Creativity

به گزارش آلامتو به نقل از آی بانو؛ حدس زدن ادامه سریالای تلویزیونی ، صحبت کردن با همکاران درباره مشکل یکی از مشتریها و یا درک معنی بعضی از کنایهای فیلما ، هرچند به نظر اتفاق تازه ای نمیاد اما کلیه این مثالا جزو مواردی هستن که باعث می شن خلاقیت شما تحریک شه و مثل ماهیچه های بدن ، هرچقدر بیشتر از قوه تخیل خود استفاده کنین ، اونو قویتر می کنین. این کار رو در هر جایی انجام می دید در منزل ، سرکار و در موقعیتای اجتماعی. بیشتر افراد تصور غلطی درباره ” خلاق بودن” دارن و همین امر باعث می شه که نتونن این بالقوه رو به فعل برسانند. در ادامه ما شما رو با ۶ تصور غلط درباره خلاقیت آشنا می کنیم و به شما یاد می دیم که چیجوری از قوه تصویرسازی ذهنی خود استفاده کنین.

اشتباه ۱: من خلاق نیستم.

با شنیدن کلمه خلاقیت به جای اینکه چیزی به شما الهام شه،چهارستون بدنتون به لرزه میفته ؟ این موضوع به معنی از دست دادن تصویر سازی در شما نیس، فقط به این دلیله که جایی اونو مخفی نگه داشتین. به گفته دیوید گلدشتاین مشاور و همکار نویسنده کتاب “Creative you” ( کتابی که در جستجوی رابطه بین خلاقیت و شخصیت فرد می پردازه)، هر کسی می تونه خلاق باشه ، اما واقعیت اینه که قوه تصویر سازی خیلی از افراد در اول کودکی خاموش می شه. مثلا ، یه کودک ۵ ساله آسمون رو به رنگ بنفش نقاشی می کنه چراکه فکر میکنه زیباست اما اگه کسی نقاشی اش رو به باد انتقاد گرفته و مسخره کنه، اون دیگه به انگیزه و خلاقیت داخلی خود اعتماد نمی کنه.”

حالا خوبیش اینه ، واسه خیلی از ما که از دوران مدرسه هنوز ترس داریم ، خلاقیت فقط در نقاشی کشیدن و یا نمره کامل گرفتن از معلم نقاشی خلاصه نمی شه.

اشتباه ۲: خلاقیت=هنر

شناخت خلاقیتای ذاتی ، اولین قدم در رشد اون هستش. به گفته گلدشتاین اینکه شاعر یا نقاش نیستین، دلیل نمی شه که خلاق نباشین. شما می تونین در جلسات شرکای کاری مثل حرفه ایا خوب صحبت کنین؟ انگار همیشه میدونید در موقعیتی که بقیه حرفی واسه گفتن ندارن حرف درست رو بزنین؟ پس شمام در مورد رابطه با بقیه خلاقیت دارین.شاید شمام مثل مربی باشگاه دارای این توانایی باشین که یه ورزش باحال و به درد بخور رو بوجود بیارین. اینم یه جور خلاقیته. شاید هم از فیلمای سه بعدی حال می کنین ، در اینصورت می تونین یه وبلاگ ایجاد کرده و درباره یه موضوع تخیلی مطلب بنویسین.

اشتباه ۳: خلاقیت الکی و بی معناست

وقتی در حال غرق شدن هستین باید در جریان آب شنا کنین نه در آسمون. استراحت دادن به ذهن وقتی که در گیر یه موضوع گیج کننده هستین باعث می شه که وقتی که سر کار خود بر میگردین راه حلای زیادی به فکر شما خطورکند. تحقیقات نشون دادن که خلاق بودن رابطه مستقیمی با آزاد بودن فکر، سلامت عاطفی و جسمی ، اعتمادبنفس و حتی خواب کافی داره.

این را هم حتما بخوانید :
خط عبوری جدید برای موبایل به دست‌ها در چین+عکس

اشتباه ۴: بعضیا ذاتا خلاقند بعضیای دیگه نه!

“هر کسی سبک و روش خودشو داره “به گفته گلدشتاین خلاقیت باتوجه به فرق شخصیت در افراد ، فرق داره. یکی از عوامل مهمی که روی خلاقیت خیلی موثره درون گرایی در مقابل برونگراییه.فرد برونگرا با تعامل بهترین نوآوریا رو داره در حالیکه فرد درونگرا بوسیله درخشش آروم خود نوآوری می کنه. اگه شما بشدت برون گرا هستین ، یعنی وقتی که با دوستای خود صحبت می کنین از خلاقیت خود استفاده می کنین نه وقتی که در ماشین خود تنها هستین. ولی اگه فردی درونگرا باشین ، وقتی که با موضوعی روبرو میشین در همون لحظه چیز خاصی به ذهنتون نمی رسه ولی مثلا وقتی که صبح فردا در حال دوش گرفتن هستین یه راه حل فوق العاده سراغتون میاد. دونستن ” زمان” خلاقیت مثل اینه که ضربه ای به شما وارد شه و ذهنتون رو روشن کنه. واسه فهمیدن اینکه درونگرا هستین یا برونگرا می تونین از تستایی که در این رابطه هست به عنوان اولین قدم واسه هدایت جرقهای ذهنی خود استفاده کنین.

اشتباه ۵: من واسه فعالیتهای خلاقانه وقت ندارم.

ممکنه تحت تاثیر هنرمندان ، نویسندگان یا کارگردانان جور واجور قرار بگیرین. وقتی که می شنوین یا می بینین که چقدر زمان واسه کار خود وقت می ذارن مثلا نویسنده ای ۵ ساعت در روز یا کارگردانی ۱۰ سال روی اولین پروژه کارگردانی خود وقت میذاره احساس فلج شدن می کنین. وقتی که یه هنرمند واسه یه پروژه میذاره شاید ” خلاقیت” رو واسه مردم عادی چیزی وقت گیر نشون بده اما شما می تونین خلاقیت خود رو فقط در عرض چند دقیقه بالاببرید. و این به نوبه خود باعث می شه که ظرفیت شما به همراه لذت و بیان وجود شما بیشتر شه. روزی یه عکس گرفتن و یا نوشتن یه صفحه داستان تو یه هفته هم جزو خلاقیت شما هستش. به کار گیری اینجور روشهایی بدون در نظر گرفتن خوبی یا بدی اون براتون لذت بهمراه داره.

اگه می تونین هر روز صبح بشینین و ۵ صفحه بنویسین ، به هربهانه ای که شده این کار رو انجام بدین. اما اگه بهتر می دونین که فقط چند خطی رو در دفتر روزانه خود بنویسین آنهم وقتی که به طور کامل حس نوشتن داشتین چیزی از تعهدتون کم نمی کنه.

اشتباه ۶: خلاقیت یعنی کاری انجام بدین.

تماشای فیلم ، خوندن کتاب یا در آخر تماشای سریال ” breaking bad” از اول شاید بنظر وقت گذروندن باشه اما هر کدوم اونا هم می تونه انگار خلاقانه تلقی شه اگه با نیتی همراه باشه. به جای اینکه فقط به تلویزیون زل بزنین، در مورد اتفاقاتی که در فیلم یا کتاب میفته فکر کنین و در موردش از خودتون سوال کنین مثلا به چه دلیل کارگردان از این نما فیلم گرفته یا منظور شخصیت داستان از گفتن جملات شکسپیر چی بود؟ هدف هر پروژه خلاقانه ای گفتن چیزیه ، پس سوال کردن درباره یه اینجور پروژه هایی کمک می کنه که بفهمین چه جوابی رو باید به خودتون بدین.

چیجوری خلاقیت مون رو پرورش بدیم؟

چیجوری ایده خود رو عملی کنیم؟

آی بانو خلاقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *