خصوصیات افراد موفق

چیجوری به موفقیت برسیم؟ واسه رسیدن به موفقیت بهتره به دنبال اختراع چرخ نباشین و از خصوصیات ممتاز افراد موفق دنیا که با روحیات شما سازگاره الگو ورداری کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از زومیت؛ گوردون تریگولد، مدیر عامل و مشاور کسب و کار می گوید:

هنگام صحبت کردن در جلسات، من بیشتر با رابطه برقرار کردن با شنونده ها بحث رو شروع می کنم . به این جور که از شنونده ها می پرسم «شما فکر می کنین مهم ترین ویژگی افراد موفق چیه؟».

همیشه جواب های خوبی دریافت می کنم، مانند کار و تلاش، هوش، اعتماد به نفس، مهارت های کارآفرینی، تعهد، مهارت فروش و بازاریابی، هدف، ثروت (به ارث بردن اموال زیاد)، جذابیت در رفتار یا رابطه خوب و بسیاری دیگه.

درحالی که همه ی این ها ویژگی های مثبتی هستن و شک نداشته باشین در موفقیت اثر دارن، هیچ کدوم از اون ها مهم ترین شاخص موفقیت نیستن.

واقعا، در سال هایی که این سؤال ساده رو می پرسیدم، هیچ کس جواب درست رو حدس پیش؛ حتی با اینحال که این ویژگی در بعضی از اون ها مشخص بود.

برابر با تحقیقات پروفسور توماس هرل از دانشگاه استنفورد که در اون جا طی یه دوره ی ۲۰ ساله تماشاگر موفقیت فارغ التحصیلان مقطع فوق لیسانس بود، اولین و مهم ترین شاخصه و ویژگی موفقیت که در همه ی افراد موفق نمایان بود، صحبت کردن و بیان عقیده کردنه.

وقتی که من واسه اولین بار این نظریه رو شنیدم، مطمئن نبودم که با اون موافق هستم یا خیر؛ اما بعد از یه مدت متوجه صحت اون شدم.

بار ها با آدمایی مواجه شدم که فرصت های عالی و مناسبی واسه اون ها ایجاد شده بود، اما فرصت ها رو از دست دادن؛ چون از مطرح کردن خودشون و بیان عقیده می ترسیدن و این اتفاق بار ها واسه من هم اتفاق افتاده بود.

به یاد می آورم واسه حدود ۳ ماه سر کار نمی رفتم و به دنبال شغل مناسبی می گشتم، اما بازار کار نا مناسب بود. حالا خوبیش اینه دوست خوبی داشتم که از شرایط من آگاه بود و کار مناسبی واسه من داشت و من مطمئن بودم که اون با من واسه استخدام شدن در اون کار تماس می گیره. بعد از یه هفته اون شغل رو به کس دیگه ای پیشنهاد داد و من عصبانی و نا امید شده بودم. احساس می کردم در حق من ظلم شده؛ پس به اون جا رفتم و از اون پرسیدم: «به چه دلیل اون شغل رو به من پیشنهاد ندادی و به شخص دیگری پیشنهاد دادی.»

اون جواب داد: «تو هیچ وقت پرس و جو نکردی در نتیجه تصور می کردم علاقه ای به این کار نداری.» این تجربه به من درس سخت و مهمی داد، اگه چه هم اونقدر تا به امروز واسه من چالشه.

این را هم حتما بخوانید :
خلق آثار خلاقانه و شگفت انگیز با سنگ

فکر می کنم نورا رابرتز بهترین جمله رو در این مورد بیان کرده: «اگه سؤال نپرسید و در خواستی نداشته باشین، جواب شما همیشه منفیه» ممکنه فکر کنین جواب منفی هستش؛ اما هیچوقت بدون درخواست کردن نمی تونید مطمئن شین و اگه در خواست کنین ممکنه با یه جواب خوش آیند غافل گیر شید. در فروختن اجناس، اگه تمایل خودتون به فروش رو اعلام نکنین شاید نمی تونید چیزی بفروشین. اگه به کمک احتیاج داشته باشین و اون رو مطالبه نکنین، کمکی نخواهید گرفت.

افراد نمی تونن ذهن ها رو بخونن و ممکنه ندونن شما به کمک احتیاج دارین. در واقع ممکنه مایل باشن به شما کمک کنن؛ اما امکان داره بترسند که با پیشنهاد دادن کمکی که شما درخواست نکرده اید، شما رو برنجانند.

وقتی که بقیه در خواست کمک می کنن یا به پیشنهاد نیاز دارن، اگه شما صحبت نکنین و نظر ندین اون ها متوجه می شن که شما می تونید نیاز اون ها رو برآورده کنین یا به اون ها کمک کنین؟ بار ها و بار ها آدمایی رو دیدم که با وجود داشتن اطلاعات، وقتی که رئیسشان در مورد ایده یا پیشنهادی سؤال می کنه و درخواستی دارن ساکت می مانند و حرفی نمی زنند. اگه شما نظراتتون رو نگید چیجوری ایده هاتون فرصت ها رو به موفقیت تبدیل می کنن؟

تو یه تحقیق در مورد شکست، نشون داده شد در پروژه هایی که با شکست مواجه می شن، ۷۵ درصد از مواقع افراد در روز اول می دونستن پروژه شکست می خوره. به بیان دیگه حدود ۷۵ درصد از شکست ها واسه کسائی که نظراتشون رو بیان می کنن و به قدم اولی که باعث شکست می شه اشاره می کنن، تبدیل به فرصت می شه و امکان داره فرصت چاره اندیشی و بر طرف کردن اون رو پیدا کنن و در آخر دست کم ازش جلوگیری کنن.

اگه خودتون رو مطرح نکنین و عقایدان رو نگید، فرقی نمی کنه که هوش شما چقدره، چقدر با انگیزه و مسئولیت پذیر هستین، روابط شما تا چه حدی وسیع هست یا چقدر مهارت های کسب و کار شما خوبه. اگر صحبت و اعلام نظر نکنین به استعداد ها و تلاش های شما بی توجهی می شه، فرصت های خرید و فروش های شما به حریف هاتون واگذار می شه و دست یابی به موفقیتی که در آرزوی اون هستین سخت می شه. پس باشهامت باشه و خودتون رو مطرح کنین.

وقتی که فرصتی به وجود میاد، مطمئن شید که اون رو از دست نمی بدید.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

زومیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *