اطلاعیه رسمی دولت درمورد فیلترینگ تلگرام منتشر شد.دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت درباره محدودیت های اعمال شده در فضای مجازی اطلاعیه ای صادر کرد.

 پایگاه اطلاع رسانی دولت در این باره اعلام کرد:

به دنبال محدودیت های اعمال شده در بخشی از فضای مجازی، دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت نکات زیر رو به استحضار مردم شریف ایران میرسونه:

الف- سیاست و برنامه دولت در بخش فضای مجازی همیشه بر اساس مبنای اصول زیر  بوده:

۱.دسترسی آسون، ارزون و امن به اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از مصادیق روشن حقوق شهروندی؛

۲.مراقبت از حق انتخاب شهروندان و مقابله با هرگونه انسداد و یا  انحصار در بخش شبکه های اجتماعی؛

۳.تضمین شفافیت، پاسخگویی و حق نظارت عمومی مردم بر کلیه امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی؛

۴. احترام شرعی و منع قانونی نقض حریم خصوصی شهروندان و کاربران؛

۵.تکمیل و تقویت شبکه ملی اطلاعات و پشتیبانی از ارائه دهندگان داخلی خدمات همزمان با افزایش متناسب پهنای باند و همکاری با ارائه دهندگان خارجی خدمات در چارچوب سیاست های مصوب؛

۶. بهبود بهره وری و رشد اشتغال، پیشرفت بخش خدمات، آسون کردن ارتباطات اجتماعی و فرهنگی؛

۷.افزایش تولید محتوای قابل رقابت و مناسب به زبون فارسی و تقویت هویت ملی و دینی وگسترش سبک زندگی ایرونی و اسلامی و مقابله با محتوای خلاف اخلاق و عفت عمومی و امنیت ملی؛

ب-رئیس جمهور به عنوان منتخب مردم، حافظ حقوق ملت و مسئول اجرای قانون اساسیه. اون برمبنای قسم واسه پشتیبانی از آزادی و احترام افراد و به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی فضای مجازی، مواضع رسمی و علنی خود رو در روبرو شدن با فرصت ها، آسیب ها و تهدیدهای فضای مجازی در موارد جور واجور بیان و اعمال کرده؛ مهم ترین این مواضع به توضیح زیره:

۱.تشخیص تهدید امنیت ملی، سیاست گذاری و اقدام متناسب، فقط رو دوش شورای عالی امنیت ملیه و بقیه موظف به هماهنگی با این نهاد عالی هستن.

۲. تعیین تکلیف امور عمومی که مربوط به نیازها و خواسته های ده ها میلیون نفر از شهروندانه، نمی تونه فقط بر اساس تشخیص و تصمیم  موردی قضایی باشه.

۳.متأسفانه وجود اختلاف نظر در مورد حدود صلاحیت ها و تشخیص مصالح عمومی منتهی به تداخل وظایف، ارسال احکام و اقدامات جور واجور و بعضی وقتا مخالف در مورد دسترسی عمومی به پایگاه ها و شبکه های اجتماعی شده.

۴.ایجاد ابهام و دودلی در جامعه اصلا درست و به مصلحت نیس و تاثیر هر گونه اقدام در میدون عمومی به شرط راضی، همراهی و مشارکت مردمه.

۵. هر گونه سیاست گذاری در بخش فضای مجازی باید هوشمندانه، متکی بر تجربیات جهانی و با رعایت ملاحظات، واقعیات، امکانات فنی و ظرفیت های اجتماعی در پیش گرفته شه.

حتما بخونین: دستور قضایی مسدودسازی تلگرام صادر شد

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *