سایت نشنال جئوگرافیک در مطلب هفتگی اش درباره عجایب دنیای حیوانات، به شکلی از مارها پرداخته که دارای خطرناک ترین و پر حجم ترین سم هستن که در هر بار گزش صد مرد رو از پای درآورد.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر ؛ مارها موجودات آب زیرکاهی هستن و حتی سوال پرسیدن در مورد اونا می تونه ذهن شما رو اذیت کرده و قلقلک دهد. یکی از مخاطبین ما پرسیده «به چه دلیل مارهای کبری، خطرناک ترین مارها هستن؟» جواب اینه که کبریا خطرناک ترین مارها نیستن، بلکه این لقب از اونِ گونه ای از مارها به نام «تایپان خاکی» هستش. کیت جکسون، جانورشناسی در کالج ویتمن واشنگتن میگه: «تایپانا سمی ترین سم رو دارن و در هر بار گزش، بیشترین مقدار سم رو به طعمه خود تزریق می کنن.» این مار بومی کشور استرالیا، «مار سخت و خشن» هم نامیده می شه و براساس اطلاعاتی که باغ وحش استرالیا منتشر کرده، مقدار سمی که این مار در هر بار گزش بیرون می ریزه، واسه کشتن صد مرد بالغ کافیه.

کاریکاتور

ملاک اندازه گیری استاندارد مورد استفاده واسه محاسبه قدرت زهر، «دور کشندگی» اسمشه و با عبارت LD50 تعریف می شه. LD50 یعنی چقدر سم لازمه تا نصف جمعیت حیوانات آزمایشگاهی (معمولا موش) رو بکشه. هر چی این مقدار کمتر باشه، به معنی قوی تر بودن سمه. اگه سم یه مار خاصیت نوروتوکسیک (خاصیت سمی مربوط به اعصاب) رو داشته باشه، اول عضلات طعمه رو فلج کرده و منتهی به ایست تنفسی می شه. سمای با خاصیت هموتوکسیک هم با نابود کردن بافتای بدن، قربونی رو هلاک می کنن. مرکز تحقیقات سم استرالیا، مقدار LD۵۰ مربوط به ۲۵ گونه از سمی ترین مارها رو اندازه گیری کرده و اینجوری پنج گونه زیر رو در بالاترین جایگاه فهرست خطرناک ترین اونا قرار داده: تایپان خاکی، مار قهوه ای شرقی، تایپان ساحلی، مار ببری، مار ببری مشکی.

این را هم حتما بخوانید :
آموزش طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ

کاریکاتور

براساس آمارها، هرساله در جهان ۱۲۵ هزار نفر بر اثر نیش مارها می میرن. در آمریکا نصف گزشا اتفاقی و تصادفیه و نصف اونا هم مربوط به افرادیه که بطور تعمدی با مارها سر و کار دارن. جکسون سیفرت و استیون سیفرت، محققان مرکز سم و داروی نیو مکزیکو عقیده دارن که شرایط همیشه به همین راحتی نیس و نمیشه همیشه اینقدر ساده نتیجه گیری کرد. اونا می گن: «فاکتورهای دیگری هم در اندازه خطرناک بودن سم یه مار تاثیر دارن، مثلا در دسترس بودن امکانات بهداشتی یا اندازه مراقبتای موثر مقابله با سم بعد از گزش. در واقع سمی ترین مار واسه شما، همون ماری هست که شما رو نیش می زنه!»

کاریکاتور

ناحیه قرمز محدوده پراکندگی مار تایپان خاکی

گالری عکس مارهای قشنگتر و ترسناک

عاقبت مار پیتون بعد از خوردن جوجه تیغی!+عکس

خبرگزاری مهر عکس مار نشر دوباره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *