خیلی از مرگ و میرای انسانی که در اثر حمله حیوانات اتفاق می افته، بیشتر از این که به خود حیوانات در رابطه باشه به وجود اومده از طریق مریضیای منتقل شده از راه اونا هستش. به این نکته هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که رسیدن به آمار بعضی از این حیوانات خیلی سخت تر از اون هستش که ارقام دقیقی ارائه شه. از این رو در این جمع بندی به تخمینای کلی اکتفا شده. فهرست نه خیلی کامل پیش رو، تعدادی از شکلای جور واجور کشنده ترین موجودات جهان رو معرفی می کنه.

اینجا بعضی از این حیوانات مسئولیت بیشتری در مرگ آدما داشتن. ضمن این که ترسناک ترین این شکارچیان ممکنه خیلی هم از نظر شما خطرناک به نظر نرسند. با این حال نباید این جانوران کوچیک رو دست کم گرفت.

۱۵. کوسه: باعث مرگ ۶ نفر در سال

حملات کوسها بسیار نادره. در سال ۲۰۱۴ تنها ۳ مورد مرگ آدم از راه کوسه در جهان گزارش شد و در سال ۲۰۱۵ این رقم ۶ بود. از این رو رقم گزارش شده یه عدد میانگینه.

۱۴. گرگا: باعث مرگ ۱۰ نفر در سال

گرگ

حملات گرگ در خیلی از نقاط جهان که محل زندگی این جونور وحشیه، اتفاق مرسومی نیس. بررسیا نشون دهنده اون هستش که طی ۵۰ سال در اروپا و آمریکای شمالی موارد کمی اتفاق افتاده که مرگ آدم از راه گرگ گزارش شده باشه. این در حالیه که طی بیست سال گذشته چند صد مرگ به وجود اومده از طریق حمله گرگ در مناطقی مانند هند انجام شده که میانگین مرگ و میر از راه این جونور ۱۰ مورد گزارش شده.

۱۳. شیره ها: باعث مرگ بیشتر از ۲۲ نفر در سال

آمارهای گزارش شده از حمله شیره ها سال به سال فرق داره. یه بررسی در سال ۲۰۰۵ نشون داد که از سال ۱۹۹۰ شیره ها به تنهایی ۵۶۳ نفر رو در تانزانیا کشته ان. احتمال وقوع دیگه مرگ و میرهای به وجود اومده از طریق حمله شیر در خارج از تانزانیا هست اما آمار حتمی از اونا در دست نیس.

۱۲. فیل: باعث مرگ ۵۰۰ نفر در سال

فیل

فیل هم رقمی از آمار مرگ و میر در سال رو به خود اختصاص داده. براساس گزارش نشنال جئوگرافیک در سال ۲۰۰۵، هرساله ۵۰۰ نفر طی حملات فیلا کشته می شن. هر چند که فیلای زیادی تا کنون از راه آدما کشته شدن.

۱۱. اسب آبی: باعث مرگ ۵۰۰ نفر در سال

تا مدتای طولانی اسبای آبی جزو مرگبارترین حیوانات حاضر در آفریقا بودن. اسبای آبی حملات زیادی به آدم کردن که یکی از راه های اونا از این رو به اونو کردن قایقا بوده.

۱۰. کرمای نواری: باعث مرگ ۷۰۰ نفر در سال

کرم نواری

کرم نواری باعث عفونت کشنده ای به نام “سیستی سرکوزیس” (cysticerosis) است که هرساله ۷۰۰ نفر رو به کام مرگ می کشونه.

۹. تمساح: باعث مرگ ۱۰۰۰ نفر در سال

تمساح

بنا به گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد تمساحا جزو مرگبارترین حیوانات در آفریقا هستن که هرساله تعداد خیلی از آدما رو به کام مرگ می کشن.

۸. کرمای گرد روده ای: باعث مرگ ۴۵۰۰ نفر در سال

این را هم حتما بخوانید :
خرید آنلاین بلیط چارتر هواپیما

مرگ روده

بنا به یافته های یه مطالعه در سال ۲۰۱۳ کرمای گرد روده ای منتهی به بروز عفونتی به نام آسکاریازیس می شن که هرساله باعث مرگ و میر ۴۵۰۰ نفر می شن.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) محل وقوع عفونت رو روده کوچیک آدم معرفی کرد که در کودکان بیشتر از بزرگسالان رایجه.

۷. مگس تسه تسه: باعث مرگ ۱۰۰۰۰ نفر در سال

مگس تسه تسه با انتقال یه مریضی به نام مرض خواب، عفونتی انگلی رو بوجود میاره که می تونه در اول باعث سردرد، تب، درد مفاصل و خارش شده و بعد از اون به مشکلات عصبی منجر شه. البته تعداد مرگ و میرهای به وجود اومده از طریق این مگس در حال کاهشه.

۶. حشره قاتل: باعث مرگ ۱۲۰۰۰ نفر در سال

حشره قاتل که به ساس بوسه زن هم معروفه با انتقال مریضی شاگاس هرساله ۱۲۰۰۰ نفر رو در جهان میکشه.

۵. حلزونای آب شیرین: باعث مرگ بیشتر از ۲۰/۰۰۰ نفر در سال

حلزون آب شیرین

حلزونای آب شیرین حامل کرمای انگلی بوده که منتقل کننده مرضی به نام شیستوزومیازیس هستن. این مریضی با دردهای شدید شکمی همراه بوده و علائم اون وجود خون در ادرار و مدفوعه. میلیونا نفر از مردم گرفتار به این عفونت هستن و بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی مرگ و میر به وجود اومده از طریق این مریضی بین ۲۰/۰۰۰ تا ۲۰۰/۰۰۰ نفره.

۴. سگ: باعث مرگ ۳۵۰۰۰ نفر در سال

سگ

سگا، به خصوص اون دسته از سگایی که به ویروس هاری آلوده هستن، جزو یکی از مرگبارترین حیوانات جهان به حساب میان. البته امروزه واکسنای هاری می تونن با این ویروس مقابله کنن.

تا کنون ۳۵۰۰۰ مورد مرگ در اثر مرض هاری از راه سازمان بهداشت جهانی گزارش شده که مسئول ۹۹٪ اونا سگا شناخته شدن.

۳. مارها: باعث مرگ ۱۰۰/۰۰۰ نفر در سال

در سال ۲۰۱۵ نیش مار بیشتر از ۱۰۰/۰۰۰ آدم رو در جهان به کام مرگ کشوند. از گذشته تا الان این نگرانی همیشه وجود داشته که پادزهرهای لازم واسه نیش مار کم بوده.

۲. آدما: باعث مرگ ۴۳۷/۰۰۰ نفر در سال

آدم

بنا به گزارش سازمان ملل متحد در مقابله با جرم و مواد مخدر، حدود ۴۳۷۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۲ به قتل رسیدن که همین امر تونسته آدم رو در جایگاه دومین موجود مرگبار جهان بذاره! البته ما آدما هنوز بدترین دشمن خودمون نیستیم اما با به دست آوردن این رتبه با جایگاه بدترین فاصله ای نداریم.

۱. پشه: باعث مرگ ۷۵۰/۰۰۰ نفر در سال

پشهای مزاحم با مکیدن خون، مریضی رو از یکی به یکی دیگه منتقل می کنن و تونسته ان اولین جایگاه در مورد مسئولیت مرگای به وجود اومده از طریق حیوانات رو به خود دادن.

مالاریا خود به تنهایی مسئول بیشتر از نصف مرگ و میرهای مربوط به پشها بوده. بنا به گزارش WHO گسترش مالاریا در بین سالای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ روند کاهش ۳۷ درصدی داشته.

تب دانگ هم از دیگر مریضی هاییه که از حشرات به آدم منتقل می شه و یکی از دلیلای اصلی بستری و مرگ کودکان در بعضی از کشورای آسیایی و آمریکای لاتینه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *