زردچوبه یکی از ادویه های عادی در آشپزخانه س که مصرف بالایی هم داره اما شاید با خواص دارویی اون آشنا نباشین.

محققان ایرونی در پژوهشی واسه پیشگیری از سرطان و کنترل سلول های گرفتار به این مریضی، از عصاره زردچوبه استفاده کرده و موفقیت هایی حاصل کرده ان.

به گزارش ایسنا، در سراسر جهان هرساله، بیشتر از ۷ میلیون نفر به خاطر دچار شدن به سرطان جون خود رو از دست میدن. هم اینکه تخمین زده شده که این تعداد تا سال ۲۰۲۰ به ۱۵ میلیون نفر هم برسه.

محققان در سرتاسر جهان، همیشه به ­دنبال پیدا کردن روش هایی واسه درمان این مریضی بوده ان و در همین زمینه، راه ­های طبیعی درمان همیشه جایگاه خاصی داشته ان. بیشتر درمان های فعلی واسه سرطان درمان ­های «تک هدفی» هستن. اما به دلیل پیچیدگی و دخالت مسیرهای زیاد در ایجاد و پیشرفت سرطان باید دارویی تولید شه که بتونه درمان «چند هدفی» داشته باشه.

به بیان محققان، ماده «کورکومین» که از گیاه دارویی زردچوبه به دست میاد، می تونه دارای این ویژگی چندهدفی باشه. زردچوبه یکی از گیاهانیه که به دلیل داشتن ترکیبات به درد بخور زیاد، دارای خواص دارویی بالایی بوده و مورد توجه زیادی قرار گرفته. یکی از ترکیبات این گیاه، ماده ای رنگی به نام «کورکومین» است که به دلیل خاصیت «آنتی اکسیدانی» و «کاهش رادیکال­ های آزاد اکسیژن» در درمان سرطان بسیار مؤثره.

با در نظر گرفتن اهمیت بالای این ماده در فرایندهای زیستی و درمان خیلی از مریضی ­ها، محققان گروه زیست شناسی «دانشگاه شهید چمران اهواز» اثر عصاره زردچوبه رو بر رشد و افزایش سلول­ های سرطانی مورد بررسی قرار داده ان.

واسه انجام این تحقیق، اول ساقه های زیرزمینی یا اصطلاحا ریزوم ­های زردچوبه، جفت و جور و عصاره اون ها گرفته شد. بعد اثر این عصاره و به طور خاص ماده کورکومین زردچوبه، بر رشد و افزایش سلول­ های سرطانی بررسی شد. هم اینکه به­ منظور مشخص شدن چندهدفه بودن این ماده دارویی و طبیعی مهم، به بررسی DNA هم پرداخته شد.

یافته های تحقیق نوری و همکارانش نشون دهنده اون بود که عصاره­ مورد بررسی به دلیل دارا بودن «ترکیبات فنلی» و خاصیت آنتی اکسیدانی به وجود اومده بوسیله حضور ترکیباتی مثل کورکومین، می تونه از راه کم شدن اندازه رادیکال ­های آزاد، اثرات پیشگیرانه و هم اینکه اثرات درمانی روی سلول های سرطانی داشته باشه.

به علاوه براساس این یافته های، محققان دیدن که کورکومین می تونه از راه توانایی قطعه قطعه کردن DNA سلول های سرطانی به قطعات کوچیک تر، منتهی به از بین رفتن اینجور سلول هایی ­شه.

بنابر این طبق نتیجه گیری محققان فوق که مطالعه اون ها طی مقاله ای علمی پژوهشی در مجله «دانشگاه علوم پزشکی مازندران» منتشرشده، می ­توان از ترکیبات زردچوبه واسه تولید داروهای جدید و ارزون­تر در پیشگیری و بهبود مریضی سرطان استفاده کرد.

این را هم حتما بخوانید :
خواص جو

باید اینم بگیم که که «آنتی اکسیدان ها» موادی مغذی هستن که می ­تونن از تخریب غشای سلول های بدن جلوگیری کنن. درواقع آنتی اکسیدان ها باعث خنثی کردن «رادیکال ­های آزاد» می شن. رادیکال های آزاد، خود مولکول­ هایی هستن که به دلیل از دست دادن پوسته­ الکترونی کامل، عکس العمل شیمیایی بالایی نسبت به بقیه مولکول ها و ساختارهای سلولی دارن و به شدت باعث تخریب اون ها می شن.


موثرترین روش واسه مصرف زردچوبه استفاده اون به شکل چایه و سایت “مدیکال نیوز تودی” در این مقاله به بعضی از فوائد نوشیدن چای زردچوبه اشاره کرده که به توضیح زیره:

کم شدن نشونه های آرتریت: کورکومین ترکیبی فعال و ضدالتهابی در ادویه زردچوبه س که خاصیت ضد التهابی داره و می تونه مهمترین علائم آرتریت رو کم کنه.

تقویت کارکرد ایمنی: کورکومین هم اینکه به دلیل خواص ضد التهابی، ضد ویروسی، آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان می تونه کارکرد سیستم ایمنی رو تقویت کنه.

کمک به کاهش مریضی های قلبی – عروقی: یافته های تحقیقات زیاد نشون دهنده اون هستش که کورکومین به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان و ضدالتهابی واسه حفظ سلامت قلب خوبه.

کمک به پیشگیری و درمان سرطان: کورکومین به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی خطر آسیب دیدن سلول ها رو کاهش داده و از خطر جهش های ژنیِ سلولی و در نتیجه از سرطان جلوگیری می کنه. هم اینکه یافته های چندین مطالعه نشون میده که کورکومین به دلیل خاصیت ضدتوموری که داره رشد تومورها و گسترش سلول های سرطانی رو محدود می سازه.

کمک به کاهش سندرم روده تحریک پذیر: کورکومین در طب سنتی به عنوان درمانی واسه خیلی از مشکلات گوارشی کاربرد داشته. یافته های تحقیقات نشون دهنده اون هستش که کورکومین می تونه درد به وجود اومده بوسیله سندرم روده تحریک پذیر رو کاهش داده و کیفیت زندگی مبتلایان به این مشکل رو بهتر کنه.

پیشگیری و درمان فراموشی: در تحقیقات آمده کورکومین احتمال دچار شدن به چندین مریضی پیشرونده عصبی رو کم می کنه. خاصیت ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی این ماده در کاهش آسیب سلولی، التهابی و تشکیل پلاک در مغز نقش داره.

کنترل مریضی های کبدی: یافته های بررسی ها نشون دهنده اون هستش که کورکومین می تونه کبد رو از آسیب های احتمالی حفظ کنه.

کمک به پیشگیری و کنترل دیابت: تحقیقات زیاد روی نمونه های انسانی و حیوونی نشون دهنده خاصیت ضد دیابتی کورکومینه.

کمک به درمان و کنترل مریضی های ریوی: محققان فکر می کنند خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی کورکومین علائم مریضی های طولانی و دراز مدت ریوی رو هم کاهش می دهد.

 

خواص و روش درست کردن نوشیدنی شیر زردچوبه

خواص زردچوبه واسه پوست صورت

ایسنا دارو زردچوبه گیاهان دارویی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *