واسه ریشه کن کردن عفونت و حتی پیشگیری از اون، راه های خاصی هست که هممون در طول روز و دوران مریضی انجام می دیم؛ شستن دست، گرفتن دست در برابر دهن به هنگام عطسه و سرفه، خواب کافی، نمالیدن محکم چشما (خصوصا بعد از اینکه به بینی دست زدیم)، خوردن میوه ها و سبزیجات پاکیزه و … همه راه هایی واسه جلوگیری از دچار شدن به مریضی هستن.

با این حال، یه ویروس سرماخوردگی ممکنه چندین ساعت روی دست یه نفر سالم بمونه و یا حتی روی بعضی اشیا و در شرایط خاص ممکنه این زمان به چندین روز زیاد شه.

حتی مایعای ضد عفونی کننده دست هم قرار نیس همه ویروسا رو از بین ببرن. به محض اینکه راهی به درون بدن پیدا کنن و سلولی واسه میزبانی پیدا کنن، کشتن شون خیلی سخت می شه. آنتی بیوتیکا هیچ قدرتی در برابر اونا ندارن و واکسن در برابر آنفلوآنزا و بعضی ویروسای دیگه باید هر ساله تغییر پیدا کنه تا سویهای جدید رو هم در بر گیرد.

حالا خوبیش اینه، سیستم ایمنی بدن آدم (۱-۲) می تونه در برابر ویروسای بسیاری مقاومت کنه اما یه سریای دیگه مثل ابولا، HIV و حتی آنفلوآنزاهای خاص می تونن کشنده باشن. با این حال، شاید واسه تون عجیب باشه که ویروسا در برابر یکی از عوامل اصلی زندگی، یعنی نور شدیدا حساس هستن و واقعا ممکنه دلیل کشته شدن شون شه.

Capture

با در نظر گرفتن اینکه ویروسا موجوداتی زنده به حساب ، شاید درست نباشه که از لفظ کشته شدن استفاده کنیم، اما نور می تونه به شکلی بخشای اساسی ویروسا رو از هم جدا کنه که بازسازی اون نشدنی شه.

Kong-Thon Tsen از دانشگاه ایالتی آریزونا در کنار محققین دانشگاه جانز هاپکینز نشون میدن که چیجوری تابشی نور مرئی از لیزرهای با قدرت پایین می تونه ویروسا رو بکشه. راه حل تابش لیزر به عفونتا و ویروسا علاوه بر تاثیر بیشتر روی نابود کردن ویروس، ضرر کمتری هم به بافت سالم و زنده بدن آدم وارد می سازه.

در تحقیق صورت پذیرفته، محققین یه ویروس رو با نور بنفش یه لیزر نوری در تماس قرار دادن. این لیزر که فقط به مدت ۱۰۰ فمتوثانیه (هر فمتوثانیه برابر با یه میلیونیم از یه میلیاردم ثانیه س) به مظنون تابیده، دلیل شده تا کپسید ویروس یا لایه خارجی اون دچار لرزش شه و آسیب ببینه.

در آخر، ویروس به طور کامل غیر فعال می شه و ناحیه کنار اون بدون آسیب باقی می مونه. حالا خوبیش اینه این راه حل تاثیری روی جهش زایی ویروسا نداره که یکی از مشکلات اساسی دیگه روشای درمانیه. در نتیجه، کشتن ویروسا با نور مرئی از ایجاد مقاومت ویروسی جلوگیری می کنه.

در حالی که هنوز این روش درمانی در مرحله بررسی و آزمایش قرار داره، اما دلیل شده تا نظر خیلی از محققان و محققین به طرف اون جلب شه. HIV/AIDS، هپاتیت و یه سریای دیگه از بیماریای ویروسی که بشر رو از پای در آورده ان ممکنه طی دوره های لیزر درمانی به طور کل ریشه کن شن، پس در مورد مسئله مهمی صحبت می کنیم.

محققان می تونن نمونه های خونی آلوده شده به ویروس و دیگه پاتوژنا رو پاکسازی کرده و قدمی مهم در جهت ارتقای کیفی سلامت بردارن. یکی دیگه از تئوریای مطرح شده اینه که لیزر درمانی با روش دیالیز خون ترکیب شه و راه حلی موثر در جهت پاکسازی مایع زندگی بدن بسازه.

در این روش، خون از بدن مریض خارج می شه، ویروسا و پاتوژنای اون به وسیله دستگاه دیالیز و لیزرها کشته شده و بعد دوباره به بدن اون برمیگرده. به این روش میشه به شکل خیلی از افزایش ویروسایی که محل فعالیت شون خون و لنفه، کم کرد.

البته، بررسیای آینده روی اثرات منفی و جانبی هم مطالعه داره که حالا خوبیش اینه تا الان هیچ موردی پیدا نشده.

الان، پزشکان راه حلای زیادی واسه مقابله با ویروسا ندارن. هر ویروس انگار ضعیف شده یا سرعت رشد اون کم میشه اما وقتی هنوز دارویی واسه سرنگون کردن HIV وجود نداره، پس تموم این مبارزات نتیجه ای نداره، جز عقب انداختن خطر مرگ. به خاطر همین، آزمایشات این چنینی نه فقط واسه جامعه پزشکی و علاقه مندان به بخش سلامت جذابه، بلکه واسه همه مردم هم امیدبخش و خوشحال کننده میشه.

در حالی که خیلی از راه حلای مقابله با ویروسا هنوز کار به جایی نبرده و در مرحله آزمایشگاهی باقی مونده ان، اما تابش پرتو فرابنفش راه خود رو به خیلی از کلینیکا و بیمارستانا باز کرده.

سیستم کاری بسیار ساده س!. ویروسا به وسیله اشعه های فرابنفش بمباران شده و از بین می رن. اما یادتون نره که همین اشعه می تونه دلیل سرطان پوست و آفتاب سوختگی شه.

مثل فوت وفن لیزر، تابش فرابنفش با از هم پاشاندن دیواره سلولی ویروس، اونو از کار میندازه. بعضی دستگاه های تصفیه آب و سیستمای تهویه از این فوت وفن بهره می گیرن تا پاتوژنای آبزی و هوازی رو از بین ببرن.

محققین هم تازگیا موفق شدن با به کار گیری همین پرتو، پاتوژنای موجود درون غذا مثل باکتری اشرشیا کلای رو هم از بین ببرن، اونم بدون تخریب مواد غذایی یا نابود ساختن اون. با این حال، با اینکه اشعه ماورا بنفش می تونه در بعضی موارد اثر داشته باشه، در همین بین می تونه دلیل جهش در ویروس شده (که نتیجه اون افزایش مقاوت ویروسیه) یا حتی سلولای سالم بدن رو نابود کنه (مثل آفتاب سوختگی).

بعضی علم پژوهان امید دارن تا با به کار گیری مایکروویو یا ریز موجا اسباب نابودی ویروسا رو جفت و جور کنن اما تا الان اثبات شده که این راه حل بی مصرفه. آب دور و بر ویروس، انرژی موجود در ریزموجا رو دریافت می کنه اما انرژی اون به حدی نیس که دلیل نابودی کامل اون شه.

در آگوست سال ۲۰۰۴، تیمی تشکیل شده از محققان آمریکایی و ونزوئلایی ترکیبی رودیومی ساختن که می تونست تومورها رو نابود کنه و ویروسا رو هم به حالت غیر فعال در آورد. این فوت وفن هم وابسته به نوره و از فرکانس خاصی واسه فعال سازی ماده استفاده می شه.

محققان این راه حل رو جایگزینی واسه شیمی درمانی میدونن، چون که به این روش، سلولای سالم آسیبی نمی بینن. نتیجه تحقیق تیم آمریکایی-ونزوئلایی می تونه مثل لیزر نور بنفش واسه استریلیزه کردن خون هم استفاده شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *