مطب بخریم یا اجاره کنیم؟

واسه بیشتر پزشکان ،داشتن استقلال کاری با خرید یا اجاره مطب شروع می شه. یکی از چند تا نکته مهم وکلیدی در رابطه با اجاره یا خرید مطب، موقعیت ملک مورد نظره. اما قبل از هر اقدامی، به این سوال باید جواب بدیم که مطب بخریم یا اجاره کنیم؟ کدوم گزینه بهتریه؟

الان بین گزینه های خرید یا اجاره مطب، با در نظر گرفتن رکود و شرایط اقتصادی، شاید سرمایه گذاری در بخش خرید مطب توجیه اقتصادی بالایی نداشته باشه. چون که هزینه های خرید، تجهیز و نگهداری یه مطب بسیار سنگین  بوده، هم اینکه تسهیلات مطلوبی واسه خرید مطب، ارائه نمی شه. تنها سطحی از تسهیلات بانکی که شامل حال پزشکان می شه، برخورداری از تسهیلات بانکی جهت خرید لوازم پزشکی پیشرفته و تجهیز مطب، بدون نیاز به سند ملکیه. پس اجاره مطب شاید گزینه بهتری باشه.

چند تا نکته مهم در رابطه با خرید، اجاره و راه اندازی مطب

  • در مورد موقعیت جغرافیایی ملک مورد نظر، شناخت کافی بدست بیارین: لازمه که مطب شما ، در برابر دید و در دسترس باشه. به مراجعه کنندگان مطب خود فکر کنین و از خود سوال کنین که، بیماران و مراجعه کنندگان مطب شما چه کسائی هستن؟ معمولا مراجعه کنندگان مطب پزشکان عمومی از تنوع زیادی بهره مند بوده و همه سنی از نوزادان تا افراد سن بالا رو شامل می شن. بیماران مراجعه کننده، معمولا بدون معرفی و برگشت، به مطب پزشکان  عمومی مراجعه می کنن و از نظر انتخاب مطب انگیزه خاصی ندارن، به خاطر همین، مطبایی که در برابر دید و هم اینکه در دسترس باشن، از نظر اندازه جذب مریض، از شانس بالاتری بهره مند هستن.

اینجا لازمه به نکته ای اشاره کنیم. بهتره از خرید مطب در مناطقی که از نظر تعداد مطب پزشکان، پر تراکم هستن، دوری شه، چون که پزشکان قدیمی و با سابقه که در اون منطقه طبابت داشتن، تونسته ان مشتریان زیادی رو جذب کنن.

  • ملک مورد اجاره یا خرید، در چه طبقه ای از یه مجتمع واقع باشه ؟ اینکه مطب ما در چه طبقه ای باشه، باز بستگی به مراجعه کنندگان و بیماران مطب ما داره. بارها باید این سوال رو از خود سوال کنیم که مراجعه کنندگان  مطب ما چه کسائی هستن؟ چه آدمایی رو در مطب خود، قراره ویزیت کنیم؟ از چه رده های سنی هستن؟ شاید جهت تشخیص و درمان چه مشکلات و بیماریهایی به مطب ما مراجعه می کنن؟

تا اونجا که ممکنه مطب خود رو در طبقات اول یا دوم یه مجتمع انتخاب کنین، تلاش شما بر این باشه که ساختمون دارای آسانسور باشه. مطب پزشکان عمومی، متخصصین ارتوپدی، قلب، زنان و زایمون و… واقع در طبقات همکف، بدون پله و در نزدیکی با معابر عمومی، جهت مراجعه بیماران شما، مخصوصا سالخوردگان،زنان باردار یا بچه دار و چیزای دیگه ای به جز اینا مناسب ترن. اینم بگیم که طبقات بالایی، به دلیل برخورداری از آرامش  بیشتر، جهت متخصصین اعصاب و روان، روانشناسی، مشاوره و هم اینکه متخصصین پوست و مو و زیبایی ارجحیت دارن.

  • به دنبال خرید یا اجاره مطبای فعال، باسابقه و با اعتبار باشین: انتخاب مطبای فعال، باسابقه، خوش نام و شناخته شده، جهت اجاره یا خرید، علاوه بر برگشت بیماران قدیمی، مراجعه بیماران جدید رو هم به دنبال داره.
  • فاصله کم مطب تا داروخونه و مراکز پاراکلینیک: بیشتر بیماران ترجیح می دهندکه تموم خدمات تشخیصی و درمانی خود رو، تو یه محل و در کمترین زمان ممکن دریافت کنن، بنابر این نزدیک بودن مطب به داروخونه، آزمایشگاهای تشخیص طبی و مراکز تصویر ورداری، هم اینکه واقع شدن درساختمان پزشکان یا مجتمع درمانگاهی که در ان خدمات درمانگاهی، مثل دندونپزشکی، پرستاری و تزریقات رو انجام میدن، در افزایش تعداد بیماران و مراجعه کنندگان بسیار موثر واقع می شن.
  • راه اندازی مطب در مناطق پر جمعیت: هر چقدر تراکم جمعیتی منطقه بیشتر باشه، موفقیت شما بیشتره. راه اندازی مطب در مناطق متوسط به پایین شهر، واسه پزشکان جوون یا تازه کار نسبت به مناطق بالای شهر، موفقیت آمیزتره. مناطق پایین شهر از تراکم جمعیتی بیشتری بهره مند بوده و اگر اندازه خدمات شما تقریبا عادلانه باشه، می تونه تضمین کننده آینده شغلی شما باشه.
  • نزدیک بودن مطب به بیمارستان یا مرکز درمانی که در اونجا مشغول به فعالیت هستین، جهت برگشت بیماران از بیمارستان یا مرکز درمانی، به مطب و برعکس.

  • فضا و وسعت مطب، با نوع و فعالیت شما همخوانی داشته باشه، در صورت امکان با در نظر گرفتن ساعات  بالاترین درجه حضور و تراکم بیماران در قبل از ظهر و بعد از ظهرها، به دنبال مطب با متراژهای بالا باشین و سالن انتظاری با وسعت مطلوب داشته باشه.
  • جهت اجاره مطب قرارداد اجاره چندین ساله ببندین.
  • اجاره اتاق از مطب یا اجاره شیفتی مطب:

اگر از توانایی مالی بالایی بهره مند نیستین یا تمایلی به صرف هزینه زیاد، در اول کار ندارین، اجاره اتاق در مطبای فعال و مبله و یا اجاره شیفتی مطب هم راه حل بسیارمناسبیه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *