خواب شبونه cant-sleep

جای تعجب نیس که بیشتر بدنسازان و آدمایی که همیشه به باشگاه می روند، از مشکل خواب یا بی خوابی بعد از تمرین رنج می برند. و همه ی ما می دانیم وقتی که تلاش دارین به بدنی قوی تر و عضلانی تر برسین، نباید اصلا محرومیت از خواب داشته باشین.

کیفیت خواب از یکی به یکی دیگه فرق داره، و صدها دلیل هست که به چه دلیل شما خواب رضایت بخشی ندارین. اما ناراحت نباشین! در مقاله ی امروز، ما نکاتی ساده و کاربردی رو واسه یه خواب خوب شبونه بعد از یه تمرین بسیار شدید، دراختیارتان قرار می بدیم.

از هیچ وسیله ی الکترونیکی در تخت استفاده نکنین

عادت نکنین که تا چند ساعت بعد از اینکه آماده ی خوابیدن هستین، با گوشی همراهتون سرگرم شید. نور به وجود اومده بوسیله دستگاه موبایل شما به همراه سر و صدای بلند و مطالعه ی همیشگی می تونه باعث شه که مغزتون دوباره فعال شه. وقتی که مغز حواس جمع باشه، شما اصلا به خواب نخواهید رفت. بدتر از اون، وقتی که مغز در آخر به بدن علامت می دهد که استراحت کنه، کیفیت خواب شما ضعیف تر می شه، پس در روز بعد، احساس خستگی و فرسودگی می کنین.

پیشنهاد ی ما اینه که قبل از آماده شدن واسه خواب، تلفن همراهتون رو تو یه مکان دور از دسترس بذارین. اینطوری، وسوسه نمی شید که واسه خوابوندن خودتون تلفن همراهتون رو روشن کنین و با اون ور برید.

در صبح ورزش کنین

در حالیکه ورزش کردن بعد از ساعات کاری هیچ ایرادی نداره، اما بهتره واسه بهبود کیفیت خوابتون صبح ها ورزش کنین. بدن در طول روز در بالاترین درجه سوخت و ساز خود کار می کنه و شما واسه ورزش کردن انرژی کافی دارین. در طول بعد از ظهر، ذهن، بدن، و روح واسه انجام یه تمرین شدید، زیادتر از اندازه خسته هستن. در این شرایط، در آخر تمرینتان، مغز موقع خواب به طور کامل هوشیاره. این موضوع باعث می شه که استراحت کردن واسه شما سخت شه. اما اگه می گویید که ورزش کردن در صبح براتون ممکن نیس، تلاش کنین سه ساعت قبل از رفتن به تختخواب ورزش کنین. اینکار به مغزتون زمان کافی می دهد تا آروم بگیره و خاموش شه.

این را هم حتما بخوانید :
خطرناک‌ترین مار جهان را بشناسید+عکس

آماده کردن شرایط

هم اینکه خیلی مهمه اتاق خوابتون رو طوری آماده کنین که مغز، اون رو با فعالیت هایی بجز خواب در رابطه نسازد. این یعنی روی رختخوابتان کار نکنین، تلویزیون نبینید، موسیقی بلند گوش ندین، یا کاری انجام ندین که هیچ ارتباطی با خوابیدن نداره. تختخواب شما باید فقط به خوابیدن بدن.

هم اینکه حتما تختخواب تون رو واسه خوابیدن مناسب کنین. ملحفه ها رو عوض کنین، بهم ریختگی ها رو جمع کنین، و یه موسیقی ملایم بذارین تا شما رو بخوابونه. وقتی که اتاق خوابتون گرم، دنج، و راحت باشه، بطور طبیعی به خواب خواهید رفت.

یه روند ی خواب بوجود بیارید

آدم ها، بنده ی عادت هستن. بوجود آوردن روند ی خواب، یه راه عالی واسه کمک به انتقال مغز از حالت هوشیاری به حالت خواب آلودگیه. شما می تونید روند ی خوابتون رو بر این پایه تنظیم کنین، اما مطمئن شید که واسه آماده کردن ذهن، به عادت اصلی معتقد می مونید. مثلا تو یه ساعت خاص خودتون رو واسه رفتن به تختخواب آماده کنین. می تونید اینکار رو با مسواک زدن دندون ها، شستن صورت، و در آخر خاموش کردن چراغ ها انجام بدین. این کار رو هر شب تکرار کنین تا زمانیکه بدن، خودشو با روال شبونه ی شما وفق دهد.

از تموم شکل های جور واجور محرک ها دوری کنین

دست کم ۶ ساعت قبل از خواب باید از محرک ها مانند نوشیدنی های کافئین دار دوری کنین. نوشیدن قهوه، دو ساعت قبل از خواب باعث مشکل خواب یا بی خوابی بعد از تمرین می شه. اگه اهل نوشیدن چای یا قهوه هستین، مصرف این نوشیدنی ها رو به ۱ تا ۲ فنجون در روز کم کنین. هیچوقت قهوه یا چای رو بعد از ۱۲ ظهر بخورین تا در طول شب، انرژی اضافی به بدنتون نرسه.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب مجله تناسب اندام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *