خواص زنجبیل ginger-benefits

زنجبیل از اون دسته گیاهانیه که حتماً باید به رژیم غذایی خودتون اضافه کنین اگه با خواص زنجبیل واسه سلامتی آشنا نیستین پس این مقاله رو با دقت بخونین:

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سیب سبز:  زنجبیل یکی از مهم ترین ادویه ها و گیاهان داروییه که تقریبا در سراسر جهان و در مکاتب جور واجور درمان های طبیعی مخصوصا طب سنتی هند، آیورودا، مکتب طب سنتی ایران و طب سنتی چین به عنوان یکی از مهم ترین گیاهان دارویی که جنبه های درمانی مختلفی داره، شناخته شده. زنجبیل کلا از جمله گیاهانیه که علاوه بر جنبه های درمانی به عنوان یکی از چاشنی های مغذی در جفت و جور و طبخ خیلی از غذاهای ایرونی، هندی و چینی استفاده می شه. کارشناسان و پزشکان طب سنتی هند، آیورودا، در متون قدیمی خود زنجبیل رو دارویی طبیعی، مقوی قلب، محرک جریان گردش خون و محرک هضم غذا می دانند و مواردی چون خاصیت ضدسرفه، ضد لخته شدن خون و ضدالتهاب رو واسه اون یادآور شده ان.

این اکسپکتورانت طبیعی ا ست

پزشکان طب سنتی چین واسه یکی از عادی ترین مریضی فصل زمستون، شربتی رو تجویز می کنن که با ترکیب زنجبیل و عسل و آبلیموی تازه تولید می شه. واسه جفت و جور این شربت مقدار مشخصی از زنجبیل رو با آب لیموی تازه و مقداری عسل با  یه لیوان آب گرم ترکیب کرده و واسه آرامش دردهای به وجود اومده بوسیله سرماخوردگی به مریض پیشنهاد می کنن. علاوه بر این ضمادی که با ترکیب همین مواد از طرف پزشکان چینی جفت و جور می شه، به صورت موضعی در محل پیشونی ضماد می شه که واسه درمان و آرامش دردهای به وجود اومده بوسیله سرماخوردگی بسیار مناسبه.

بجوید تا سرفه نکنین

به گفته کارشناسان گیاه درمانی، زنجبیل خواص منحصربه فردی در کنترل و پیشگیری سرماخوردگی در فصل های سرد سال داره. به باور پزشکان گیاه درمانی به کار گیری برگ های زنجبیل در آرامش التهاب و تورم گلو هم بسیار موثره. به پیشنهاد پزشکان، در زمان دچار شدن به سرماخوردگی می توان چند برگ گیاه زنجبیل رو جوید یا عصاره به دست اومده از برگ های اون رو غرغره کرد و از خواص اون واسه درمان التهاب ها و آرامش دردهای گلو بهره برد.  ‫هر چند امروزه خیلی از کارخانه های تولید دارو و فرآورده های دارویی تونیک ها و شربت هایی با منشاء گیاهی و با کمک زنجبیل و برگ های اون جفت و جور می کنن که توانایی جانشین شدن به جای شربت ها و فرآورده های دارویی شیمیایی رو واسه درمان التهاب، خشکی و دردهای به وجود اومده بوسیله گلودرد و سرماخوردگی داره.‬

فواید زنجبیل Fresh-ginger

با زنجبیل پاشویه کنین

خیلی از طبیعت گردان و علاقه مندان به گردشگری حتما با کاربرد گیاه زنجبیل در آرامش سرمازدگی در فصل های سرد سال آشنا هستن. در خیلی از مناطق کوهستانی در کشورای سردسیر که اندازه بارندگی برف زیاده، به کار گیری زنجبیل به خاطر کنترل و درمان سرمازدگی بدن بسیار رایجه. واسه این منظور ترکیب برگ ها یا پودر زنجبیل در آب گرم و قرار دادن پاها در اون که بیشترین تماس رو به هنگام راه رفتن با برف دارن، پیشنهاد شده.

اگه می خواهید چاق شید…

زنجبیل به دلیل اینکه فایده های درمانی متنوعی داره، بسیار مورد توجه پزشکان و کارشناسان روش های درمانی طبیعی در سراسر جهان قرار گرفته و شرکت های داروسازی و تولید داروهای گیاهی زیادی از این گیاه، فرآورده های متنوعی رو تولید و روونه بازار داروها و مکمل های با منشاء گیاهی کرده ان. تا امروز در سراسر جهان بسته بندی های متنوعی از زنجبیل به صورت پودر، اسانس، و عصاره تولید می شه و جنبه های جور واجور درمانی مثل درمان تهوع، کم اشتهایی، اسپاسم ها و گرفتگی های روده، برونشیت و بعضی از مریضی های مفصلی مثل روماتیسم رو درمان می کنه. البته نکته ای که در این مورد نباید خیلی راحت از کنار اون عبور کنیم  توجه به زمان تولید فرآورده های مختلفیه که از گیاه زنجبیل تولید می شن، چون در صورتی می توان از زنجبیل انتظار درمان داشت که تازه بوده و مدت زمان زیادی از تولید اون نگذشته باشه. در مورد اسانس های تولید شده از زنجبیل هم کارشناسان طب سنتی آیورودا فکر می کنند که اندازه زنجبیل موجود در اسانس اگر بیشتر از یه درصد باشه، فایده های درمانی خود رو حفظ می کنه.

این را هم حتما بخوانید :
خرید وایمکس ایرانسل در کمتر از یک ساعت

تهوع دارین! زنجبیل کمک می کنه!

براساس تحقیقات محققان به کار گیری زنجبیل واسه درمان تهوع و استفراغ دوران بارداری بسیار موثره. تهوع و استفراغ بارداری مخصوصا در ساعات اولیه روز از شایع ترین مشکلات بارداری در زنونه. براساس تحقیقات به عمل اومده، مصرف زنجبیل به اندازه مشخص و تحت نظارت دکتر یا متخصص زنان موجب کنترل درمان تهوع و استفراغ در این دوران می شه.

اگه دارو می خورید، باید بدونین

کارشناسان روش درمانی طب سنتی در سراسر جهان فکر می کنند که مصرف بیشتر از اندازه و بدون قانون زنجبیل عوارضی رو به همراه داره که یکی از مهم ترین اونا سوزش معده و ایجاد مشکل در کارکرد دستگاه گوارش و سیستم عصبی بدنه. علاوه بر این پیشنهاد هایی درباره احتمال تداخل بعضی از داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و آسپرین با گیاه زنجبیل هست که ممکنه واسه مریض عوارضی رو همراه داشته باشه. پزشکان طب سنتی علاوه بر این مصرف این ادویه رو واسه خانوم های باردار و شیرده ناجور و در شرایط خاص با نظارت متخصص طب سنتی یا مکمل، مجاز می دانند.

با این چاشنی سرطان نمی گیرید

یکی از مهم ترین کاربرده های زنجبیل که از طرف محققان و محققان هم به ثبت رسیده، خاصیت حیرت انگیز زنجبیل در پیشگیری از دچار شدن به سرطان مخصوصا است. براساس تحقیقاتی که انجام شده در ترکیب گیاه زنجبیل ماده ای به نام zingiberen هست که علاوه بر ایجاد طعم و مزه، از رشد سلول های سرطانی در آدم پیشگیری می کنه. از این رو پزشکان طب سنتی هند مصرف این ادویه رو در جفت و جور غذاهای روزانه به مخاطبان خود پیشنهاد می کنن.

براساس مطالعاتی که محققان انگلیسی در مورد زنجبیل انجام دادن، این گیاه رو دارویی مناسب واسه پیشگیری از تهوع به وجود اومده بوسیله عمل های جراحی و شیمی درمانی در درمان بیماران گرفتار به سرطان پیدا کردن. به باور این محققان زنجبیل این خاصیت رو داره که بعد از تموم شدن عمل های جراحی علاوه بر اینکه حالت تهوع بیماران رو که به وجود اومده بوسیله مصرف مواد بیهوشیه، کنترل می کنه می تونه به عنوان دارویی آروم بخش هم واسه آرامش دردهای بیماران مورد استفاده قرار بگیره.

اسپاسم ها رو کنترل کنین

تونیک زنجبیل هم یکی دیگه از فرآورده های این گیاه داروییه که واسه نابود کردن اسپاسم ها و گرفتگی عضلات از طرف پزشکان طب مکمل و جانشین پیشنهاد می شه. این تونیک علاوه بر اینکه به صورت صنعتی از طرف کارخانه های تولید اجناس گیاهی تولید می شه، به صورت سنتی هم بوسیله پزشکان طب سنتی و مکمل در روش های جور واجور درمان های طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. روش به کار گیری این تونیک اینگونه س که با چند قطره از تونیک زنجبیل می توان موضع مورد نظر رو که دچار گرفتگی یا اسپاسم شده ماساژ و مالش داد.

زنجبیل تازه چه خاصیتی داره؟

روش درست کردن نوشیدنی سیب و زنجبیل واسه لاغری سریع

خواص سبزیجات زنجبیل مجله سیب سبز گیاهان دارویی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *