plant-oils-for-hormonal-balance,تعادل هورمونی در زنان

تعادل هورمون ها واسه یه زن خیلی با اهمیته چراکه هورمون های زنان یکی از قدرتمندترین عوامل تغییرات سلامتی در اوناس.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ روغن های گیاهی کاربرده های زیادی در درمان دارن اما شاید ندونین که از اونا واسه تعادل هورمونی هم میشه کمک گرفت .

روغن های طبیعی تا وقتی که به درستی استفاده شن، می تونن بسیار به درد بخور و موثر باشن، اما همین روغن ها خطراتی رو هم در بر داره. قبل از به کار گیری روغنای طبیعی یا هر درمان دیگه با دکتر خود مشورت کنین، به خصوص اگه باردارین و یا مریضی خاصی دارین.

سندرم قبل از قاعدگی چیه؟

سندرم قبل از قاعدگی یا PMS نامی است که به مجموعه ایی از علائم اشاره داره، در این حالت زنان در هفته ی قبل از قاعدگی مشکلاتی رو متحمل می شن. انجمن کارشناسان زنان و زایمون آمریکا برآورد کرده که تقریباً ۸۵٪ از زنان از علائم PMS رنج می برند. این علائم عبارتند از:

 • تنش و اضطراب
 • نوسانات خلقی و یا افسردگی
 • تمایل به گریه
 • تغییرات اشتها و هوس های غذایی
 • مشکلات خواب
 • تغییر در میل جنسی
 • درد مفاصل و عضلات
 • سردرد
 • تورم شکم
 • نفخ
 • حساسیت به لمس سینه
 • جوش
 • مشکلات گوارشی مانند یبوست یا اسهال

حالا خوبیش اینه، علائم سندرم قبل از قاعدگی با شروع قاعدگی از بین می رود. مشکل اینجاس که بیشتر وقتا این مجموعه از علائم سندرم قبل از قاعدگی مانند درد شکمی، تهوع، اسهال، کمردرد و سردرد با همدیگه همراه هستن.

روغن های طبیعی واسه تعادل هورمونی

خیلی از زنان با به کار گیری روغن های گیاهی طبیعی در رسیدن به تعادل هورمونی، کاهش گرفتگی عضلات، کل علائم سندرم قبل از قاعدگی و بقیه علائم خود رو بهتر کرده ان. در خیلی از موارد، با به کار گیری روغن های طبیعی بی خطر (موضعی و رقیق) می توان به کاهش درد های سندرم قبل از قاعدگی و حتی به تعادل هورمونی، در طول زمان، کمک کرد.

البته مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که خیلی از این روغن های گیاهی نباید در دوران بارداری استفاده شن (هیچ عصاره ایی در دوران بارداری بدون مشورت دکتر نباید استفاده شه). بعضی از عصاره ها می تونن موجب انقباضات رحمی و گرفتگی عضلات در دوران بارداری شن.

در تحقیق روی روغن های طبیعی و مسائل هورمونی مربوط به زنان مشخص شد، چندین روغن گیاهی که بیشتر پیشنهاد می شه مریم گلی، اسطوخودوس، و نعناعه. موارد دیگه هم شامل گل شمعدانی، رازیانه، بابونه رومی، ترنج، گریپ فروت، گل رز، یلانگ یلانگ، سرو و رزماری می شه، اما من می خوام بیشتر بر چند روغن متمرکز شوم، چون به نظر می رسد اونا بهترین راه حل واسه درمان علائم هورمونی زنان هستن.

مریم گلی

خیلی از شرکت های نامدار محصول خودشون رو از ترکیب روغن های موثر واسه تنظیم هورمون های زنان می سازند. اما تقریبا در همه ی اونا مریم گلی به عنوان روغن طبیعی اولیه واسه کاهش سندرم قبل از قاعدگی استفاده می شه و به عنوان اصلی ترین روغن موثر در توازن هورمون های زنونه شناخته می شه. مریم گلی یه عامل نیروبخش و محرکی قویه. واسه کاهش درد، کاهش استرس و بهبود تعادل هورمونی فوق العاده س.

چیجوری مریم گلی در تعادل هورمونی اثر میذاره؟

مریم گلی شامل ترکیب منحصر به فردی، مثل ترکیباتی که به ایجاد تعادل تولید استروژن در بدن کمک می کنه، می باشه. تحقیقات نشون می دهد که مریم گلی سندرم قبل از قاعدگی و گرفتگی های عضلانی به وجود اومده بوسیله قاعدگی رو کاهش می دهد. در واقع، در آرامش درد بسیار موثره، مطالعه ی دیگری هم نشون داد که مریم گلی هم اینکه در آرامش درد موقع زایمون هم بسیار موثره

اسطوخودوس

تحقیقات نشون می دهد که اسطوخودوس یکی از بهترین روغن های گیاهیه. خواص به درد بخور بسیاری داره، از جمله کمک به تعادل هورمونی، آرامش درد، هم اینکه کاهش استرس و افسردگی، ایجاد آرامش در معده و آرامش سردرد.

یکی از ناامید کننده ترین علائم سندرم قبل از قاعدگی و یا نبود تعادل هورمونی، شدت گرفتن احساسات عاطفی و یا بعضی وقتا افسردگی یهویی که بیشتر بدون هیچ دلیل روشنی بروز می کنه، است.

تحقیقات نشون می دهد که استنشاق اسطوخودوس می تونه بعضی از علائم افسردگی و عاطفی سندرم قبل از قاعدگی رو کم کنه. استنشاق ساده ی اسطوخودوس به مدت ۱۰ دقیقه می تونه این علائم رو کم کنه.

این را هم حتما بخوانید :
خرافی‌ترین جراحی دنیا +عکس

من شخصا ترجیح می دهم از روغن های معطر و نوع خاصی که می توان در هوا اسپری کرد، استفاده کنم. نه فقط این معمولاً از استفاده موضعی یا داخلی بسیار امن تره، بلکه می تونه خیلی از امتیازات مشابه رو تامین کنه و بیشتر بوی فوق العاده ای به هوا ببخشد.

به کار گیری نوع اسپریی می تونه یه راه عالی واسه استنشاق اسطوخودوس به خاطر نابود کردن علائم سندرم قبل از قاعدگی باشه. مریم گلی و اسطوخودوس ترکیباتی فوق العاده ایی دارن، که درصورت پخش در هوا موجب از بین رفتن استرس می شن، اونا هم اینکه می تونن به صورت جداگونه استفاده شن.

نعناع

هرچند نعناع معمولا به عنوان روغن مخصوص سندرم قبل از قاعدگی یا مسائل مربوط به قاعدگی استفاده نمی شه، اما خیلی از زنان در دوران قبل از قاعدگی و یا قاعدگی دچار سردرد می شن. عصاره ی نعناع تاثیری خیلی عجیبی در کاهش سردرد داره.

در واقع، تو یه مطالعه مشخص شد، روغن گیاهی نعناع به عنوان آرامش دهنده ی سردرد به اندازه ی ۱۰۰۰ میلی گرم استامینوفن عمل می کنه، اما بر خلاف اون هیچ گونه مشکلات جانبی نداره. هم اینکه روغن گیاهی نعناع می تونه مانع از ابهامات ذهنی، که خیلی از ما در دوران قاعدگی دچار اون می شیم، کمک کنه.

خیلی از تولیدکنندگان روغن ها، روغن گیاهی نعناع رو تو یه رول که می توان روی پیشونی استفاده کرد، تولید کرده و به بازار عرضه می کنن. من ترجیح می دهم که رول سردرد خودمو بسازم تا بتونم قدرت اسانس اون رو کنترل و مطمئن شوم که واسه پوست من زیادتر از اندازه قوی نیس.

چیجوری از روغن های گیاهی واسه تعادل هورمون استفاده کرده ام…

همونطور که اشاره کردم، ترجیح می دهم از روغن های گیاهی موضعی (رقیق) و یا معطر خودم واسه حل مسائل مربوط به هورمون یا واسه هر هدف دیگری استفاده کنم.

روغن ها می تونن بسیار قوی بوده و بیشتر اون چیزی که واسه بهره گیری از امتیازات اون نیازه رو به ما بدن، اما تا وقتی که از روغن رقیق نشده یا به شکل داخلی استفاده شه، می تونه خطر دچار شدن به عکس العمل های آلرژیک یا مشکلات دیگه رو داشته باشه.

اینا بعضی از راه هاییه که دوست دارم از روغن ها واسه تعادل هورمونی استفاده کنم…

حموم با ترکیبات موثر بر سندرم قبل از قاعدگی

۳ قطره روغن مریم گلی، ۲ قطره بابونه، ۲ قطره گل شمعدانی و ۲ قطره اسطوخودوس رو به یه وان حموم گرم اضافه کنین. مخلوط کردن این روغن ها با ۴/۱ فنجون سولفات منیزیم کمک می کنه تا عصاره های در ته وان ته نشین نشده و در آب شناور باشن، تا بشه از امتیازات اون ها هم اینکه ی منیزم بهره مند شد.

مخلوطی از ترکیبات موثر در تعادل هورمونی

سندرم قبل از قاعدگی تا حد خیلی از نبود تعادل هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی که به موجب نوسانات هورمونی قبل از قاعدگی رخ می دهد، ناشی شده و تحت تاثیر قرار می گیرد. به خاطر همین، بهبود تعادل هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی می تونه به کم شدن نشونه های سندرم قبل از قاعدگی و دیگه مسائل هورمونی زنونه کمک کنه.

۲ قطره روغن مریم گلی،۱ قطره روغن گل شمعدانی و ۱ قطره روغن یلانگ یلانگ یه فرمول ساده واسه آرامش دردها و رفع مشکلات خلق و خویه.

روغن مریم گلی می تونه ترشح دوپامین در مغز رو زیاد کنه، پس، به بهتر شدن روحیه کمک می کنه. هم اینکه سطح استروژن در بدن رو تنظیم می کنه. روغن گل شمعدانی روی ترشح هورمون آدرنالین و هم اینکه کاهش نوسانات سطح هورمونی اثر میذاره.

ماساژ با ترکیبات موثر بر سندرم قاعدگی

من از ۶ قطره اسطوخودوس، ۳ قطره مریم گلی و ۳ قطره روغن گل رز استفاده می کنم. اون رو با ۴ قاشق چای خوری از یه روغن غلیظ مانند نارگیل، بادام شیرین و یا روغن جوجوبا ترکیب کنین. این ترکیب رو می توان روی شکم و یا به تموم بدن مالید.

از دیدگاه درمان شناختی روغن های گیاهی قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرند و ما فقط بعضی از خواص اون رو که حالا واسه خیلی از تمدن ها شناخته شده، براتون ذکر کردیم.

امیدوارم، در آینده تحقیقات بیشتری انجام شه تا علم بیشتری، از بهترین روش هایی موثر در به کار گیری این روغن های گیاهی در زندگی های روزمره، بدست بیاریم.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

آی بانو زنان هورمون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *