خرافات Superstitions

نگاه خرافاتی به فعالیت های ورزشی نقطه مشکی در کارنامه کارکرد مدیر، مربی یا یه ورزشکار معروفه، اعتقاداتی غیرمنطقی که در زمانی باعث خنده دور و بری ها و هواداران و یا صدمه به فرد یا تیم می شه.

باور غیرمنطقی و ثابت نشده به تاثیر امور ماورایی در امور طبیعی، تعریفی کوتاه از خرافاته، دیدگاهی که بعضی فکر می کنند ریشه در تنبلی آدم ها داره چون نفوذ روح تنبلی در افراد، مانع از بررسی دلیل علمی و عقلانی وقایع می شه، به خاطر همین بروز یه اتفاق رو نتیجه اتفاقی غیر منطقی می دانند نه تلاش بیشتر و بهتر.

این مشکل در کسائیکه اقدامات خاص مانند فعالیت های ورزشی انجام میدن، بیشتر بروز پیدا می کنه و سال هاست در کنارهای برنامه های تاکتیکی مربیان و چشم دوختن به توانایی های تکنیکی نفرات، پدیده ای به نام «شانس» رو هم در موفقیت های خود موثر می دانند. در این مورد بعضی از مدیران، مربیان و یا ورزشکاران واسه گرفتن خوش شانسی و یا دور شدن از بدشانسی، روی به اقدامات عجیبی می آوردن که درمواقعی باعث خنده افراد دیگه می شه.

در این سال ها اما افراد سودجو پدیده دیگری به نام «جادو و جنبل» رو وارد فعالیت های ورزشی کرده و با تکیه برضعف های علمی و فنی مخاطبان، تلاش کرده ان موفقیت های بدست اومده و یا شکست ها اتفاق افتاده رو نتیجه اقدامات ماوراء الطبیعه خود برشمارند که این موضوع با خرافاتی که اهالی ورزشی اسیر اون شده و در مطلب زیر به اونا اشاره می شه، فرق داره:

شمسایی و خرافات وارداتی

ستاره فوتسال ایران و آسیا می گوید از وقتی به ایتالیا رفته، خرافاتی شده. مسئولان تیم لاتزیو به فکر بودن که با ورود «وحید شمسایی» این تیم بعد از سه هفته پیروز شد و از اون روز به بعد اون رو فرشته نجات می نامیدند. این بازیکن درحالیکه خونه شون شوتینگ داره، زباله ها رو در دست گرفته و تو یه سطل آشغال خاص می اندازد و یا واسه اینکه پیروز شه، از یه اتوبان و یا بعضی خیابون های خاصی به سالن مسابقه می رود. حتی در طول یه فصل فقط با پای راست وارد زمین مسابقه شده.

کریمی و کت جادویی

مربی قبلی تیم فوتبال استقلال و پاس تهران به پوشیدن کت خوش شانسی یا آتیش زدن کت بدشانسی باور داشت. «فیروز کریمی» حتی در جواب به خبرنگاران که به چه دلیل تو یه بازی کت نپوشیده، اعلام کرد الان هوا کمی گرمه اما به زودی کت جادویی خود رو پوشیده و ازش استفاده می کنه چون به امتیازات بازی های آینده نیاز داره.

دومنک و رکوردار بودن در خرافات

سرمربی قبلی تیم ملی فرانسه، یکی ازخرافاتی ترین سرمربیان فوتبال دنیا هستش. «ریموند دومنک» واسه انتخاب بازیکنان و دعوت اونا به تیم ملی، از طالع بینی استفاده می کرد چون بر باور بود بازیکنانی که نشون ماه تولدشون شیره، واسه قرار گرفتن در خط دفاع، بدشانسی می بیارن. هم اینکه اون باور داشت فوتبالیست هایی که در ماه عقرب به دنیا اومده ان، تاثیر بدی روی تیم می گذارن. عقاید اون باعث شد روبرت پیرس از تیم ملی فرانسه کنار گذاشته شه و در آخر همین تفکرات باعث شکست این تیم شد.

کاسیاس و داستان لباس های ورزشی اش

دروازه بان مطرح فوتبال اسپانیا و رئال مادرید همیشه یه بازیکن خرافاتی بوده. «ایکر کاسیاس» اگه گلی می خورد، جوراب هاش رو عوض و یا آستین پیراهنش رو پاره می کرد و حتی بعد از گل خوردن و یا گل زدن رئال، تیرک دروازه رو لمس می کرد که این عادت ها براساس خوب یا بد پیش رفتن، تغییر می کرد. البته مورینیو یه بار به خاطر همین رفتارها کاسیاس رو نیمکت نشین کرد تا اون عادت جا به جا پوشیدن جوراب هاش رو عوض کنه.

روآ و پایان دنیا

دروازه بان قبلی تیم ملی فوتبال آرژانتین مثل بعضی از ادیان به این خرافه باور داشت که سال ۲۰۰۰، سال رستاخیز بوده و دنیا به پایان می رسد. «کارلوس روآ» که در سال های پایانی دهه ۹۰ درخشش زیادی داشت، در آستانه سال ۲۰۰۰ میلادی و به خاطر این دیدگاه خرافاتی به معبد پناه برد. این دروازه بان که در بالاترین درجه فوتبالش رو کنار گذاشت، یکسال بعد، دست از پا درازتر به دنیای فوتبال برگشت اما هیچوقت اون فروغ گذشته رو نداشت.

جردن و توجه به پوشش خاص

بازیکن افسانه ای بسکتبال آمریکا و لیگ NBA، در طول دوران بازیگری خود در دهه ۸۰ و ۹۰، زیر شورت ورزشی تیمش، شورت تیم دوره کالج یعنی تیم دانشگاه کارولین شمالی خود رو می پوشید و به فکر بود این شورت براش شانس و پیروزی می آورد. «مایکل جردن» تا آخر دوران بازیگری این کار رو انجام داد و هیچ وقت از عقیده خود دست برنداشت.

سلینو و نفرت از عدد ۱۷

مالک باشگاه لیدزیونایتد عدد ۱۷ رو عدد بدشانسی خود می دونه و هیچکدام از بازیکن این تیم حق به کار گیری این شماره رو ندارن. «ماسیمو سلینو» که در ژانویه ۲۰۱۴ لیدز یونایتد رو خرید، در تابستون همون سال پدی کنی دروازه بان تیم رو به دلیل اینکه در ۱۷ می به دنیا اومده بود، اخراج کرد. حتی در برنامه های باشگاه و حتی تعداد بازی های تیم، هروقت نیاز به شماره ۱۷ بود، اون از ۱۶B استفاده می کرد. جالبه بدونین به خاطر همین عقیده خنده دار، شماره ۱۷ صندلی های ورزشگاه رو به ۱۶B عوض کرد!

زاگالو و علاقه به عدد ۱۳

سرمربی قبلی تیم ملی برزیل به عدد ۱۳ علاقه و باور بسیاری داشت چون در طبقه ۱۳ یه آپارتمون زندگی می کرد و روز ۱۳ ژوئن هم ازدواج کرد. «ماریو زاگالو» که مدعی بوده ۱۳ مرتبه زیارت معبد مقدس، موجب بهبودی اش بعد از جراحی سرطان معده شده، ۱۳ بار با پیراهن تیم ملی برزیل در مسابقات جام جهانی پیروز شده.

بارتز و بوسیدن سر

تو روزهایی که دروازه بان قبلی فرانسه به میدون می اومد، گلری که به خوش شانس معروف بود، «لوران بلان» کاپیتان این تیم، سرطاس «فابین باتز» رو می بوسید تا واسه تیم شون خوش شانسی بیاره. این باور حتی در زمانیکه این دو بازیکن در تیم منچستریونایتد همبازی شدن، هم ادامه پیدا کرد و اونا قبل از شروع هر مسابقه این کار رو انجام می دادن.

بیلاردو و رفتن به ورزشگاه با تاکسی

همراه داشتن وسایل خاص در بازی ها و ممنوع کردن خوردن جوجه در روز مسابقه واسه بازیکنان، از عقاید خرافی سرمربی قبلی تیم ملی آرژانتینه. «کارلوس بیلاردو» پیروزی هاش رو به حساب عوامل جور واجور از جمله پوشیدن فلان لباس تا حرکت تو یه راه خاص در رسیدن به محل بازی می گذارد. این مربی حتی نفرات تیمش رو بالاجبار با تاکسی به محل مسابقه می برد چون یه بار اتوبوس تیم خراب شد و بازیکنان با تاکسی به ورزشگاه رفتن، دیداری که با برتری تیمش همراه شد و اون از همون موقع به این موضوع باور خاصی پیدا کرده.

وودز و پیراهن قرمز

اسطوره بازی گلف یه باور خاص به پوشیدن لباس قرمز در روزای یکشنبه داره. مادر «تایگر وودز» به اون گفته که رنگ قرمز واسه متولدین دسامبر خوش شانسی و انرژی به همراه داره و اون بخاطر این همیشه یکشنبه لباس قرمز می پوشید.

کانتونا و ژستی واسه خوش شانسی

فوتبالیست مشهور فرانسوی که درخشش فوق العاده ای در تیم منچستریونایتد داشت، باید ساعت ۸ صبح روزای بازی، حتما دوش آب داغ می گرفت. «اریک کانتونا» هم اینکه یقه خود رو واسه گرفتن خوش شانسی بالا می داد؛ آنهم برخلاف نظر خیلی ها که این اتفاق رو یه ژست می دونستن.

بازیکنان و اعتقادات عجیب

«تیری آنری» ستاره فوتبال فرانسه همیشه قبل از هر بازی یه آهنگ خاص گوش می کرد تا براش خوش شانسی بیاره؛ هرچند همیشه با گوش کردن این آهنگ حوصله همبازی هاش رو سر می برد. «ژان ماری» دروازه بان معروف بلژیکی هم یه عکس از خونواده اش رو درون دروازه می گذاشت تا شانس به اون روی آورد. «خوآن سباستین ورون» بازیکن قبلی آرژانتین بعد از مصدومیت از ناحیه زانو، همیشه بانداژی روی زانوی خود داشت چون باور داشت براش خوش شانسی می آورد. «ماربو باروتلی» مهاجم سیه چرده تیم ملی ایتالیا هم در تیم های باشگاهی پیراهن شماره ۴۵ رو برتن کرده و عقیده داره این شماره براش خوش شانسی به همراه داره.

مربیان و حرکات غیرمنتظره

«جیووانی تراپاتونی» سرمربی معروف ایتالیایی قبل از باز ی ها بخشی از زمین چمن رو با آب مقدسی که از خواهرش می گرفت، آبیاری می کرد. «دوره وای» سرمربی مشهور لیدزیونایتد به فکر بود نفرین یه کولی پشت تیمشه و پرندگان رو بدیمن می دونست. «هکتور کوپر» مربی قبلی تیم اینترمیلان قبل از شروع بازی ها باید کنار خط زمین می ایستاد و به سینه بازیکنانش می کوبید تا اسیر بدشانسی نشه. «لوئیز آراگونس» سرمربی قبلی تیم ملی اسپانیا هم رنگ زرد رو عامل بدشانسی می دونست و در جریان بازی های جام جهانی ۲۰۰۶ وقتی واسه خوشامدگویی به اون دسته گلی زرد رنگ تقدیم شد، اون رو نپذیرفت.

یه پسر به کیمیا علیزاده: با من ازدواج می کنی؟!

بدن مایکل فلپس چه ویژ گی های خاصی داره؟

اخبار داغ ورزشی عجیب ترین فرارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *