daesh

عراق سرزمینی که سالای زیادیه روی آرامش رو ندیده و همیشه جنگ و خونریزی رو با خود مثل همزاد همراه داشته.این کشور مسلمون با کثریت شیعه، حالا با حمله نیروهای سفاکی روبروس که داعش نام دارن. مرام و راه و روش و آیین اونا به مسلمانی و اسلام و آموزهای مهم اون، نمی​موند که هیچ، اختلاف اساسی و عمیقی هم با اسلام ناب داره.

در وانفسای حمله و قتل عامی که نیروهای جنایتکار داعش در این کشور انجام میدن، تشکیل دولت در این شرایط پیچیده و حساس هم معضلی دیگه واسه این کشور شده.

چندین ماهه که عراق پس از برگزاری انتخابات پارلمانی، نتونسته س دولت جدید رو تشکیل بده و بازم نوری مالکی اول وزیره اما با کابینه نیم بند.

تشتت و تفرقی که در میان گروه​ها و احزاب سیاسی این کشور دیده می شه، نشون دهنده اختلافات شدید و جدیه.

اختلافاتی که در عراق هست، ریشه​ای و عمیقه. این اختلافات از اونجا شدت گرفته که بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق، ساز جدایی سر داد و حتی وقتی که داعشی​ها به عراق حمله کردن بر این موضوع اصرار کرد اما حالا همین اقلیم هم مورد طمع و حمله داعشیا قرار گرفته.

اون و یارانش به جای اینکه با دولت مرکزی واسه مقابله با داعش همراهی کنه سودای استقلال تو سرش داشت و بازم داره. موضوعات این چنینی هر چند حساس و مهم در شرایط الان عراقه، اما حالا مهمترین موضوع و مسئله رقابت اول وزیری در این کشوره.

فؤاد معصوم، رئیس جمهور این کشور که از کردها انتخاب می​شه، حیدر العبادی رو مأمور تشکیل کابینه کرده.

دادگاه فدرال عراق هم، دولت قانون به رهبری نوری مالکی رو بزرگترین فراکسیون پارلمانی این کشور معرفی کرده.

نوری مالکی اقدام رئیس جمهور عراق رو غیرقانونی اعلام و حزبی که اکثریت مجلس رو در دست داره اطلاعیه​ای صادر و از نوری مالکی پشتیبانی کرده.

در اطلاعیه حزب الدعوه تأکید شده که حیدر العبادی نماینده خودشه و نماینده ما نیس. مالکی تنها نامزد ما هستش.

مدتا بود که آمریکاییا بر دولت نوری مالکی از راه​های گونان سیاسی واسه انصراف از قدرت، فشار وارد می​کردن و حتی پس از حملات نیروهای تروریستی و جنایتکار داعش تنها راه برون رفت از اینجور وضعیتی رو تشکیل دولت وحدت ملی با کناره​گیری مالکی می​دونستن.

پس از اینکه دولت نوری مالکی متوجه ابعاد گسترده حملات داعش شد، با همراهی دیگه گروه ها، مردم و مرجعیت عراق بسیج ملی راه​اندازی کرد و تونست از جلو رفتن​های داعشی​های تکفیری تا اندازه​ای جلوگیری کنه.

اما نبود انسجام و هماهنگی و اختلافاتی که در درون عراق هست، وضعیت این کشور رو در شرایط حساس و سرنوشت سازی قرار داده.

این شرایط اگه ادامه پیدا کنه، عراق از کف میره و حکومتی در این کشور مستقر می شه که معضلی بزرگ واسه همه کشورای منطقه و همسایه هستش.

قدرت گیری داعش در اینجور کشوری، یه اسرائیل دیگه در منطقه هستش و هیچ کشوری هم از اقدامات و توطئه​های اون در امان نیس و امنیت منطقه​ای بیشتر از قبل از بین میره.

پس واسه جلوگیری از قرار گرفتن اینجور گروهی، همه کشورای منطقه و همسایه باید دست به کار شن و این غده رو از بین ببرن.

با در نظر گرفتن این که بازم فلسطین موضوع اول جهان اسلام و مقابله با رژیم صهیونیستی اولویت حساس و اول کشورای اسلامی باید باشه، سرگرم شدن کشورای اسلامی با اینجور درگیریایی، غلفت سنگینی رو از موضوع اصلی باعث می​شه.

حالا راه حل واسه عراق چیه؟ نوری مالکی بر باور خود که شاید به حق قانونی هم باشه باید اصرار کنه؟ یا کوتاه بیاد و اجازه بده العبادی شانس خود رو واسه تشکیل دولت آزمایش کنه؟ یا این که رئیس جمهور عراق از معرفی العبادی به عنواننخست وزیر جدید بیخیال شه یا اونم مثل نوری مالکی بر نظر خود اصرار کنه؟

در حالت اصرار هر کدوم از اونا بر نظر و باور خود، باید منتظر تحولاتی سرنوشت ساز همراه با اختلافات و درگیریای سیاسی شدید و شاید هم درگیری میان هواداران اونا در این کشور باشیم.

پشتیبانی آمریکا از اقدام فؤاد معصوم رئیس جمهور این کشور نشون می​دهد که کاخ سفید به دنبال فردی همراه با سیاست​های آمریکا هستش. در حالی که طبق قانون اساسی این کشور حزب حاکم باید گزینه​های خود رو معرفی کنه تا رئیس جمهور مأموریت تشکیل دولت رو به اون بده.

سیستم سیاسی حزبی که در کشورهایی مثل عراق، لبنان و یه سریای دیگه از کشورای اسلامی حاکمه، همیشه باعث شده تا کشور با رقابت​های جدی سیاسی روبرو باشه.

لبنان چند ماهه که به خاطر اختلافات حزبی و گروه​های سیاسی نتونسته دولت جدید رو تشکیل بده و اینجور وضعیتی حالا در عراق پیش اومده. شاید بشه گفت که ساختار سیاسی حزبی حاکم در این کشورها از نقائص زیادی برخورداره که در دیگه کشورای غربی اینجور اتفاقاتی با احتمال خیلی کم پیش می​آید.

نبود ثبات سیاسی در دولت، تنشا و چالشای زیادی رو به وجود می آورد و همین امر باعث می​شه دولت​ها نتونه وظایف خود رو به درستی بکنن.

اما در هر صورت به نظر می​رسد واسه این که آینده عراق که خیلی دور هم به نظر نمی​رسد، تماشاگر اتفاقات بد نشه، یکی از اون دو باید کوتاه بیاد. اگه نوری مالکی از خواسته خود کوتاه بیاد این امتیاز رو داره که اگه العبادی نتونه دولت جدید عراق رو تشکیل بده علاوه بر این که ضعف سیاسی رئیس جمهور ونخست وزیر معرفی شده رو می​شه، شکست بزرگی واسه آمریکا و همپیمایان در پشتیبانی از اقدام فؤاد معصوم هستش، علاوه بر این که از تنش سیاسی جدی که امکان داره ابعاد اون گسترده تر شه جلوگیری می کنه.

اصرار هر دو جبهه باعث بروز درگیریای داخلی می​شه در حالی که نیروهای داعش بازم در این کشور هستن و از این وضعیت عراق کمال بهره رو میبرن.وضعیت عراق این جوری پیش بره احتمال اون که داعش که مورد پشتیبانی رژیم صهیونیستیه، دولت خود رو در عراق تشکیل بده زیاده.

فریب داعشیا با مانکن!+عکس

جوآنا پالانی؛ دختری که داعش واسه سرش جایزه گذاشت+عکس

جام جم آنلاین داعش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *