چند وقتیه که میلیونا نفر به تماشای مسابقات جام جهانی پرداخته و تلاش روز افزون خیلی از ستارگان دنیا رو مشاهده می کنن. در این مسابقات، فوتبالیستایی که میلیاردا دلار درآمد دارن، واسه سربلندی کشورشون تلاش بسیار زیادی کرده و تلاش دارن با پیراهن کشور خود افتخار آفرینی کنن.

البته اون چیزی که از پشت قاب تلویزیون و در زمین فوتبال قابل مشاهده نیس، تلاشا و عادتای منحصر به فرد این بازیکنانه که میان میلیاردا نفر، اونا رو به آدمایی موفق تبدیل کرده است.

باید توجه داشت که این افراد دیگه تنها ستارگان فوتبال نیستن بلکه مدیرانی موفقند و فقط بخش کمی از درآمدشون رو از راه فوتبالشان به . درآمد کلی اونا به تبلیغات و برند شخصی خودشون وابسته که به ویژگیای منحصر به فرد و کارکرد عالی اونا در داخل و خارج زمین بستگی داره.

حال با بررسی ۴ عادت انکارناپذیر بعضی از ستارگان جام جهانی متوجه میشیم که کدوم ویژگی اونا باعث شده که به بالاترین درجه موفقیت برسن و به اسطوره های کشورشون تبدیل شن.

۱. نظم و رعایت کردن برنامه وقتی دقیق

اولین و آخرین فرق افراد موفق با بقیه، نظم اوناس. شما هر چی قدر هم که توانا بوده یا از خصوصیات و ویژگیای منحصر به فردی بهره مند باشین، بازم اگه منظم نباشین و هر کار رو در وقتی مشخص به پایان نرسانید، نمی تونی به موفقیت برسین.

این مسئله واسه ورزشکاران حرفه ای و به خصوص فوتبالیستا از اهمیت فوق العاده ای برخورداره. اونا مجبورند در همه ساعتای زندگیشون، برنامه معینی رو رعایت کرده و استاندارد بالایی واسه خود در موردای جور واجور به ارمغان بیارن.

حفظ رژیم غذایی، تنظیم زمان تمرینات شخصی، پوشیدن لباسای مناسب و مهمتر از همه خواب کافی از مسائلیه که افراد موفق باید همیشه به اون توجه کنن.

مثال زدنی خود، در ۳۲ سالگی مثل جوونی ۲۰ ساله به هوا می پره و چندین متر بالاتر از بقیه به توپ ضربه بزنه.

این مسئله نشون میده که اون هیچ وقت به خاطر تفریح بیشتر یا عیاشی و خوشگذرونی، برنامه وقتی خود رو دچار تغییر نکرده و طبق اون زندگی می کنه. به گفته خود اون هرکی منظم نیس باید با موفقیت خداحافظی کنه.

۲. خستگی ناپذیری و تکرار

خیلی از مربیان وقتی که از بازیکنان موفق یا اسطوره ها صحبت می کنن، همیشه به این مطلب اشاره دارن که اونا نه فقط از تمرین خسته نمی شدن بلکه پس از رفتن همه بازیکنان، ساعتا به تمرین خصوصی می پرداختن. دیوید بکهام معروفترین و خوشتیپترین فوتبالیست دنیا می تونه مثالی در اینباره باشه.

اون قبل از این که در موردای جور واجور سرمایه گذاری کنه و به یه چهره سرشناس در مورد مد و کارآفرینی تبدیل شه، یه پسر بچه کوچیک بود که ساعتا در زمین فوتبال تنها می مونه و زیر باران به تمرین ضربات آزاد و کاشته می پرداخت.

به گفته سر آلکس فرگوسن که اونم یکی از موفقترین مربیا و مدیران دنیاس، بکهام همیشه بعد از رفتن همه به تمرین ضربات آزاد می پرداخت و به خاطر همین بود که بهترین کاشته زن دنیا لقب گرفته بود. چندین سال پیش  وقتی که بکهام پست ضربه آزاد یا کرنر می ایستاد، همه طرفدارن منچستر یونایتد از جای خود بلند می شدن چون که به احتمال قوی گل دیگری در کار بود.

بکهام بعد از تموم شدن دوران فوتبالی خود در خیلی از تبلیغایش نقش کاشته زن رو اجرا کرده و به گفته اون هنوز آدمایی پیدا می شن که در خیابون بهش برخورد کرده و از اون میخوان پشت یه ضربه کاشته بایستد.

۳. اعتماد به نفس و امید به آینده

خیلی از فوتبالیست ها و حمله کنندگان نمی تونن به تواناییای خود اطمینان کرده و پس از خراب کردن چندین موقعیت، به کلی اعتماد به نفسشون رو از دست میدن. به باور خیلی از مردم شکست مقدمه پیروزیه و اگه با تجربه یه شکست، دست از فعالیتمون بکشیم، ً در همه زندگی خود با موفقیت مواجه نمی شیم.

یه باور داخلی خاص مثل اعتماد به نفس، ویژگی منحصر به فرد افراد موفق هستش. گفته شده که آدما وقتی دست از تلاش خود برمی دارن که بسیار به موفقیت نزدیکند. چه بسا در همون لحظه که دیگه روحیه ای براتون نمونده بتونه بهترین کارکرد رو از خود نشون داده و موفق شید.

همین چند روز پیش بود که نیمار با تکرار کامل در دقیقه ۹۷ بازی با کاستاریکا موفق شد اولین گل خود در جام جهانی رو به ثمر برسونه. اون پس از پایان بازی بر زمین نشست و گریه سر داد. ایشون بعداً اشاره کرد که برخلاف تصور همه زندگی شخصی، کاری و فوتبالی اون در حالت خوبی نیس. به نظر می رسه اینکه اون تونسته اعتماد به نفسش رو حفظ کرده و تا آخر بازی ناامید نشو،د موجب شده تا امیدی تازه به کالبد ایشون و تیمش تزریق شه.

۴. اشتهای سیر نشدنی واسه موفقیت

آخرین عادتی که به اون اشاره می شه، عادت اسطوره های بی بدیله چون که خیلی از بازیکنان پس از رسیدن به نتیجه کارای معمولی، دیگه تلاش قبلی خود رو به کار نمی بندند و پس از یه مدت نزول می کنن.

به گفته خیلی از کارشناسان، نتیجه کارایی که به سختی به دست  فرد می رسه، موجب می شه که اون شخص آبدیده شده، قدر موفقیت رو دونسته و به سراغ نتیجه کار بعدی بره.

خیلی از افراد موفق، بسیار سختی کشیده ان و بعد از شکستای فراوون موفق شدن یه فرصت به خصوص رو از دست نداده و قدم قدم به موفقیت نزدیک شن. فوتبالیست ها این مسئله رو شاید راحت تر بفهمن. اونا ماه ها، روزا و ساعتا به تمرین و بازی می پردازن تا شاید در آخر سال به موفقیت و یه جام برسن.

در این موقعیت اونا به دو دسته تقسیم می شن. دسته اول اونایی هستن که این موفقیت رو کافی می دونن و به تفریح و استراحت می پردازن اما دسته دوم نمی تونن به نتیجه کارای کوچیک اکتفا کنن و به تلاش خود ادامه میدن چون که اونا از ساختن رقابت واسه خود حال می کنن.

درباره این موضوع میشه به زیدان اشاره کرد. اون سال گذشته همه افتخاراتی که یه بازیکن یا یه مربی می تونست به اونا برسه رو بدست آورد. این مسئله نه فقط موجب نشد که اون از تلاشش کم کنه بلکه باعث شد پس از کسب همه این افتخارات، رکورد مثل قهرمانی سه دوره پشت سر هم جام قهرمانان اروپا رو ثبت کنه که شاید دیگه هیچ انسانی نتونه به اون دست پیدا کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *