ویتامین د

در آمریکای شمالی زندگی می کنین؟ به گفته مجله تحقیق تغذیه ای، در این صورت شانس تقریبا بالایی دارین که ویتامین D شما کم باشه. حدود ۴۲ درصد بزرگسالان آمریکا کمبود تغذیه ای دارن و این خوب نیس. سطوح کم ویتامین D با خیلی از خطرهای سلامتی همراه س، هم اینکه، اگه واسه شما شرایط جدی مثل سرطان سینه یا پروستات تشخیص داده شده، شانس زنده ماندنتان کمتر از کسیه که سطوح نرمال ویتامین D داره.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله پزشکی ؛ کسی دقیقا مطمئن نیس به چه دلیل سطوح کم ویتامین D اثرات منفی بر سلامتی می گذارد. هرچند کارشناسان می می گن که اندازه پیشنهاد شده بوسیله موسسه پزشکی واسه مصرف روزانه ویتامین دی ۶۰۰ واحد IU واسه مردان و زنان خیلی کمه. دکتر جوئل فورمان، نویسنده کتاب ایمنی عالی می گوید:« مساعدترین سطوح ویتامین D خون واسه کاهش خطر مریضی شما ۲۸ تا ۴۲ نانوگرم بر میلی لیتره. خیلی از مردم به حدود ۲۰۰۰ واحد IU ویتامین D3 در روز نیاز دارن تا به اون سطح برسن.» . اون پیشنهاد می کنه که سطوح ویتامین D بوسیله پزشکتون چک شه تا مشخص شه چه اندازه ویتامین D لازمه تا سطح ویتامین D خود رو تا سطح مناسب زیاد کنین.

در زیر حقایقی درباره این مطلب آمده که چیجوری کمبود ویتامین D می تونه به سلامتی شما صدمه برسونه و چند سال از عمرتون کم کنه.

  1. به احتمال بیشتری دپرس می شید

طبق پژوهشی در مجله روانپزشکی انگلستان که روی ۳۱۰۰۰ شرکت کننده انجام شد، آدمایی با سطوح پایین ویتامین D خون ، بیشتر از دوبرابر کسائی که سطوح بالاتری از ویتامین D خون دارن، دچار می شن. هیپوکامپ و بقیه نقاط مغز که وضعیت روانیتان رو تنظیم می کنه، گیرنده های ویتامین D دارن، پس سطوح پایین ویتامین D، می تونه توانایی این مناطق رو واسه کارکرد نرمال، تحت تاثیر بذاره.

  1. احتمال کمتری واسه نجات پیدا کردن از سرطان دارین

براساس مطالعه ای در مجله غدد درون ریز و متابولیسم بالینی منتشر شده، بیماران سرطانی که در زمان تشخیص بیماریشان، سطوح بالاتری از ویتامین D دارن ، تمایل به زندگی طولانی تر و گذروندن دوره بهبودی طولانی تری نسبت به کسائی دارن که دچار کمبود ویتامین D هستن. محققان به این نتیجه رسیدن که هر ۱۰ درجه افزایش در سطح ویتامین D با ۴ درصد افزایش احتمال زنده موندن از سرطان همراه س. بیشترین اندازه این رابطه در بیماران گرفتار به لنفوم، سرطان کولورکتال (کولونی راست روده ای) و سرطان سینه یافت شد. طبق گزارش مجله تحقیق های ضدسرطانی، در واقع بیماران گرفتار به سرطان سینه با سطوح کافی ویتامین D نسبت به مریضایی با کمبود ویتامین D ، احتمال زنده ماندنشان به اندازه ۲ برابر بیشتره.

  1. بیشتر احتمال داره که گرفتار به سرطان پروستات فعال شید

طبق پژوهشی در مجله تحقیقات بالینی سرطان، خطر دچار شدن به سرطان فعال پروستات در مردان با کمبود ویتامین دی ، ۴ تا ۵ برابر بیشتره. هرچند هنوز، دلیل اون کامل مشخص نشده، اما محققان می می گن امتحان کمبود ویتامین D و اصلاح اون می تونه به عنوان بخشی لازم در درمان سرطان در نظر گرفته شه.

  1. خطر بیشتری واسه دچار شدن به زوال عقل و مریضی فراموشی دارین

طبق گزارشی از ژورنال نورولوژی، خطر دچار شدن به زوال عقل در بزرگسالانی که در حد متوسط دارای کمبود ویتامین D بودن نسبت به افراد عادی، ۵۳ درصد بیشتر و خطر اونایی که کمبود شدیدی در اندازه ویتامین D داشتن نسبت به افراد عادی، ۱۲۵ درصد بیشتر بود. کمبود مواد مغذی هم تا ۱۲۲ درصد باعث افزایش خطر دچار شدن به بود. واسه درک بهتر رابطه، تحقیق بیشتری لازمه، اما محققان می می گن شما با افزایش سنتون با بدشانسی مضاعفی روبرو خواهیدشد: نه فقط در خطر ایجاد مشکلات شناختی قرار می گیرید، بلکه کارایی پوست شما هم در تبدیل نور خورشید به ویتامین D کاهش می یابد که این خود شما رو در خطر بالاتری واسه کمبود ویتامین D قرار می دهد.

این را هم حتما بخوانید :   خرید هوشمندانه کولر گازی

  1. احتمال ابتلای شما به مریضی ورم مفاصل پسوریاتیک افزایش می یابد

حدود ۳۰ درصد مریضایی که به پسوریازیس مبتلایند، به مرضی موسوم به ورم مفاصل پسوریاتیک هم دچار هستن که در اون سیستم ایمنی به مفاصل حمله کرده و باعث درد و التهاب می شه. طبق گزارش مجله درمان و تحقیق آرتریت، یه مطالعه جدید نشون داده که تا ۶۲ درصد افراد گرفتار به ورم مفاصل پسوریاتیک ، مقادیر کم از ویتامین D دارن. تحقیق قبلی نشون داده بود که مقادیر پایین ویتامین D شاید از راه افزایش اندازه گلبول های سفید خون ممکنه شرایط التهابی مانند ورم مفاصل پسوریاتیک رو، بدتر هم بکنه.

  1. شاید در خطر دچار شدن به مریضی های قلبی شدیدتر قرار می گیرید

طبق پژوهشی که در جلسه علمی هرساله کالج کاردیولوژی آمریکا ارائه شد، خطر دچار شدن به مریضی عروق کرونر در افراد دچار کمبود ویتامین D نسبت به افراد معمولی ۳۲ بیشتر بود. هم اینکه احتمال ابتلای اونا به شکل های شدید مریضی که عروق زیادی رو درگیر می کنه، ۲۰ درصد بیشتر بود. طبق گفته محققان ویتامین D می تونه کارکرد ایمنی رو بهتر کنه و التهاب رو در کل بدن کنترل کنه که اونم می تونه در کاهش خطر دچار شدن به مریضی قلبی به بدن کمک کنه.

  1. ممکنه ذات الریه بگیرین

محققان دانشگاه فنلاند شرقی به این نتیجه رسیدن خطر دچار شدن به ذات الریه در آدمایی که مقادیر ویتامین D کمی در خون خود دارن، بیشتر از دو و نیم برابره. تحقیق نامبرده بیان می داره که کمبود ویتامین D سیستم ایمنی رو ضعیف می کنه که خطر دچار شدن به مریضی هایی مثل عفونت های تنفسی رو افزایش می دهد.

  1. خطر دچار شدن به اسکیزوفرنی در شما بیشتره

طبق گزارش مجله متابولیسم و آندوکرینولوژی بالینی، احتمال تشخیص اسکیزو فرنی در آدمایی که دچار کمبود ویتامین D بودن بیشتر از دو برابر آدمایی بود که مقادیر کافی ویتامین D در خون داشتن. تحقیقات بیشتری لازمه تا نقش ویتامین D در ، مشخص شه.

  1. کمبود ویتامین D شدت جلو رفتن مریضی ام اس رو افزایش می دهد

طبق تحقیق گذشته ، مقادیر کم ویتامین D با خطر بالای دچار شدن به مشکلات عصبی عضلانی مثل مریضی ام اس، مریضی پارکینسون و … همراه س. الان، مطالعه جدیدی نشون می دهد که اگه شما به ام اس گرفتار هستین، کمبود ویتامین D می تونه شدت گرفتن و جلو رفتن مریضی رو سرعت بخشه که گزارش اون در JAMA neurologyآمده. محققان فهمیده ان که بیماران در مراحل اولیه ام اس که ویتامین D کافی دارن ، احتمال ایجاد آسیب مغزی در اونا ۵۷ درصد کمتر و احتمال ریپالس در اونا هم ۵۷ درصد کمتر نسبت به افراد دچار کمبود ویتامین D می باشه. محققان می می گن تشخیص و درمان کمبود ویتامین D باید بخشی از درمان واسه مریضایی باشه که بیماریشان تازگیا تشخیص داده شده و می تونه در واقع تاثیر درمان های خاصی مثل اینترفرون بتا ۱ بی (interferon beta-1b) رو سرعت بخشه .

  1. احتمال مرگ زودرس و نابهنگام شما، بیشتره

طبق گزارش تحلیلی از ۳۲ مطالعه که در مجله بهداشت عمومی آمریکا منتشر شد، آدمایی که ویتامین D خونشون پایینه، نسبت به کسائی دارن که ویتامین D کافی دارن، احتمال مرگ زودترشان، بیشتره. افراد با ویتامین D کمتر از ۳۰ نانوگرم در هر میلی لیتر خون بیشترین خطر مرگ زودرس رو به هردلیلی داشتن [تا کسائی با مقادیر بالای ۳۰ نانوگرم بر میلی لیتر]. البته مقادیر بیشتر، همیشه بهتر نیس. محققان هیچ مزیت دیگری واسه کسائی با مقادیر بالای ۵۰ نانوگرم بر میلی لیتر، پیدا نکردن.

رابطه کمبود ویتامین D و افسردگی زنان

کمبود ویتامین چه نشونه هایی داره؟

مجله سلامت ویتامین D

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *