براساس دهمین ویرایش هرساله شاخص صلح جهانی که براساس اون ۱۶۳ کشور جهان براساس سطح امنیتشان طبقه بندی می شن، سه کشور سوریه، سودان جنوبی و عراق در رده های اول تا سوم خطرناکترین کشورای جهان واسه زندگی کردن قرار دارن.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ایندیپندنت، این گزارش که در تاریخ ۸ ژوئن انتشار یافته و از طرف اندیشکده موسسه اقتصاد و صلح نوشتن یافته به بررسی صلح در کشورای جهان براساس ۲۳ شاخص صلحی که تحت سه دسته قرار دارن یعنی سطح ایمنی و امنیت در جامعه، جنگهای داخلی و بین المللی و نظامی سازی پرداخته.

بر این پایه سطح صلح در هر کشور براساس نمره ای از کل نمره ۵ تعیین شده و هر چی این نمره پایینتر باشه به معنی صلح بیشتر در اون کشوره.

در گزارش امسال این موسسه کشور سوریه به عنوان خطرناکترین کشور جهان که نمره ۳.۸۰۶ رو از ۵ به دست آورده تعیین شده. سوریه الان در پنجمین سال از جنگ داخلی خود قرار داره که تا کنون ۲۵۰ هزار کشته و ۹ میلیون آواره داشته.

بعد از سوریه هم کشور سودان جنوبی با نمره ۳.۵۹۳ از ۵ در جایگاه دوم قرار داشته و در رده سوم هم عراق با نمره ۳.۵۷ از ۵ قرار داره.

۱۵ کشور اول این فهرست که از نظر شاخص صلح جهانی پایین ترین سطح صلح و امنیت رو دارن بیشتر تشکیل شده از کشورای خاورمیانه و شمال آفریقا هستن اما کشور اوکراین با امتیاز ۳.۲۸۷ جزو اونا بوده و در رده هشتم قرار گرفته.

گزارش موسسه اقتصاد و صلح فهمیده که صلح در جهان کم شده اما این گزارش در عین حال تصریح کرده که تعداد کشورهایی که از سال ۲۰۱۵ تا کنون ایمن تر شدن بیشتر از تعداد کشورهاییه که نا امن تر و پرخشونت تر شدن.

از کل ۸۱ کشوری که صلح آمیز تر شدن کشورای پاناما، تایلند، سریلانکا، آفریقای جنوبی، موریتانی بیشترین بهتر شدن وضعیت صلح رو تجربه کردن. هم اینکه از بین ۷۹ کشوری که صلح در اونا کم شده کشورای یمن، اوکراین، ترکیه، لیبی و بحرین بیشترین کاهش سطح امنیت و صلح رو به دلیل تاثیر تروریسم و بی ثباتی سیاسی تجربه کردن.

در این جا به ۱۵ کشور اول این فهرست که کمترین سطح صلح رو دارن و نمره ای که این کشورها به دست آورده ان می پردازیم:

 1. سوریه – ۳.۸۰۶
 2. سودان جنوبی – ۳.۵۹۳
 3. عراق – ۳.۵۷
 4. افغانستان – ۳.۵۳۸
 5. سومالی – ۳.۴۱۴
 6. یمن – ۳.۳۹۹
 7. جمهوری آفریقای مرکزی – ۳.۳۵۴
 8. اوکراین – ۳.۲۸۷
 9. سودان – ۳.۲۶۹
 10. لیبی – ۳.۲
 11. پاکستان – ۳.۱۴۵
 12. جمهوری دموکراتیک کنگو – ۳.۱۱۲
 13. روسیه – ۳.۰۷۹
 14. کره شمالی – ۲.۹۴۴
 15. نیجریه – ۲.۸۷۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *