حتما تا الان براتون پیش اومده، قطعه ای از یه ترانه ی محبوب یا آهنگی که در تبلیغات تلویزیونی شنیده اید، به شکل تکراری حتی ثانیه هایی پس از برخواستن از خواب در ذهنتون تکرار شده و شما رو آزار دهد. محققان از این وضعیت با عنوان خراش مغزی یاد می کنن. خراش مغزی بسیار رو مخه و راه حل مشخصی واسه خلاص شدن از دست اون پیدا نشده، هرچند محققان در آخرین یافته های خود، جویدن آدامس رو بهترین راه حل واسه خلاص شدن از این موضوع ی آزاردهنده می دانند.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ خراش مغزی به حالتی گفته می شه که در اون یه تیکه از یه ترانه تو ذهن آدم به شکل تکراری و به شکل ناخواسته تکرار می شه. این موضوع بسیار رو مخه، بطوریکه بعضی وقتا حتی ثانیه هایی پس از برخواستن از خواب صبحگاهی هم قطعه ی آهنگ مورد نظر در مغز تکرار می شه. خیلی از شرکت های تبلیغاتی با بررسی عمیق این موضوع، آگهی های تلویزیونی یا رادیویی خود رو به گونه ای جفت و جور می کنن تا با گذشت زمان تو ذهن مخاطبان تبدیل به خراش مغزی شه. هرچند این موضوع در نگاه مخاطبان خیلی مورد پسند نیس و شاید خیلی از اون باخبر نباشن، اما شرکت های تبلیغاتی از اون به شکل آگاهانه استفاده می کنن تا با تکرار شعار تبلیغاتی، وارد ضمیر ناخودآگاه مخاطبان شده و همون حس داخلی باشن که در زمان انتخاب کالا، کفه ی ترازو رو به سمت برند تبلیغ شده سنگین می کنه.

اگر شما هم بعضی وقتا دچار اینجور مشکلی می شید، پس با ما همراه باشین تا نگاهی به آخرین یافته ی محققان در این مورد داشته باشیم. تحقیقات کارشناسان در این مورد نشون می دهد که جویدن آدامس خراش مغزی رو از بین می برد.

اما جویدن آدامس چیجوری می تونه باعث از بین رفتن خراش مغزی شه؟ دلیل این موضوع بسیار خیلی مهمه. اطلاعات ارائه شده نشون از این داره که علاوه بر منحرف کردن توجه مغز، جویدن آدامس دقیقا توجه ساختار سمعی مغز رو به خود جلب می کنه که پیش تر قطعه آهنگ تبدیل شده به خراش مغزی رو تکرار می کرد.

محققان آزمایش هایی رو واسه امتحان اثر جویدن آدامس در مقایسه با بقیه روش هایی که می تونه به از بین رفتن خراش مغزی کمک کنه، انجام داده ان. مثلا می توان به ضربه زدن آروم روی سینه اشاره کرد که یه روش واسه منحرف کردن تمرکز ذهن از تکرار آهنگ مورد نظر یا جلوگیری از تکرار و یادآوری خاطرات یا تفکراتیه که نمی خواهیم تو ذهن داشته باشیم. یافته های تحقیقات نشون می دهد که ضربه زدن آروم روی سینه در مقایسه با حالتی که هیچ اقدامی صورت نمی گیرد، بسیار کارگشاه، اما اثر اون در مقایسه با حالتی که فرد آدامس می جود، بسیار کمتره. این موضوع در زمان کنترل خراش مغزی اهمیتی دو برابر پیدا می کنه.

در تحقیقات انجام شده، جویدن آدامس به عنوان فعالیتی محرک شناخته شده که در ساز و کار بخش سمعی یا شنیداری مغز که آهنگ ها رو هم یادآوری می کنه، موجب مشکل می شه. به بیان بهتر، جویدن آدامس باعث می شه تا در پروسه یادآوری خاطرات غیرارادی که نمی توان با فکر کردن از دست اون خلاص شد، مشکل ایجاد شه. اگه اینجور حالتی رو تجربه کرده باشین، می دونین که در صورت تمرکز یا فکر کردن، نمی توان از دست خراش مغزی راحت شد.

یافته های محققان نظریه های قبلی مطرح شده در علوم شناختی رو بیشتر از قبل تایید می کنه. براساس نظریه محققان علوم شناختی، تلاش واسه حذف یا مدیریت پروسه تفکر تو ذهن کمترین اثر ممکن رو در مقایسه با روش های دیگه داره. مثلا تلاش واسه فکر نکردن در مورد یه موضوع خاص، نه تنها کمکی نمی کنه، بلکه حمله افکار در مورد موضوع مورد نظر رو ضمانت می کنه، یعنی نه تنها تفکر در اون موضوع قطع نمی شه، بلکه حجمه ی اون هم افزایش می یابد و با افزایش تلاش، افکار ناخواسته پایدارتر از پیش می شن. جویدن آدامس یا هر چیز دیگری که آدم رو مجبور به جویدن کنه، یه پروسه مدیریت افکار رو در اختیار آدم قرار نمی دهد، بلکه فضایی رو که مغز واسه تکرار آهنگ در اختیار داشته رو مال خود می کنه.

این را هم حتما بخوانید :   خشم مرگبار پدر پس از دیدن فیلم‌هایی از دخترش

شاید در نگاه اول جویدن آدامس کم ارزش ترین راه واسه کاهش خراش مغزی به نظر برسه. علاوه بر این، محققان در تحقیقات دیگه، به بهتر شدن کارکرد مغز که با جویدن آدامس نصیب ذهن فرد می شه، دست یافته ان. از این جمله می توان به بهتر شدن حافظه، افزایش هوشیاری، کاهش استرس، کاهش اشتها و بالا رفتن روحیه و هم اینکه توانایی یادگیری اشاره کرد.

مثلا می توان به تحقیقات انجام شده در دانشگاه کاردیف اشاره کرد که در اون اثرات جویدن آدامس در مواردی مثل یادگیری، حافظه و هوش سنجیده شده. براساس یافته های آزمایش، جویدن آدامس منتهی به افزایش هوشیاری و کارکرد ذهن می شه، هرچند در مورد حافظه تغییر چندانی حاصل نشده.

 تحقیقات دیگری هم انجام شده که براساس اون ها بقیه جنبه های حافظه با جویدن آدامس تقویت شده ان. از جمله ی مواردی که می توان با جویدن آدامس تقویت کرد، یادآوری اسامی در حافظه ی بلند و کوتاه مدته. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شده، نشون از این داره که جویدن آدامس قبل از شروع آزمون باعث افزایش کارکرد فرد مورد نظر شده در حالی که جویدن آدامس در بین برگزاری آزمون تاثیر خیلی زیادی روی افراد نداشته. دلیل ممکن واسه این موضوع رو شاید بشه در آماده شدن مغز واسه فعالیت با جویدن آدامس تعبیر کرد که محققان از اون با عنوان «انگیختگی به وجود اومده بوسیله جویدن» یاد می کنن. جویدن آدامس واسه ۲۰ دقیقه با فعالیت ورزشی آرومی برابره که نتیجه ی اون رسیدن حجم بیشتری خون به مغز انسانه.

شاید بهترین نمونه ی عینی واسه کاهش استرس در آدم ها، مربیان فوتبال مثل سر آلکس فرگوسن و کارلو آنچلوتی باشن

محققان جویدن آدامس رو در کاهش اضطراب هم موثر می دانند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۹ میلادی نشون از این داره که در شرایط آزمایشگاهی جویدن آدامس در افراد باعث کاهش سطح کارتیزول شده. کارتیزول شناخته شده ترین هورمون استرس زا در آدم ها هستش. شاید بهترین نمونه ی عینی واسه کاهش استرس در آدم ها، مربیان فوتبال باشن. تعدادی از شناخته شده ترین مربیان فوتبال، در بین بازی به جویدن آدامس می پردازند که از جمله ی معروف ترین این افراد می توان به سر آلکس فرگوسن و کارلو آنچلوتی اشاره کرد. شاید این مربیان از دلایل علمی پشت جویدن آدامس اطلاعی نداشته و فقط به صرف تجربه در بین بازی به جویدن آدامس می پردازند.

بررسی تاثیر جویدن آدامس که از اون به عنوان علوم جویدن آدامس یاد می شه، براساس ی نظریه ها بوجود اومده، اما تحقیقات گذشته در مورد تاثیر جویدن آدامس واسه نابود کردن خراش مغزی رو باید نقطه ی آغازی واسه ادامه ی تحقیقات به خاطر تاثیر اون در مغز آدم خواند.

نظر شما در این مورد چیه؟ شما هم جزو آدمایی هستین که واسه تمرکز در شکل های جور واجور کارا به آدامس پناه می برید؟ گیر افتادن در دام خراش مغزی و تکرار قطعات موسیقی رو به شکل ناخواسته تجربه کرده اید؟ به نظر شما جویدن آدامس می تونه در این مورد اثر داشته باشه؟

خواص شکلات تلخ واسه مغز

چیجوری مغزمون رو به کار بندازیم؟

زومیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *