فناوری یکی از بخشایی که س که بیشتر کارشناسان اونو مردان تشکیل میدن و از بین معدود زنائی که به این بخش وارد می شن، تعداد کمی شانس موفق شدن دارن. با این حال یکی از دختران ایرونی نسل جوری در این مورد خوش درخشیده که در سی سالگی بر صندلی مدیریت بزرگترین مرکز استارتاپی جهان تکیه زده.

« رکسانا ورزا » در حالی که سی و چند سال بیشتر نداره، مدیر بزرگترین پردیس استارتاپی جهان به نام «استیشن اف»، عضو «شورای نوآوری اتحادیه اروپا» (EIC) و از اعضای هیئت مدیره قدیمی ترین خبرگزاری جهان به نام AFP است.

تحصیلات دانشگاهی ورزا به فناوری رابطه نداشته اما علاقه، سرنوشت و از مهمتر همت اونو در راه تبدیل شدن به یکی از موفق ترین و در عین حال ثروتمندترین ایرانیان قرار داده.

دوران کودکی

رکسانا در خونواده ای تحصیل کرده به دنیا اومد که در سال ۱۹۷۹ از ایران مهاجرت کرده بودن. پدرش فارغ التحصیل دانشگاه معتبر «استنفورد» و مادرش معلم زبون بود که علاقه هم به علم داشتن. اون در سال ۱۹۸۵ در کالیفرنیای آمریکا به دنیا اومد که امروزه به لطف سیلیکون ولی به مهد فناوری دنیا تبدیل شده.

با اینکه اون هیچوقت در ایران زندگی نکرده اما در شبکه های اجتماعی و هم اینکه در مصاحبه با Frenchy از علاقه خود به ایران گفته:

قبول دارم که افراد علاقمند به ایران منو خیلی راحت تحت تاثیر قرار میدن.

تصاویری که رکسانا ورزا از فرهنگ و غذاهای ایرونی در اینستاگرام به اشتراک گذاشته

رکسانا در بیست سال اول زندگی علاقه چندانی به تکنولوژی نداشت چون که هم در دبیرستان و هم در دانشگاه رشته زبون و ادبیات فرانسه رو دنبال کرد و در سال ۲۰۱۶ موفق به دریافت مدرک لیسانس از دانشگاه UCLA فرانسه شد.

اون در این دوران هنوز به موفقیت خاصی دست پیدا نکرده و در دوران ناامیدی هست:

در سال ۲۰۰۵ کار خوب پیش نمی رفت و به طور کامل نا امید بودم. به سختی می تونستم فرانسه صحبت کنم و بر خلاف ارسال رزومه واسه چند شرکت پاسخی از طرف اونا دریافت نکردم

مهاجرت به فرانسه

رکسانا در سال ۲۰۰۷ به «آژانس سرمایه گذاری بین المللی فرانسه» ملحق شد که بعدا با «یوبی فرانس» ترکیب شده و موسسه دولتی «بیزینس فرانس» رو تشکیل دادن. هدف این موسسه تقویت اقتصاد این کشور از راه جذب سرمایه گذاری خارجی و آسون کردن صادراته.

دو سال فعالیت در این مرکز و کمک به موسسات و استارتاپای آمریکایی واسه گسترش تجارت به فرانسه، رکسانا رو به اکوسیستم استارتاپی و فناوری علاقمند ساخت.ایشون پس از یه مدت واسه تحصیلات آکادمیک در رابطه به بخش استارتاپی به فرانسه مهاجرت کرد و بین سالای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ به صورت همزمان دو رشته تجارت بین الملل و سیاست اقتصادی رو در دانشگاه های «مدرسه اقتصاد لندن» و «موسسه تحقیقات سیاسی پاریس» دنبال کرد.

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی اشتهای سیر نشدنی اونو بی نیاز نمی کرد و بخاطر این وبلاگی به نام techbeguette رو واسه بررسی مسائل دور و بر استارتاپا راه اندازی کرد. مطالب به درد بخور و کامل این وبلاگ پای اونو به سایت معتبر «تک کرانچ» باز کرد که به بررسی اخبار و حواشی فناوری می پردازه.

ایشون پس از جدا شدن از تک کرانچ رهبری فعالیتای استارتاپی مایکروسافت در فرانسه رو بردوش گرفت که شامل برنامه هایی با عنوان Bizspark و Ventures می شه. اونا به شکل این دو طرح امکان تامین سرمایه و استفاده رایگان از خدمات مایکروسافت رو در اختیار استارتاپا قرار می دادن که به رشد این اکوسیستم در فرانسه کمک زیادی کرد.

فعالیت در این مراکز باعث شد که ایشون در سال ۲۰۱۳ و مدت کوتاهی پس از ورود به دنیای تکنولوژی از طرف «بیزینس اینسایدر» به عنوان یکی از ۳۰ زن مهم دنیای فناوری با سن کمتر از ۳۰ سال برگزیده شه. ,ایشون از طرف نشریات معتبر «ونیتی فیر»، «لوفیگارو» و «ایونینگ استاندارد» هم در میان افراد شاخص فناوری قرار گرفته.

این را هم حتما بخوانید :
بررسی بازی سلحشوران؛ آوردگاه اسطوره ها

از دیگر فعالیتای رکسانا ورزا در این دوران میشه به تاسیس کار و کاسبی StartHer واسه توانمندسازی و ایجاد فرصت اشتغال واسه زنان در زمینه های فناوری و کارآفرینی اشاره کرد که از راه برگزاری اتفاق و دوره های آموزش کدنویسی صورت میگیره. یکی دیگه از اقدامات ایشون برگزاری کنفرانسای بین المللی FailConه که بر مبنای ایده «شکست پل موفقیته» ساخته شده. طی این اتفاق کارآفرینا، سرمایه گذاران و پیشرفت دهندگان با شکستای بقیه آشنا شده و از اون درس می گیرن.

مدیریت سیلیکون ولی فرانسه

ایشون به لطف سابقه نورانی ارائه مشاوره، نظارت و رهبری تعداد بسیار خیلی از استارتاپای اروپایی و سخنرانی در رویدادهای در رابطه به اونا به عنوان مدیر بزرگترین پردیس استارتاپی دنیا انتخاب شده. این مرکز که «استیشن اف» اسمشه، در فضایی به مساحت ۳۴ هزار متر مربع و با ارتفاعی برابر با برج ایفل در فرانسه ساخته شده.

استیشن اف

این مرکز رشد ۲۵۰ میلیون یورویی که سال گذشته به صورت رسمی به وسیله «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه گشایش شد، فضای اداری رو واسه هزار کار و کاسبی و هم اینکه دفاتر شرکتایی مثل اپل، آمازون، فیسبوک، مایکروسافت و موتور جستجوی «ناور» جفت و جور می کنه.

بنای این مرکز که بعضی از اون با عنوان سیلیکون ولی فرانسه یاد می کنن، به وسیله طراحی فرانسوی به نام Eugène Freyssinet ساخته شده که مبدع سیستم پس کشی حساب می شه. استیشن اف با برخورداری از صد آپارتمون، ده ها اتاق جلسه و کنفرانس اومده تا به قول ماکرون فرانسه رو به «ملت استارتاپی» آینده تبدیل کنه.

بر خلاف اینکه در استارتاپا روی سادگی روندها تاکید می شه، پیوستن به برنامه های پشتیبانی این مرکز اصلا ساده نیس و با در نظر گرفتن حساسیتای بسیار در مورد ایده های پنهونی ای که ممکنه در سالای آینده اقتصاد فرانسه و حتی دنیا رو تحت تاثیر بذارن، رفت و اومد در استیشن اف نیازمند کارت شناسایی خاصه.

رکسانا ورزا در کنار نیکولا سارکوزی و بنیانگذار استیشن اف

این مکان به اندازه ای اهمیت پیدا کرده که بعضی از بزرگان خارجی در کنار بازدید از مکانایی مثل برج ایفل و موزه لوور، بیشتر سری هم به استیشن اف میزنن.

رکسانا ورزا چند سال قبل به دعوت یکی از شرکتای ایرونی سفری به زنجان داشت. ایشون در این باره میگه:

وقتی به همکارانم گفتم که قصد سفر به ایران رو دارم همه متعجب بودن و می خواستن بدونن شرایط در ایران از چه قراره.

ایشون با تاکید بر اینکه در طول مدت اقامت در ایران سوالای بسیاری درباره چگونگی راه اندازی کار و کاسبی، مطرح شدن در رسانه ها و چیزای دیگه ای به جز اینا از اون پرسیده شده، پیشنهادایی زیر رو واسه این دسته از افراد داره:

هیچ فرمولی واسه موفق شدن وجود نداره. آدمایی که تغییرات بزرگ ایجاد می کنن کسائی ان که مشکل رو دیده و دوست دارن اونو حل کنن. از نظر من مهم نیس ایده شما از کجا اومده اما باید به اون باور داشته باشین.

رکسانا هم در همون نگاه اول متوجه شده که در ایران مهندسان بسیار و سرمایه گذاران کمی وجود دارن. با این حال از نظر ایشون پتانسیل بازار کشور موقعیت بسیار خوبی واسه سرمایه گذارانه.در حالی که بیشتر افراد برجسته در فناوری ایلان ماسک، استیو جابز یا بیل گیتس رو الگوی کارآفرینی خود میدونن، رکسانا نظرات به طور کامل متفاوتی داره:

الگوی اول من مادربزرگ ۸۱ ساله امه که هنوزم به شعر گفتن ادامه میده. «مونیا رخا» و «پاولین لایگنیو» هم دو همکار سابقم هستن که تاثیر زیادی رو من داشتن.

یکی از طرحای جانبی که رکسانا ورزا در استیشن اف پیاده کرده «برنامه مبارزان» اسمشه. در این طرح آدمایی که جنگ،آوارگی یا مریضی خطرناکی رو پشت سر گذاشته و حالا به دنبال محقق ساختن ایده هاشون هستن با هم به رقابت می پردازن. آدمایی که در این رقابت پیروز شن، تا یه سال به صورت رایگان از امکانات استیشن اف بهره میبرن.

اون تو یه مصاحبه کلمه «تعارف» رو به عنوان واژه مورد علاقه خود ذکر کرده بود چون که همزمان وجود آزاردهنده و دوست داشتنی رفتارای ایرونی رو نشون میده.

استیشن اف شاید شکل کار و کاسبیای فرانسوی رو از این رو به اون رو می کنه و به خاطر همین مدیریت اینجور مرکزی می تونه قله اهداف بسیاری باشه. با این حال رکسانا ورزا تاکید می کنه که هنوز در اول راه قرار داشته و اهداف بزرگتری در سر داره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *