرکت کنین.
 • ۸ – “اسباب و اثاثیه جمع نمی کنم؛ آدم های خوب رو دور خودم جمع می کنم”
 • دور خونه تون چرخی بزنین. به دور و بر دفتر کارتون نگاه کنین. به وسایلی که می ببینن فکر کنین. حالا تموم فامیلتون رو واسه خوردن ناهار یا شام دعوت کنین. یا اینکه دوستانتون رو جمع کنین. خوب به اون ها نگاه کنین.
 • کدوم دسته احساس رضایت بیشتری در شما ایجاد می کنه؟ شما همیشه می تونید عاشق وسایلتان باشین اما مطمئنا اون ها همین احساس رو به شما برنمی گردونن.
 • ۹ – “همیشه تلاش می کنم دید بازی داشته باشم و چشم انداز خوبی واسه خودم ترسیم می کنم”
 • چشماتون رو ببندین و تصور کنین من اون قدر قدرت دارم که هر چیزی که براتون عزیزه رو از شما بگیرم: خونواده؛ شغل؛ تجارت؛ خونه؛ همه چیز رو. من روی این قدرت کار می کنم و همه چیز، هر چیزی که فکرش رو بکنین از دست رفته.  التماس می کنین؛ حاضرید هر چیزی رو که در توان دارین رو بدین تا دوباره زندگیتون رو پس بگیرین؟ بازپس گرفتن زندگی واسه شما خیلی ارزش داره؟ به این نتیجه رسیده اید که چیزایی که داشتین خیلی مهم تر و باارزش تر از چیزایی هستن که نداشتید؟
 • تصور این که تموم این چیزها مثل خونه؛ خونواده و شغلتون رو تو یه لحظه از دست بدین هولناکه؟ حتما همین طوره.
 • حالا چشماتون رو باز کنین. هیچ وقت موفقیت هایی که به دست آورده اید رو از یاد نبرین و به اون افتخار کنین.

اگه همیشه در حال تلاشین ولی در نه در زندگی شخصی و نه در زندگی حرفه ای خود موفقیتی به دست نمی بیارید؛ یه قدم عقب برید. ممکنه مشکلتون غیر از چیزی باشه که فکر می کنین؛ آدم ها بیشتر اوقات وقتی موفقیتی کسب نمی کنن با خودشون می می گن اگه علم بیشتری داشتم؛ اگه فرصت برام به وجود می اومد؛ اگه از ارتباطات قوی بهره مند بودم یا این که شانس داشتم حتما به جایی می رسیدم. مشکل شما می تونه چیزی باشه که به اون باور دارین؛ نوع فکر کردن و دیدتون به زندگی و دور و برتون باشه و همین مسئله روی کارای شما اثر می گذارد.

حالا این سئوال مطرح می شه: آدم های موفق چیجوری فکر می کنن که باعث می شه نتیجه کارشون فرق داشته باشه؟ در زیر فهرستی از کارایی آورده شده که افراد موفق هر روز به اون عمل می کنن:

۱ – “تلاش می کنم تو یه زمینه همیشه آخرین نفر باشم”

هر کسی دوست داره همیشه و همه جا اول باشه اما بعضی وقتا بد نیس که آخر بود: آخرین در ناامید شدن؛ آخرین در ترک کار یا محلی؛ آخرین نفر در ادامه تلاش کردن و آخرین نفر در تعهد به اصول و ارزش ها.

دنیای دور و بر ما پر از افرادیه که خیلی زود جا می زنند. این دنیا پر از آدم هاییه که راحت ناامید می شن. اما همیشه هستن آدم هایی که هوشمندتر هستن؛ استعداد بیشتری دارن؛ بهتر با بقیه رابطه برقرار می کنن و بهتر از ما خودشون رو آماده می کنن. اما حتما همیشه برنده نمی شن؛ همیشه موفق نمی شن.

همیشه به خودتون ایمان داشته باشین و آخرین نفری باشین که ناامید می شه.

۲ – “هیچ وقت اندازه دارایی ام رو با احساس رضایت و خوشحالی و راضی بودن برابر نمی دانم”

روانشناسان به اون برابری با خوشی و لذت می گن. پدیده ای که مردم خیلی زود از خوشی خرید خود یا چیزی که به دست آورده ان به یه حالت احساسی نرمال و طبیعی می رسند.

وقتی به خونه ای که تازه خریده اید نگاه می کنین با خودتون چه می گویید؟ ولی چقدر زود این احساس از بین می رود. همین اتفاق در مورد ماشین جدید؛ مبلمان تازه یا لباس نو می افتد. پس واسه این که بازم به همون احساس لذت و خوشی برسین باید خرید تازه ای انجام بدین. این چرخه می تونه اعتیادآور باشه و شما رو هیچ وقت به اندازه کافی راضی نمی کنه. نمی تونید راضی باشین. هممون همین گونه ساخته شده ایم.

احساس رضایت و خوشحالی واقعی و دائم وقتی پیش میاد که کاری رو انجام می بدید نه وقتی که چیزی رو به دست می بیارید. دوست دارین از خودتون راضی باشین؟ به یه نفر کمک کنین. این فکر که تونسته اید در زندگی کسی تغییر مثبت بسازین اونقدر احساس رضایت و خوشحالی در شما به وجود می آورد که همیشه براتون می مونه.

انجام دادن کاری که اینجور نتیجه ای داشته باشه هم اعتیادآوره؛ اما این بار اعتیادیه که اتفاقا خیلی شیرینه.

۳ – “هیچ وقت از سیاست واسه رسیدن به موفقیت استفاده نمی کنم”

مقابله و درگیری؛ رسیدن به جاه و مقام؛ رسیدن به جایگاه بالاتر با خراب کردن بقیه: سیاست بازی می تونه کمک کنه تا بالاتر برید. اما اگه با سیاست خودتون رو بالا بکشین بازم این احتمال هست که دست آخر ببازید. چون موفقیتی که از سیاست به دست بیاد براساس انگیزه های یهویی؛ هوی و هوس؛ یا به کار گیری تفکرات دیگرونه (کسائی که ممکنه حتی از اون ها خوشتون نیاد). از این مسئله به عنوان “موفقیت امروز می تونه زمینه ساز شکست فردای شما باشه” تعبیر می شه. موفقیت و شکست بیشتر خارج از توان و کنترل ما آدم ها هستش.

موفقیت های واقعی بر اساس لیاقت هستن. هیچ کس نمی تونه اون ها رو از کسی گرفته و با خود ببره.

۴ – “اجازه نمی دهم که ترس از انتقاد مانع حرکتم شه”

تلاش کنین چیزای متفاوتی رو تست کنین. چیزایی که هرکسی اون ها رو انجام نمی دهد. آدم ها خیلی زود شروع به صحبت درباره شما می کنن اما این صحبت ها اکثرا خیلی باحال و به عنوان تعریف از شما نیس. تنها کاری که باعث می شه تا از شر حرف های مردم؛ انتقاد کردن و قضاوت کردن اون ها خلاص شد اینه که مانند اون ها صحبت کنین؛ مانند اون ها کار کنین و مانند اون ها رفتار کنین. البته در این حالت شما واسه اون ها زندگی می کنین نه واسه خودتون. و این اصلا مورد پسند نیس.

وقتی بقیه درباره شما صحبت می کنن نشونه ایه مبنی بر این که شما در راه درست قدم برمی دارین: راه خودتون.

راه شما راه خوشبختیه نه اون ها.

۵ – “همیشه چیزای جدید ارائه می دهم و این کار رو تکرار می کنم”

همون طور که «سث گودین» می گوید: به طور طبیعی از این که کارمون تموم شه می ترسیم. چون ایده و عقیده ما؛ محصول ما یا خدماتی که ارائه می بدیم محکوم به فناه و ما به شدت از این زمین خوردن و شکست خوردن ترس داریم. و این اتفاق ممکنه بیفته؛ اما اگه تلاشی نکنین و چیزی بیرون ندین هیچ گاه فرصت قرار گرفتن در این راه رو پیدا نمی کنین. هیچ محصولی تا وقتی که عرضه نشه نمی تونه به موفقیت برسه. هیچ برنامه ای نمی تونه موفق شه مگه این که عرضه شه. هیچ خدماتی موفق نیس مگه این که ارائه شه.

اگه شک دارین خیلی سریع اون رو عرضه کنین و بعد تلاش کنین تا محصول بعدی کمی بهتر باشه و این کار رو به طور همیشگی انجام بدین. تا وقتی که چیزی عرضه نکنین نمی تونید به خودتون افتخار کنین. پس حتما این کار رو بکنین؛ خیلی زیاد.

۶ – “به رزومه خود به عنوان سفری که داشته ام نگاه می کنم نه نتیجه پایانی”

خیلی از آدم ها کار می کنن و تجربه به دست می بیارن تا به یه رزومه پربار و برنده دست پیدا کنن. اما این پس رفته. رزومه شما مانند کارت گزارش شما هستش: روزمه تنها یه محصول فرعیه از چیزی که به دست آورده اید؛ آموخته اید و تجربه کرده اید. تلاش نکنین تا در زندگی به دنبال پرکردن جاهای خالی یه رزومه و سابقه ایده آل باشین. زندگیتون رو بر مبنای رسیدن به اهداف و آرزوهاتون بنا کنین. فکر کنین واسه رسیدن به نقطه ای که دوست دارین به اون برسین به چه چیزایی نیاز دارین و اون ها رو انجام بدین.

اجازه بدید که رزومه کاریتون بازتابی از این سفر باشه.

۷ – “حاضر نیستم صبر کنم و منتظر بمونم”

حاضر نیستم صبر کنم و منتظر بمونم: واسه زمان مناسب؛ واسه افراد شایسته و موثر؛ واسه بازار خوب؛ واسه هر چیزی که مناسب باشه. اگه قرار باشه منتظر بمونیم از قافله زندگی عقب می مانیم. زمان به سرعت حرکت می کنه و منتظر ما نمی موند.

تنها چیزی که درسته همین الانه. پس حرکت کنین.

۸ – “اسباب و اثاثیه جمع نمی کنم؛ آدم های خوب رو دور خودم جمع می کنم”

دور خونه تون چرخی بزنین. به دور و بر دفتر کارتون نگاه کنین. به وسایلی که می ببینن فکر کنین. حالا تموم فامیلتون رو واسه خوردن ناهار یا شام دعوت کنین. یا اینکه دوستانتون رو جمع کنین. خوب به اون ها نگاه کنین.

کدوم دسته احساس رضایت بیشتری در شما ایجاد می کنه؟ شما همیشه می تونید عاشق وسایلتان باشین اما مطمئنا اون ها همین احساس رو به شما برنمی گردونن.

۹ – “همیشه تلاش می کنم دید بازی داشته باشم و چشم انداز خوبی واسه خودم ترسیم می کنم”

چشماتون رو ببندین و تصور کنین من اون قدر قدرت دارم که هر چیزی که براتون عزیزه رو از شما بگیرم: خونواده؛ شغل؛ تجارت؛ خونه؛ همه چیز رو. من روی این قدرت کار می کنم و همه چیز، هر چیزی که فکرش رو بکنین از دست رفته.  التماس می کنین؛ حاضرید هر چیزی رو که در توان دارین رو بدین تا دوباره زندگیتون رو پس بگیرین؟ بازپس گرفتن زندگی واسه شما خیلی ارزش داره؟ به این نتیجه رسیده اید که چیزایی که داشتین خیلی مهم تر و باارزش تر از چیزایی هستن که نداشتید؟

تصور این که تموم این چیزها مثل خونه؛ خونواده و شغلتون رو تو یه لحظه از دست بدین هولناکه؟ حتما همین طوره.

حالا چشماتون رو باز کنین. هیچ وقت موفقیت هایی که به دست آورده اید رو از یاد نبرین و به اون افتخار کنین.

منبع: وقتی واسه تغییر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *