رهبری یه شرکت و یا سازمان شک نداشته باشین یه موقعیت سخت و بیشتر ناامید کننده س، اما علاوه بر این می تونه امتیازات فوق العاده ای هم داشته باشه. این که شما از اول یه رهبر بودین و یا اینکه یه مدت منتظر رسیدن به این سمت مونده اید، مطمئنا از دونستن ویژگی های لازم که همه رهبران بزرگ دارن، سود میبرین.

الون ماسک,خصوصیات رهبران بزرگرهبران موثر و موفق بالاتر از عنوان “مدیر” یا “رئیس” هستن، اونا راهی واسه به دست آوردن ترکیب کاملی از کارایی، شور و شوق و اعتماد به نفس پیدا کردن. ممکنه به نظر برسه که بعضی از ادما از اول دارای مهارت های رهبری هستن، اما میشه بیشتر ویژگی های لازم رهبری رو با زمان و تمرین تقویت کرد.

همونجوریکه در این مطلب در مورد ویژگی های رهبران موثر تحقیق می کنیم، بیشتر چگونگی تبدیل شدن به یکی از اونا رو یاد می گیریم.

رهبران، به عنوان یه رهبر متولد شده و یا ساخته شدن؟

در طول بحران موشکی کوبا، وقتی که جهان با یه فاجعه هسته ای بالقوه مواجه شد، رهبری و قضاوت رئیس جمهور کندی اونا رو از مرز نابودی نجات داد، وقتی داستانایی امثال این رو می شنویم آسونه که فرض کنیم رهبران بزرگی مانند کندی از اول رهبر متولد شدن، و بقیه افراد توانایی این کار رو ندارن.

اما اینطوری نیس و این تفکری اشتباهه، هر فردی می تونه یه رهبر بزرگ باشه. مثلا الون ماسک رو ببینین، اون به عنوان یه کودک که مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود تو یه خونواده طبقه متوسط در آفریقای جنوبی به دنیا اومد.

اون حالا رهبر یه سازمان چند میلیارد دلاریه و ممکنه یه سفر فضایی انقلابی داشته باشه.

اینطوری من عقیده دارم که هرکی می تونه یه رهبر بزرگ باشه، و سختی اون راهی واسه رسیدن به ویژگیای رهبری بزرگ است.

ما این کار رو واسه شما آسون کردها یم و ویژگی های اصلی یه مدیر بزرگ رو در قسمت زیر لیست کرده ایم. با ما همراه باشین.

ویژگیای رهبران بزرگ

۴ ویژگی مهم رهبران موفق

ویژگیای زیر رو به آرومی بخونین و ببینین در بین اونا نسبت به کدوم یکی برتری دارین و کدوم یکی رو بیشتر باید کار کنین.

  1. چشم انداز و ماموریت:

داشتن چشم اندازی روشن از اون چیزی که باید به دست بیاد، یه کیفیت قابل توجه از رهبری خوبه. این دیدگاه معمولا تو یه بیانیه به صورت زیر مطرح می شه:

چیجوری این چشم انداز رو گسترش بدیم؟ وقتی رو واسه توضیح اون چیزی که نیاز دارین صرف کنین و بعد واسه رسیدن به اون برنامه ریزی کنین، این راهنمایی کامل واسه ایجاد دیدگاه شماس.

  1. خود انگیزی

رهبران موفق معمولا انگیزه های زیادی واسه خود دارن. با سطح مناسبی از خود انگیزی، واسه تبدیل شدن به یه رهبر قوی و مورد احترام تلاش می کنین. با این حال، اگه شما الان انگیزه زیادی ندارین، ناامید نشید. یکی از رموز موفقیت در این مورد، اینه که اهدافی مشخص داشته باشین تا شما رو همیشه با انگیره نگه داره.

بعضی از افراد تصمیم می گیرن که هر بار به هدفی که واسه خود تعیین کردن رسیدن به خودشون جایزه بدن و این راه خوبی واسه حفظ شور و اشتیاق شما هستش. یاد بگیرین که چیجوری یه هدف بزرگ و قابل رسیدن رو واسه خودتون به وجود بیارین.

  1. خوش بینی و مثبت اندیشی

انرژی مثبت مسریه. رهبران بزرگ پر از انرژی مثبت هستن. مثبت اندیشی و داشتن تفکری مثبت نه فقط کار کردن رو راحت تر می کنه، بلکه منبع ثابتی از ایده ها واسه یه رهبر به وجود می آورد. خودتون رو با افراد مثبت و اهداف مثبت هم جهت کنین و عادتای افراد مثبت اندیش رو یاد بگیرین و تمرین کنین.

  1. ثبات عاطفی

در نقش یه رهبر، سرخوردگی و استرس رویدادهای روزانه ای هستن که هر روز اتفاق میفته. به خاطر همین رهبر باید احساساتی قوی و پایدار داشته باشه. اون ها نمی تونن به خودشون اجازه بدن که خیلی راحت از راه منحرف شن.

اگه شما مستعد از دست دادن ثبات عاطفی خود هنگام استرس یا ناامیدی هستین، بعضی از این فوت وفن ها رو امتحان کنین: تنفس عمیق و آروم به مدت ۳۰ ثانیه، نوشیدن کمی آب (به جای چای یا قهوه)، دقیق شدن و فوکوس کردن روی چیزی که می تونین اون رو حل کنین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

اختصاصی افزایش انگیزه خلاقیت مدیریت موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *