خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,هوش احساسی

به گزارش آلامتو به نقل از هافینگتن پست ؛ چی باعث می شه که بعضی از مردم در زندگی و کار از بقیه موفق تر باشن؟ ضریب هوشی و اخلاق کاری نکاتی موثر هستن، اما تموم داستان رو توضیح نمی دن. هوش احساسی ما – روشی که ما احساسات رو مدیریت می کنیم، چه احساسات خودمون و چه بقیه رو – هم می تونه نقش حیاتی در مشخص کردن خوشحالی و موفقیت ما داشته باشه.

گفته که هر گونه یادگیری یه پایه احساسی داره، و احتمالش هست که حق با اون باشه. روشی که ما با احساسات خود برخورد کرده و اونا رو کنترل می کنیم تقریبا در تموم حولوحوش زندگی ما تاثیر غیر مستقیمی داره.

اگه بخوایم به زبون عامیانه تری بگیم، هوش احساسی (EQ) مثل فرق “باهوشی در خیابون” با “باهوشی با کتاب” است و تاثیر مستقیمی در توانایی آدم در بهتر زندگی کردن داره.

دنیل گولمن، روانشناسیه که در اینباره میگه:

داشتن هوش احساسی این جوری نمایان می شه که شما اعتماد به نفس دارین، در تلاش کردن واسه اهداف خود خوب عمل می کنه، انعطاف پذیرید و با شرایط وفق می گیرین و سریع به استرسای خود پایان میده.

اگه که هوش احساسیِ خوبی داشته باشین زندگی بسیار روان تر پیش میره.

۵ جز تشکیل دهنده هوش احساسی، اونطور که آقای گولمن تعریف می کنه، خودشناسی، خودگردانی، انگیزه، مهارتای اجتماعی و همدردی هستن. فرد می تونه در بعضی از اینا قوی و در بقیه اونا ضعیف باشه، اما همه می تونیم این مهارت ها رو در خود افزایش بدیم.

مطمئن نیستین که هوش احساسی شما چقدره؟ اینجا ۱۴ نشونه از داشتن هوش احساسی بالا رو مطرح می کنیم.

 1. در مورد آدمایی که نمی شناسید کنجکاوین.

از ملاقات با آدمای جدید حال می کنین و معمولا بعد از معرفی شدن به شخصی از اون سوالای بسیاری می پرسین؟ اگه اینگونه س، شما اندازه همدردی بالایی دارین که یکی از اجزای هوش احساسی است.

آدمایی که همدردی بالایی دارن – اونایی که شدیدا با نیازها و احساسات بقیه هماهنگ هستن و طوری رفتار می کنن که با نیازای بقیه همخوانی داشته باشه – همه یه ویژگی مشخص رو دارن: اونا در مورد غریبها کنجکاوند و واقعا دوست دارن در مورد بقیه بیشتر بدونن.

اینکه در مورد بقیه کنجکاو باشین، هم اینکه می تونه راهی باشه تا در خود همدردی بسازین. همونطور که رومن کرزناریک، کارشناسی در این مورد، میگه

وقتی که با آدمایی خارج از دایرۀ اجتماعی خود حرف می زنیم، این کنجکاوی باعث افزایش همدردی در ما می شه، چون که با زندگی و نگاه هایی به جهان آشنا میشیم که با مال ما متفاوت هستن

 1. شما رهبر خوبی هستین.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,شما رهبر خوبی هستین.

طبق گفته های گولمن، رهبران استثنایی همیشه یه نقطه مشترک دارن. اونا علاوه بر نیازای قدیمی واسه رسیدن به موفقیت – مثل استعداد، اخلاق کاری قوی و بلندپروازی – یه اندازه بالا از هوش احساسی رو در اختیار دارن.

گولدمن در مقایسه کسائی که نقش رهبری رو در جایگاه های مهم بردوش داشتن با کسائی که در جایگاه های معمولی بودن، فهمید که تقریبا ۹۰ درصد فرق در شخصیت اونا به خاطر هوش احساسیه و نه توانایی ادراکی.

 1. شما نقاط قدرت و ضعف خود رو میدونید.

بخش مهمی از خودآگاهی در اینه که در مورد کسی که هستین با خود رو راست باشین – یعنی بدونین که کجا خوب عمل میکنین، کجا مشکل دارین و این چیزها رو درباره خود قبول کنین.

یه شخص با هوش احساسی بالا یاد میگیره که نقاط ضعف و قوت خود رو بشناسه، و اینکه چیجوری در این چهارچوب بیشترین مفید بودن رو داشته باشه، تحلیل می کنه.

این را هم حتما بخوانید :
خواص بادام برای پوست صورت

این آگاهی باعث یه اعتماد به نفس قوی می شه که عامل اصلی در هوش احساسیه. به گفتۀ گولمن “اگه بدونین که واقعا در چکاری موثر هستین، می تونین در اون کار با اعتماد به نفس عمل کنین.”

 1. میدونید چیجوری تمرکز کنین.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,میدونید چیجوری تمرکز کنین.

پیامکی یهویی یا فکری گذرا می تونه حواس شما رو پرت کنه؟ طبق گفتۀ گولمن، این توانایی که بتونین روی کاری که دارین تمرکز کنین یه راز مهم در رسیدن به هوش احساسیه. بدون اینکه در لحظه حاضر باشیم، نمی تونیم خودآگاهی و روابطی قوی رو شکل بدیم.

 1. وقتی که ناراحت هستین، دقیقا دلیل اون رو میدونید.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,Emotionally_Intelligent03

همۀ ما در طول روز تغییرات احساسی رو تجربه می کنیم، و بیشتر حتی نمی دونیم چی باعث ایجاد غمگینی یا خشم درون ما می شه. اما یه جنبۀ مهم از خودآگاهی این قابلیته که بدونیم احساسات از کجا میان و به چه دلیل غمگین هستیم.

هم اینکه اینکه با احساسات خود روبرو شیم و اونا رو ندیده نگیریم هم مهمه.

 1. می تونین با بیشتر افراد کنار بیایید.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,Emotionally_Intelligent04

داشتن روابط ارضا کننده و موثر یه نشونه از هوش احساسی است.

 1. واقعا اهمیت می دید که آدم خوب و با اخلاقی باشین.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,Emotionally_Intelligent05

یه جنبه از هوش احساسی در “هویت اخلاقی” ماه، که اون میزانیه که می خوایم خود رو به عنوان آدمای اخلاقی و اهمیت دهنده ببینیم.

 1. شما واسه ایستادن و کمک به بقیه زمان می ذارین.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,Emotionally_Intelligent06

اگه که عادت دارین کمی کاراتون رو رها کنین و واسه کمک به بقیه وقت بذارین، چه یه سلام کردن ساده باشه یا کمک کردن به پیرزنی واسه گذشتن از خیابون، این نشاندهندۀ اندازه بالایی هوش احساسی در شماس. اینگونه س که همدردی به وجود میاد.

 1. شما می تونین از حالت صورت افراد احساس اونا رو بدونین.

اینکه بتونین بفهمین که بقیه چه احساسی دارن یه بخش مهم از داشتن یه هوش احساسی بالا است.

 1. بعد از اینکه افتادید، دوباره بلند میشین.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,Emotionally_Intelligent10

اینکه چیجوری با اشتباهات و مشکلات روبرو میشین اینکه که هستین رو نشون میده. آدمایی که هوش احساسی بالا دارن، می دونن که اگه یه کار هست که باید در زندگی انجام داد، ادامه دادنه.

 1. شما قاضی خوبی در مورد بقیه هستین.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,Emotionally_Intelligent11

شما همیشه خیلی سریع تشخیص دادین که طرف مقابل چه جور آدمیه و با احتمال خیلی کم فکر شما اشتباه بوده.

 1. به احساسات خود اعتماد می کنین.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,follow your intuition phrase handwritten on blackboard

اگرکه بتونین به خود و احساسات خود اعتماد کنین، دلیلی نداره که به صدای آروم درون خود گوش نکنین و راهی که میگه نرید.

 1. همیشه انگیزۀ خود رو داشتین.

به عنوان یه بچه، بلندپرواز و سخت کوش بودین با اینکه حتی بخاطر اون جایزه ای هم دریافت نمی کردین؟ اگه که جواب شما مثبته پس بدون نیاز به انگیزه خارجی می تونین اهداف خود رو دنبال کنین و در نتیجه از هوش احساسی بالایی بهره مندین.

 1. میدونید که چه وقتی “نه” بگید

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا,علائم هوش احساسی,Emotionally_Intelligent13

خودگردانی، یکی از پنج عاملِ هوش احساسی، یعنی اینکه بتونین خودتون رو کنترل کنین و از عادتای ناجور دوری کنین. آدمایی که هوش احساسی بالا دارن بیشتر می تونن استرس رو تحمل کرده (که واسه بیشتر ما شروع مشکلاته) و احساسات لحظه ای خود رو کنترل کنن. اونا می تونن در صورت ضرورت به هر دعوتی جواب منفی بدن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

آزمون هوش اختصاصی تست ضریب هوش تست هوش روانشناسی امتحان ضریب هوش امتحان هوش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *