گریپ فروت میوه ای سالم و خیلی خوبه، اما اگه با بعضی از داروها ترکیب شه یا این که حتی با فاصله چند ساعته از بعضی داروها خورده شه، می تونه خطرات جدی واسه شما به همراه داشته باشه.

بهنوش خرم روز: گریپ فروت میوه ای خوبه که در خیلی از رژیم های غذایی سالم، بدون اشاره می شه. بسیاری، واسه اهداف جور واجور که بیشتر هم به سلامتی مربوط می شه، گریپ فروت رو انتخاب می کنن. شمام از اون دسته آدمایی هستین که فکر می کنین، اگه نصف یه گریپ فروت رو به عنوان صبحونه بخورین، صبحونه ای بسیار سالم داشته اید؟ شاید، البته به این شرط که تا مدت ها بعد از اون، داروی خاصی واسه خوردن نداشته باشین. چون وگرنه، ممکنه با همون داروی معمولی، خطرات جدی به سراغ شما بیاد.

به گزارش نیوساینتیست، تعامل بین گریپ فروت و بعضی از داروها ممکنه به طور ناخواسته باعث اووردوز (مصرف زیادتر از اندازه) شه. واسه فهمیدن این که گریپ فروت، تا چه حد و بر چه درصدی از داروها موثره، دیوید بیلی از دانشگاه وسترن اونتاریو واقع در کانادا، تحقیقات و اطلاعات مربوط به تجویز داروهای جور واجور رو مرور کرده تا ببینه در چه مواردی، ردپایی از عکس العمل های گفته شده پیدا می شه. ایشون به این نتیجه رسید که در بین ۸۵ دارویی که می تونن با گریپ فروت عکس العمل بدن، در ۴۳ مورد، وکنش دارو با این میوه، می تونه اثرات شدیدی بر بدن داشته باشه. هم اینکه، از سال ۲۰۰۸/ ۱۳۸۷ به بعد، با وارد شدن داروهای جدید به بازار عرضه دارویی، به تعداد این داروها در حدود ۲۴ درصد اضافه شده.

اما گریپ فروت چه تاثیری بر این داروها داره؟ به گفته محققین، مواد شیمیایی موجود در میوه گریپ فروت، یه جور آنزیم رو در بدن از بین می برد که خود مسئول نابود کردن بعضی مواد و از جمله داروها در بدنه. پس، با خوردن گریپ فروت، دیگه آنزیمی وجود نداره تا داروی مصرف شده رو به موقع در بدن نابود کنه و این دارو بازم آزادانه در بدن گردش می کنه. موندن دارو در بدن، می تونه منتهی به اووردوز (مصرف زیادتر از اندازه) شه. به گفته بیلی، نوشیدن یه لیوان آب گریپ فروت کافیه که تا حتی ساعت ها بعد، اگه داروی مخصوصی بخورین، باعث شه اون دارو بیشتر از مدت زمان مجاز در بدن شما بمونه.

عکس العمل گریپ فروت و دارو در شدیدترین حالت، موقعیتی به نام تورسید دو پوینتز ایجاد می کنه، حالتی که می تونه باعث ایست قلبی و مرگ شه. این حالت در ترکیب گریپ فروت و داروهای ضد سرطان به وجود میاد.

بیل ویدمر، از آزمایشگاه تحقیقات گیاهی و باغبانی آمریکا واقع در فورت پیس فلوریدا در این باره می گوید: «البته در مورد داروهای خاص، شک نداشته باشین احتیاط لازمه. اما آدمایی هم هستن که فکر می کنند در این مورد، زیاده روی و بزرگ نمایی شده».

خبرآنلاین خطر مرگ دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *