فواید ورزش واسه سلامتی؛ چرا از همین امروز باید ورزش کردن رو شروع کنیم؟ 

شاید خیلی دوست دارین ورزش کنین، اما نه حال و حوصله اش رو دارین و نه برنامه ای خاص و منظم، یا اینکه بدن تون آسیب دیده. شاید هم اونقدر گرفتارید که «وقت ندارین سرتون رو بخارانید» چه برسه به ورزش! با وجود تموم این آسمان ریسمانایی که به هم بافتید، می خوام بگم که دقیقا باید از همین امروز ورزش کردن رو شروع کنین! میدونید چرا؟ چون فواید ورزش خیلی بالاتر از کم کردن وزن و خوش هیکل شدنه.

ورزش همه چیز رو بهتر می کنه؛ از کیفیت خواب گرفته تا انرژی و قدرت حافظه تون. ورزش به شما کمک می کنه خوشحال تر و متعادل تر زندگی کنین و از زندگی تون بیشتر لذت ببرین. در این مقاله می خواهیم بدونیم چرا باید ورزش کنیم.

 

۱. واسه اینکه خوشحال تر زندگی کنین

شاید بعضی وقتا خودمون هم حواس مون نباشه، اما ما همیشه به دنبال پیدا کردن راهی واسه یک زندگی خوشحال هستیم و ورزش شک نداشته باشین یک راه عالی و مطمئن واسه داشتن زندگی شاده. احساس شادی بعد از ورزش تصادفی نیس؛ بلکه علمیه. تحقیقی که در دانشگاه ایالت پِن (Penn) آمریکا انجام شد نشون داده افرادی که ورزش می کنن نسبت به کسائی که میونه ی خوبی با ورزش ندارن، خوشحال تر هستن. البته منظورمان از ورزش، هم نرمشای ملایمه و هم ورزشای شدید و قدرتی.

جالبه بدونین حتی افرادی هم که همیشه ورزش می کنن، روزهایی که فعالیت بدنی بیشتری دارن خوشحال تر هستن. نتیجه؟ با ورزش کردن آدم شادتری میشید و اگه ورزشی که انجام میدید کمی شدت و هیجان داشته باشه تأثیرش بیشتر هم می شه.

در آزمایش دیگری از یک اپلیکیشن گوشی موبایل استفاده شد که به کاربران اجازه می داد تا میزان فعالیت، جای و سطح شادی شون رو در طول روز سبک سنگین کنن. این اپلیکیشن طی یک سال بیشتر از ۳ میلیون جواب دریافت کرد و نتایج این تحقیق نشون داد که در جدول کارایی که باعث شادی می شن، ورزش کردن در رتبه دوم قرار داره.

۲. واسه اینکه یاد بگیرین هدف دار شید و به هدفاتون برسین

چه تصمیم بگیرین که ۱۰ کیلومتر بدوید، چه مقدار وزنه ای که بلند می کنین یا فاصله دوچرخه سواری تون رو بیشتر کنین، وقتی واسه تناسب اندام تون هدف می ذارین و به اون هدفا می رسین اعتماد به نفس تون چند برابر می شه. اما اگه تصمیم تون وسط راه عوض می شه، دانشمندان واسه تون یک راه حل عالی سراغ دارن: هدفای دقیق و مشخص واسه خودتون بذارین.

در سال ۲۰۰۲ تحقیقی روی سه گروه از مردم انجام شد. گروه اول -گروه کنترل- باید تعداد ساعتایی که در طول هفته ورزش می کردن رو گزارش می دادن. گروه دوم -گروه انگیزه- علاوه بر کارهای گروه کنترل باید یک متن در مورد انگیزه هم می خوندن و گروه سه -گروه هدف- کارهای گروه های قبل رو انجام می دادن و علاوه بر اون باید یک برنامه دقیق و مشخص می نوشتند که دقیقا چه روزی، چه ساعتی و کجا می خوان ورزش کنن.

حدس میزنین کدوم یک از این گروه ها موفق تر بودن؟ گروه ۳ با بیش ترین میزان همکاری (حدود ۹۱ درصد) اول شد. درحالی که گروه کنترل حدود ۳۸ همکاری داشتن و گروه انگیزه هم با تنها ۳۵ درصد همکاری آخر شد.

حالا که قدرت هدف گذاری رو درک کردین یک برنامه نرمش و ورزش درست و حسابی و دقیق واسه خودتون دست و پا کنین تا هم از فواید ورزش استفاده کنین و هم اعتمادبه نفس تون بالا برود.

INLINE  فولیک اسید؛ ۱۷ ماده غذایی واسه پیشگیری از سرطان و مشکل عضو نوزاد 

۳. واسه اینکه خطر مریضیای قلبی رو کم کنین

همین الان داروهای شیمیایی رو کنار بذارین و با روشای طبیعی از مریضیای قلبی پیشگیری کنین. دانشمندان در سال ۲۰۱۳ یک تحقیق خیلی گسترده انجام دادن و ۳۰۵ آزمایش رو روی بیشتر از ۳۳۹,۰۰۰ نفر انجام دادن. نتایج این تحقیق نشون داد که بین افرادی که دارو مصرف می کنن و کسائی که اهل ورزش همیشگی هستن، هیچ فرقی از نظر پیشگیری از مریضیای شریانی قلب و دیابت وجود نداره.

خیلی جالبه که بدونین واسه بیمارانی که قبلا سکته ی قلبی رو تجربه کردن، ورزش و جنب و جوش فیزیکی حتی از درمان دارویی هم مؤثرتر بود. پس هر چه زودتر با دکتر تون صحبت کنین تا با کمک هم یک برنامه ورزشی مناسب رو تنظیم کنین.

۴. واسه اینکه بهتر بخوابید

اگه تا صبح در جای تون غلت میزنین و نمی تونین خوب بخوابید، چاره ی مشکل بی خوابی شما، ورزش کردنه. اگه به طور همیشگی ورزش کنین و ریتم روزانه ورزش تون رو تنظیم کنین، در طول روز هوشیاری تون بیشتر می شه و شب هم آسون تر می خوابید. اما باید بدونین که آثار ورزش کردن در همون لحظه ظاهر نمی شن. نتایج یک تحقیق نشون می ده که بعضی وقتا ۴ ماه طول می کشه تا آثار مثبت یک برنامه ورزشی منظم رو روی خواب تون ببینین. شروع یک برنامه ورزشی تنها راهیه که می تونین یک خواب آسون شبونه داشته باشین.

۵. واسه اینکه پرانرژی شید

وقتی حسابی خسته اید، شاید آخرین کاری که دل تون می خواد بکنین ورزش کردنه. اما با توجه به تحقیقات، ورزش دقیقا همون کاریه که باید بکنین! این تحقیقات نشون داده که ورزشای سبک (در حد قدم زدن) باعث می شن احساس خستگی تون کمتر شه و ۲۰ درصد هم سرحال تر و پرانرژی تر شید.

جالب اینجاست افرادی که ورزشای سبک انجام میدن نسبت به افرادی که زیاد و شدید ورزش می کنن سرحال تر هستن و این یک خبر عالی واسه کسانیه که حال و حوصله یا وقت کافی واسه ورزش رو ندارن. هر دو گروه افزایش انرژی رو بعد از یک دوره ۶ هفته ای گزارش کردن.

۶. واسه اینکه قدرت و نرمی تون بیشتر شه

اگه تمرینای مقاومتی و کششی جزو تمرینای ورزشی تون نیستن، همین الان اونا رو اضافه کنین. با اینکه خیلی از بزرگسالان تمرینایی واسه سلامتی قلب انجام میدن، اما تعداد افرادی که سراغ تمرینای مقاومتی و ماهیچه سازی می رن خیلی کمه و این اشتباهه.

تمرینای مقاومتی مثل وزنه ورداری، تمرینای قدرتی و حرکات یوگا به ویژه وقتی پا به سن می ذاریم به قدرت و تراکم ماهیچها کمک می کنن. این ورزشا واسه قوی کردن استخوانا و جلوگیری طبیعی از پوکی استخوان مفید هستن. ضمنا افزایش ماهیچها باعث می شه سوخت و ساز بدن بیشتر و مؤثرتر شه.

تمرینای کششی رو هم فراموش نکنین. ورزشای کششی نرمی تون رو بیشتر می کنن تا کارهای روزانه تون رو بهتر بکنین. این تمرینا خون بیشتری به ماهیچه های تون میرسوند و گردش خون رو بهتر می کنه و احتمال دچار شدن به مریضیای قلبی رو کم می کنه. تنها چند دقیقه تمرینای کششی هم می تونه خیلی خیلی مؤثر باشه.

۷. واسه اینکه حافظه تون رو تقویت کنین

اگه مشکل حواس پرتی دارین و همیشه کلیدتون رو گم می کنین یا اسامی رو به سختی به یاد میارید، باید بدونین که یکی از فواید ورزش کردن کمک به جست و خیز ذهن تونه. در سال ۲۰۱۴ یک تحقیق انجام شد که نشون داد تمرینای هوازی مثل دو یا شنا اندازه «هیپوکمپوس» رو در زنانی که با استعداد مریضی نابودی عقل بودن افزایش می ده. هیپوکمپوس قسمتی از مغزه که حافظه و یادگیری رو بر عهده داره. پس در کنار یک تغذیه ی سالم و مناسب واسه افزایش قدرت ذهن و تقویت حافظه ، فواید ورزش رو هم فراموش نکنین.

INLINE  فواید کتاب؛ ۱۴ فایده منحصربه فرد کتابخوانی 

۸. واسه اینکه اعتماد به نفس تون بالاتر برود

از خودتون ناامید شدین؟ ورزش کردن به شما کمک می کنه احساس بهتری به خودتون داشته باشین. اصلا مهم نیس چه ورزشی انجام میدید یا اینکه بدن تون چقدر روی فرمه. نتایج یک تحقیق نشون داده که نرمش کردن حتی بی تمرینای تناسب اندام هم به خودی خود به شما کمک می کنه که احساس بهتری نسبت به اندام خودتون داشته باشین. پس چون اندام ما در ظاهرمون اثر زیادی داره، با ورزش کردن می تونیم احساس بهتری نسبت به خودمون و ظاهرمون داشته باشیم.

۹. واسه اینکه بازده کاری تون بالا برود

ورزش می تونه باعث شه خوشحال تر و خلاق تر شید؟ تحقیقی انجام شده که این مطلب رو تأیید می کنه. کسائی که قبل از شروع کار یا بین زمان استراحت و ناهارشان حرکات ورزشی انجام میدن، نسبت به روزهایی که از ورزش فرار می کنن استرس کمتری دارن و خلاق تر هستن. ورزش یک بهونه ی عالی واسه قدم زدن موقع ناهاره و حتی می تونین بین جلسات و قرار ملاقاتای کاری تون هم قدم بزنین.

۱۰. واسه اینکه در برابر مریضیا مقاوم تر شید

ورزش کردن علاوه بر اینکه سیستم دفاعی بدن تون رو نسبت به سرطانا و به ویژه سرطان سینه مقاوم می کنه، از شما در برابر مریضیای مختلف محافظت می کنه. دانشمندان هنوز مطمئن نیستن که چه جوری ورزش ایمنی بدن رو افزایش می ده، اما فکر می کنن که با ورزش کردن باکتریا از بدن خارج و هورمونای استرس هم کمتر ترشح می شن.

ما مطمئن هستیم که یکی از فواید ورزش (چه ملایم چه شدید) کمک به سلامت ماست، حتی اگه دلیلش رو دقیقا ندانیم.

۱۱. واسه اینکه بیشتر عمر کنین

چقدر خوبه که سالا در کنار عزیزان مون زندگی کنیم و از همه لحظات شیرینی که در کنارشان هستیم لذت ببریم. پس بدن تون رو سالم و خوشحال نگه دارین! یکی از فواید ورزش کردن عمر طولانیه. خبر عالی اینجاست که تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ روی بیشتر از ۶۵۰,۰۰۰ نفر انجام شد نشون داد افرادی که ۱۵۰ دقیقه ورزش می کنن (حدود نیم ساعت، ۴ یا ۵ روز در هفته) ۳/۴ سال بیشتر از بقیه عمر می کنن. اگه بخوایم کمی واقع بین تر باشیم، می تونیم نتیجه بگیریم که اگه روزی ۱۰ دقیقه ورزش کنین (هفته ای ۷۰ دقیقه) می تونین ۱/۸ سال بیشتر زندگی کنین.

نتایج این تحقیق حتی واسه افراد چاق هم درسته. اونا هم می تونن با ورزش کردن بیشتر زندگی کنن. این درحالیه که چاقی زیاد باعث می شه که طول عمر به طور میانگین ۷/۲ سال کمتر شه. واسه این افراد اهمیت ورزش بیشتره و اونا می تونن با حدود ۳۰۰ دقیقه ورزش در طول هفته (۱ ساعت، ۵ یا ۶ روز در هفته) ۴/۲ سال بیشتر زندگی کنن.

پس دفعه ی بعد که حس کردین خیلی سرتون شلوغه و نمی تونین ورزش کنین، به این فکر کنین که دارین تیشه به ریشه ی خودتون میزنین و از همه فواید ورزش صرف نظر می کنین. تلویزیون تماشا کردن ارزشش رو داره؟

برگرفته از: draxe

Related articles

فولات؛ خواص و بهترین منابع غذایی پر از اون

شاید تابه حال نمی دونستید که فولات یا اسید فولیک همون ویتامین B9 هست. اگه در طول روز خسته و بی حال هستین، ممکن با کمبود ویتامین B9 یا فولات روبرو شدن باشین. در این مقاله چه جوری رو همراهی کنین تا با علائم کمبود فولات، خواص اون و منابع غذایی پر از فولات که […]

Learn More

فواید موسیقی واسه ذهن و جسم؛ نگاهی به ۱۰ فایده شگفت انگیز درمانی اون

بعضی وقتا هیچی به اندازه شنیدن یک آهنگ دلنشین حال دل مون رو خوب نمی کنه. موسیقی این توانایی رو داره که سرگرم مون کنه و همین طور منشأ لذت و آرامش خاطر باشه اما تحقیقای علمی نشون می ده این پدیده امتیازات روان شناختی خیلی زیادی هم داره. این باور که موسیقی قادر به […]

Learn More

فولیک اسید؛ ۱۷ ماده غذایی واسه پیشگیری از سرطان و مشکل عضو نوزاد 

  لایل خیلی واسه این هست که چرا دریافت مقدار مناسبی فولیک اسید واسه بدن اهمیت زیادی داره. شاید مهم ترینِ این دلایل رشد و بازسازی سلولی باشه. در تحقیقات گذشته، از فولیک اسید به عنوان یک «ریزمغذی خوشمزه » نام برده شده که به زیادی در دسترسه و ثابت شده که کمبود اون می […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید