خلق خوی زنان چگونه است؟

احساس ناراحتی می کنین؟ تحقیقات جدید نشون می دهد که اشکال از شما نیس – مغز خانوم ها بطور متفاوتی سیم پیچی شده.

زن ها ذاتاً بدخلق هستن؟

به نظر می رسد که علم امروز این ایده رو تایید می کنه که مغز خانوم ها واسه بالا بردن اضطراب،  افسردگی و نوسانات خلقی ساخته شده. و این مشکل با برنامه های غذایی پر پروتئین و کم کالری لاغری که بیشتر دنبال می کنن بدتر هم می شه.

از قدیم زن ها بیشتر از افسردگی رنج می بردن. تقریباً یکی از هر چهار زن در نقطه ای از زندگی خود به دنبال درمانی واسه افسردگی می رود درحالیکه این آمار واسه مردان یکی از هر ده نفره.

کاری از دست ما ساخته نیس: علم امروز این ایده رو تایید می کنه که مغز خانوم ها واسه بالا بردن اضطراب،  افسردگی و نوسانات خلقی ساخته شده.

این با بعضی عوامل اجتماعی قابل توضیحه – زنان در مقایسه با مردان بیشتر به دنبال درمان واسه علائم خود هستن. اما تو یه تحقیق جدید دو فرق کلی در روش پردازش سروتونین که همون هورمون شادی آفرینه در زنان و مردان مشخص شد.

بالا بودن اندازه سروتونین احساس شادی و رضایت رو افزابش داده، اشتها رو کاهش می دهد و خواب رو تقویت می کنه. پایین بودن اندازه این هورمون در بدن با افسردگی در ارتباطه. این اطلاعات درمورد سروتونینه که باعث ساخته شدن خیلی از داروهای ضدافسردگی شده.

این داروها که شامل پروزاک (Prozac) هستن، با بالا بردن اندازه سروتونین موجود در مغز عمل می کنن.

محققان تو یه موسسه تحقیقاتی در سوئد از اسکن های مغز واسه کشف سطح سروتونین در زنان و مردان استفاده کرده ان. و یافته های این بررسی ها واسه خانوم ها خیلی خوشحال کننده نیس.

محققان به اندازه مصرف سروتونین در خانوم ها و آقایون توجه کردن — اینکه چه اندازه سروتونین بوسیله مغز مصرف می شه. اسکن های اونا نشون داد که خانوم ها گیرنده های سروتونین بیشتری نسبت به آقایون دارن.

هر سلول در بدن روی سطح خود محل گیرنده داره. اینا برابر های سلولی از ایستگاه های تعمیرگاهی یا پمپ بنزین هستن که به سلول هاتون سوخت می رسونن. فقط فرق اونا اینه که محل گیرنده های سلول موادی مثل موادمغذی و هورمون ها رو وارد و خارج می کنه.

درمورد سروتونین، اینکه چقدر احساس خوشحالی می کنین نه فقط به اندازه سروتونین که می سازید بستگی داره بلکه با این هم ربط داره که محل گیرنده کافی در مغز واسه به عمل انداختن اون وجود داشته باشه.

این واقعیت که زنائی که در اون تحقیق سوئدی شرکت کرده بودن محل گیرنده سروتونین بیشتری در مغز خود داشتن به نظر خبر خوبیه همینطور یافته دیگری که می گفت خانوم ها سطح پایین تری از پروتئین دارن که مصرف سروتونین رو دچار اختلال می کنه.

این یعنی سروتونین های قدیمی شما به گردش ادامه میدن، از سطح عادی بالاتر رفته و باعث می شن احساس شادی بیشتری کنین.

پس خانوم ها نه فقط محل های بیشتری در مغز خود دارن که می تونه بوسیله سروتونین فعال شه، بلکه به نظر می رسد که اون رو به مدت بیشتری هم می تونه نگه داره.

اما در واقعیت این تحقیق سوئدی چیز دیگری نشون می دهد. وقتی سلول ها با کمبود ماده شیمیایی مثل سروتونین روبه رو باشن، واسه گفتن هر ذره از اون هر گیرنده ای که دارن رو باز می کنن.

طبیعت اونا اینه: خانوم ها نسبت به آقایون هورمون «شادی ساز» کمتری تولید می کنن

خانوم هایی که محل گیرنده بیشتری دارن و سروتونین موجود رو بیشتر نگه می دارن نشون می دهد که در نقطه اول مقدار کمتری داشته ان.

تحقیقات و تحقیقات دیگه هم این ایده رو تایید می کنن که زنان مقدار سروتونین کمتری به نسبت مردان تولید می کنن. محققان دانشگاه مونترال به این نتیجه رسیده ان که مغز آقایون به صورت میانگین ۵۲ درصد سروتونین بیشتری به نسبت خانوم ها تولید می کنه. دلیل اون می تونه فرق های موجود در هورمون های جنسی مردان و زنان باشه.

بااینکه یافته ها درمورد تولید کمتر سروتونین در خانوم ها بحث برانگیزه، براساس تحقیقات انجمن بریتانیا استروژن و تستوسترون، اصلی ترین هورمون های استیروئیدی جنسی، بر رفتار تاثیر می گذارن.

اما استروژن بخاطر نوسانی تر بودن سطح هورمونی تاثیر حیرت تری بر زنان داره.

استروژن به طور خاص گیرنده های سروتونین در مغز رو تحریک می کنه.

وقتی سطح هورمون ها نوسان می یابد، حساسیت مغز به سروتونین تغییر کرده و به خاطر این مقداری که از قبل نیاز داشتین دیگه کافی نخواد بود.

این می تونه توضیح بده که به چه دلیل سطح سروتونین در خانوم ها وقتی اندازه استروژن اونا کمه پایین میاد — مخصوصاً تو روزهایی که نزدیک به عادت ماهیانه اوناس، بعد از زایمون و در زمان یائسگی.

و مشکل اینجاس که این تاثیر جمع شونده س. درکنار نوسان هورمون ها، خانوم ها استرس و ترومای بیشتری رو هم در طول زندگی خود تجربه می کنن (بخاطر اتفاقات جور واجور در طول زندگی).

این کم کم توانایی مغز و غده آدرنال واسه تنظیم خلق و خو و جنسیت رو از بین می برد و خانوم ها رو بیشتر در برابر افسردگی قرار می دهد.

کم بودن سطح استروژن می تونه موجب افسردگی شه، واسه همینه که خانوم هایی که نزدیگ به دوران یائسگی هستن از اون رنج می برند.

پس خانوم ها مخصوصاً اونا که قبل از عادت ماهیانه، بعد از زایمون یا نزدیک به یائسگی هستن واسه خوشحال تر بودن باید چه کارایی بکنن؟

اول اینکه حتماً باید با دکتر متخصص زنان صحبت کنین چون قرص های ضدافسردگی ناچیز می تونه کمک کننده باشه. اگه این داروها ناجور تشخیص داده شدن، تغییر در سبک زندگی مثل استرس، رژیم های غذایی بد و ورزش نکردن (حتی کمبود نور خورشید) که همه موجب تخلیه سروتونین می شن، می تونه به درد بخور باشه.

مصرف پروتئین مثل بوقلمون و پنیر که شامل مقدار بالایی تریپتوفان هستن که آمینواسیدیه که بدن واسه تولید سروتونین مصرف می کنه. هم می تونه به درد بخور باشه. اما در مصرف پروتئین زیاده روی نکنین و کالری های مصرفی خود رو هم کم نکنین.

تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه آکسفورد نشون داده که سه هفته محدود کردن کالری های مصرفی در هر دو جنسیت زن و مرد، تریپتوفان رو کاهش داده و این مسئله در خانوم ها شدت بیشتری داشته. رژیم های غذایی واقعاً خانوم ها رو بدخلق تر می کنه.

اما رژیم های پرپروتئین هم می تونه مشکل ساز باشه چون بااینکه تریپتوفان از پروتئین ساخته شده، واسه اینکه بکنه باید از راه خون وارد مغز شه و واسه حفظ جا و مکان خود با دیگه آمینواسیدها بجنگه.

موثرترین راه واسه بالا بردن اندازه تریپتوفان در مغز خوردن غذاهای شامل کربوهیدراته که تولید انسولین رو افزایش می دهد. این آمینواسیدهای حریف رو از خون پاک کرده و باعث می شه تریپتوفان بیشتری وارد مغز شه.

واسه همینه که خانوم ها بیشتر از آقایون طرفدار شکلات هستن، مخصوصاً قبل از عادت ماهیانه که اندازه استروژن در بدن پایینه و اگه یه رژیم غذایی پرپروتئین رو دنبال می کنین، هفته ای یه یا دو بار یه غذای آزاد داشته باشین تا روحیه تون کمی تقویت شه.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی مردان مردمون چیجوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *