در طول دوره زندگی زنان از جمله دوران بلوغ، قاعدگی، بارداری و یائسگی تغییرات هورمونی بسیاری در بدن ایجاد می شه.

تحقیقات نشون میدن که نوسانات هورمونی زنان، شرایط و وضعیت محیط دهن رو تغییر داده و منتهی به رشد باکتریا و بروز بیماریای لثه می شن.

واسه پیشگیری از بیماریای لثه که به هورمونای زنونه وابسته ان، لازمه که هر ۶ ماه یه بار به دندانپزشک مراجعه کرد. این کار مخصوصا واسه خانمای باردار و هم اینکه خانمای گرفتار به پوکی استخون حیاتیه.

پیروی از یه رژیم غذایی سالم، دوری از زیاده روی در مصرف شیرینی جات، رعایت بهداشت دهن و دندون و استفاده منظم و روزانه از مسواک و نخ دندون هم لازمه.

تغییرات هورمونی درزمان بارداری در بیشتر زنان منتهی به بروز مشکلات لثه می شه. پس پیشنهاد می شه زنان قبل از مبادرت به بارداری از سلامت لثه خود مطمئن شن و در صورت وجود مشکل، قبل از شروع بارداری مبادرت به درمان اون کنن.

لازمه بدونین که مشکلات جزیی لثه در دوران بارداری هم قابل درمان هستن و فقط در موارد شدید که جراحی لازم باشه، این مبادرت به بعد از زایمون می افته.

بیماریای لثه به دلیل تشکیل پلاکا باکتریایی روی دندانا و زیر لثه ها درست می شن و در صورت نبود درمان منتهی به التهاب و آزاد شدن ترکیبات سمی و داغون کننده شده و دلیل سایش و تحلیل دندانا و استخوانای پایه دندانا می گردن.

بازنشر زنان سیمرغ لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *