این هفته گوگل به خاطر فعالیتای ضد رقابتی خود براساس اندروید به وسیله اتحادیه اروپا ۵ میلیارد دلار جریمه شد. کمیسیون اروپا عقیده داره که گوگل از موقعیت اندروید، پلی استور و کروم سوء استفاده کرده تا سرویس هاش رو بیشتر در برابر کاربران بذاره.

موضوع کمی پیچیده س پس شاید به درستی متوجه مشکلاتی که واسه گوگل پیش اومده نشده باشین. پس در ۶ سوال کلی زیر به ابهامات و سوالاتون جواب می دیم.

۱٫ گوگل دقیقا چه اشتباهی مرتکب شده؟

به صورت خلاصه، کمیسیون اروپا حکمی منتشر کرده مبنی بر اینکه گوگل از اندروید (که گوگل صاحب و پیشرفت دهنده اون هستش) نامنصفانه استفاده می کنه تا کاربران مجبور به به کار گیری سیستم جستجویش (که کلی درآمد گوگل رو به دست می آورد) شن.

به طور خاص سه موضوع مورد بحثه:

  • گوگل پیشرفت دهندگان دستگاه های اندرویدی رو مجبور می کنه تا جستجو و کروم رو طوری بذارن تا به پلی استور و دیگه اپلیکیشنا و سرویسای گوگل دسترسی وجود داشته باشه.
  • گوگل با اپراتورهای شبکه موبایل و شرکتای سازنده موبایل به توافق مالی رسیده تا اپلیکیشن جستجوی گوگل رو طوری بذارن که نسبت به موتورهای جستجوی دیگه برتری ایجاد شه.
  • گوگل شرکتا رو از نصب ورژنای دستکاری شده اندروید منع کرده. به بیان دیگه، واسه دریافت هر اپلیکیشن گوگل از جمله گوگل سرچ و پلی استور، شرکتای سازنده موبایل تعهد دادن که دستگاهی نسازند و نفروشند که ورژن دستکاری شده اندروید رو اجرا می کنه (مثل Fire OS آمازون واسه تبلت هاش).

۲٫ به چه دلیل این موضوع شامل حال اپل نمی شه؟

گزارش کمیسیون اروپا میگه که نگاش به سیستم عامل اپل یا بلک بری به خاطر اینکه به صورت عمودی درون دستگاه نهادینه شدن فرق داره و مثل اندروید به اون نگاه نمی کنه. از طرف دیگه، نمیشه محدودیتایی که اپل روی سیستم عامل خودش بوجود میاره رو بی عدالتی آمیز دونست چون سیستم عامل خودشه.

از اونجایی که گوگل اندروید رو واسه دیگه شرکتا هم آزاد گذاشته و به نظر کمیسیون اروپا، از اون شرکتا و محصولاتشون واسه تسلط بازار موتور جستجویش و کسب درآمد تبلیغات موبایل استفاده می کنه، ماجرا واسه گوگل فرق می کنه.

این را هم حتما بخوانید :
روایتی از یک انقلاب صنعتی؛ طراحی اپل چگونه دنیای محصولات الکترونیکی را متحول کرد؟

۳٫ نمیشه چیز اضافه ای روی اندروید نصب کرد؟

خیر. به خاطر همین دستگاه های فایر تی ایشون و تبلت فایر آمازون ساخته شده و اندروید رو اجرا می کنن بر خلاف اینکه پلی استور یا هیچ کدوم از اپای گوگل رو روی خود ندارن.

اما طبق گفته کمیسیون، پلی استور واسه دستگاه های اندرویدی خیلی با اهمیته و بیشتر از ۹۰ درصد دانلود اپا روی دستگاه های اندرویدی از این روش انجام شده و این گروه، پلی استور رو یه اپلیکیشن واجب می دونه.

نگرانی کمیسیون از جایی اصل میگیره که گوگل شرکتا رو مجبور می کنه گوگل سرچ و کروم رو بذارن که فقط پلی استور رو به عنوان نتیجه جستجو نشون بده که این یعنی نابرابری و ناعدالتی در جستجوها.

به بیان دیگه، سازندگان موبایل پلی استور رو واسه رقابتی بودن لازم دارن. گوگل فقط به شرکتایی اجازه نصب پلی استور رو میده که با نصب کروم و موتور جستجو موافقت کنن.

۴٫ اگه مشکل بر سر جستجوئه پس ماجرای کروم چیه؟

در نگاه اول، قوانین کمیسیون اروپا علیه گوگل کروم مساوی به نظر نمی رسه. به چه دلیل برتری گوگل در مورد جستجو باید یه مرورگر رو دچار مشکل کنه؟ اما باید توجه داشت که کروم تاثیر زیادی بر این ماجرا داشته پس گوگل کروم هم بخشی از این جریمه هستش.

۵٫ شرکتای دیگه چه فکر می کنن؟

بیشتر اونا هیچ کاری نمی کنن. سایت ورج با شرکتای مختلفی مثل سامسونگ، ال جی، وان پلاس، نوکیا، بلک بری و آمازون رابطه برقرار کرده ولی فقط موتورولا، سونی و اچ تی سی جواب دادن که هیچ کدوم تا حالا نظر خاصی نداشتن به جز اچ تی سی که گفته به تصمیماتی که روی وسعت بزرگی از استفاده کنندگان سیستم عامل اندروید اثر داره احترام میذاره.

۶٫ پس از این چی می شه؟

گوگل ۹۰ روز فرصت داره تا با کمیسیون اروپا سازش کنه یعنی جریمه ۵ میلیارد دلاری رو بپردازه، حذف زور نصب کروم و سرچ گوگل واسه رسیدن به نتیجه های گوگل پلی استور و اجازه به شرکتای دیگه واسه نصب ورژنای دستکاری شده اندروید. گوگل الان مجبور به سازشه اما مشخص نیس که تا چه حد به تغییر سیاست هاش تن میده. اگه تموم خواسته های کمیسیون اروپا رو اجابت کنه، باید منتظر تغییرات شدیدی باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *