friend

اگه می خواید در زندگی تون موفق باشین و زندگی شادی رو تجربه کنین باید در انتخاب دوستان تون دقیق باشین چراکه یه دوست بد بیشتر هرچیزی بر زندگی شما تاثیر منفی می ذاره.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ داشتن دوست خوب می تونه در خیلی از مواقع با نقش سازنده ای که اجرا می کنه به درد بخور باشه. در واقع دوست خوب باید بتونه سازنده و نه از بین برنده باشه.

در بعضی مواقع نشونه هایی در مورد یه دوست مثل یه علامت قرمز اخطار دهنده به شما میگه که بهتره در روابط خود با اون فرد تجدید نظر کرده و مراقب بعضی از رفتارای اون فرد دوست که می تونه در عین حال دشمن شمام باشه، باشین.

در ادامه به بررسی بعضی از نشونه های علمی ای می پردازیم که نشون میدن که دوست شما در حال بازی کردن نقش یه دشمن واسه تونه و باید مراقب این وضعیت باشین.

همیشه یه «اما» اضافه می کنه

مثلا وقتی که شما چیز جدیدی مانند یه ماشن می خرید، یا اتاق یا خونه خود رو نقاشی می کنین، به شما شادباش میگه و بعد میگه: “اما بهتر بود که ماشینی که خریدی، سانروف هم می داشت.” یا “اما رنگ سبز واسه اتاق خواب می تونست مناسب تر باشه.

” دکتر «جرالد دفیف» میگه:

“اینجور انتقادهایی می تونه به آرومی باعث مسموم شدن روابط نزدیک میان دو نفر شه. وقتی که دوست شما به طور دائم اینجور انتقادهایی به کار شما می کنه و نمی تونه واسه عوض کردن وضعیت کار خاصی هم بکنه، شاید بهتر باشه که مرزهای بیشتری میان شما وجود داشته باشه و بهتر باشه که خبرهای خوب زندگی تون رو به دوستائی بگید که بتونن در این شادی بیشتر با شما سهیم باشن.”

هیچوقت با شما تماس نمی گیره و یا شما رو دعوت نمی کنه

حتما خوب به خاطر دارین که وقتی که سن تون کمتر بود بعضی وقتا ساعتا با دوست تون تلفنی صحبت می کردین.

شبکه های اجتماعی هم امروزه باعث شدن که این روابط وجود داشته باشن. دکتر «ارین لوین» نویسنده کتاب «بهترین دوست و واسه همیشه» میگه: “از نظر من دوستی که بخواد بیشترین زمان رو با شما بگذراند، دوستیه که شما واسه اون اهمیت زیادی دارین.”

اگه دوستی دارین که ماه ها با شما تماسی نداشته این بدون معناست که اون به اندازه کافی به شما اهمیت نمی ده. دکتر لوین اضافه می کنه: “اگه اون واسه رفتن به جلسه بوتاکس وقت داره این بدون معناست که می تونه واسه صرف یه صبحونه یا ناهار کوتاه در روز تعطیل و دیدن شما هم فرصت داشته باشه.”

البته اگه دوست تون در منطقه جغرافیایی بسیار دورتر از شما بذاره این عذر به طور کامل موجه س اما می تونه از راه های دیگه این کار رو انجام بده.

در محل کار به شما ضربه می زنه

هم اینکه بهتره به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اون چیجوری با کار شما برخورد می کنه. مثلا اگه سرتون در محل کار بسیار شلوغه باید ببینین که برخورد ایشون با این وضعیت چیجوریه.

این را هم حتما بخوانید :
خطرناک‌ترین مسیرهای مدرسه دنیا+عکس

بعضی از دوستان در محل کار هم وجود دارن که بیشتر فضای کار رو واسه شما مسموم می کنن. «ناسی ای. شنکر» نویسنده کتاب « رموز موفقیت در کار» میگه: «بیشتر زنان در محل کار و بدون توجه به زمان مناسب به دوستای خود نزدیک می شن و توجه چندانی به رقابت کاری، ترفیع و یا بقیه فاکتورهای مربوط به کار و تاثیر اونا بر دوستی ندارن.”

در محل کار، دوستی تعریف خاص خود رو داره: تحقیقات انجام شده در این مورد نشون داده که زنائی که مرزی میان مسائل شخصی خود با دوستان محل کارشون قائل می شن، در رابطه بهتری با هم قرار دارن.

شنکر هم عقیده داره اینجور مرزهایی در محل کار می تونه کلید موفقیت به حساب آید. اصطلاح رایجی هست که میگه، بیزنس، بیزنسه. پس در محل کار همیشه این موضوع باید در نظر گرفته شه.

واسه شما و وقت تون ارزش کافی قائل نمی شه

بعضی از دوستان تون که مادر شدن و زمان بیشتری رو در خونه می گذرونن، ممکنه نشونه هایی از حسادت رو از خود نشون بدن.

دکتر «لی کلانگنس» در این باره میگه: “اینجور دوستائی ممکنه متوجه حجم کار شما و برنامه های فشرده ای که در زندگی دارین نباشن. خودشون ممکنه بعد از اومدن فرزندشون از مدرسه به خونه زمان کافی واسه استراحت رو داشته باشن اما متوجه نباشن که شمام به همون اندازه فرصت ندارین.”

اما شما می تونین با برخوردهای سالم این موضوع رو واسه اون شفاف سازی کنین.

مشکلات و بدشانسیای زندگی رو واسه تون پررنگ تر می کنه

وقتی که در زندگی واسه شما مشکلی به وجود میاد مسلمه که در اینجور زمانایی دوستان می تونن نقش بسیار موثری داشته باشن. اما راهکارهای سازنده ای واسه سئوال پرسیدن هست.

مثلا زنان متاهل از دوستای خود که به تنهایی فرزندشون رو بزرگ می کنن در مورد چگونگی مدیریت این جریان سئوال می کنن یا مثلا می پرسن که همسر سابقت در این رابطه چه حمایتایی انجام میده. شاید شما علاقه زیادی به جواب دادن به این سئوالا نداشته باشین.

کلانگنس در این باره میگه: “پرسیدن سئوالای این چنینی می تونه به اون معنا باشه که خود اون فرد هم با اینجور مشکلاتی درگیره و به دنبال راه حلی می شه.”

بعضی وقتا شاید پرسیدن سئوالایی این چنینی در مورد زندگی تون اون مشکلات رو واسه تون پررنگ تر جلوه دهد.

همیشه تلاش می کنه از شما بهتر باشه

امکان داره که تصمیم گرفته باشین که به انجام فعالیتای ورزشی بپردازید و این روند واسه دوست تون به صورت یه رقابت دربیاد. مثلا به شما میگه که قبل از رفتن به باشگاه دراز و نشست هم می زنه یا در داخل باشگاه و روی تردمیل ماراتونی رو با شما به راه میندازه.

تحقیقات نشون داده که آدمایی که ورزش می کنن بیشتر اینجور رقابتایی رو به صورت دوستانه پیگیری می کنن اما اگه غیر از این باشه بهتره که این کار به صورت تکی و بدون همراهی دوستان انجام شه.

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

چیجوری خوشبخت شیم؟

ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *