مذاکرات عضو جدانشدنی هر کسب وکاریه. هرچقدر ذهن در طول مذاکرات آروم تر باشه اندازه استرس کم تر شده و خلاقیت فرد تقویت می شه یعنی کاهش اضطراب در مذاکرات کاری بسیار اهمیت داره.

خلاقیت

هر کارآفرین یا رهبر کسب وکار در دوره ی فعالیت کاری خود بارها مجبور می شه با بقیه کارآفرینان یا سرمایه گذاران وارد گفتگو شه. بعضی مذاکرات سرنوشت ساز هستن و نتیجه ی اون ها خیلی با اهمیته. پس خطر بالایی دارن و با استرس و اضطراب همراه هستن.

استرس

آمادگی و درگیری در اینجور مذاکراتی امواج بتای مغز رو زیاد می کنن درنتیجه فرد احساس هوشیاری و تمرکز می کنه. اما با در نظر گرفتن شرایط ممکنه اندازه هورمون کورتیزول بدن یا همون هورمون استرس زیاد شه. همون طور که می دونین استرس اجازه نمی دهد شخص تموم توانایی خود رو به کار بگیره و هم اینکه اندازه خلاقیت رو کاهش می دهد.

در طول گفتگو چه اتفاقاتی رخ می دهد که باعث استرس می شه؟ یکی از دلایل بروز اضطراب اینه: وقتی که فرد واسه گفتگو آماده می شه بیشتر از اندازه روی یافته های تمرکز می کنه. شاید نقشه ی راه واسه رسیدن به یافته های مورد نظر خود رو بارها تو ذهن مرور می کنه. حتی نشونه هایی که بدونه در راه درست گفتگو قرار گرفته رو شناسایی می کنه.

اضطراب

اما همون طور که می دونین بعضی وقتا همه چیز طبق نقشه پیش نمی رود و طرف دیگه گفتگو برابر انتظار عمل نمی کنه. درنتیجه هنگام وقوع اتفاقات پیش بینی نشده فرد دچار استرس می شه چون اینجور شرایطی رو در نقشه ی خود پیش بینی نکرده.

بعد اندازه هورمون کورتیزول افزایش پیدا می کنه، فرد دچار بی اختیاری می شه و خلاقیت و انعطاف پذیری خود رو از دست می دهد. چیجوری می توان از این شرایط خلاص شد و دوباره به راه برگشت؟

در ادامه ی این مقاله ی به بررسی راه هایی می پردازیم که کمک می کنن امواج بتای مغز به امواج آلفا تبدیل شن؛ درنتیجه بدن آروم می شه و اندازه خلاقیت افزایش پیدا می کنه.

سرفصل محتوا

  • ۱- واسه سناریوهای جور واجور آماده شید
  • ۲- روی نفس کشیدن تمرکز کنین
  • ۳- با دقت به صحبت های طرف مقابل گوش بدید

۱- واسه سناریوهای جور واجور آماده شید

تلاش کنین قبل از شروع گفتگو تموم سناریوهای مممکن در طول جلسه رو مورد بررسی قرار بدین. اتفاقاتی که ممکنه در طول جلسه اتفاق بیفته رو براساس انتظارات و محدودیت ها پیش بینی کنین. درنتیجه در طول گفتگو طبق راه اصلی یا مسیرهای فرعی پیش بینی شده حرکت می کنین و جایی واسه استرس باقی نمی موند.

این را هم حتما بخوانید :
خطرناک‌ترین ژست برای گرفتن عکس

واسه پیش بینی مسیرهای فرعی از خودتون سوال کنین چی ممکنه باعث شه گفتگو طبق انتظار پیش نره؟ هم اینکه می تونید این سوال ها رو در طول جلسه هم مطرح کنین.

اطلاعات خود رو با همدیگه به اشتراک بذارین تا درآخر بتونین بهترین تصمیم رو در پیش بگیرین. به عنوان مثال از طرف مقابل سوال کنین: «لطفا به من بگو به چه دلیل فکر می کنی این راه حل جواب نمیده؟»

راه حل

جواب این سوال فرضیاتی رو مطرح می کنه که شاید هیچوقت به اون فکر نکرده باشین. به عنوان مثال اگه طرف مقابل گفت: «حالا زمان مناسبی نیس» در جواب بگید: «پس فکر می کنی حالا زمان مناسبی واسه انجام این کار نیس؟» با انجام این کار عکس العمل فرد رو بدون در نظر گرفتن حالت دفاعی روشن می کنین.

۲- روی نفس کشیدن تمرکز کنین

تمرین هایی که کمک می کنن در طول گفتگو حضور فیزیکی فعالی داشته باشین و مغز و احساساتتون آروم باشه قبل از گفتگو خیلی خوبه. به عنوان مثال تجسم تصاویر آرامش بخش یا به یادآوردن ملودی های آروم در طول جلسه بسیار کمک کننده س.

پایین آوردن سرعت تنفس هم یکی دیگه از راه های موثر در کاهش استرسه. چهار ثانیه هوا رو وارد ریه ها کنین، چهار ثانیه صبر کنین و بعد در چهار ثانیه هوا رو از ریه ها خارج کنین. وقتی که فرد مضطرب می شه کوتاه و سریع نفس می کشد. آروم نفس کشیدن بدن رو ریلکس می کنه و انرژی بیشتری به مغز می فرستد؛ درنتیجه بهره وری و خلاقیت بیشتری در طول گفتگو دارید.

۳- با دقت به صحبت های طرف مقابل گوش بدید

شاید فکر کنین باید واسه هر صحبتی جواب خود رو از پیش آماده کنین درصورتی که این انتظار به طور کامل غیرواقعیه. طرف مقابل شما منبع تموم اطلاعات و جواب هاییه که باید بدونین و فقط کافیه با روشی مناسب از اون اطلاعات بگیرین.

تلاش کنین به جای صحبت کردن، شنونده ی خوبی باشین چون چشم انداز بهتری واسه هدایت گفتگو به سمت سناریوهای از پیش تعیین شده پیدا می کنین.

گوش دادن پروسه پیچیده ایه و بیشتر ما نمی توانیم روی صحبت های طرف مقابل تمرکز کرده و اطلاعات مورد نظر رو جمع بیاری کنیم. نیازای طرف مقابل، مواردی که معامله رو واسه هر دو طرف دلپذیر می کنه و محدودیت ها رو از قبل شناسایی کنین تا صحبت های اون رو بهتر فهمیده باشین.

ترکیب کردن راه های گفته شده کمک می کنن با آرامش بیشتر در مذاکرات حضور داشته باشین تا بتونین خلاقیت خود رو به کار بگیرین.

منبع: zoomit.ir