با دونستن ویژگیا و عادات افراد خوشحال شما هم می تونین اندازه شادی و رضایت خودتون از زندگی رو زیاد کنین.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ مارتین سلیگمن پدر «روانشناسی مثبت گرا» می گوید ۶۰ درصد شادی و خوش حالی ما رو عوامل ژنتیکی (اون چیزی که از خونواده های ما به ارث رسیده و یا خلق و خوی که با اون به دنیا اومده ایم) و هم اینکه محیط ما تعیین می کنه.

با اینکه بیشتر این طور فرض می شه که لذت جویی هدف اصلی شادیه اما در واقع مهم ترین چیز، بهره مندی از یه زندگی سالم معنی داره.

وقتی که به شادی فکر می کنیم چیزای بسیاری بدون این دست اون دست کردن به ذهنمون خطور می کنه؛ داشتن یه رابطه ی صمیمی خاص، جدای از همه روابط مهم دیگه، وضعیت مالی بسیار عالی، داشتن یه شغل خوب، لذت بردن از زندگی با سلامتی کامل، توانایی انجام دادن خیلی از کارایی که فقط در تخیل مون می تونستیم انجام بدیم و خیلی موارد دیگه که می توان نام برد.

شادی happiness

تا الان شادی به صورت یه عامل دست نایافتنی باقی مونده و فقط چیزای بده که بدون بی عدالتی نصیب همه شده. میل باطنی واسه خوشحال بودن، به معنی این نیس که شما در همه حال و در همه جای زندگی شادی داشته باشین، اما کارای بسیاری هست که شما با انجام دادن اونا می تونید شانس خودتون رو واسه به دست آوردن اون امتحان کنین یا با به کار گیری اونا بتونین بخش های روشن تر زندگی تون رو نگاه کنین.

اینجا ۸ ویژگی که افراد خوشحال رو از بقیه جدا می سازه توضیح می بدیم:

  1. دوست دار خودشون هستن

مردم خوشحال آدمایی راضی و راضی هستن، اونا همیشه ممنون چیزایی که به عنوان یه فرد به اونا اعطا شده، هستن. همیشه راهی واسه پیشرفت هست، اما به کلا این افراد این رو می دانند و شخصی رو که هستن دوست دارن. علاوه بر این، اونا آدمایی هستن مطمئن و دلگرم، خوش بین، انعطاف پذیر و موافق با هر محیطی که در اون قرار می گیرند. افراد خوشحال شوخ طبعی رو حتی در چیزایی که به ظاهر خنده آور نیستن می تونن ببینن.

  1. متکی به خود هستن

شادی مثل پروانه ایه که هر چقدر تقلا کنین نمی تونید اون رو بگیره، باید آروم باشین تا روی شونِه های شما بشینه

به نظر می رسد که افراد خوشحال جواب سوال های شون رو در درون خودشون پیدا می کنن. اونا هیچ وقت خودشون رو به عنوان یه قربونی یا یه فرد گول خورده تصور نمی کنن. اونا فرق بین حقیقت و کذب، خودِ واقعی و خود رویایی و… رو به صورت داخلی حل می کنن. یعنی، مردم خوشحال یادگرفته ان که چی واسه اونا مهمه، چی واسه اونا درسته و چه چیزایی غیرقابل بحثه. اونا هیچ وقت به بقیه اجازه نمی بدن تا باوراشون رو به اونا دیکته و تحمیل کنن.

happiness ویژگیای افراد خوشحال

  1. با هر لحظه از زندگی شون زندگی می کنن

واسه داشتن یه زندگی رضایت بخش، اونا قدردان هر لحظه از زندگی خود هستن. اگه همیشه به فکر رویدادهای آینده که هنوز اتفاق نیافته باشین، یا کوله باری از خاطرات گذشته، که گذشته س رو با خود حمل کنین هیچ وقت به معنی واقعی شادی دست پیدا نمی کنید.

این را هم حتما بخوانید :
خصوصیات یک بالش خوب

  1. ارتباطاتشان با بقیه هیچ وقت در بردارنده ی «تو منو کامل می کنی» نیس

شادی واقعی از وقف کردن خودمون واسه رسیدن به هدف بدست میاد

افراد خوشحال در درون خودشون کامل هستن. اونا کار لازم واسه فهمیدن اینکه کی هستن رو روی خودشون انجام داده ان. روابط اونا با بقیه بر مبنای گسترش رابطه س نه بر مبنای تجربه کردن رابطه. یعنی روابط شون با افراد دیگه درباره ی «چه کاری می توانی واسه من بکنی» نیس بلکه روابط اونا یه رابطه ی بی قید و شرط و آزاده.

  1. اونا حتی قدردان و ممنون چیزای کم اهمیت هم هستن

مردمون خوشحال حتی قدردان ساده ترین لذت های زندگیشون هم هستن. اونا واسه هر چیزی که براشون اتفاق بیفته ارزش قائل هستن؛ فرق نمی کنه این اتفاق یه تجربه کامل باشه یا یه ماجراجویی یا یه فرصت یا هر اتفاق دیگری.

شادی هیچوقت به سمت آدمایی که حاضر به تشکر کردن از چیزی که دارن نیستن، نمیاد

happiness ویژگیای افراد خوشحال

  1. تلاش می کنن که خوشحال باشن

به معنی دیگه، افراد خوشحال همیشه در حال تلاش واسه خوشحال بودن هستن. دوستائی که این افراد انتخاب می کنن از آدمایی هستن که مثبت فکر می کنن و به بخش روشن تر و امید بخش تر زندگی خود چشم می دوزند. در همه حال تلاش می کنن راه حل ها و جواب های سوال هاشون رضایت بخش باشه حتی به قیمت اینکه راه حل پایانی مورد نظرشون نباشه.

  1. در همه حال مراقب خود هستن

از اونجا که قطب مخالف شادی، استرس، اضطراب، افسردگیه، برنامه ای که همیشه در لیست کارای روزانه ی افراد خوشحال جای داره ورزش کردن واسه پاک کردن این ویژگی های منفیه. اونا خوب یاد گرفته ان چیجوری رابطه شون رو با استرس در زندگی قطع کنن و از اون فاصله بگیرن.

خیلی از مردم خوشحال یه عمل الهی رو هم انجام میدن؛ این عمل ممکنه مناجات با خدا، نماز خوندن، پیاده روی و تفکر در خلقت یا مدیتیشن باشه.

happiness ویژگیای افراد خوشحال

  1. زندگی و سرنوشت شون رو تحتِ کنترل دارن

اونا عاشق دنبال کردن چیزهای مورد علاقه و اشتیاق شون هستن. به موقعیت های بدی که گرفتار اون می شن اجازه نمی بدن که اونا رو شکست دهد. وقتی یه چیز بدی اتفاق می افتد، اون رو چالشی محسوب می کنن که باید حل شه نه یه اتفاق بد! بعد تلاش خود رو واسه شکست دادن اون بیشتر می کنن. هر اتفاقی که در زندگی اتفاق بیفته اون رو قبول می کنن؛ مخصوصا اتفاقاتی که غیرقابل تغییر هستن، بعد از اون خیلی راحت می گذرند.

شادی و خوش حالی ویژگی ثابتی نیس که به بشه به صورت بی آخر به اون رسید؛ همونجوری که چارلی چاپلین شادی رو «فاصله ی یه بدبختی تا بدبختی بعدی» توصیف می کنه! در واقع شادی مثل راهیه که باید اون رو کاشت، پرورش داد و در آخر از اون نگهداری کرد.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

روانشناسی زومیت خوشحال بودن شخصیت شناسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *