سایت وایرد (Wired) همه ساله فهرستی از خطرناک ترین افراد وب منتشر می کنه. این فهرست محدود به کسائی که در حوزۀ عمومی ایجاد خطر کردن نیس، بلکه شامل کسائی هم که امنیت، وضع موجود و ساختار فعلی قدرت رو به رقابت کشیده ان می شه؛ چه در جهت بهتر کردن و یا ناامن تر کردن اون.

به گزارش آلامتو به نقل از آی تابناک؛ واقعا، این لیست شامل افراد تأثیرگذار در هر دو راه خوب و بد می شه. فهرست امسال به این شرحه:

دونالد ترامپ (Donald Trump)

نیاز به هیچ گونه پژوهشی نیس تا فهمیده باشین دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا یه آسیب واقعیه؛ کسی که علاقۀ زیادی واسه بیدار کردن ترسای واپس گرایانه و بدترین پیش داوریای امریکاییا به جای اشاره به مشکلات جهانی داره. ترامپ با بیشتر از ۵.۳ میلیون دنبال کننده در توئیتر، بیشترین برنامه ریزی آنلاین رو نسبت به دیگر نامزدها داره و از اون واسه گسترش این ایده استفاده می کنه که مکزیکیا مردمی متجاوز هستن و باید جلوی ورود مسلمانان به آمریکا رو گرفت. این اشاره های مهندسی شده فقط به تبلیغاتی منفی سود میرسونه که با تقویت گروه هایی مانند ISIS امنیت واقعی آمریکا رو با یه امتیاز کوتاه واسه خودخواهی میلیاردرها معاوضه می کنه.

داعش

حتی قبل از حمله های پاریس هم نام داعش هم معنی با خطر بود و این گروه به ظاهر مذهبی و آخرالزمانیِ بالاتر از خطر، فضای مجازی رو به شکلی مورد استفاده قرار میده که قبل از اون هیچ گروه تروریستی دیگری اینجور نکرده بود. ده ها هزار کاربری مربوط به این گروه با اونقدر سرعتی درست می شن که سرعت فیس بوک و توئیتر واسه قدغن کردن اونا اصلا کافی نیس؛ اما وقتی که وایرد از متخصص رسانه های اجتماعی زیاده روی گرایی، هومرا خان (Humera Khan)، که تصور می شه شخصیه که بیشتر از هرکی دیگری در مورد داعش مطالعه کرده، از این رابطه پرسید اون جواب داد: حضور آنلاین فعلی داعش یه ازدحام انطباقیه که هیچ چهره ثابتی نداره. این بورگ [Borg، در اصل به معنی شهر، ولی در واقع کولونیای تاریخی خاصی که در دوران شروع سرمایه داری ملجأ گروه ها و طبقات اجتماعی جدید بود] داعشه که خطرناکه، نه یه شخص خاص.

جیمز کامی (James Comey)

رئیس اف بی آی در سال گذشته، بزرگترین دشمن اطلاعاتِ کدگذاری شده شناخته شد. اون در صحبت در کنگره اخطار داد، آینده ای فرا می رسه که کدگذاری (encryption) باعث به حاشیه رانده شدن توانِ نظارتی نیروهای قانونی و یکه تازی گروه های جنایت کار و تروریستی در فضای وب می شه؛ اما ادعاهای اون علیه کدگذاری یه تهدید جدی ضد یه فناوری سودمنده که خود بیشتر از هر چیز دیگه، ارتباطات ما رو امن ساخته. هم اینکه برخلاف این ادعاها الان بنگاهای امنیتی بیشتر از هر زمان دیگه، اطلاعات دارن. حتی رئیس قبلی NSA مایکل مک کانل (Micheal McConnell) قبلا تأیید کرده بود که با وجود کدگذاری، اینترنت امکان نظارت و کنترل این نهاد رو بیشتر ساخته.

کادی ویلسون(Cody Wilson)

کادی ویلسون خالق اولین اسلحه ای که به طور کامل از راه پرینتر سه بعدی ساخته شده، واسه چند سال مهم ترین چهرۀ فهرست وایرد بوده و این به لطف تلاش اون واسه کمک کردن به هر کسی واسه دانلود و تولید تفنگای خونگی در منزل است. این مسأله در حالیه که امسال حمله های مسلحانه بیشتر از هر زمان دیگری در بالاترین جایگاه اخبار آمریکا بودن.

ورتو و کیمبل (Verto and Kimble)

در شروع سال ۲۰۱۵ یه شبکه تجارت زیرزمینی به نام «شبکۀ تاریک» (Dark Web) شکل گرفت که ده ها هزار شکلای جور واجور مواد مخدر و اسلحه و اطلاعات تجاری دزدیده شده در اون فهرست شده بود. این سایت که از راه دو نفر با نام مستعار ورتو و کیمبل اداره می شه، رویۀ تاریک تر شبکۀ تاریک رو نشون دادن. در ماه مارس، ثابت شد در تجارت به طور کاملً ناشناس از شرافتی که حتی دزدها هم اونو دارن، خبری نیس: بازار یهویی از خط خارج شد و همراه با اون ورتو و کیمبل هم. اونا تموم پولی رو که در حسابای بیت کوین شبکه بود، خارج کرده و از دسترس خارج شدن؛ پولی که برآورد می شه حدود ۱۵ میلیون دلار باشه.

چائوکی بکرار (Chaouki Bekrar)

هکر معروفی که بسیار منظم تواناییای خود و دیگه همکارانش رو به پول نقد تبدیل می کنه. بکرار شرکتی موسوم به روزِ-صفر (zero-day) با عنوان زیرودیوم (Zerodium) تأسیس کرده که فوت وفنا و مهارت های هکرها رو خریداری کرده و در ازای پول می فروشه. در زیرودیم شما می تونین با ۵۰ هزار دلار فوت وفن هک کردن اینترنت اکسپلورر و با ۵۰۰ هزار دلار شیوۀ هک کردن آخرین نسخۀ IOS رو بخرین. خیلی از مشتری هایی بکرار پیمانکاران امنیتی دولتی هستن.

ایمپکت تیم (Impact Team)

گروهی از هکرها که در ماه آگوست، سایت غیراخلاقی اشلی مدیسون (Ashley Madison) رو هک کرد و اطلاعات شخصی میلیونا نفر رو لو داد. این سایت که به سایتی واسه رابطه خارج از خونواده واسه متأهلا معروف بود، بیشتر از ۳۲ میلیون کاربر داشت و طبق گزارشا، بعضی از اونا هم چهره هایی شناخته شده بودن. به دنبال این رسوایی، موجی از اضطراب و نفرت به راه افتاد و دو نفر هم در این رابطه خودکشی کردن. هکر یا هکرهای ایمپاکت تیم در بیانیه ای اعلام کردن که پس از هک کردن این کار به مسئولان این سایت اخطار داده بودن که اونو به دلیل گسترش فریب کاری و دغل تعطیل کنن، اما اونا دوری کرده و ایمپکت تیم هم اطلاعات ۳۲ میلیون کاربر اونو منتشر کرده بود؛ اطلاعاتی که دارای جزئیات زیادی بود.

فیناس فیشر (Phineas Fisher)

کی از گروهی از هکرهای دولتی که با کمک و پشتیبانی مالی و غیرمالی دولتا کار می کنن، خطرناک تره؟ جواب اینه: هکری که اونا رو هک می کنه! در ماه جولای یه شخصیت استعاری معروف به فینیاس فیشر گروه هک (Hacking Team) معروف موجود در میلان رو هک کرد و ۴۰۰ گیگا بایت اطلاعات از اونا به دست آورد که نشون می داد، با خیلی از دولتای مخصوصا موجود در خاورمیانه که سوابق حقوق بشری جنجال برانگیزی دارن، شامل آذربایجان، بحرین، مصر، عربستان سعودی، اتیوپی، قزاقستان، مراکش، نیجریه، عمان و سودان همکاری داشتن.

جولیان آسانژ (Julian Assange)

احتیاجی به هیچ گونه معرفی نداره. یکی از پیشگامان مقابله با انحصارطلبی در اینترنت که سال ۲۰۱۵ برملاسازیای اون در سایت ویکی لیکس پنجمین سالگرد خود رو با منتشر کردن دسته ای دیگه از اسناد جشن گرفت.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *