به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا طی ۱۰ ماهه امسال به طور دقیق ۸۵ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۳۳۲ کیلوگرم شکلای جور واجور پسته خندون در داخل پوسته تازه یا خشک به ارزش ۶۹۹ میلیون و ۷۹۴ هزار و ۵۸۵ دلار از کشور صادر شد. پسته خندون از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب سهمی برابر ۰.۱۵ و ۲.۶۳ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور رو در مدت زمان یادشده به خود اختصاص داد.

هم اینکه وزن پسته صادراتی در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۵.۷ درصد کاهش اما ارزش صادرات ۵.۹۷ درصد زیاد شده.

پسته ایران

از طرف دیگه ارزش متوسط هر کیلو پسته خندون صادراتی هم طی ۱۰ ماهه امسال حدود ۸.۲ دلار بوده. پسته خندون در همین مدت هفتمین کالای کلی صادراتی کشور بود که در مدت زمان مشابه در سال قبل هم همین رده رو به خود اختصاص داده بود. در واقع پسته خندون بعد از شش محصول وابسته به نفت و پتروشیمی اولین کالای صادراتی به طور کامل غیرنفتی کشور حساب می شه. طی ۱۰ ماهه امسال ارزش صادرات پسته خندون حتی از ارزش صادرات سیمان، سنگ آهن و فلزات گرانبها هم بیشتر بوده.

با در نظر گرفتن این که بخش کلی ای از پسته خندون کشور به مناطق تجاری مانند امارات و هنگ کنگ صادر و از این مناطق دوباره به کشورای دیگه صادر می شه، میشه حدس زد که تعداد بازارهای صادراتی پسته خندون ایران بسیار بیشتر از تعداد گفته شده در آمار گمرکه.

طیف خیلی از کشورای پنج قاره خریدار مستقیم پسته خندون ایران هستن، هرچند نسبت صادرات پسته به هر کدوم از این کشورها با همدیگه فرق داره. در آسیا هنگ کنگ با بیشتر از ۳۴ هزار تن، در اروپا روسیه با بیشتر از ۹ هزار تن، در آفریقا مصر با بیشتر از ۴۰۳ تن، در قاره آمریکا کانادا با بیشتر از ۲۴۸ تن و در قاره اقیانوسیه استرالیا با بیشتر از ۱۱۰ تن بزرگترین بازارهای صادرات مستقیم پسته خندون ایران در ۱۰ ماهه ۱۳۹۱ بودن.

این را هم حتما بخوانید :   خواص زنجبیل برای پوست و مو

اما بد نیس بدونیم که بیشتر از ۶۵ درصد از کل پسته خندون صادراتی ایران طی مدت زمان یادشده به مقصد فقط سه بازار هنگ کنگ، امارات و روسیه فرستاده شد. کل صادرات وزنی پسته به این سه بازار بالغ بر ۵۵.۷ هزار تن شد. اگه آلمان رو هم به سه بازار فوق اضافه کنیم سهم این چهار بازار از کل صادرات پسته خندون کشور به حدود ۷۰ درصد می رسه.

هم اینکه حجم صادرات پسته خندون ایران به ۱۳ کشور دنیا بالای ۱۰۰۰ تن بوده که سهم این ۱۳ کشور از کل صادرات پسته کشور در ۱۰ ماهه امسال به بیشتر از ۹۰ درصد رسید.

۱۳ بازار بزرگ پسته خندون صادراتی ایران در ۱۰ ماهه سال جاری به ترتیب وزنی هنگ کنگ، امارات، روسیه، آلمان، عراق، ویتنام، قزاقستان، پاکستان، هند، لبنان، افغانستان، بلژیک و ترکیه بودن.

ضمن این که نام دستکم ۱۸ کشور اروپایی در بین خریداران مستقیم پسته ایرونی مشاهده می شه. دست کم ۲۹ کشور آسیایی هم در بین خریداران مستقیم پسته ایرونی قرار دارن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *