یک کارشناس برنامه مادران مرکز بهداشت خوزستان گفت: برای پیشگیری از تولد کودکان مبتلا به ایدز در صورت حامله بودن مادر آلوده به ویروسHIV در ابتدا ختم بارداری توصیه می‌شود ولی در صورت اصرار مادر به ادامه بارداری و رسیدن زمان بارداری به هفته ۱۴ بارداری و همچنین در صورت پیشرفته بودن بیماری مادر، مادر باید در طول بارداری تحت درمان با داروهای ضدویروسی قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، فریبا دباغ‌زاده اظهار کرد: تعداد زنان آلوده به ویروس ایدز در جهان در حال افزایش است. بیشتر زنان از طریق همسران آلوده به این بیماری مبتلا می‌شوند و برخی نیز با سوء مصرف مواد به آن آلوده می‌گردند.

وی ادامه داد: به دلیل افزایش تعداد زنان مبتلا به ویروس HIV در جهان، تعداد کودکان مبتلا به ایدز که به دلیل انتقال این ویروس از مادر در دوران بارداری، حین زایمان و دوران شیردهی مبتلا شده اند، در حال افزایش است.

کارشناس برنامه مادران مرکز بهداشت خوزستان افزود: طبق مطالعات انجام شده احتمال انتقال بیماری از مادر به کودک در دو ماه آخر بارداری ۹۲ درصد و در حین بارداری ۶۵ درصد است ، اما احتمال انتقال این ویروس از راه شیر مادر بین ۱۴ تا ۲۹ درصد خواهد بود.

به گفته این کارشناس، جهت پیشگیری از انتقال عفونت HIV از مادر به جنین می‌توان از درمان ضدویروسی مادر، انجام زایمان به صورت سزارین و عدم تغذیه نوزاد با شیر مادر کمک گرفت.

وی در بیان مشکلات جنین مبتلا به ویروس ایدز گفت: ابتلای جنین به این ویروس در دوران بارداری موجب افزایش خطر کم وزنی، زایمان زودرس و کوچکی نوزاد نسبت به سن حاملگی می شود.

دباغ‌زاده با بیان این‌که بیماری ایدز از طریق شیر مادر قابل انتقال است، اظهار داشت: گرچه این بیماری از طریق شیر از مادر به شیرخوار منتقل می‌شود، ولی میزان خطر در شیرخواران متفاوت است. در بعضی از کشورهای درحال توسعه که بیماری های عفونی و سوءتغذیه از علل عمده و اصلی مرگ و میر کودکان شیرخوار است، خطر ناشی از عدم شیردهی به این شیرخواران با احتمال خطر ناشی از ابتلا به ایدز سنجیده می‌شود و توصیه می‌شود که مادر و نوزاد هر دو تحت درمان دارویی قرار گرفته و تغذیه با شیر مادر ادامه یابد و به مادران توصیه می‌شود مشکلات خود را در مورد ایدز و تغذیه شیرخوار با کارکنان بهداشتی درمانی در میان بگذارند و از آنان کمک و مشاوره بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: هرچه سطح ویروس HIV در شیر مادر بالاتر و یا طول دوره شیردهی بیشتر باشد، ریسک انتقال ویروس نیز بیشتر است. همچنین در شرایطی که نوزاد به صورت ناگهانی از شیر گرفته می‌شود، غلظت RNA ویروس در شیر افزایش می‌یابد و عوارضی مانند شقاق سینه و التهاب عفونت سینه نیز سطح ویروس‌های شیر مادر را افزایش می‌دهد.

این کارشناس برنامه مادران مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: بیماری‌های پیشرفته مادر، تغذیه نامناسب مادر و برخی مشکلات سینه مادر خطر انتقال HIV را از طریق شیر مادر به شیرخوار افزایش می دهد. ابتلای نوزاد به برفک دهان یا زخم دهان نیز موجب افزایش شانس ابتلای نوزاد به HIV می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *