به نظر می رسه مایکروسافت و گوگل هم جهت با تلاشای اخیرشون واسه پایان دادن به دعاوی حقوقی خود، شکایت دوجانبه شون از همدیگه پیش رگولاتورهای نقاط جور واجور جهان رو کنار می ذارن.

این دو شرکت گفتن قبل از بردن شکایت پیش رگولاتورها به روش گذشته، تلاش می کنن کشمکشای احتمالی شون در آینده رو بین خودشون حل و فصل کنن.

جنیفر کرایدر، سخنگوی مایکروسافت در این باره گفته: «مایکروسافت با کنار گذاشتن شکایت خود از گوگل پیش رگولاتور موافقت کرده؛ این درخشش دهنده تغییر اولویتای حقوقی و قانونی ماست. ما به تمرکز خود روی رقابت نزدیک در کار و کاسبی و جلب مشتری ادامه میدیم».

مایکروسافت ظرف سالای گذشته واسه کم کردن هرچه بیشتر از نفوذ گوگل در جستجوهای اینترنتی، در جبهه های مختلفی با این شرکت درگیر شده، از جمله شکایت بردن به رگولاتورهای اروپایی با این مضمون که گوگل از موقعیت خود واسه تاثیرگذاری بر رقابت جستجوهای اینترنتی سوء استفاده کرده.

آتیش بس میون این دو شرکت پس از حرکتای دیگری که ظرف سال گذشته به وسیله هر دو انجام شد خیلی جای تعجب نداره. دو شرکت مایکروسافت و گوگل در ماه سپتامبر گذشته حدود ۲۰ دعوی قانونی خود بر سر ثبت اختراع که در آمریکا و آلمان علیه همدیگه مطرح کرده بودن رو کنار گذاشتن. مایکروسافت هم پشتیبانی مالی خود از دو گروهی که علیه گوگل لابی می کردن رو قطع کرد.

راب شیلکین، سخنگوی گوگل هم در این باره گفته: «شرکتامون با هم شدیداً در رقابت هستن، اما خواسته ما اینه که این رقابت در سطح محصولاتمون باشه؛ نه دعاوی حقوقی».

فاصله گرفتن از رویاروییای قانونی و رگولاتوری این دو، پس از اون صورت میگیره که تغییراتی در رهبری ارشد هر دو شرکت اتفاق افتاد. ساتیا نادلا پس از روی کار اومدن به عنوان مدیرعامل مایکروسافت در اوایل سال ۲۰۱۴، تمایل خود واسه همکاری نزدیک تر با شرکتهایی که وقتی رقبای تلخی واسه مایکروسافت بودن رو بارها نشون داده.

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل هم ماه آگوست گذشته، و پس از تغییر و تحولاتی اساسی که منتهی به تشکیل هولدینگ آلفابت شد به این مقام رسید.

جدای از آتیش بس گذشته میون این دو غول فناوری، گوگل هنوز با دشمنان سرسختی روبرو شدن، مخصوصا در اروپا که اپراتورای ارتباطات مثل خیلیای دیگه نسبت به نقش پر رنگ این شرکت در چگونگی دسترسی مردم این اتحادیه ۲۸ عضوی به خدمات دیجیتال، احتیاط خیلی از خود نشون میدن.

بعضی از این شرکتا شکایتایی مطرح کردن که به دو اتهام رسمی علیه گوگل از طرف مقامات اروپایی منجر شدن.

آخرین این اتهامات که روز چهارشنبه منتشر شد ادعا می کنه گوگل از تسلطش بر سیستم عامل اندروید موبایل به نفع خدمات دیجیتال خود مثل جستجوی آنلاین علیه دیگه رقبای این خدمات سوء استفاده کرده. اتهامات قبلی اونم به کار و کاسبی جستجوی آنلاین این شرکت برمیگرده. این در حالیه که خود گوگل هر گونه سوء استفاده رو رد می کنه.

چندین شرکت فناوری آمریکایی از جمله اوراکل، یلپ و اکسپدیا هم ادعا می کنن گوگل قوانین ضد انحصار اروپا، آمریکا و چند نقطه دیگه رو نقض کرده.

تمرکز مایکروسافت، یعنی هدف قبلی بررسیای زیاد رگولاتورهای اروپایی، ظرف ۱۸ ماه گذشته از حمله به گوگل متوجه لابی گری دور و بر قوانین حریم خصوصی شده؛ قوانین مهمی که می تونن کار و کاسبی فوق العاده رو به رشد پردازش ابری این شرکت رو تقویت کنن.

مایکروسافت مدتهاس آشکارا از قوانین سفت و سخت اروپا دور و بر حریم خصوصی پشتیبانی کرده و با این کار خود رو در برابر شرکتایی مثل گوگل و فیسبوک قرار داده. این شرکت بارها بر همراهی خود با مواضع سرسختانه این اتحادیه درباره مراقبت از داده ها تأکید خاصی داشته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *