اگه شمام از علاقه مندان به کوهنوردی و سفر به ارتفاعات هستین، خطرکردن جزئی جدایی ناپذیر از کار شما می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، تورهای خارجی زیادی واسه صعود هرچه بیشتر و شکستن پیایی رکوردها برگزار می شه و هیچ کس جلودار عاشقان این ورزش نمی شه. سرمازدگی، بهمن و طوفان های شدید و مرگ آور، از مهم ترین خطراتیه که مسافران بلندترین و خطرناک ترین قلل جهان رو تهدید می کنه. بعضی از این قله ها بین کوهنوردان حرفه ای به «قاتلان خاموش» معروفیت دارن. با خطرناکترین قلل جهان آشنا شید.

اورست (Everest)

کوه اورست (Everest) به معنی «سر آسمون» و نام تبتی «کومولانگما» بلندترین کوه کره زمینه که ارتفاع قله اون از سطح دریا برابر ۸۸۴۸ متره. در سال ۱۸۵۶، در طرح نقشه ورداری مثلثاتی بزرگ هند، واسه اولین بار ارتفاع قله اورست (که در اون زمان با نام قله ۱۵ شناخته می شد) به مقدار ۸۸۴۰ متر گزارش شد. در سال ۱۸۶۵، نام انگلیسی رسمی اورست بوسیله انجمن سلطنتی جغرافیا انتخاب شد.

قله اورست توجه خیلی از کوهنوردان در تموم رده ها رو جلب کرده است. از کوهنوردان حرفه ای و مجرب گرفته تا کوهنوردان تازه کار که مایل به پرداخت مبالغ زیادی هستن تا بوسیله کوهنوردان حرفه ای راهنمایی شن و صعودی کامل و موفقیت آمیز رو رقم بزنن. با وجودی که راه استاندارد صعود این کوه، نشون دهنده نبود احتیاج به لوازم و اسلاح های حرفه ای و سخته (صعود به قله های ۸۰۰۰ متری دیگه مثل کی۲ و نانگا پربات بسیار سخت تره)، عوامل خطرآفرین طبیعی مثل مریضی ارتفاع، بادهای شدید و آب و هوای بد هم وجود دارن. تا انتهای فصل کوهنوردی سال ۲۰۰۷، ۳۶۷۹ صعود به قله از طرف ۲۴۳۶ نفر انجام شد. طبق آمار ثبت شده، اورست جون ۲۱۰ نفر رو گرفته است که علاوه بر اون هشت نفر هم بر اثر طوفانی شدید در سال ۱۹۹۶ جون خود رو از دست دادن.

کِی۲ (K2)

«کِی۲» (K2) نام دومین قله بلند روی زمین (پس از اورست) است. این قله در منطقه قراقروم رشته کوه های هیمالیا بین مرز پاکستان و چین قرار گرفته است. این قله ۸۶۱۱ متر از سطح دریا ارتفاع داره و دارای فنی ترین راه صعود در دنیاس. تعداد کوهنوردانی که در راه رسیدن به قله کشته شده ان، یه چهارم تعداد کسانیه که صعود موفق داشته ان.

بالا رفتن از این کوه به دلیل وضعیت بد برف و یخ های سطحی اون بسیار سخته و ریزش بهمن و سنگ از دلایل اصلی مرگ در اون شناخته می شه. تا الان بیشتر از ۳۱ کوهنورد، هنگام پایین اومدن از این کوه جون خود رو از دست داده ان.

آناپورنا (Annapurna)

قله «آناپورنا» (Annapurna) روی کوه های هیمالیا که از شرق به غرب و به طول ۵۵ کیلومتر از «ماریساندی» به «کالی گانداکی» گسترده شده. این کوه با ارتفاع ۸۰۹۱ متر دهمین کوه بلند جهان و با در نظر گرفتن اندازه تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله که حدود ۴۱ درصده، مرگبارترین کوه جهان حساب می شه.

اولین بار در سال ۱۹۵۰ پس از اون که هیئت اعزامی از کشور فرانسه از پیدا کردن راهی واسه صعود به دولاگیری نااٌمید شد، به این کوه روی آورد. در این صعود که با حماسه و جانفشانی اعضای تیم همراه بود، کوهنوردان نامی فرانسه «موریس هرزوک» و «لوئیس لاشنال» موفق به فتح قله و البته فتح اولین کوه ۸۰۰۰ متری دنیا شدن. اونا واسه صعود قله قیمت گذافی پرداختن که به درستی سرمازدگی هر دو نفر و از دست دادن همه انگشتان دست و پای لاشنال بود. اون دو که در برگشت از قله به طور کامل ضعیف شده بودن، با کمک دوستان و هم تیمی های خود «لیونل تری» و «گاستین ربوفا» که هر دو از کوهنوردان برجسته عصر خود بودن، به شکلی حماسی به پایین منتقل شدن؛ و این در حالی بود که یکی از اونا بر اثر سقوط از ارتفاع، شب سختی رو درون یه شکاف به سر برد. از این تیم در پاریس مثل گروهی قهرمون استقبال شد.

این را هم حتما بخوانید :
خواص دانه چیا – فواید تخم شربتی

از هر سه نفر کوهنوردی که تلاش کرده به قله این کوه برسه، یه نفر جون خود رو از دست داده. بدترین حادثه مربوط به این کوه به دو سال گذشته بر می شه؛ وقتی که ۴۳ نفر در اثر ریزش چندین بهمن پشت سر هم کشته شدن. تا به امروز تنها ۱۹۱ نفر موفق شده ان به قله این کوه برسن و در راه رسیدن به این رکورد، ۶۱ نفر جون خود رو از دست داده ان.

نانگا پربات (Nanga Parbat)

نانگا پربات (Nanga Parbat)، رشته کوهیه که در پاکستان قرار داره. ارتفاع اون ۸۱۲۶ متر از سطح دریا و نهمین قله بلند روی زمینه. صعود به اون از مشکل ترین صعودهای کوهستانیه و به خاطر کوهنوردهای زیادی که در جریان صعودهای اون کشته شده ان به «کوهستان قاتل» معروفه. هم حالا «نانگاپاربات» با بیشتر از ۶۰ کشته پس از آناپورنا دارای بیشترین کشته ها (به نسبت صعودها) در میان کوه های ۸۰۰۰ متره.

اولین راه مناسب این کوه در سال ۱۹۵۳ کشف شد. قبل از سال ۱۹۵۳ گروه های کوهنوردی از سراسر جهان ۳۱ بار تلاش کرده بودن به قله این کوه برسن اما هیچ گاه موفق به این کار نشدن و خیلی از افراد این تیم ها جون خود رو از دست دادن. «هرمن بول» فردی بود که تونست این راه رو کشف کنه؛ اون نزدیک به ۴۰ ساعت به تنهایی از این کوه بالا رفت و رکورد اولین فتح بالای ۸۰۰۰ متر به صورت تنهایی رو به خود اختصاص داد.

شیشاپانگما (Shishapangma)

«شیشاپانگما» (Shishapangma) با ۸۰۱۳ متر ارتفاع به عنوان چهاردهمین کوه ۸۰۰۰ متری و تنها ۸۰۰۰ متری جداگونه در تبت شناخته می شه که به طور کامل داخل خاک کشور چین (در تبت مرکزی) قرار داره. معنی شیشاپانگما در زبون تبتی به معنی “قله ای بر فراز دشت های پوشیده از چمن” است. شیشاپانگما آخرین کوه ۸۰۰۰ متری صعود شده؛ البته این به دلیل بسته بودن مرزهای تبت روی خارجی ها بود و صعود به اون بوسیله بقیه امکان پذیر نبود تا در آخر در سال ۱۹۶۴ این کوه بوسیله کوهنوردانی از تبت و چین فتح شد. پس از اشغال تبت بوسیله چینی ها تلاش شد تا نام “کوسنگ تسان فنگ” روی کوه نهاده شه؛ اما این تلاش شکست خورد و در آخر همون نام تبتی شیشاپانگما رسمیت یافت. با اینکه این کوه یکی از آخرین قله هایی بود که بوسیله آدم فتح شد اما در میان ساده ترین مسیرهای کوهنوردی شناخته می شه. با این وجود هرسال نزدیک به ۸ درصد از آدمایی که تلاش می کنن به قله اون برسن جون خود رو از دست میدن.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

ایسنا جهانگردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *