Retail

وقتی که صحبت از خرده فروشی می شه تعداد خواهندگان کاری که هدفای بزرگ! دارن کم می شه اما بهتره قبل از اراده کردن در این رابطه با امتیازات و مشکلات کار در این بخش رو بدونین.

به گزارش آلامتو و به نقل از ibazaryabi.com؛ واسه کار کردن در مورد بازاریابی و فروش قصد ورود به بخش خرده فروشی و اونم از سطوح پایین رادارید؟ پس قبل از وارد شدن به شما پیشنهاد می کنم واسه به دست آوردن جزییات بیشتر در این رابطه این مطلب رو با دقت بخونین!

در اقتصاد امروز، اگه درواقع مهارت و تخصص خاصی نداشته باشین، نمی تونین از عهده عوض کردن شغل خود به صورت دائمی برآیید. اما حاضر هستین واسه تموم عمر در شغل باقی بمونین که اونو دوست نداشته و تاب تحمل اونو ندارین؟ اما این رو هم باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که همیشه نکات منفی و مثبت واسه هر شغلی هست. در این مطلب در مورد مواردی کسب اطلاع می کنین که باید در مورد کار و فعالیت تو یه محیط خرده فروشی توقع داشته باشی، هرچند که همه این موارد در مورد همه محیطای خرده فروشی صادق نیس و خرده فروشان هم تقریباً با همدیگه فرقای بسیار زیادی دارن. مثلا اگه محیطی آروم و غیررسمی رو واسه کار کردن پسند می کردین، شاید کار کردن تو یه فروشگاه کوچیک تر که زیرمجموعه یه شرکت کوچیک تر باشه، به مراتب واسه شما نسبت به یه فروشگاه بزرگ تر که تحت تملّک یه شرکت بزرگ تر و دارای شعبه ای بسیار زیاد در اقصی نقاط کشوره، به مراتب بهتر باشه. اگه یه محیط کاری شلوغ و با سرعت زیاد و البته دارای رقابت زیاد رو ترجیح می دین، شایدً کار کردن به عنوآن یه کارمند تو یه خرده فروشی بسیار بزرگ به نفع شماس.

امتیازات کار کردن در بخش خرده فروشی:

۱. یکی از بهترین امتیازات کار کردن در بخش خرده فروشی صدالبته که برخورداری از تخفیفای اون هستش! این تخفیفا می تونن شامل چیزی در حدود ۱۰% تا ۵۰% باشن، درسته که این اعداد بیشتر در سطح تئوری بوده و من شخصاً بیشتر اعدادی در حدود ۲۰% تا ۴۰% رو تجربه کردم. تصور کنین که در شغل خود درآمد اون اونقدر زیادی نداشته باشین، از این روش شما خیلی راحت قادر به تأمین بخشی از نیازای خود هستین، هرچند که این موضوع و مقدار اونم تا حدود زیادی بستگی به جنسای عرضه شده از راه کارفرما شما داره.

۲. بهره مندی از تخفیف تنها راهی نیس که براساس اون یه کارمند خرده فروشی می تونه پولی واسه خود صرفه جویی کنه. وقتی که شما تو یه فروشگاه خرده فروشی کار می کنین، بیشتر مسئولیت درج قیمت کم شده روی جنسا رو دوش شما قرار میگیره. پس این شمائید که به عنوان اولین نفر از قیمتای پایین تر و تخفیف یه رنج کالایی خبردار میشین و خوب هم می دونین که کجا باید اونا رو پیدا کنین.

۳. این شغل بهترین شغل واسه کسیه که همیشه خواهان خبردار شدن از آخرین روندهای مد و پوشاک و . . . بدون نیاز به سر زدن مجلات و سایتای مختلفه.

۴. اگه خواهان داشتن شغلی با یه برنامه زمان بندی باز و منعطف هستین، این شغل واسه شما گزینه ای خوب و مناسب در نظر گرفته می شه. خصوصاً اگه دریکی از این فروشگاه بزرگ و دارای شعبه ای جور واجور باشین، بیشتر همکاران زیادی در محل کار دارین که مطمئناً تعداد خیلی از اونا خواهان جانشین شدن با شما به امید تکرار همین قضیه از طرف شمان و شما دیگه احتیاجی به برنامه ریزی قبلی واسه ترک محل کار خود ندارین. عموماً تا جایی که روز دلخواه شما نزدیک به یه روز تعطیل مهم نباشه و شما از چند روز قبل درخواست خود واسه داشتن مرخصی رو اعلام کرده باشین و البته ً کسی واسه جانشین شدن با شما وجود داشته باشه، کارفرمایان هم خصوصاً در فروشگاه های بزرگ مشکلی با دادن مرخصی به شما ندارن. شیفتا در این نوع شغل بیشتر در حدود ۳ تا ۶ ساعت به طول می رسن و پس شما بازم قسمت بزرگی از روز رو در اختیاردارید که به کارای شخصی خودتون بپردازید. این روند خصوصاً واسه کسائی مناسبه که در حال تحصیل بوده و اتفاقاً به دنبال پیدا کردن یه شغل نیمه وقت هستن. حتی می تونین از قبل در زمان تعیین روزای کاری و شیفتا ساعات کلاس خود رو هماهنگ کنین.

۵. اگه به صورت آنلاین به دنبال شغلی واسه خود بوده باشین، شایدً با موارد زیادی از فرصتای کاری در بخش خرده فروشی برخورد داشتین، هرچند که تعداد این موارد ممکنه نسبت به قبل کاهش چشم گیری داشته باشه. چراکه در سالای گذشته خیلی از کسب وکارها فرصتای شغلی تموم وقت خود رو تغییر داده و تبدیل به فرصتای شغلی پاره وقت کردن، چراکه به نسبت دستمزد کمتری به ازای تعداد ساعات و هم اینکه امتیازات کمتری رو باید عرضه کنن.

۶. واسه کار کردن در میدون خرده فروشی در عمل میشه گفت نیاز به هیچ تخصصی ندارین. اما این موضوع معنیش این نیس که افراد شاغل در این بخش بدون هرگونه هوش و استعداد یا هدفی هستن، البته برخلاف باور عمومی. بلکه به این معنا هستش که این دسته از مشاغل واسه دو دسته از جوانان که نیاز به زمان بیشتر واسه به دست آوردن مهارت و مطالعه واسه پرداختن به مشاغل در موقعیتای دیگه دارن و هم اینکه افراد سالمندی مناسبه که در کنار بازنشستگی نیاز به یه منبع درآمد دوم واسه خودشون دارن. یا به عبارت دیگه واسه کسائی مناسبه که مهارتای خوبی دارن ولی درآمد مکفی در شغل اصلی خود ندارن. در عمل میشه گفت که نیاز به مدرک دانشگاهی در این بخش کاری نیس.

۷. اگه دوستی و صحبت کردن با مردم رو دوست دارین و خود رو فردی دست داشتنی می دونین، در این بخش به موفقیتای خوبی دست پیدا می کنین. خیلی از وقتا ممکنه با افراد مختلفی ملاقات کنین که مثلاً در بین خرید کردن تمایل به هم صحبت شدن با یه نفر دیگه رادارند. در این شغل خونسردی و صبر و حوصله یکی از وارد لازمه. حتی ممکنه با آدمایی برخورد داشته باشین تجربه خوبی از خرید خود نداشتن، اما در صورت لبخند زدن و رفع نیاز و مشکل اونا در آخر به مقام بالاتر شما چیزی بگن که موجب ترفیع شما در شغل خودتون شه.

۸. اگه از داشتن ظاهری آراسته حال می کنین، بعضی از موارد شغلی در این بخش وجود دارن که نیازمند داشتن ظاهری بسیار آراسته و حتی بالباس فرم هستن. این مورد همیشه به معنی پوشیدن کت وشلوار و چیزای دیگه ای به جز اینا نیس، بلکه بعضی وقتا به کار گیری یه دست پیراهن و شلوار شیک و مرتب یا حتی با یه تی شرت همون تأثیرگذاری رو داشته و می تونه به درد بخور واقع می شه. در این شغل و فضا شرایطی وجود نداره که احتمال کثیف شدن لباساتون در اون وجود داشته باشه، پس حتی ممکنه از یکدست لباس بتونین خیلی وقتا در محیط کار خود استفاده کنین.

۹. در این شغل تجربه بسیار خوب و جامعی از خدمات مشتری به دست می بیارین. البته خدمات مشتریان درواقع بخشی نهادینه شده در هر شغلی می تونه باشه. اما اگه مثلا فروشنده ای کار می کنین که منبع درآمد شما بیشترً از محل کمیسیونه، موضوع خدمات مشتریان بسیار پررنگ تر هستش. درواقع توانایی فروش محصول به عنوان مهارتی بسیار خوب و مهم در خیلی از حرفه ها مطرحه.

minimum-wage-workers

مشکلات کار کردن در بخش خرده فروشی:

۱. عادی ترین شکایتی که از فعالین این میدون شنیده می شه، ساعتای کم موجود واسه کار کردن در این مشاغله. مدیران فعال در این میدون ازآنجایی که همیشه به دنبال کم کردن از هزینه های موجود هستن، پس فعالیتای موجود در این میدون رو به شکلی تنظیم می کنن واسه هر فروشنده فقط در حدود ۱۵ تا ۲۳ ساعت زمان درزمان هفته واسه کار کردن موجود باشه. البته اگه یکم خوش شانس باشین شاید در بعضی موارد کارای نیمه وقت در حدود حتی ۲۵ تا ۴۰ ساعت هم پیدا کنین، اما به جرئت میتونم بگم که این مورد دست کم در تجربه من کمتر دیده شده.

۲. باید رو راست به این موردتوجه داشت که با کار کردن در بخش خرده فروشی با احتمال خیلی کم میشه درآمدی بالاتر از دست کم اندازه عادی دریافتی در هرماه داشت، مگه اینکه به طور تموم وقت در اون مشغول فعالیت باشین. حتی اگه دارای تجربه قبلی فعالیت در این بخش رو داشته باشین، در آخرً واسه هر ساعت کار قادر به دریافت چیزی در حدود ۸ تا ۹ دلار درآمد هستین.

این را هم حتما بخوانید :
خشن ترین و عجیب ترین رسومات برخی از دین ها + عکس

۳. واسه به دست آوردن هر فرصت شغلی که در این بخش آماده می شه، عموماً رقابت بسیار زیادی شکل میگیره. بازم که گفتم فعالیت در این بخش نیازمند مهارت اون چنانی نیس. پس، افراد زیادی هستن که از شرایط کار و فعالیت در این بخش بهره مند می شن. پس همیشه تلاش کنین تماس چشمی خود رو حفظ کرده و خنده بر لب داشته باشین. خرده فروشان در این بخش همیشه به دنبال جذب آدمایی با ظاهری دوستانه، علاقه مند و فروش محور واسه این موقعیتا هستن.

۴. برنامه وقتی شما خصوصاً در اول کار که تجربه و سابقه اون چنانی ندارین، ممکنه اون اونقدر سازمان دهی شده و منظم نباشه. بیشتر خرده فروشان در هر صنفی از ساعت ۸ یا ۹ صبح کار خود رو شروع کرده و تا حدود ساعت ۹ تا ۱۰ شب هم به کار خود ادامه میدن. بیشتر واسه جابجا کردن کالاهایی که در هر هفته واسه اونا حمل می شه هم نیاز به نیروی کاردارند و این به این بدون معناست که ممکنه از شما بخوان که در ساعات ابتدایی یا پایانی روز هم در محل کار حاضر باشین که درواقع بستگی به زمان رسیدن جنسای اونا داره. پس سؤال کردن در این رابطه در مرحله مصاحبه و صحبتای اولیه خیلی با اهمیته. مثلاً ممکنه تو یه روز از شما بخوان به عنوان شیفت آخر مشغول کار شید و صبح اول وقت در شیفت اول هم آماده باشین.

۵. در بخشی قبلی که در مورد منافع حاصل از کار کردن در بخش خرده فروشی واسه شما نوشتم، اشاره کردم که یکی از بهترین امتیازات کار کردن در این بخش با خبر شدن از تخفیفای اون به عنوان اولین نفر و به عنوان کسیه که این تخفیفا رو روی اجناس درج می کنه. اما پس از یه مدت ممکنه به حالتی برسین که قدرت مقاومت کردن در برابر اونا رو نداشته باشین و با دیدن هر تخفیفی تمایل به خرید اون داشته باشین، چراکه به هرحال محصولی که در دست دارین، تا هفته قبل قیمتی در حدود ۵ برابر قیمت فعلی داشته، به چه دلیل نباید این فرصت رو از دست بدین؟ اما نکته مهم در این رابطه اینه که مثلاً داشتن ۲۰ عدد کیف با ارزش یا ۳۰ مدل تی شرت جور واجور چه کاربردی واسه شما داره؟ مگه غیرازاینه که هدف شما صرفه جویی و پس انداز بیشتر در کوتاه مدت و پرداختن به پیشرفت یه مهارت و تخصص واسه وارد شدن به یه کسب وکار دیگه بوده؟ اما با این روش که دیگه پولی واسه پس انداز کردن واسه شما باقی نمی مونه؟

۶. بزرگ ترین نکته منفی در مورد این شغل از بخش خرده فروشی چگونگی رفتار مشتریان با شماس. بعضی از اونا تصور می کنن که چون شما در بخش خدمات مشتریان فعالیت می کنن، پس هر رفتاری که دوست داشته باشن می تونن با شما داشته باشن. حتی ممکنه شمارو فردی بی جنم، کودن و نادان تصور کنن، درحالی که شما بهترین و دوستانه ترین رفتار رو با اونا دارین. مثلاً ممکنه قیمتی کالایی رو که ۳۰% تخفیف داره به شما بگن و ادعا کنن که قیمت پس از تخفیف اشتباه درج شده. یا کالایی که شامل تخفیف نشده رو معرفی کنن و تأکید کنن که در تبلیغ به عنوان کالای تخفیف دار دیده ان. ممکنه کوپن تخفیف به همراه نداشته باشن و توقع دریافت تخفیف از شما داشته باشن. همه اینا مواردیه که شما باید قدرت حل وفصل اونا رو با خونسردی کامل داشته باشن، وگرنه با برخورد بد و بی ادبیای اونا روبرو میشین و حتی ممکنه تماشاگر شکایت اونا به مدیر خودتون باشین. پس اگه تصور می کنین که قدرت رفع این تضادها رو ندارین، بهتره اصلاً به دنبال مشغول شدن در اینجور فرصتایی رو از سرخود بیرون کنین.

۷. این نکته منفی بسیار مثل مورد قبلیه. هرچند که ممکنه در خیلی از کار و کاسبی های دیگه تماشاگر اون باشین. یادتون هست در مورد قبل اشاره به موقعیتی داشتم که مشتری خواهان دیدن مدیر شما و شکایت بردن بهش رو داشت. در این جور موارد اصلاً نباید توقع داشته باشی که مدیر شما در برابر مشتری از شما پشتیبانی کنه، چراکه کار مدیریت در بخش خرده فروشی شغل بسیار استرس زاییه و از طرف دیگه طرف مقابل ایشون هم مشتریه که بدون وجود ایشون اصلاً فروشی صورت نمی گیره که مدیر شما قادر به پرداخت حقوق شما از منبع درآمدی اون باشه. پس در این جور موارد مدیران بیشترً از مشتری معذرت خواهی کرده و واسه جلب رضایت ایشون صحبتایی رو می کنن که مشتریان خواهان شنیدن اون باشن.

۸. بیشتر در این جور کارا از شما میخوان که یه جور کارت رو به مشتری بفروشین، حال کارت اعتباری باشه، کار عضویت باشه یا هر نوع کارت دیگه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مشتریان همیشه در عجله بوده، تعداد خیلی از این کارتا در کیف پول خوددارند و در زمان شنیدن پیشنهاد شما واسه خرید این کارتا حتی ممکنه به شما اجازه ندن که جمله خود رو به پایان برسونین. پس بهتره در این جور موارد به اندازه کافی صبور باشین و تحمل رد شدن پیشنهاد خودتون از طرف مشتریان رو داشته باشین. هم اینکه باید این رو هم در نظر داشته باشین که بر خلاف این موارد بیشتر فروش تعداد معینی از این کارتا در ماه واسه شما تعیین می شه که در صورت نبود موفقیت در چند ماه ممکنه با ادامه همکاری شما موافقت نکنن.

۹. ممکنه از شما بخوان کاری رو به صورت تکراری درزمان روز انجام بدین که نیازمند روی پا ایستادن واسه ساعات متمادیه، درحالی که لباس و کفش راحتی ندارین و کفش رسمی مناسب واسه اون فروشگاه رو استفاده می کنین. اگه دنبال داشتن شغلی ساده و خالی از هرگونه کار و تلاش و فکر هستین، این مورد رو حتماً باید در زمان انتخاب شغل در نظر داشته باشین.

۱۰. بعضی وقتا ممکنه مجبور به نظافت و مرتب کردن محیط فروشگاه پس از بازدید یه مشتری از اونجا شید و این موضوع بیشتر اعصاب شمارو به هم می ریزه، چراکه در جلوی چشم خودتون می ببینن که مشتریان همه چیز رو به هم می ریزن و حتی ممکنه زباله های باقی مونده از خرید خود، شامل جعبه های خالی و . . . رو در راه حرکت خود بریزن و شما قادر به تذکر دادن به اونا نباشین. اگه همچین چیزی شمارو ناراحت می کنه، حتماً و حتماً در جای دیگری باید دنبال شغل مناسب واسه خود باشین.

۱۱. اگه در جایی که کار می کنین، براساس کمیسیون حقوقی رو دریافت می کنین، توجه کنین که همیشه باید با همکاران خود در حال رقابت کردن باشین. در این جور موارد ممکنه دچار تضادهایی با همکاران شید، ممکنه مشتری شمارو از اون خود کنن و حتی از اینکه به دلیل مهارت خود بیشتر مشتریان رو به سمت خود جلب می کنین از شما عصبانی باشن و در کار شما اخلال بسازن.

۱۲. بیشتر فروشگاه هدفی بسیار بد و غیر خوب در برخورد با موارد دزدی و سرقت مشتریان دارن. حتی اگه مطمئنین که یه مشتری چیزی رو دزدیده س، ممکنه نتونین مستقیما نسبت به اون عکس و العملی نشون بدین. در این جور موارد قبل از هرگونه برخوردی باید به مدیر خود واسه بررسی هر مورد یادآوری کنین و خودتون حق هیچ گونه اراده کردن ندارین، چراکه در آخر ممکنه خودتون متهم به بدرفتاری شید.

۱۳. بازم که پیش ازاین یادآوری کردم بیشتر مدیران بخش خرده فروشی به دنبال انجام دادن کار بیشتر با منابع کمتری هستن. این بدون معناست که بدون توجه به حجم کار تعیین شده، ممکنه در هر شیفت کاری تنها فرد مسئول واسه انجام دادن کارا در بخش یا فروشگاه دلخواه باشین. پس باید فکر هرگونه استراحتی رو درزمان زمان کاری باید از سر بیرون کنین.

کل مطالبی که با عنوان امتیازات و مشکلات کار کردن در بخش خرده فروشی واسه شما عنوان کردم، تموم چیزیه که واسه عزمشونو جزم کردن جهت ورود به این بخش باید مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. یادتون باشه که واسه کار کردن در هر سطحی از بخش خرده فروشی در اول باید از صندوق داری شروع کنین و اگه باور قوی و پوست کلفتی داشته باشین ممکنه در ادامه به موفقیتای بسیار زیادی برسین.

چیجوری برنامه ریزی کنیم؟

رمز و راز موفقیت آنتونی رابینز

آی بازاریابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *