در دوران بارداری تون از لوازم آرایشی استفاده می کنین؟ اگه جواب تون بله س، باید هرچه زودتر این کار رو کنار بذارین. چون، طبق گفته محققان بخش سلامت از دانشگاه یورک در کانادا، مادران باردار باید از لوازم آرایشی مخصوصا، شویندها و دارو در سه ماه اول بارداری دوری کنن تا از مغز جنین درحال رشد در مقابل مواد شیمیایی که تحریک کننده اوتیسمه، مراقبت کنن. کالاهایی که به طور روزمره از اونا استفاده می کنیم مانند کرما و مواد آرایشی، شامل مواد شیمیایی خاصی هستن که به طور بالقوه می تونه روی جنین در حال رشد در دوران بارداری تاثیر بزاره.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت ؛ علاوه بر مواد آرایشی و لوسیونا، به گفته محققان، لیست کالاهایی که مادران باردار باید از اونا در سه ماه اول حاملگی دوری کنن از این قراره؛ محلولای پاک کننده، آفت کشا، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند استیل سالیسیلیک اسید، میزوپروستول(دارویی که واسه کمک به وضع حمل استفاده می شه)، بیفنیلهای چندکلردار که در روان کننده های صنعتی کاربرد داره، اترهای دیفنیل پلی برومینیت، موجود در چوب و منسوجات، فتالاتای موجود در کفپوشای پی ایشون سی، و اسباب بازیای کودکان.

غیر از نوع ماده شیمیایی که یه زن باردار ممکنه در برابر اون باشه، تعداد دفعات و اندازه غلظت ماده هم می تونه روی مغز جنین در حال رشد در مرحله قبل از تولد تاثیر بزاره. محققان پیشنهاد می کنن زنان درمورد اثرات مواد شیمیایی موجود در محیط بر سلامتی، آگاهی به دست بیارن. رشد مغز قبل از تولد، دچار تغییراته و کارکرد نرمال اون تا حد زیادی وابسته به وجود ژنای خاصی در زمان مشخصشه. از اونجایی که عوامل محیطی روی اندازه نمایانی این ژنای مهم تاثیر می ذارن، مهمه که مادر باردار نسبت به بودن در برابر این عوامل آگاهی داشته و دقیق باشه.

این را هم حتما بخوانید :   خصوصیات یک بالش خوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *