شغلایی که بیشتر از بقیه مشاغل باعث آسیب های جسمی می شن

شما چه قدر عاشق شغل تون هستین؟ اون قدر که حاضرید به خاطر اون سردرد و استرس و فشار کاری رو تحمل کنین؟ بعضی از مشاغل هر روز باعث درد صاحبان شون می شن و یا حتی به اونا آسیب می زنند، ولی صاحبان این نوع مشاغل دوباره مجبورند فردا صبح در محل کار خود حاضر باشن.

پایگاه تفریحی آلامتو

خیلی ها این واقعیت رو درباره شغل‏شون می دانند، ولی حاضر نیستن حرفه شون رو عوض کنن، چون فکر می کنن توانایی یاد گرفتن مهارت جدید رو ندارن و یا اینکه دوباره از صفر شروع کردن واسه شون سخته. به هر حال، همیشه در میان شغل ها، مشاغلی هستن که خطرناک ترن و بیشتر از بقیه مشاغل باعث آسیب های جسمی یا روحی می شن. محققان تازگیا ۹ شغل رو که از نظر جسمی، بیشتر از شغل های دیگه موجب درد و آسیب می شن، جمع آوری کرده ان. شغل شمام در این فهرست دردناک قرار می گیرد؟

آتیش نشانان

خیلی ها فکر می کنن کار آتیش نشانان خاموش کردن آتشه، ولی اگه یکی از نزدیکان شما این شغل رو داشته باشه حتما به شما میگه که بعضی وقتا از درد رنج می برد. آتیش نشانان به خاطر حرفه شون با گرما زیاد آتیش سر و کار دارن و ممکنه در ماموریت هاشون دچار سوختگی هم بشن. درد جسمی در شغل آتیش نشانی به همین جا ختم نمی شه. وقتی یه آتیش نشون شیلنگ آب بزرگی رو که آب با فشار از اون خارج می شه در دست می گیرد و به جنگ شعله های آتیش می رود، فشار زیادی بر عضلات کمر و بازوانش وارد می شه. بیشتر آتیش نشانان باید از نردبون های بلند بالا برن و همراه خود فردی رو که در میان شعله های آتیش گیر افتاده رو بر دوش خود حمل کنن و پایین بیارن. این وسط اگه از ارتفاع زیاد سقوط کنن و آسیب جدی ببینن، باید از شغل خود بی خیال شن و بازنشسته شن. از طرف دیگه شیفت های آتیش نشانان بسیار طولانیه و مجبورند در تموم طول شب و بعضی وقتا دو روز پشت سر هم در ایستگاه های آتیش نشانی بخوابن که تشک های ناجور و تخت خواب های غیراستاندارد در استراحتگاه اونا باعث بروز کمردرد می شه.

با این حال، آتیش نشانان مردان قوی هستن که بدن شون رو واسه انجام هر کاری، در هر وقتی که به اونا ماموریت داده می شه، آماده می کنن.

رانندگان کامیون

اگه شما یه اتومبیل سواری داشته باشین و با اون به سفر برید خیلی آسونه، هر وقت که احساس خستگی می کنین می تونین در کنار جاده پارک کنین و کش و قوسی به بدن تون بدین، ولی پیدا کردن مکانی مناسب واسه پارک کردن یه کامیون بیشتر سخته. به خاطر همین، رانندگان کامیون ساعت ها تو یه موقعیت بدنی ثابت رانندگی می کنن و فشار زیادی به عضلات و ستون مهره هاشون وارد می شه. رانندگی در جاده های کوهستانی هم مشکل دیگه ایه که راننده علاوه بر فشار دادن بی معطلی پا روی پدال گاز، باید کامیون سنگین رو از سربالایی بالا ببره که این کار فشار زیادی رو بر بدن و ستون مهره ها وارد می کنه. به خاطر همین کمردرد و مشکلات دیسک کمر و به دنبال اون فشار روی اعصاب پا و پا درد در میان رانندگان کامیون شایعه و کار وقتی بدتر می شه که به این دردهای اخطار دهنده توجهی نکنن و چون بیشتر عمرشون در جاده می گذره، از مشورت با یه دکتر کوتاهی کنن.

خلبانان

خلبان شدن و پرواز بر فراز ابرها آرزوی خیلی از بچه هاست، ولی وقتی از دور به این حرفه نگاه می کنین، شاید از فشار کاری سنگینی که یه خلبان تحمل می کنه، خبر نداشته باشین. بعضی وقتا ساعت ها پرواز و بیداری باعث بروز سردرد در خلبان می شه. هرچند پروازهای خلبانان برنامه نوشته شده ای داره، ولی بعضی وقتا به دلایلی مانند شرایط نامساعد جوی، لغزندگی باند و… پرواز به تاخیر می افتد و برنامه خواب و استراحت خلبانان رو به هم می زند.

اگه شما یه خلبان باشین بعضی وقتا لازمه چند بار در طول روز هواپیمایتان رو عوض کنین و کیف خود رو همراهتون از یه هواپیما به هواپیمای دیگه ببرین که حمل این کیف سنگین تو یه سمت بدن، کم کم باعث آسیب ستون فقرات تون و بروز درد می شه.

از طرف دیگه، ساعت های طولانی پرواز و تو یه موقعیت ثابت نشستن یکی دیگه از دلایل بروز دردهای جسمی در خلبانانه. توجه به این دردها و رفع اونا در حرفه خلبانی مهمه، چون ممکنه تمرکز خلبان رو به هم بزنه و جون صدها مسافر رو به خطر بندازه.

نوازندگان

نوازندگان در ردیف چهارم مشاغلی وایس تاده ان که باعث درد های طولانی می شن. سندرم تونل کارپال یکی از این درد ها هستش که مچ دست نوازندگان رو درگیر می کنه. در این شرایط لازمه مچ ها رو در مچ بندهای خاصی که متخصص ارتوپد تجویز می کنه، بذارن و واسه رفع درد و برآمدگی و تورم مچ ها، کورتیزون تزریق کنن.

خیلی از نوازندگان مجبورند ساعت های طولانی بدون حرکت بشینن و بنوازند که این کار باعث بروز درد در عضلات کمر، پشت و شونِه هاشون می شه.

ورزش کردن روزانه و گرم کردن عضلات دست قبل از نواختن، به کاهش این دردها کمک می کنه.

تایپیست ها

اگه شما به صورت تفریحی مطالبی رو تایپ کنین، شاید مشکلی نداشته باشین، ولی اگه مجبور باشین این حرفه رو به عنوان شغلی انتخاب کنین که مخارج زندگی خود رو از اون تامین کنین، لازمه ساعت ها با انگشتای تون کار کنین و مچ تون رو ساعت های طولانی تو یه موقعیت ثابت نگه دارین. سندرم تونل کارپال در میان تایپیست‏ها هم شایعه.

دندانپزشکان

شاید شغل دندونپزشکی از نظر کسی که از دور به اون می نگرد شغلی راحت و پردرآمد باشه، ولی از دردهای طولانی این حرفه، فقط دندانپزشکان خبر دارن. دندانپزشکان مجبورند ساعت های طولانی تو یه موقعیت بدنی ثابت روی دندون های مریض شون کار کنن. کار کردن تو یه فضای کوچیک که فاصله ها میلی متریه، لازمه دقت و تمرکز زیادیه. به خاطر همین به دندانپزشکان پیشنهاد می شه صندلی ها و یونیت های دندونپزشکی رو بخرند که ارگونومیک هستن و از کمر، پشت، پاها و دستان شون موقع کار پشتیبانی می کنن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین توجه به اصول درست نشستن و نسبت به مریض تو یه موقعیت مناسب قرار گرفتن می تونه از بروز این دردها در کوتاه مدت و دراز مدت پیشگیری کنه.

پلیسا

بعد از خلبانی، پلیس شدن آرزوی خیلی از پسر بچه هاست، ولی خیلی از این آرزوها در بزرگسالی با دیدن سختی شغل پلیس ها به فراموشی سپرده می شه. در خیابون های شلوغ بین ماشین ها ساعت ها ایستادن و ترافیک رو هدایت کردن و یا در تعقیب و فرار خلافکاران و جنایتکاران شرکت کردن، از این حرفه شغلی پُر استرس می سازه که این استرس هم بر جسم و هم بر فکر و روح پلیس ها وارد می شه.

خیلی از پلیس ها موقع انجام وظیفه زخمی می شن و آسیب می بینن. ساعت های طولانی در اتومبیل پلیس نشستن و رانندگی کردن و یا سر چهارراه ایستادن باعث بروز کمردردهای طولانی در پلیس ها می شه.

پرستاران

یافته های بررسی‏ها نشون می دهد پرستاران بیشتر از صاحبان مشاغل دیگه، از کار خود به دلیل مریضی و یا آسیب جسمی مرخصی می گیرند. اگه شما در بخش توان بخشی پرستار باشین، باید با مریضایی کار کنین که توانایی کنترل بدن خود رو ندارن و در بین جابه جا کردن اونا یا کمک به توان بخشی شون، فشار زیادی بر بدن تون وارد می شه و حتی ممکنه تعادل شمام به هم بخوره و زمین بخورین و دچار آسیب شید. بارها خم شدن جلوی بیماران تا کفش هاشون رو بپوشن، کمک به اونا واسه راه رفتن، حموم کردن، مرتب کردن بدن اونا وقتی به تختخواب باز می گردند، فشار زیادی بر بدن پرستاران وارد می کنه.

جلوگیری از وارد شدن فشار کاری به بدن و کمک خواستن از کارشناسان موقع بروز درد، بهترین راه واسه خلاص شدن از دردهای طولانی این شغله.

کارگران ساختمانی

ساعت های طولانی روی داربست های ساختمانای چند طبقه کار کردن، راه رفتن روی تیرآهن ها در ارتفاع چند متری و کار با بالابر های سنگین، سلامت جسمی کارگران رو تهدید می کنه.

ولی خیلی از کارگران بعد از وارد شدن آسیب جسمی، به دلیل ترس از بیکار شدن، از شکایت و گرفتن طول درمان از کارفرمایان خود صرف نظر می کنن و درمان اساسی انجام نمی بدن. از طرف دیگه، کار بدنی سخت و بارهای سنگین رو بر دوش حمل کردن فشار زیادی رو بر بدن، ستون فقرات و عضلات کارگران ساختمانی وارد می کنه که طی سال ها باعث دردهای عضلانی اسکلتی زیادی می شه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *