women-sleep,امتیازات خوابیدن بعد از مطالعه واسه تقویت حافظه

تحقیقات جدید مدارکی رو مبنی بر اینکه خواب حافظه رو زیاد می کنه ارائه میدن.

براساس مطالعه چاپ شده در ژورنال علم، تحقیقات نشون میدن که خوابیدن بعد از یادگیری باعث تغییرات ساختاری خاصی در مغز می شه مخصوصا باعث رشد ارتباطات بین سلولی در مغز می شه که به اونا کمک می کنه اطلاعات رو آسونتر بین خودشون منتقل کنن.

به گزارش آلامتو به نقل از MedicalNewsToday ؛ ون-بایو گان استاد و محقق با سابقه علوم عصبی در دانشگاه پزشکی نیویورک میگه در حالی که ما از قبل می دونستیم که خواب واسه حافظه و یادگیری به درد بخور است ولی ساختار اون واسه ما نامعلوم بود.

اون میگه”اینجا به شما نشون می دیم که چیجوری خواب به ارتباطات نورونی در رشته های دندروئیتی مغز کمک کرده و حافظه دراز مدت رو قوی می کنه. هم اینکه به شما نشون می دیم که چیجوری نوعای جورواجور یادگیری باعث تشکیل سیناپسا در رشته های جور واجور نورونها می شه، این خود نشون میده که یادگیری چیجوری باعث ایجاد تغییرات خاصی در مغز می شه”.

با مطالعه روی موشا، اون و همکارانش واسه اولین بار نشون دادن که چیجوری خواب و یادگیری باعث تغییرات فیزیکی در قشای محرک مغز، ناحیه ای از مغز که با حرکات ارادی سرو کار داره، می شه.

وقتی که در حال چرت زدن هستیم بنظر می رسه بدنمون در حال استراحت باشه ولی سلولهای مغز این جوری نیستن. سلولهای مغز که در حالت بیداری در حال گرفتن اطلاعات بودن در زمان خواب سبک و یا سنگین دوباره فعال می شن.

یه زمان محققان بر این باور بودن که خواب سبک زمانیست که ما اطلاعات رو یاد بیاری کرده و اونا رو فرم می دیم. اما اینکه این کار چیجوری اتفاق میفته چیزیه که ما در این تحقیق با به کار گیری موشهای اصلاح شده ژنتیکی به اون میرسیم.

با به کار گیری این روش گروه می تونست رشد پاسخای عصبی جدید همراه با شبکه ای از دندروئیتا رو ببینن هر سلول مغز دارای هزاران دندروئیته. این سلولها از راه سیناپسها به نورونها وصل می شن و اطلاعت رو به شکل تکانشهای الکتریکی منتقل می کنن.

مغز موشا پاسخای عصبی جدیدی رو شش ساعت پس از یادگیری عمل جدید نشون داد

illustration-of-synaptic-activity

محققان می خواستن به موشها یاد بدن که چیجوری تعادل خود رو روی میله گرد در حال چرخش حفظ کنن و در آخر موشها موفق به یادگیری اون شدن.

بعد از اون محققان مطالعه روی تاثیر خواب رو شروع کردن. بدین منظور اونا دو گروه از موشها رو پرورش دادن: یه گروه از موشها چرخش روی میله رو یاد گرفتن و بعد از اون بمدت ۷ ساعت خوابیدن. گروه دوم هم مانند گروه اول آموزش دیدن ولی تا ۷ ساعت بعد از یادگیری بیدار موندن.

موشهایی که بعد از یادگیری نخوابیدن بطور زیادی پاسخای عصبی کمتری رو نسبت به گروه دیگه داشتن.

محققان هم اینکه فهمیدن که نوعای جورواجور پاسخا واسه نوعای جورواجور یادگیری اتفاق میفته.

مثلا دویدن به سمت جلو روی میله باعث پاسخای عصبی تو یه سری از رشته ها شد در حالیکه دویدن به سمت عقب روی میله باعث پاسخهای عصبی در رشته های دیگه شد. محققان می گن این بدون معناست که یادگیری چیزای خاصی با ایجاد تغییرات فیزیکی خاصی در مغز ربط داره.

اون میگه”یه درخت رو تصور کنین که برگا روی یه شاخه اش رشد می کنن ولی روی شاخه های دیگه رشد نمی کنن وقتی چیز جدیدی رو یاد می گیریم درست مانند رشد برگ روی شاخه س”.

بر هم زدن خواب یا مشکل در خواب باعث جلوگیری از تشکیل پاسخای عصبی جدید می شه

در آزمایشات پایانی اون و همکارانش نشون دادن که سلولهای قشر محرک مغز که در زمان بیداری در حال یادگیری هستن در زمان خواب فعالیتشون رو از سر می گیرن و مشکل در خواب باعث جلوگیری از رشد پاسخای عصبی می شه.

اونا به این نتیجه رسیدن که یافته های این تحقیقات باعث روشن شدن”جواب عصبی” می شه که میگه در زمان خواب مغز فعاله و چیزایی رو که در بیداری یاد گرفته تمرین کرده و اونا رو از راه رشد ارتباطات خاصی در قشای محرک مغز محکم می کنه.

این تحقیق بوسیله انستیتو ملی سلامت و سازمان وایت هال انجام شده.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

اختصاصی تقویت تمرکز تقویت حافظه خواب سلامت مغز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *