با زندگی پراسترس و فشاری که این روزا داریم، گه گاه تلاش می کنیم با تغییر دادن بعضی چیزها راه فراری از این شرایط پیدا کنیم. سفر به مکانای جدید و نامعلوم هم یکی از این راه حل هاست. اما باید مراقب بود این تغییر حال و هوا به قیمت جون مون تموم نشه!

طبیعیه واسه هر سفر از حدود یه ماه پیش برنامه ریزی و مقصد رو مشخص کنیم؛ از دیدگاه دیگه مسافران هتل مدنظرمان باخبر شیم، قیمتا رو بررسی کنیم و… این وسط امنیت مقصد سفر هم از فاکتورهای مهمیه که روی تصمیم ما اثر میذاره.

طی سالای گذشته جنگ عراق، سوریه، یمن و ظهور پدیده تروریستی داعش جوری امنیت منطقه رو لکه دار کرده که نام این کشورها و بعضی وقتا همسایه های کم شانس اونا در فهرست قرمز سفارتا قرار گرفته.

این نوع ناامنیا که تاثیر مستقیمی بر کاهش گردشگران اون کشورها داره رو میشه موقتی دونست. در مقایسه با این نوع از ناامنی، مناطق و شهرهایی هستن که به دلایلی دراز مدت تر به مسافران خارجی پیشنهاد نمی شن و اگه هم گردشگران بر تصمیم خود اصرار داشته باشن، حفظ جون و مال اونا رو دوش خودشون هستش.اگه قصد سفر خارجی دارین پس از خوندن این گزارش، واسه رزرو بلیت سفر به این شهرها دوباره فکر کنین.

«سن پدرو سولا» ، هندوراس

شهر «سن پدرو سولا» در شمال غرب هندوراس واقعه و حدود ۶۰ کیلومتری جنوب «پوئرتو کورتز» در حاشیه دریای کارائیبه. آب وهوای این شهر گرمسیری و دلچسبه و در طول سال دمای بالایی داره. دیدنیای بسیاری مثل موزه آدم شناسی و تاریخ، افلاک نمای کودکان و پارک مرکزی در این شهر وجود دارن. خیابون «رینگ» منطقه محبوب گردشگرانه که هتلا، مراکز خرید، بانکا و فست فودهای زنجیره ای در اون قرار دارن.

باهمه این اوصاف، سن پدرو سولا به عنوان یکی از خطرناکترین شهرهای دنیا شناخته می شه. در سال ۲۰۱۱ از هر ۱۰۰ هزار شهروند این شهر ۱۵۹ نفر خودکشی کردن. این آمار واسه سومین سال متوالی سن پدرو رو از «سیوداد خوارس» مکزیک که لقب خطرناک ترین منطقه روی زمین رو یدک می کشید، جلو انداخت.

گزارشات نشون میده این شهر مرکز قتل و جنایت دنیاست، چون که روزانه سه نفر در اون کشته می شن. شرایط وقتی بدتر می شه که بدونین قتل تنها موضوع ای نیس که باید نگرانش باشین! فعالیتای مافیایی در این شهر اونقدر گسترده س که قاچاق مواد مخدر و اعضای بدن آدم در اون بدون هیچ سختی ای انجام می شه. وقتی این همه اسلحه در شهر پخشه، این آمار بالای قتل و جنایت خیلی تعجبی نداره.

«آکاپولکو»، مکزیک

صنعت گردشگری دهه هاست مهم ترین منبع درآمد این شهر مکزیکیه. زندگی در تموم ساعات شبونه روز در آکاپولکو در جریانه. مسافران در حاشیه ساحل، بارها و کافه های شبونه پذیرایی می شن و از موسیقی تکنو و راک حال می کنن. اونا که به دنبال تجربه های هیجان انگیز هستن هم می تونن بانجی جامپینگ رو امتحان کنن.

آکاپولکو یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری مکزیکه که در بالاترین درجه شکوفایی اش در دهه ۱۹۵۰ پذیرای ستاره های هالیوودی و میلیونرهای معروف بوده. اما امروزه گردشگران این شهر با مشکلات جدی مواجه می شن؛ نیروهای فاسد پلیس آکوپولکو مسافران رو به حبس، تهدید کرده و از اونا اخاذی می کنن.

اجساد مرده ها در نقاط جور واجور شهر گیجن و اگه در جا و زمان نادرست قرار بگیرین، هیچکی نمی تونه تضمین کنه شمام به اون سرنوشت دچار نشید.

«کاراکاس»، ونزوئلا

با اینکه کاراکاس هم در منطقه گرمسیری واقع شده، اما درجه هوایش به نسبت دیگه مناطق ساحلی مناسب تره. کاراکاس مثل آکوپولکو معروفیت بین المللی نداره، اما مقصد عجیبی واسه سفر هستش. وجود جاذبه های مذهبی و تاریخی زیادی مثل «کلیسای سن فرانسیسکو» باعث می شه سفر به اون به گردشگران مذهبی پیشنهاد شه.

اسقف بزرگ کاراکاس در کلیسای جامع این شهر اسکان داره و مسجد «شیخ ابراهیم الابراهیم» که لقب دومین مسجد بزرگ آمریکای لاتین رو یدک میکشه، در همین شهر قرار داره.

اما فریب ظاهر مذهبی این منطقه رو نخورین، براساس آمار به دست اومده کاراکاس یکی از پایتختای دنیاس که درصد جرم و جنایت در اون بسیار بالاست. بیشتر قتلا و جنایتای خشن این شهر بدون رسیدگی و نتیجه قانونی باقی می مانند.

شهرهای همسایه کاراکاس هم از این خطرها بی نصیب نیستن و واسه همینه که به مسافران پیشنهاد می شه به تنهایی، مخصوصا در شب پا به این منطقه نگذارند. دعواهای خیابانی و سرقت مسلحانه بیشترین جرمایی هستن که در این ناحیه اتفاق می افتن.

«تگوسیگالپا»، هندوراس

تگوسیگالپا در منطقه ای کوهستانی و تو یه دره واقع شده و سطح همیشه کمی داره. کلیسای جامع «متروپولتین»، کاخ قبلی ریاست جمهوری که حالا دیگه موزه شده، کلیسای «باکره سویاپا» و سالن تئاتر«مانوئل بونیلا» از جمله جاذبه های دیدنی این شهر به حساب میان .

این شهر که تاریخی ۴۰۰ ساله رو پشت سر گذاشته، ۱۴ موزه داره که بیشترشون نزدیک مرکز تاریخی اون واقع هستن اما اجازه ندین این زیباییا و جاذبه ها روی ذهن تون تاثیر بزاره چون هندوراس بالاترین درصد قتل در جهان رو داراس.

در سال ۲۰۱۰ درصد قتل استان «فرانسیسکو مورازان» ۸۳/۲ درصد و این رقم در سطح ملی ۸۶ درصد بود. یه سال قبل از اون ۲۴۶ فقره مرگ در اثر تصادف با موتورسیکلت در این شهر گزارش شد که بیشتر قربانیان اونا پیاده روها و دوچرخه سواران بودن.

این را هم حتما بخوانید :
خدا را دوست دارم چون…(سبک کامپیوتری)

علاوه بر این، فقر شدید خشونت روزافزونی رو در این منطقه گسترش داده. واقعیت اینه که فساد بیداد می کنه و مافیای موجود به بدتر شدن شرایط کمک می کنه. تو یه کلام، مهمون نوازی و خطرناکی تگوسیگالپا به یه اندازه می شناسنش. پیشنهاد می شه بلیط خود به این مقصد رو لغو کنین و به فکر جایی باشین که سفر کردن به اون دست کم خطر جانی نداشته باشه.

«ماسیو»، برزیل

ماسیو بزرگ ترین شهر و پایتخت ایالت ساحلی «آلاگواس» برزیله. آب وهوای این منطقه با رطوبت تقریبا بالا و هوای موسمی، بسیار خاصه اما دمای هوا هیچ وقت خیلی بالا نمی ره و خبری از بادهای همیشگی نیس. واسه گذران تعطیلات، ماسیو با شنای سفید سواحل، دریای سبز و آبی رنگ و آبای شفافش مقصد بسیار دلپذیریه اما چیزی که خیلی از مسافران در مورد این ایالت نمی دونن اینه که نام اون در فهرست ۱۴ شهر خطرناک جهان گفته شده.

آمارها نشون دهنده اون هستش که در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۳۵ فقره قتل در این شهر اتفاق می افته و همین موضوع اونو در فهرست خطرناک ترین شهرهای جهان بالاتر از ریو دوژانیروی برزیل قرار داده.

«هاوانا»، کوبا

هاوانا پایتخت و بزرگ ترین شهر کوبا و هم اینکه پرجمعیت ترین شهر در منطقه کارائیبه. این شهر مرکز دولت کوبا، محل قرار گرفتن خیلی از وزارتخانه ها، دفتر اصلی مراکز تجاری و بیشتر از ۹۰ دفتر دیپلماتیکه. پایتخت کوبا هرساله بیشتر از یه میلیون گردشگر بین المللی رو به خود جذب می کنه، با این حال جرم و جنایت حضور دائمی در فضای این شهر داره.

هرچند دولت کوبا آمار دقیقی از جنایتا در هاوانا رو منتشر نمی کنه، روشنه که قاچاق مواد مخدر بسیار رایجه. مقصد بیشتر این مواد، آمریکا هستش. به این خاطر که کوبا قبلی کشوری سوسیالیست بوده، فقر یکی از فاکتورهای پررنگ زندگی مردم اون هستش.

رشوه از جرمای بسیار گسترده در این کشوره، حتی در سیستم سلامت. نوازندگان واسه این که بتونن در مناطق توریستی هنرنمایی کنن و درآمدی به دست بیارن، باید باج بدن و رشوه بپردازند. هاوانا که مهم ترین شهر توریستی کوباست، به اندازه مکانایی که تا الان گفتیم خطرناک نیس، البته اگه پای تون رو بالاتر مناطق پیشنهاد شده نذارین .

«دیترویت»، آمریکا

اگه می خواین به همراه خونواده به یه پیکنیک یه روزه برید، دیترویت اصلا پیشنهاد خوبی نیس. طبق آمارگیری که در سال ۲۰۰۵ انجام شد، دیترویت ششمین رتبه در فهرست جرمای خشونت بار در شهرهای آمریکا داره. تقریبا دوسوم قتلایی که سال ۲۰۱۱ در ایالت میشیگان انجام شد، در این شهر اتفاق افتاده بود. هرچند آمار جرم و جنایت در سال ۲۰۰۸ دیترویت تا ۱۱ درصد کم شد، جایگاه این شهر در میانگین هرساله کشور تغییری پیدا نکرد.

بر هیچکی پوشیده نیس که مسافران دیترویت باید با محافظه کاری راهی این سفر شن. با اینحال که آمار جنایت در این شهر آمریکایی رو به کاهشه، هنوزم سفر به اون پیشنهاد نمی شه.

«قاهره»، مصر

بیشتر بخشای این کشور آفریقایی بیابانیه. طی چند سال قاهره یکی از جذاب ترین مقاصد واسه گردشگران بود. به دلیل دمای همیشه بالای این شهر و نزدیکی اون به اقیانوس، زمستون بهترین فصل توریستی اون هستش. اهرام ثلاثه هم که گنج بزرگ این منطقه حساب می شه. اما بدیش اینه نام قاهره هم در اثر پریشونیای سالای گذشته در فهرست خطرناک ترین شهرهای جهان وارد شده.

نا آرومیا و اعتراضات سیاسی در کاهش آمار ورود گردشگران به این شهر نقش پررنگی داشته. اقدامات تروریستی، بمب گذاریا و تظاهرات مردمی سالای گذشته جوری امنیت این شهر رو نشونه رفته که نام قاهره حتی در فهرست مشکی بعضی کشورها گفته شده و این به معنی اینه که امنیت مسافران اصلا در این شهر تضمین شده نیس.

«کی یف»، اوکراین

کی یف هشتمین شهر بزرگ اروپا و پایتخت اوکراینه. این شهر مرکز صنعتی، علمی، آموزشی و فرهنگی اروپای شرقی حساب می شه. علاوه بر وجود بناهای تاریخی مشهور و مراکز آموزش معتبر در کی یف، این شهر سیستم فراساختاری سطح بالایی داره که سیستم حمل و نقل پیشرفته، نمونه ای از اون هستش.

از اونجا که کی یف نزدیک دریا نیس، به صورت بالقوه مکان محبوبی واسه گردشگران به حساب نمیاد، اما از سال ۲۰۰۵ که ارسال ویزای اوکراین واسه اعضای کشورای عضو اتحادیه اروپا رایگان شد، وضعیت تغییر کرد و کی یف تماشاگر رشد خیره کننده ورود مسافران خارجی شد.

اما اوکراین هنوز طعم لذت شکوفایی صنعت گردشگری رو نچشیده، اسمش وارد فهرست مقاصد خطرناک جهان شد. نا آرومیای سیاسی و اعتراضات شهروندی کی یف در سالای گذشته، عامل اصلی به خطر افتادن وضعیت گردشگری کشور شد. رییس جمهور اوکراین خواهان رابطه دوستانه با روس هاست، ولی مردم کشورش خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستن. سفر به کی یف از نظر مالی هزینه زیادی نداره، اما ممکنه به قیمت جون تون تموم شه!

«نوئوو لاردو»، مکزیک

این شهر مکزیکی با سه پل بین المللی و یه پل راه آهن به لاردو و تگزاس متصله. شهر مرزی نوئوو لاردو قلمرو جنگی بین قاچاق چیان مواد مخدر حساب می شه. این منطقه نقش راهروی انتقال مواد مخدر و منفجره رو بازی می کنه.

اتحادیه قاچاقچیان این ناحیه، در آمریکا و مکزیک بسیار فعال هستن و گزارش شده از سال ۲۰۰۶ نزدیک به شش هزار نفر طی اعمال خشن حاصل از این تجارت غیرقانونی جون خود رو از دست دادن.

اما این تنها خطری نیس که توریستا رو تهدید می کنه؛ سرقت اتوموبیل، آدم ربایی و دزدی دیگه جرمای عادی در این منطقه هستن. واسه همینه که دولتا گردشگران رو از سفر به این شهر بر حذر می دارن. با این حال اگه تصمیم به این سفر گرفتید، تلاش کنین تموم ساعات روز و شب هشیاری خود رو حفظ کنین.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

ایسنا جهانگردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *