فواید شکل های جور واجور چای tea

حتماً شماهم بارها در مورد فواید شکل های جور واجور چای شنیده اید؟ در کنار تموم فوایدی که شنیده اید امروز میخوایم ۱۰ مریضی که مستقیما با چای درمون پیدا میکنن رو براتون معرفی کنیم.

چای محبوب ترین و در عین حال سالم ترین نوشیدنی جهان، از وقتی که واسه اولین بار در چین باستان کشف شد سر تا سر کره ی خاکی رو درنوردیده س. هزاران ساله که مردم جهان از خواص دارویی و طعم درمون بخش چای لذت می بردن. روزانه بیشتر از نصف جمعیت امریکا چای می نوشند.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت ، در واقع، مردم امریکا در سال ۲۰۱۴ بیشتر از ۸۰ میلیارد وعده یا بیشتر از ۳.۶ میلیارد گالن چای نوشیدن، البته این رقم شامل اندازه مصرف چای های گیاهی نمی شه. حقیقت امر اینه که شکل های جور واجور چای یعنی چای سبز، مشکی، چای اولانگ و سفید از گیاه همیشه سبزِ گرمسیری برابری موسوم به کاملیا سیننسین جفت و جور می شن. شکل های جور واجور چای گیاهی هم فت و فراوون در دسترس هستن و می توان اونا رو از برگ، ریشه، میوه یا گل گیاهان جور واجور جفت و جور کرد. تنوع و گزینه های انتخاب چای بی آخر به نظر می رسد و خواص اون ها واسه حفظ سلامت فوق العاده س. اینجا به ۱۰ مورد از شایع ترین مریضی ها که با چای درمون می پیدا کنن نگاهی می اندازیم.

۱.اضطراب

اگر مضطرب هستین، احساس استرس یا استرس دارین، یه لیوان چای بابونه بخورین، چون به آرامش این موارد کمک زیادی می کنه. قرنهاست، گیاهانی که گل های مرواریدی مانند دارن واسه آرامش شکل های جور واجور مریضی ها استفاده می شن. در یکی از تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا رابطه مشکل اضطراب زیاد و مصرف چای بابونه بررسی شد و مشخص شد علائم مشکل اضطراب زیاد در آدمایی که به مدت ۸ هفته چای بابونه مصرف کرده ان، در مقایسه با آدمایی که فقط دارونما می خوردند، به شکل زیادی کم شده.

چای بابونه بدون کافئینه و همین امر اهمیت خاص ایی به اون می بخشه، چون کافئین عامل اضطراب در بعضی افراده. چای سبز و مشکی هم شامل اسید آمینه هستن که موجب آرامش می شه، با این وجود باید نسبت به مصرف اون ها دقت کرد. یافته های تحقیقات منتشر شده در مجله ی غذاهای کاربردی نشون داد که افراد گرفتار به مشکل اضطراب که قبل از آزمون ۲۰۰ میلی گرم L-teanine مصرف کرده بودن، درزمان آزمون آروم تر و متمرکز عمل کردن. مکمل های بابونه بیشتر شامل ۲۰۰ میلی گرم اسید آمینه هستن که برابر ۶ تا ۱۰ فنجون چایه. نکته ایی دیگه: چای های تخمیر شده خاصیت آروم بخشی به وجود اومده بوسیله اسید آمینه رو زیاد می کنن.

۲.سندرم قاعدگی

این سندرم شامل تحریک پذیری، زیاد شدن وزن، مشکلات گوارشی، میل شدید به غذا، مشکلات خواب می شه و این لیست می تونه بازم ادامه یابد. تموم این موارد از علائم سندرم قاعدگی یا سندرم قبل از قاعدگی هستن که از ۲ هفته قبل از قاعدگی بر زنان و خلق و خوی اونا اثر میذاره. طبیعتا چای های بدون کافئین بهترین انتخاب واسه دوران قاعدگی هستن، چون کافئین اندازه ترشح هورمون هایی که مشکلات قبل از قاعدگی رو حادتر می کنن، افزایش می دهد. یکی از محبوب ترین گیاهان جهان بابونه س، که در گروه انتخاب های هوشمندانه واسه دوران قاعدگی می باشه، چون از انقباضات عضلانی و تنش ها که منتهی به اضطراب و تحریک پذیری می شه، می کاهد.

۳.جوش

جوش یکی از شایع ترین مشکلات پوستی به وجود اومده بوسیله بسته شدن منافذ یا کیست ها بروز می کنه که روی صورت، شونِه ها، کمر یا سینه نمایان می شه. هرچند هیچ یه از شکل های جور واجور چای به خودی خود موجب درمان جوش نمی شن، اما بعضی از اونا در نابودی این مزاحم های بدریخت تاثیردارن. چای های گیاهی که به شکل دمنوش مصرف می شن، بیشتر با جوش مقابله و دیگر مشکلات پوستی رو برطرف می کنه. چای rooibos شامل ۲ ماده ی قوی به نام های اسید هیدروکسی آلفا و روش که واسه داشتن پوستی شفاف موثره و به کاهش جوش، آفتاب سوختگی و خشکی پوست زمستونی کمک زیادی می کنه.

یکی دیگه از چای های گیاهی که قرنهاست از خواص دارویی اون واسه شفافیت پوست استفاده می شه، چای بابونه س چون از خواص ضدالتهابی برخورداره که جوش ی التهابی و جوش های قرمز رو کاهش می دهد. چای نعناعِ تند از خواص آنتی اکسیدانی برخورداره که از بسته شدن منافذ پوستی جلوگیری کرده و مانع از تجمع باکتری های محرک جوش می شه. هم اینکه، مصرف چای نعناعِ تند مانع از نبود تعادل هورمون های محرک جوش می شه.

۴.بی خوابی

از مشکل خواب رنج می برید؟ چندین نوع چای واسه درمان این مشکل هست. یکی از اونا چای sleepy timeه که مخلوطی از چاه های گیاهیست که بوسیله شرکت celestial seasoning تولید می شه. چای sleepy time تشکیل شده از گیاه بابونه، نعناع و علف لیموه. بابونه خواب آورترین ترکیب در این نوع چایه که در کاهش اضطراب موثر و به خواب راحت کمک می کنه.

چای ریشه ی سنبل الطیب، از دیگر شکل های جور واجور چای است که در صورت دچار شدن به مشکلات خواب باید بسیار روش زوم بشه. از زمان یونان و رم باستان، از خواص دارویی این گیاه در درمان بی خوابی استفاده می شه. ریشه ی سنبل الطیب شامل ترکیبات طبیعیست که به عنوان آروم بخش استفاده می شه. اگر چای ریشه ی سنبل الطیب رو یکی دو ساعت قبل از خواب بخورین، بهترین جانشین واسه مکمل های خوابه. البته قبل از مصرف ریشه ی سنبل الطیب با دکتر خود مشورت کنین چون مصرف زیادتر از اندازه و دراز مدت اون موجب وابستگی به اون شده و تاثیر بعضی داروهای تجویزی رو دچار اختلال می کنه.

۵.کاهش وزن

جا دادن چای داغ در برنامه ی غذایی به کاهش وزن کمک می کنه. در یکی از تحقیقات مشاهده ایی مشخص شد که توده ی بدنی و دور کمر آدمایی که چای داغ می نوشند نسبت به آدمایی که نمی نوشند، کوچیک تره. اما توده ی بدنی و دور کمر آدمایی که چای سرد می نوشند، بزرگ تره، شاید دلیل این شیرین بودن این جوری چای هاست.

اگر می خواهید بدونین کدوم چای در کاهش وزن موثره، باید بدونین که چای سبز شامل ترکیباتی به نام پلی فنوله که طبق بعضی تحقیقات اکسیداسیون چربی رو زیاد کرده و از خواصی واسه افزایش متابولیسم برخورداره. چای سفید هم شامل پلی فنوله و مانع از شکل گیری سلول های چربی می شه. علاوه بر این، یه نوشیدنی در امریکای جنوبی موسوم به چای نیکوگیاه هست که محرک سیستم عصبی مرکزیه و علاوه بر کافئین ترکیبات گیاهی مفیدی داره. چای نیکوگیاه، میل شدید به غذا رو دفع کرده و هضم غذا رو کندتر می سازه، پس فرد بیشتر احساس سیری می کنه که مانع از پرخوری می شه.

۶.تهوع و دل به هم خوردگی

تهوع دارین؟ چای بخورین. زنجبیل، نعناع فلفلی و بابونه در گروه چای های گیاهی هستن که در درمان دل به هم خوردگی تاثیردارن. محققان می گن که زنجبیل شامل ترکیباتی شیمیاییه که نه فقط واسه روده و کاهش تهوع بلکه واسه ذهن و سیستم عصبی هم خوبه. چای نعناع فلفلی در درمان دل به هم خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد و طبق یافته های چندین مطالعه در این مورد روغن نعناع فلفلی از خواصی واسه درمان سندرم روده ی تحریک پذیر برخورداره.

تحقیقات نشون دهنده اون هستش که چای نعناع فلفلی گاز معده رو آرامش داده، گوارش رو بهتر کرده، از دل پیچه و انقباضات شکم جلوگیری کرده و تهوع رو کاهش می دهد. چای بابونه که از گل های مرواریدی مانند گرفته می شه که در درمان دل به هم خوردگی از محبوبیت خاصی برخورداره. چای بابونه در آلمان با عنوان “درمان همه چیز” شناخته می شه، اسپاسم عضلانی رو کاهش داده، مشکلات گوارشی رو برطرف می کنه و نفخ و سوزش معده رو آرامش می دهد.

۷.سردرد

اگر واسه درمان سردرد به دنبال دارویی طبیعی هستین، بدونین که چندین گیاه بدین منظور هست. چای زنجبیل، بابونه و گل مینا سردردهای عصبی و میگرن رو آرامش می دهد. بیشتر از ۲۰۰۰ ساله که در غرب از خواص دارویی چای زنجبیل بهره می برند، این چای ضدالتهابه که التهابات مغزی رو درمان می کنه. هم اینکه زنجبیل تهوع یا استفراغ که بیشتر با میگرن همراه س رو کاهش می دهد. چای بابونه موسوم به “درمان هر درد” است که درد رو آرامش داده و آرامش بخشه.

گیاه گل مینا که خواستگاه اون اروپا و آسیاست، گله هایی مروارید مانند داره و واسه درمان سردرد استفاده می شه. از اونجایی که این چای بسیار تلخه، مقداری شیر یا شکر به اون اضافه کنین. ترکیبات فعالِ موجود در چای گل مینا از خواص آروم بخشی و ضدالتهابی برخورداره که در درمان سردردهای ناچیز و میگرن موثره. واسه حصول نتیجه ی بهتر، یکی از چای های گفته شده رو به محض اینکه سردرد به سراغتون اومد، بخورین.

۸.آلرژی

خارش چشم، آبریزش بینی و خلط همه از علائم آلرژی های فصلی هستن. هرچند بعضی از آلرژی ها بسیار شدید هستن و لازمه مراقبت های پزشکی، اما موارد ناچیز آلرژی با داروهای خونگی قابل درمان هستن. چای نعناع فلفلی، چای سبز و چای گزنه به کاهش عکس العمل های آلرژیک کمک زیادی می کنه. نعناع فلفلی شامل جوهر نعناع خشکه که خلط رو خشک کرده و از گلو و بینی می زداید.

چای سبز شامل آنتی اکسیدان های قویست که طبق بررسی های آزمایشگاهی مانع از بروز عکس العمل های آلرژیک می شه؛ با این وجود تاثیر چندانی در درمان آلرژی های فصلی نداره. چای گزنه علائم آلرژی های فصلی مثل آبریزش بینی، گرفتگی بینی و خارش چشم رو بهبود می بخشه، چون این چای از خواص ضدحساسیت برخورداره که مانع از حمله های آلرژیک می شه. موارد دوری از مصرف چای بابونه: چای بابونه واسه آدمایی که از آلرژی ragweed رنج می برند، مناسب نیس چون موجب افزایش عکس العمل های آلرژیک در اونا می شه.

۹.بی میلی جنسی

هرچند اینطور تصور می شه که الکل بهترین نوشیدنی واسه تغییر خلق و خوست، اما بدونین که چای جینسینگ هم بی تاثیر نیس. جینسینگ که عموما به شکل جینسینگ چینی یا کره ایی شناخته می شه، بیشتر در شمال چین و کره پرورش می یابد. طبق طب سنتی چینی، جینسینگ محرک بدن و افزایش دهنده ی انرژیه. اصلی ترین ترکیبات فعال جینسینگ، ginsenosidه که از فایده های درمانی زیادی برخورداره. اطباء سنتی چین قرنهاست که واسه نشاط و تقویت قوای جنسی زنان و مردان جینسینگ چینی رو پیشنهاد می کنن. تحقیقات نشون دهنده اون هستش که جینسینگ به مقابله با مشکلات جنسی می پردازه و هم اینکه جینسینگ امریکایی به دلیل افزایش ترشح دوپامین میل جنسی رو افزایش می دهد.

۱۰. بوی ناخوشایند دهن

وقتی که پای بوی بد دهن در میان باشه، چای های مختلفی به درد بخور واقع می شن. چای مشکی سرشار پلی فنول و ترکیبات آنتی اکسیدانی قویست که مانع از تجمع پلاک ها روی دندون می شه. تنفس بد بو علاوه بر اینکه به وجود اومده بوسیله تجمع پلاک هاست از دیگر مشکلات مربوط به دندون ها هم نشآت می گیرد. تحقیقات نشون دهنده اون هستش که پلی فنول های موجود در چای سبز و مشکی مانع از تجمع باکتری ها دهن که منتهی به تنفس بدبو، فساد دندون ها و سرطان دهن می شه. از اونجایی که نعناع بوی خوشی به دهن می بخشه می توان نتیجه گرفت که طعم نعناعی خمیر دندون ها اتفاقی نیس. در یکی از تحقیقات در مورد ی نفسی تازه و خوشبو مشخص شد که تاثیر روغن نعناع فلفلی در نابود کردن بوی ناخوشایند دهن بیشتر از دهن شویه های آزمایشگاهیه. دوباره که در صدد نابود کردن بوی بد دهن خود بودین، چای مشکی، سبز یا نعناع فلفلی بخورین.

واسه لاغر شدن چه بخوریم؟

چگونگی به کار گیری چای سبز واسه لاغری

آموزش طب سنتی مجله سلامت نوشیدنی چای سبز گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *