شبکه پخش محتوا (CDN) چیه؟

شبکه پخش محتوا از تعدادی سرویس دهنده (سرور) به هم پیوسته تشکیل شده که با معیارای خاصی در سراسر دنیا پراکنده شدن تا با به کار گیری عامل نزدیکی جغرافیایی به پخش محتوا بپردازند و صفحات وب رو با بیشترین سرعت به کاربران ارائه کنن.

وقتی که شما از یه سرویس CDN استفاده می کنین، محتواهای سایت شما در سرورهای زیادی در سراسر دنیا قرار داده می شن و اینطوری دسترسی به اون محتواها واسه کاربران همه نقاط دنیا راحت تر می شه. با این سرویس هر کاربر محتواهای درخواستی خود رو از نزدیکترین سرور دریافت انجام میده که این موضوع باعث می شه همه روند نمایش محتوا با سرعت بسیار بالاتری انجام شه.

با این سرویس حتی با وجود محدودیت در پهنای باند، وب سایتا می تونن بسیار مفیدتر به درخواستای کاربران واسه دریافت محتوا جواب بدن. دلیل این موضوع اینه که سرویس CDN با محاسبه نزدیکترین سرور به کاربر به پخش محتوا می پردازه.

در واقع اتفاقی که میفته اینه که کاربر یه کپی از محتوای اصلی رو دریافت می کنه که در نزدیکترین سرور به اون قرار گرفته. روشنه که این روند در مقایسه با دریافت داده از یه سرور مرکزی کارکرد بسیار سریعتری داره و هیچوقت درگیر تنگناهای مربوط به شلوغی و نبود پاسخگویی سرور نمیشه.

در کل میشه گفت که هدف اصلی شبکه پخش محتوا نابود کردن فاصله جغرافیایی کاربر با سرور ارائه دهنده محتوا و به کمترین حد ممکن رسوندن تعداد گره های سر راه محتوا واسه رسیدن به کاربره. در نتیجه با این روند داده های از دست رفته بسیار کاهش پیدا می کنن و علاوه بر بهینه سازی پهنای باند، میشه زمان تاخیر نشون داده رو به کمترین اندازه برسونه. همه اینا منتهی به داشتن یه سایت سریع و دارای کارکرد بهتر می شه و بطور مستقیم روی چگونگی برخورد کاربران با سایت تاثیر مثبت داره.

راهنمای کامل در مورد شبکه پخش محتوا (content delivery network)

اگه الان یه سایت موفق طراحی کردین که این سایت حجم ترافیک بالایی رو جذب کرده، مطمئنا واسه اطمینان از کارکرد بی عیب و مشکل اون نیاز دارید که از شبکه پخش محتوا استفاده کنین. خیلی از صاحبان سایتا به درستی نمی دونن که شبکه پخش محتوا CDN چیه و دقیقا چه عملکردی داره و چه تاثیری بر کارکرد سایت اونا داره؛ به خاطر همین می خوایم تا در این مقاله همه اطلاعات در مورد شبکه پخش محتوا رو در اختیار شما بذاریم.

یکی از سوء تفاهمای عادی در مورد شبکه پخش محتوا اینه که بعضیا فکر می کنن که با کار گیری اون احتیاجی به داشتن یه میزبان وب نیس. اما در واقع شبکه پخش محتوا فقط به بهتر شدن سایت کمک می کنه و نمی تونه نقش سرویس میزبان وب رو واسه سایت بازی کنه. معمولا نیازه که از سرویسای میزبان واسه وب سایتتون بهره بگیرین و از سرویس شبکه پخش محتوا واسه بالاتر بردن سرعت سایت استفاده کنین تا با این کار تجربه بهتری رو به کاربراتون هدیه کنین.

هممون همه روزه در جستجوهای روزانه با سرویسای شبکه پخش محتوا مواجه میشیم. وقتی که در اینترنت به مطالعه اخبار می پردازید، از فروشگاه های آنلاین دیدن می کنین، اتفاقات جدید رو در شبکه های اجتماعی دنبال می کنین یا در شبکه های ارائه دهنده سرویس ویدیو به تماشای ویدئوها می پردازید، در واقع در حال رابطه با یه سرویس شبکه پخش محتوا هستین. این سرویس به طور مخفی در پشت همه متنا، تصاویر و ویدئوها در حال ارسال این داده ها به گوشی موبایل یا رایانه شما قرار داره. در واقع به کار گیری این سرویسا باعث شده که شبکه جهانی وب با سرعتی که الان ازش استفاده می کنین به کاربران سرویس دهی کنه و بدون به کار گیری اونا جهان آنلاین ما هیچوقت نمی تونست اینجور عملکردی داشته باشه.

موبایل

شبکه پخش محتوا مسائل مربوط به تاخیر در نمایش محتوا رو برطرف می کنه. این تاخیر به یه وقتی میان لحظه ای که درخواست باز کردن یه صفحه وب فرستاده میشه و لحظه ای که این صفحه واسه شما به نمایش در میاد، می گن. این تاخیر بعضی وقتا می تونه بسیار خسته کننده باشه و مهمترین موضوعیه که یه شبکه پخش محتوا می تونه اون رو حل کنه.

به چه دلیل به شبکه پخش محتوا (CDN) نیاز دارین؟

اگه مخاطباتون در سراسر دنیا گسترده شدن و تلاش می کنین تا به همه اونا سرویس دهی کنین، مطمئنا به شبکه پخش محتوا نیازمند هستین. این سرویس به شما کمک می کنه تا محتوای شما واسه همه در سراسر دنیا قابل دسترسی باشه. این سرویس امتیازات بسیاری رو واسه سایت شما به همراه داره. از جمله اونا میشه به افزایش سرعت بارگذاری سایت، بهبود تجربه کاربران (user experience) و جلوگیری از مشکل در نمایش سایت(site crashes) اشاره کرد. این امتیازات به خاطر این بوجود اومده ان که شبکه پخش محتوا بجای رسیدگی به تموم ترافیک از راه یه سرور مرکزی، پهنای باند رو بین چندین سرور پخش می کنه. نکته مهم دیگه این که به کار گیری این سرویس  و افزایش سرعت بارگذاری سایت می تونه در بهبود سئو سایت اثر داشته باشه و رتبه سایت رو در یافته های جستجو بهتر کنه.

شاید مهمترین مزیت به کار گیری شبکه پخش محتوا جلوگیری از مشکل در نمایش سایت باشه چون که این سرویس اندازه ترافیک موجود در سرور مرکزی رو تا حد قابل توجه ای کم می کنه و ترافیک رو بین سرورای جور واجور پخش می کنه. پس از مشکل در سایت به دلیل حجم بالای ترافیک جلوگیری می شه.

به کار گیری یه سرویس پخش محتوای قابل اعتماد خیلی با اهمیته چون فقط یه ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت می تونه اندازه تبدیل مخاطب به مشتری رو به اندازه زیادی کم کنه. تحقیقات نشون میده که تنها یه ثانیه تاخیر بیشتر در نمایش سایت تا ۱۵% رضایت مشتری رو کاهش داده و بازدید از سایت رو تا ۱۰% کمتر می کنه. در هر تجارتی رضایت مشتری یکی از ارکان موفقیت هستش و رابطه مستقیمی با درآمدهای اون تجارت داره.

شبکه پخش محتوا (CDN) چیجوری عمل می کنه؟

چگونگی کارکرد

بیشتر سرویسای شبکه پخش محتوا به عنوان Application Service Providers عمل میکنن. تعدادی از صاحبان شبکه اینترنت شروع به تولید شبکه پخش محتوای اختصاصی می کنن و به این روش چگونگی ارسال داده ها رو به کاربران بهبود میدن و در آخر درآمد بیشتری به دشت می کنن.

تکنولوژی استفاده شده

به خاطر کاهش فاصله سرور شما با کاربر، سرویس CDN محتوای استاتیک وب سایتا رو در مکانای جغرافیایی جور واجور ذخیره سازی می کنن که این نقاط در مراکز داده به نام points of presence (PoP) شناخته می شن. هر PoP از گره ها و سرورهایی تشکیل شدن. بعضی از شبکه های پخش محتوا از هزاران گره و ده ها هزار سرور واسه کمک به پخش محتوا استفاده می کنن که این کار موجب تسریع در بارگذاری صفحات می شه.

به طور خلاصه، وقتی که یه کاربر قصد بازدید از سایت شما رو داشته باشه، درخواست اون به سرور شبکه پخش محتوا فرستاده می شه. بعد شبکه پخش محتوا این درخواست رو به نزدیکترین PoP ریدایرکت می کنه. این گره (node) محتوای مورد نظر کاربر رو واسه اون به شکل استاتیک جفت و جور می کنه، از این رو اندازه تاخیر در ارسال داده کم میشه و در نتیجه اندازه رضایت کاربر از ارائه محتوا بالاتر میره.

تکنیکای شبکه های محتوا

شبکه های پخش محتوا از تکنیکای شبکه ای مختلفی واسه ارائه محتوا استفاده می کنن تا اینکه بتونن رسوندن اون رو به کاربر هدف بهینه کنن. این تکنیکا شامل حافظه مخفی وب (web caching)، تعادل بار سرور، راه یابی درخواست و سرویسای محتوا می شن.

حافظه های مخفی وب

این حافظه محتواهایی که از دید کاربران محبوب هستن رو روی سرورهایی با بیشترین درخواست واسه دریافت اون محتوا ذخیره می کنه. به کار گیری این پروسه نیاز به پهنای باند رو کم می کنه، بار موجود روی سرور رو کمتر می کنه و پاسخگویی به کاربران رو سریعتر می کنه.

تعادل بار سرور

در این فوت وفن میشه از یک یا چند پروسه به طور همزمان استفاده کرد. از جمله یه لایه سوئیچ ۷-۴ تایی (سوئیچ وب یا سوئیچ محتوا) که به یه آی پی نشانی اختصاص داده می شه تا ترافیک رو بین چند سرور یا حافظه مخفی تقسیم کنه. این سوئیچا ترافیک آی پیای وصل شده به اون رو به سرورهای جور واجور هدایت می کنه و پس بار ترافیکی روی سرورهای جور واجور تقسیم می شه. علاوه بر این اگه یه سرور در ارائه محتوا دچار مشکل شه، بار موجود روی اون سرور بین سرورای دیگه تقسیم می شه و از این رو توانایی اطمینان بالایی واسه ارائه محتوا جفت و جور می شه.

راه یابی درخواست

این فوت وفن، درخواستای کاربران رو به نزدیکترین گره، با بیشترین ظرفیت ارائه محتوا، هدایت می کنه. واسه انجام این کار از الگوریتمای مختلفی استفاده می شه. از جمله این الگوریتما میشه به راه یابی درخواست با در نظر گرفتن DNS کاربر، بازنویسی HTML و بالانس جهانی بار روی سرورا اشاره کرد. نزدیکی کاربر به نزدیکترین سرور با به کار گیری متدهای مختلفی از جمله reactive probing ، proactive probing و بازبینی رابطه (connection monitoring) محاسبه می شه.

پروتکلای سرویس محتوا

به خاطر دسترسی کاربران به سرویسای محتوای قابل دسترسی از راه شبکه پخش محتوا، چندین قرارداد سرویس محتوا طراحی شده. در اواخر دهه ۹۰ میلادی، پروتکلی به نام برابری محتوا در اینترنت (ICAP) طراحی شد تا یه استاندارد واسه رابطه با سرورها جفت و جور کنه. پس از اون قرارداد OPES با راه حلی جور واجور ارائه شد که با عنوان سرویس OPES ازش صحبت به میون میاد و می تونه روی پردازندهای OPES ذخیره شه یا از راه دور از روی سرور فراخوانی شه. علاوه بر اینا واسه رفع مشکل سیستمای حافظه مخفی که با هدف ذخیره محتواهای وب سایتا تولید شده بودن، قرارداد ESI بوجود اومد.

راه حل

امتیازات به کار گیری (CDN) شبکه پخش محتوا

امتیازات به کار گیری شبکه پخش محتوا واسه کاربران

مهمترین مزیت این سرویس واسه کاربران کاهش زمان بارگذاری سایتا هستش. چون کاربران می تونن با این سرویس سریعتر به درخواست خود برسن و محتوای کمتری رو از دست بدن. چون محتوا سریعتر و از فاصله ای کوتاهتر به اونا ارائه می شه.

از اونجایی که محتوای وب روی سرورهای زیادی در سراسر دنیا پخش شده، میشه گفت که عموما کاربران به یکی از سرورها نزدیک هستن و به خاطر همین تاخیر در بارگذاری تا حد بسیار زیادی کم میشه.

امتیازات به کار گیری شبکه پخش محتوا (CDN) واسه صاحبان وب سایتا

از جمله امتیازات مربوط به صاحبان سایت در به کار گیری شبکه پخش محتوا میشه به بار شبکه کمتر اشاره کرد که این موضوع از مشکلات سرور جلوگیری می کنه، هزینه رسوندن محتوا به مخاطب کمتر می شه. هم اینکه سایتایی که از این سیستم بهره می گیرن از حمله های گروهی DDoS حفاظت می شن و با توانایی اطمینان بیشتر، ۱۰۰% در دسترس بودن محتوا با بهترین کیفیت رو واسه مخاطب جفت و جور می کنه.

مشکلات

با هدایت کاربران به نزدیکترین سرور واسه دریافت یه محتوای خاص بار شبکه تا حد زیادی کم میشه. این موضوع تا حد زیادی می تونه کارکرد یه سایت رو بهتر کنه و از اون مهمتر از هر مشکل بالقوه در سرور جلوگیری کنه. چون با به کار گیری شبکه پخش محتوا بار شبکه به شکل متعادل بین سرورا تقسیم می شه.

از اونجا که بار شبکه به طور مساوی بین نزدیکترین سرورا به کاربران تقسیم  می شه، تعداد بازدیدکنندگان یه محتوا در هر سرور اصلی کاهش داده می شه که این موضوع تا حد زیادی هزینه ارسال محتوا رو کم می کنه و در نتیجه از این محل درآمد خوبی بدست میاد. این تقسیم بار هم اینکه باعث افزایش ظرفیت سرورای در دسترس می شه و به شما کمک می کنه تا در روبرو شدن با یه افزایش یهویی در ترافیک بعضی سرورهای خاص، مشکلی واسه سرویس دهی به کاربران  بوجود نیاد.

مشکلی

به کار گیری شبکه پخش محتوا هم اینکه می تونه امنیت سایت شما رو زیاد کنه. از اونجا که بار در بین سرورا تقسیم می شه، تروجانای گروهی نمی تونن به پایگاه داده شما دسترسی داشته باشن و قبل از هر حمله از فعالیت اونا جلوگیری می شه. از اونجا که زیر ساختای شبکه پخش محتوا پراکنده س، در صورت به کار گیری اون از امنیت بیشتر شبکه بهره مندین. سرویسای شبکه پخش محتوا به آسونی با به کار گیری پهنای باند با حملات DDoS مقابله می کنه. این سرویس در همه شرایط همه ترافیک شما رو حفظ می کنه و اجازه میده تا سایت شما در کمال سلامت به فعالیت خود ادامه بده.

از اونجا که با این سرویس روند تحویل محتوا سریعتر می شه، توانایی اطمینان محتوا هم بطور زیادی زیاد می شه که این موضوع خوب روی تجربه کاربران اثر مثبت می ذاره. با داشتن نسخه های کپی شده از محتوا که بین سرورای جور واجور در تموم دنیا پخش شده، میشه گفت که کاربران به طور ۱۰۰% به همه محتواهای شما دسترسی دارن.

نقاط قوت و ضعف (CDN) شبکه پخش محتوا

اگه از یه شبک پخش محتوا واسه ارائه محتوای سایتتون استفاده میکنین، مطمئنا سرعت بارگذاری سایتتون رو بهبود دادین و اندازه دفع کاربر سایت رو تا حد قابل قبولی کم کردین و با این کار تونسته اید قدم مهمی واسه بهتر شدن سئوی سایتتون وردارین. حالا با این سرویس می تونین بدون مشکل از تصاویر و ویدئوهای با اندازه های بزرگتر استفاده کنین و هیچ مشکلی با سرعت بارگذاری نداشته باشین. اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که به کار گیری این سرویس مشکلاتی رو هم واسه شما به همراه داره. از جمله این مشکلات میشه به بسته شدن دسترسی بعضی کاربران به سایت اشاره کرد. چون بسیار دیده می شه که بعضی سازمانا و یا حتی کشورها دسترسیا رو به بعضی کاربران محدود می کنن و درنتیجه خیلی از دامنه ها در این سازمانا و کشورها غیر قابل دسترسی می شه.

نقطه ضعف دیگه شبکه پخش محتوا مربوط به فایلای بهینه نشده شما هستش. میزبانای رایگان شبکه پخش محتوا فایلا رو به شکل ۱۰۰% در دسترس قرار میدن اما بسته های فایلا ممکنه حجم خیلی بالایی داشته باشن و در ارائه اونا مشکلاتی بوجود بیاد. شما می تونین با ترکیب فایلای CSS و JavaScript فایلا رو کم حجم تر کنین تا سرعت دانلود اونا رو زیاد کنین. به این روش شما می تونین فایلای بهینه شده رو تو یه شبکه پخش محتوای خصوصی بارگذاری کنین. به کار گیری این روش علاوه بر صرف زمان و تلاشای فراوون، هزینه های اضافی هم به همراه داره.

این را هم حتما بخوانید :
چگونگی تشخیص ویروس وب سایت و رفع آن

اگر از شبکه های پخش محتوای رایگان استفاده کنین، امنیت داده ها اصلی ترین نگرانی شما میشه و اگر یه پایگاه داده شبکه پخش محتوا دچار مشکل شه و در اصطلاح کرش (crash) کنه، هیچ کاری غیر از انتظار واسه برگردونی دوباره داده ها از دست شما بر نمیاد. البته اینم بگیم که این اتفاق با احتمال خیلی کم واسه این سرویسا اتفاق می افته.

چیجوری میشه یه شبکه پخش محتوای مناسب (CDN) رو انتخاب کرد؟

هنگام انتخاب یه شبکه پخش محتوا باید به ویژگیای خاص اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین تا مطمئن شید که سرویسی با بهترین کیفیت رو واسه جواب به نیازتون برگزیده اید. هر چند هزینه در انتخاب سرویس عامل مهمی به حساب میاد اما باید در انتخاب به ویژگیای مهم دیگری هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

سرعت سرویس یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب اون به حساب میاد چون هدف به کار گیری این شبکه بالا بردن سرعت و بهبود کارکرد سایت از دید کاربرانه. از این رو باید بدونین که سرویسی که در اختیار شما قرار داده می شه با چه سرعتی می تونه محتوای شما رو به دست کاربران برسونه. از طرف دیگه میشه گفت که یه سرویس با کیفیت تنها عامل سرعت رو واسه یه سایت به همراه نمی آورد. قابل اعتماد بودن سرویس هم به اندازه سرعت اون اهمیت داره. از این رو در انتخاب سرویس باید مطمئن شید که با بهترین کیفیت به نیازای مخاطب جواب داده می شه.

علاوه بر فاکتورهایی که در بالا گفته شد، در انتخاب سرویس باید به خدمات و پشتیبانیای اون هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. این نکته بسیار مهمیه چون شما باید بدونین موقع مواجه شدن با یه مشکل، تیم پشتیبانی چه خدماتی به شما ارائه میده و چیجوری با مشکل شما برخورد می کنه. باید مطمئن شید که اپراتورهای پشتیبان موقع مواجه شدن با مشکلات جدی به موقع می تونن اون رو برطرف کرده و از تکرار اون جلوگیری کنن.

علاوه براین اپراتورهای یه سرویس مناسب، پیوسته به اون رسیدگی می کنن و با در نظر گرفتن یه اصول منطقی پیوسته اون رو به روز می کنن. خیلی با اهمیته که در بروز رسانیا دسترسی به شبکه واسه مشتریان حتی واسه لحظاتی از بین نره و همیشه شبکه به درستی به خدمت رسانی ادامه بده.

هنگام انتخاب شبکه پخش محتوا همه موارد بالا از اهمیت بالایی بهره مند هستن اما شاید بشه گفت که مهمترین نکته در انتخاب سرویس، محل قرار گرفتن سرورای شبکه باشه. این موضوع در مقایسه با ویژگیایی که در بالا به اونا گفته شد ممکنه کمی بی ربط باشه اما این نکته از ارزش بسیاری برخورداره. اگه از یه شبکه پخش محتوا استفاده می کنین، دیگه هیچ کدوم از کاربران شما نباید از سرورهای ارائه دهنده محتوای شما دور بمونن. اگر این عامل ارضا نشه ممکنه همه فاکتورهای دیگه رو تحت تاثیر بذاره و در نتیجه محتوای شما با کیفیت به دست مخاطب نرسه.

پس منطقیه که در اولویت اول محل قرار گرفتن سرورای شبکه پخش محتوای مد نظرتون رو شناسایی کنین تا مطمئن شید موقع به کار گیری اون، شما و کاربراتون از اون سرویس بهره کافی رو میبرین.

نکته ای که باید بدونین اینه که حتی اگه شما از مفاهیم پایه این شبکه ها اطلاع کافی نداشته باشین، بازم به آسونی می تونین اونا رو راه اندازی و اجرا کنین. سرویسای شبکه پخش محتوا به آسونی روی هر سایتی توانایی اجرا دارن و تموم کاری که باید انجام بدین نصب نرم افزارهای ذخیره ای و نرم افزارهای سرویس مد نظرتونه.

اگر از سرویسای مدیریت محتوای شناخته شده مانند وردپرس استفاده می کنین، اجرا این سرویس بسیار ساده تر هم میشه. چون در سیستمای مدیریت محتوا افزونه س ایی طراحی شده که شما بتونین بدون هیچ مشکلی از شبکه پخش محتوا استفاده کنین.

یادتون باشه که به کار گیری یه شبکه پخش محتوای کم کیفیت هم بسیار بهتر از استفاده نکردن از این شبکه هاس. با به کار گیری این سرویس مخاطب اقبال بیشتری به سایت شما نشون میده و در نتیجه رتبه شما در یافته های موتورهای جستجو بالاتر میره.

سرویسای عمومی شبکه پخش محتوای رایگان و محبوبترین سرویسای CDN پرداختی

وقتی که بهترین سرویس شبکه توریع محتوا رو واسه سایت خود انتخاب می کنین، می تونین از نسخه های پولی و یا نسخه های رایگان عمومی اون بهره بگیرین. هر دوی این نمونه ها امتیازات و معایبی رو واسه شما به همراه دارن، اما مهم این  است که اون سرویسی رو انتخاب کنین که به بهترین شکل به نیازای شما جواب میده.

سرویسای شبکه پخش محتوای عمومی (CDN) رایگان

Google CDN

سرویس شبکه پخش محتوای گوگل یه سرویس جهانی واسه محبوبترین کتابخانه های منبع باز JavaScript از جمله jQuery ، jQuery UI ، jQuery Mobile ، Dojo ، Prototype ، AngularJS ، MooTools ، SPF و بسیاری دیگه س.

به خاطر بارگذاری کتابخونه jQuery از شبکه پخش محتوای گوگل، کافیه کد زیر رو در صفحه وب خود جاسازی کنین:

<script src=”https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js”>

</script>

 Microsoft CDN

شبکه پخش محتوای ماکروسافت هم از کتابخانه های محبوب JavaScript از جمله jQuery, jQuery UI, jQuery Migrate, jQuery Mobile, Ajax Control Toolkit, Bootstrap, Globalize و بسیاری دیگه میزبانی می کنه. این سرویس CDN می تونه در بهبود کارکرد برنامه های Ajax بسیار اثر داشته باشه.

به خاطر بارگذاری کتابخونه jQuery سرویس CDN ماکروسافت می تونین کد زیر رو در صفحه وب جاسازی کنین:

<script src=”//ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-2.1.4.min.js”></script>

jsDelivr CDN

این سرویس ارائه دهنده یه شبکه پخش محتوای منبع بازه که از ارائه دهندگان MaxCDN و CloudFlare CDN استفاده می کنه. از این رو می تونه بهترین کارکرد و زمان کار رو ارائه کنه. این سرویس به پیشرفت دهندگان اجازه میده که از پروژه های شخصی خود میزبانی کنن و هم اینکه ۱۲۰۰ پروژه میزبانی شده از جمله jQuery, Bootstrap و  Modernizr رو به اونا ارائه میده. هیچ محدودیتی در مورد پهنای باند وجود نخواد داشت و این سرویس امکان فعالیت کتابخانه های JavaScript، افزونه های jQuery و فریم ورکای CSS و … رو جفت و جور می کنه.

به خاطر بارگذاری کتابخونه jQuery از سرویس jsDelivr CDN کافیه کد زیر رو در صفحه وب جایگذاری کنین:

<script src=”//cdn.jsdelivr.net/jquery/2.1.4/jquery.min.js”></script>

cdnjs CDN

این سرویس یه شبکه پخش محتوای مجانیه که به وسیله CloudFlare راه اندازی شده و صدها کتابخونه محبوب JavaScript و CSS از جمله jQuery, Bootstrap, Modernizr و … رو شامل می شه.

به خاطر بارگذاری کتابخونه jQuery از cdnjs CDN ، می تونین کد زیر رو در صفحه وب خود جاسازی کنین:

<script src=”https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js”></script>

jQuery CDN

شبکه پخش محتوای jQuery سرویسیه که به وسیله MaxCDN ارائه شده و از کتابخانه های مخصوص خود از جمله jQuery UI, jQuery Mobile, jQuery Code, jQuery Unit, jQuery Color و PEP میزبانی می کنه.

واسه بارگذاری کتابخونه jQuery از سرویس jQuery CDN می تونین کد زیر رو در صفحه وب مورد نظرتون جاسازی  کنین:

<script src=”https://code.jquery.com/jquery-2.1.4.min.js”></script>

سرویسای محبوب CDN پرداختی

از جمله سرویسای محبوب CDN پولی میشه به CDN77, MaxCDN, Amazon CloudFront, BitGravity, Akamai, CDNetworks, CacheFly, EdgeCast, Limelight و Incapsula اشاره کرد.

CDN77

این سرویس یکی از بهترین شبکه های پخش محتوا رو ارائه کرده و بر خلاف دیگه سرویسا، هیچ محدودیتی واسه تعداد سایتا نداشته و پوشش بسیار عالی رو جفت و جور کرده. قیمت این سرویس از ۴۹$ واسه هر ترابایت انتقال داده شروع می شه. نکته باحال در مورد این سرویس نبود نیاز به تغییر DNS یا پیکربندیای اختصاصیه.

قیمت

MaxCDN

MaxCDN یکی از محبوبترین سرویسای CDNه که علاوه بر پشتیبانی تموم وقت (۲۴/۷)، ویژگیایی مثل SSLهای اشتراک گذاری شده رایگان ، ارائه آمارهای لحظه ای و درصد کارکرد ۱۰۰% رو به ازای دریافت ۷۹ دلار واسه هر ترابایت انتقال داده به مشتریان ارائه می کنه. هم اینکه این سرویس در صورت نبود رضایت شما تضمین میده که پول یه ماه رو به شما برگرداند.

دلار

Amazon CloudFront

این سرویس رابط کاربری بسیار ساده ای داره و خیلی راحت قابل استفاده س. این سرویس به خاطر کار با Amazon Simple Storage Service و Elastic Computer Cloud بهینه سازی شده. با به کار گیری CloudFront شما تنها مبلقی رو واسه استفاده هاتون پرداخت میکنین و اندازه پرداخت از ۰.۱۲ دلار به ازای هر گیگابایت انتقال داده شروع می شه.

BitGravity

BitGravity اولین سرویس شبکه پخش محتوا هستش که واسه فایلای ویدئویی HD بهینه شده و با به کار گیری این سرویس شما می تونین مطمئن باشین که انتقال داده ای بسیار باکیفیت دارید. چون این سرویس بیشتر از دیگر سرویسا در سراسر دنیا سرور فعال داره و ارتباطات بیشتری رو برقرار می کنه.

Akamai

با به کار گیری Akamai پوشش بسیار مطلوبی دارید و انتقال داده بی عیب و مشکل میشه. این سرویس در ۷۲ کشور صدها هزار سرور فعال داره و با این شبکه می تونین با خیال راحت داده هاتون رو به کاربران ارائه کنین.

CDNetworks

این سرویس به بهترین شکل از مشتریان خود پشتیبانی می کنه و محتوای وب رو با سرعتی بالا و با توانایی اطمینان مناسب پخش می کنه. این سرویس واسه ویدئوهای جاری و فایلای دانلودی با حجم بسیار بالا و ذخیره تصاویر از کارکرد بسیار خوبی برخورداره.

 

CacheFly

CacheFlyیک از قابل اعتماد ترین و سریعترین شبکه های پخش محتوا هستش. این سرویس ۱۰ برابر سریعتر از دیگر سرویسای CDNه و همه بسته های پیشنهادی استاندارد اون به شکل آزمایشی به مدت یه ماه به مشتریان مجانی ارائه می شه.

EdgeCast

این سرویس هم یکی دیگه از سریع ترین و قابل اعتماد ترین سرویسای شبکه پخش محتوا هستش و الان به بیشتر از ۳ میلیون مشتری در سراسر دنیا سرویس می ده.

Limelight

این سرویس عملکردی فوق العاده و دسترسی بسیار عالی رو به شما پیشنهاد می کنه. کارکرد سایت شما با این سرویس به هیچ گونه عیب و نقصی از طرف سرور دچار نمیشه. علاوه براین، با در نظر گرفتن داشتن نرم افزارهای براساس cloud می تونه داده های ویدئویی رو با سرعت بالا منتقل کنه. خدمات پشتیبانی سرویس Limelight به شکل ۲۴ ساعته در همه ۷ روز هفته به مشتریان ارائه می شه.

Incapsula

این سرویس از کشینگ هوشمند و گزینه های کنترل حافظه مخفی (کش) استفاده می کنه. هم اینکه با به کار گیری وسایل بهینه سازی شبکه و محتوا باعث می شه تا وب سایتای تحت پوشش اون از سرعت بسیار مطلوبی بهره مند شن. اگر از این سرویس استفاده کنین می تونین مطمئن باشین که سرعت وب سایتتون ۵۰% افزایش پیدا می کنه و پهنای باند لازم اون تا ۷۰% کمتر می شه.

KeyCDN

KeyCDN یه سرویس قدرتمنده و به آسونی میشه ازش استفاده کرد. این سرویس از ویژگیایی از جمله HTTP/2، سرویس رایگان Let’s Encrypt integration و آمارهای به روز و قابل دسترسی در لحظه برخورداره. قیمت ترافیک این سرویس پایینه ( از ۰.۰۴$ به ازای هر گیگابایت انتقال داده به بالا) و کم کم با افزایش مصرف شما فزایش پیدا میکنه.

تقریبا همه سرویسای شبکه پخش محتوا  به شما یه دوره استفاده آزمایشی رایگان ارائه میدن تا به شما کمک کنن که دید درستی از اون سرویسا پیدا کنین و دریابید که سرویس انتخابی شما پاسخگوی نیازهایتانه یا خیر. بعضی از این سرویسا هم به ازای سرویس دهی قیمت ثابتی رو از شما دریافت نمی کنن و شما باید بسته به اندازه مصرفتون به اونا هزینه پرداخت کنین.

قبل از به کار گیری هر کدوم از سرویسای یاد شده بهتره اول یه تحقیق کامل درباره اونا انجام بدین و به بازخوردای دیگه مشتریان در مورد کارکرد این سرویسا به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. از این روش می تونین مطمئن شید که سرویس مورد استفاده شما قابل اعتماد بوده و در کارکرد سایتتون اشکالی وارد نمی کنه.

راه های اجرا یه شبکه پخش محتوا

بسته به پیچیدگی و اندازه وب سایتتون، راه اندازی یه سرویس شبکه پخش محتوا می تونه مشکل باشه، اما اجرا اون کلا کار بسیار ساده ایه. اول باید انتخاب کنین که CDN مورد استفاده شما باید چه منابع استاتیکی رو پوشش دهد و بعد وب سایتتون رو واسه فرستادن درخواست فایلای CDN پیکر بندی کنین. این کار شک نداشته باشین آسونترین راه واسه اجرای CDNه و شما می تونین شخصا بطور کامل اون رو انجام بدین. دیگه راه های اجرای CDN شامل تغییر نام دامنه و اصلاح سوابق DNS می شه که کمی سخت تر بوده و می تونه شما رو دچار گرگیجه کنه.

نکات کلیدی که باید به ان توجه شه

باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که CDNا بیشتر به وسیله شبکه های ثالثی اداره می شن. این شبکه ها باید دارای پشتیبانی مشتریان قابل قبولی داشته باشن تا در روبرو شدن با بد افزارها و قطعیای بالقوه، مشکل شبکه رو برطرف کنن. اگر سرویس CDN از پشتیبانی مناسبی بهره مند نباشه برطرف کردن مشکلات شبکه از عهده شما خارج میشه و ممکنه حل این مشکلات نیاز به وقتی طولانی واسه شما داشته باشه.

یکی دیگه از مشکلات بالقوه در رابطه با CDNا می تونه هزینه های بیشتر واسه نصب شبکه باشه. چون بعضی از شبکه های سوم که در بالا به اونا گفته شد در ازای نصب از شما هزینه دریافت می کنن. به هر حال در صورت پیچیده بودن مراحل نصب، شما واسه نصب شبکه نیاز به راهنمایی این شرکتا دارید و پرداخت این هزینه پیشگیری ناپذیر میشه.

نکته دیگه که باید به اون توجه شه اینه که هر چند ممکنه یه شرکت تعداد زیادی سرور در سراسر دنیا داشته باشه اما ممکنه سرورای اون شرکت محدوده کشور شما رو خوب پوشش نداده باشن. در این موارد بهتره که همه منابع شما در سرور اصلی خودتون ذخیره شه.

نتیجه گیری

هر چند سرویسای CDN اشکالاتی دارن که شما رو مجبور به دقیق تر شدن در انتخاب می کنه اما امتیازات به کار گیری این سرویسا اونقدر زیاده که همیشه کفه ترازو به سمت استفاده کردن از اونا سنگینی می کنه. به کار گیری سرویسای شبکه نوزیع محتوا منافع مهمی رو واسه سایت شما به همراه خوهد داشت و با به کار گیری اونا می تونین هم کارکرد سایتتون رو بهبود بدید و هم برخورد بهتری با مخاطباتون داشته باشین.

امیدوارم این راهنما شما رو از اهمیت به کار گیری  CDNها آگاه ساخته و فاکتورهای مهم واسه انتخاب بهترین سرویس CDN رو به شما آموخته باشه. شما می تونین با در نظر گرفتن نکات گفته شده در این راهنما با در نظر گرفتن نیازای وب سایتتون بهترین سرویس CDN رو واسه موفقیت در کارتون انتخاب کنین.