هرکسی که به تغذیه سالم بها می ده می خواد بهترین مواد غذایی رو در برنامه غذاییش داشته باشه تا از خواص اونا واسه سلامت بهره مند شه، اما این غذاهای سالم چی دارن که باعث بهتر شدن سلامتی می شن؟

محققان فهمیده ان که مکمل های آنتی اکسیدان در دسترس می تونن دلیل افزایش ۴۲ درصدی برگشت عروق در جواب به افزایش جریان خون و در نتیجه جوانسازی ۱۵ تا ۲۰ ساله عروق شن.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، پروسه های فیزیولوژیکی دارای رمز و راز بسیاریه که محققان همیشه در حال شناخت بیشتر اونا هستن. با به کار گیری این علم امکانات جدیدی در اختیار ما قرار می گیرد تا نه فقط بتونیم اونا رو آهسته کنیم، بلکه حتی ممکنه اونا رو برعکس کنیم.

پیشرفت جدید در دانشگاه “کلرادو”، آخرین پیشرفت در این حوزه س که نشون می دهد چیجوری یه مکمل غذایی شیمیایی می تونه روند پیری رگ های خونی رو برعکس کنه و باعث تقویت قلب و عروق شه.

بدن آدم موقع جوونی در دفع استرس اکسیداتیو خیلی خوبه و از آسیب جدی مولکول های موسوم به رادیکال های آزاد به مولکول ها مواظبت می کنه.

این ها مولکول هایی هستن که دست کم یه الکترون ناپایدار دارن، طوری که در جست وجوی موافق شدن و پایدار شدن هستن و بیشتر یه مولکول دیگه رو از بین می برند که دلیل یه عکس العمل زنجیره ای از آسیب های مولکولی غیر قابل برگشت می شه.

آنتی اکسیدانها در این پروسه به درد بخور هستن، چون اونا دخالت می کنن و الکترون رو به رادیکال آزاد می برن و موجب جوانسازی می شن.

آنتی اکسیدان ها به طور طبیعی در جوانان به مقدار کافی تولید می شن، اما با افزایش سن و رشد رادیکال های آزاد، آنتی اکسیدان ها مستعمل می شن. پس وقتی که به رگ های خونی ما می آیند، در قبال افزایش جریان خون کارایی خود رو از دست میدن و به خاطر همین رادیکال های آزاد باعث آسیب به پوشش اونا می شن که موجب ایجاد “لایه درون رگی”(Endothelium) می شه.

لایه درون رگی لایه نازکی از سلول ها هستش که درون رگ های خونی و لنفاوی رو می پوشاند. این لایه خون یا مایع لنف رو از سطح زیرین خود و مجرای درون رگ جدا می کنه. یاخته هایی که در این لایه ایجاد می شن “یاخته های لایه درون رگی” نام دارن که بسته به مایعی که با اون در رگ تماس دارن، به دو گونه لنفی و عروقی تقسیم می شن.

این را هم حتما بخوانید :
اصول بازاریابی – اصل۳: همه چیز را یکی و هم‌راستا کنید!

لایه درون رگی همه درون اجزای سیستم گردش خون از جمله قلب و درون شامه قلب تا مویرگ های بسیار کوچیک رو می پوشاند.

این یکی از دلایلیه که کارشناسان تغذیه تاکید زیادی بر جا دادن منابع آنتی اکسیدان در رژیمای غذایی دارن، در حالی که بعضی از اونا موثرتر از بقیه هستن.

در حالی که غذاهای شامل آنتی اکسیدان های طبیعی، منبع خوبی هستن، تحقیقات گذشته نشون داده که مکمل های خوراکی مانند ویتامین C یا ویتامین E خنثی و یا حتی ضرر دارن.

کشف جدید دانشگاه کلرادو به مقابله با این موضوع برخاسته س. محققان یه مکمل موسوم به “MitoQ” به وجود آوردن که شامل آنتی اکسیدان طبیعی به نام “Coenzyme Q10” است که با میتوکندری در داخل سلول ها رابطه برقرار می کنه.

این اولین باره که محققان بررسی کردن که چیجوری آنتی اکسیدان هایی که میتوکندری رو هدف قرار میدن، می تونن سلامت عروق رو تحت تاثیر بذارن.

این تیم با دادن ۲۰ میلی گرم MitoQ در روز به نصف گروه ۲۰ مرد و زن سالم ۶۰ تا ۷۹ ساله، اون رو آزمایش کرد.

به نیمه دیگه، دارونما داده شد. بعد محققان به این نتیجه رسیدن که “اندوتلیوم” در طول یه دوره شش هفته ای خوب بهبود پیدا کرد و چیجوری رگ ها در جواب به افزایش جریان خون گسترش می پیدا کنن.

محققان به خاطر اجازه دادن به بدن واسه دفع رسوبات، یه معطلی دو هفته ای ساختن و بعد جای گروه ها رو عوض کردن. محققان به این نتیجه رسیدن که این مکمل به صورت میانگین ۴۲ درصد برگشت عروق رو افزایش می دهد.

اگه اثر دراز مدت این مکمل اثبات شه، می تونه موجب سلامت قلب و عروق  و کاهش ۱۳ درصدی مریضی های قلبی شه.

محققان طی ماه های آینده یه مطالعه پیگیری رو انجام میدن تا یافته های خود رو تقویت کنن و یافته ها رو با یه گروه بزرگتر بررسی کرده و درک خود رو از چگونگی رابطه این ترکیب با میتوکندری بهبود بخشن.

این تحقیق در مجله Hypertension منتشر شده.

 

خواص ویتامین سی واسه پوست صورت

ویتامین و مواد غذایی ضد افسردگی واسه زنان

خواص سبزیجات خواص میوه ویتامین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *