بروزرسانی iOS 12 چند وقتیست که از طرف اپل واسه آیفون، آیپد و آیپاد تاچ منتشر شده و روی بخش بزرگ اجناس این شرکت نصب شده. اگه آیفون دارین به احتمال زیاد شمام این بروزرسانی رو گرفتین و میدونید که از جنبه ظاهری تغییرات زیادی رو در اون نمی بینیم، چون خود اپل هم قبلاً گفته بود که iOS 12 بیشتر روی افزایش کارآیی و پایداری عملیات تمرکز می کنه.

این اقدام به طور کاملً مناسب و حساب شده، چون iOS 11 تا حدودی با مشکلات ریز و بزرگ مواجه بود و اپل طی یه سال گذشته تلاش داشت طوری اونا رو رفع و مراجعه کنه. یکی از مهم ترین این مشکلات، کاهش کارآیی دیوایسای قدیمی بود که خیلی از کاربران رو عصبانی کرد. پس تعجبی نداره که اپل پس از تغییر اجناس سخت افزاری اش، حالا به نرم افزار بپردازه.

قابلیتای زیاد بروزرسانی iOS 12 به مرور و از راه آپدیتای بتا شناخته شده بودن و به نظر می رسید که مرور چندباره اونا فقطً جذابیتی در بر نداره. به خاطر همین از زمان انتشار iOS 12، سایت ما یه آیفون ۱۰ در اختیار من -به عنوان کاربری نیمه حرفه ای که حدود ۷ سال فقط از اندروید استفاده کرده- گذاشت. حالا هدف همین مطلب اینه تا پس از دو هفته به کار گیری آیفون ۱۰ و iOS 12، نگاهی داشته باشیم به تواناییایی که به چشم یه کاربر اندروید جذاب میان. البته همونجوریکه میدونید، سیستم عامل موبایلای هوشمند در روند تکامل با قرض گرفتن ویژگیای شاخص، شباهت زیادی با هم پیدا کردن و اگه یکی از اونا رو استفاده کرده باشین، خیلی راحت می تونین با بقیه هم کار کنین.

شروع مهاجرت

تنظیمات اولیه آیفون خیلی متفاوت با گوشیای اندرویدی نیس، به شرط اینکه اپل آیدی داشته باشین. وگرنه باید اپل آیدی بسازین که کمی سخت تر از ساختن حساب گوگله. باحال اینجاس که در زمان راه اندازی اولیه، بدون نیاز به وسیله تغییر دهنده IP گرفتن هویت میشین ولی پس از اون تموم مراحل گرفتن هویت فقط با ایشون پی ان ممکنه، و بدتر اینکه اپل شما رو راهنمایی نمی کنه. فقطً در صورت روبرو شدن با پیغام خطا باید مراحل رو دوباره با ایشون پی ان تکرار کنین.

از طرفی اگه مثل من به سرویسای گوگل مثل مخاطبین، یادداشتا، تقویم، نقشه و مانند اینا وابسته باشین، انتقال همه اونا به iOS کار طاقت فرساییست و حتی ممکنه از خیرش بگذرید. حجم بسیار زیاد اپلیکیشنا هم یکی دیگه از نکات خیلی مهم در iOSه که بعضی وقتا تا سه برابر حجم همین برنامه در اندروید می رسه. البته همین حجم بالای برنامه ها به iOS کمک می کنه تا سرعت بهتری نسبت به اندروید داشته باشه. سرعت بالای رابط کاربری و اجرای سریع اپا، یکی از لذت بخش ترین مواردیست که هنگام مهاجرت به آیفون تجربه می کنین.

حسگر اثر انگشت هم یکی دیگه مواردیست که در صورت مهاجرت به آیفونای جدید، باید با اون خداحافظی کنین. البته فناوری تشخیص چهره Face ID آیفون هنوز رقیبی در دنیای اندروید نداره و در ۹۰ درصد مواقع به درستی عمل می کنه، به خصوص در آیفون XS که سرعت و دقت خیلی بیشتری داره. با این حال کمی زمان میبره از دست دادن حسگر اثر انگشت رو باور کنین.

پشتیبانی مثال زدنی اپل از محصولاتش رو هم نباید از یاد برد. در حالی که بیشتر پرچمداران اندرویدی هنوز منتظر بروزرسانی جدید سیستم عامل خود هستن، اپل تقریباً تموم آیفون هاش رو به iOS 12 بروزرسانی کرده. در واقع هر دستگاه که iOS 11 رو دریافت کرده، حالا می تونه به iOS 12 هم بروزرسانی شه و اپل هم وعده داده کارآیی همه این دستگاه ها به شکل محسوسی بهتر شه. واسه مقایسه میشه به نکسوس ۵ و آیفون ۵S اشاره کرد که همزمان در سال ۲۰۱۳ معرفی شدن، ولی گوگل پشتیبانی از نکسوس ۵ رو حدود سه سال قبل به طور کامل متوقف کرد.

تجربه به کار گیری آیفون و iOS 12 نشون داد تغییرات ریشه ای iOS 12 بیشتر از اینکه به چشم کاربر عادی بیاد، به پیشرفت دهندگان سوم مربوط می شه و امکانات خاصی رو واسه اپلیکیشنا، سیری، یادگیری ماشین یا واقعیت اضافه در اختیار اونا قرار میده. بیایید این تغییرات رو در ادامه مرور کنیم و ببینیم که بروزرسانی iOS 12 چه قابلیتای جدیدی داره.

نوتیفیکیشنا

یکی از تغییراتی که در iOS 12 بیشتر از بقیه جلب توجه می کنه، بخش اعلان هاست. البته فقط به شکل ظاهری، وگرنه خیلی فرقی در چگونگی کار کردن با اونا به وجود نیامده. اپل حالا اعلانای مربوط به یه برنامه رو واسه شما گروه بندی کرده و اونا رو در صفحه قفل یا صفحه اعلان نمایش میده. وقتی یه گروه رو لمس کنین، اعلانای داخل اون باز می شن، بعد می تونین با فشردن دکمه show less اونا رو به حالت قبل برگردانده یا با فشردن دکمه ضربدر کل اعلانا رو خط بزنین.

البته واسه کاربران قدیمی اندروید گروه بندی اعلانا خیلی تازگی نداره و هر سازنده ای به روش خودش این توانایی رو اجرا می کنه، ولی تعامل با اونا و مدیریتشان در iOS 12 کمی منطقی تره. این توانایی واسه آدمایی که اعلانای زیادی در طول روز دریافت می کنن خوشحال کننده میشه و اپل هم سه حالت جور واجور رو براتون در نظر گرفته. واسه دسترسی به این حالتا باید به منوی تنظیمات و قسمت اعلانا برید، ولی متأسفانه گزینه ای واسه اعمال تنظیمات روی همه اپلیکیشنا وجود نداره و هر اپ به شکل جداگونه تنظیم می شه.

حالت پیش فرض واسه نمایش اعلانا یعنی حالت Automatic اعلانای هر اپ رو به شکل دسته بندی شده نشون میده، اما بعضی وقتا بنا به دلایلی نامشخص، بعضی اعلانا خارج از گروه به نمایش در میان. شایدً سیستم عامل و سازنده اپلیکیشن بسته به اهمیت موضوع، بهتر می دونن بعضی موارد رو جداگونه به اطلاع کاربر برسانند. اگه حالت by app رو انتخاب کنین، تموم اعلانای هر برنامه بدون استثنا تو یه گروه به نمایش در میان و در آخرً گزینه off وضعیت نمایش جدید رو غیر فعال کرده و همه چیز رو به نسخه های قبلی iOS بر می گردونه.

اپل تنظیمات دیگری رو هم واسه اعلانا در نظر گرفته که با سوایپ به چپ روی اعلان و انتخاب گزینه Manage دیده می شن. حالت Deliver Quietly اعلان رو فقط در مرکز اعلان نشون میده و نشونه دیگری از اون وجود نداره (در لاک اسکرین، بنر شناور، صدای اعلان یا نشون روی آیکن برنامه). هم اینکه می تونین از این قسمت، اعلانای مربوط به اون برنامه رو خاموش کنین.

البته کاربران عادی معمولاً با احتمال خیلی کم سراغ تنظیمات مجزای نوتیفیکیشنای هر برنامه می رن و بیشتر به همون حالت پیش فرض قناعت می کنن. در واقع سازوکار سیستم اعلان جدید iOS 12 اصلا پیچیده نیس و حتی اگه تازگیا یکی از گوشیای اپل رو در دست گرفته باشین، خیلی راحت از اون سر در میارید، ولی در صورت تمایل می تونین اونو غیر فعال کرده و به وضعیت قبلی درآرین.

میانبرهای سیری

اپلیکیشن Shortcuts یکی از جدیدترین تلاشای اپل واسه افزایش تعامل کاربران با دستیار صوتی هوشمندش یعنی سیری (Siri) حساب می شه. البته قبلاً در سایت ما به طور مفصل در مورد میانبرهای سیری و کاربردشان صحبت کردیم. این اپلیکیشن به شکل بی سابقه ای دسترسی پیشرفت دهندگان به سیری رو جفت و جور می کنه و شایدً به مرور تماشاگر اعلانایی از طرف برنامه های جور واجور هستیم که میانبرهای کاربردی خودشون رو به شما پیشنهاد میدن.

نکته مهم اینکه اپلیکیشن Shortcuts به شکل پیش فرض همراه iOS 12 نصب نمی شه و خودتون باید اونو دریافت کنین. اگه قبلاً با برنامه Workflow کار کردین، شایدً محیط آشنایی رو پیش رو دارین. در این اپ می تونین یه روند چند مرحله ای تشکیل شده از اپا و سرویسای جور واجور رو واسه رسیدن به یه نتیجه مشخص تعریف کنین. البته شاید در اول هیچ ایده ای از ایجاد میانبر جدید نداشته باشین، به خاطر همین اپل مجموعه ای آماده از میانبرها رو در بخش Gallery قرار داده تا به کمک اونا میانبرهای کاربردی رو پیاده کنین.

مثلا میانبری به نام Heading to Work با به کار گیری برنامه های نقشه، تقویم، موزیک و هم اینکه موقعیت مکانی، می تونه زمان رسیدن شما به مقصد رو تخمین بزنه، برنامه روزتون رو اعلام کنه، پلی لیست محبوبتون رو پخش کنه و مسیریابی رو بکنه. فقط کافیه از سیری بخواین این میانبر رو اجرا کنه.

با اینکه Shortcuts پتانسیل فوق العاده ای واسه ساده سازی کارا و اجرای عملیات پیچیده داره، ولی انگار اجرا میانبرهای اختصاصی واسه کاربران عادی کمی پیچیده باشه. به خاطر همین بازم وظیفه اصلی بر دوش پیشرفت دهندگانه تا میانبرهای جدید و کاربردی رو ایجاد کرده و اونا رو به کاربران پیشنهاد بدن.

به عنوان کاربری که تازه به شکل جدی از آیفون استفاده می کنه و تا کنون زیاد در مورد خنگ بودن سیری شنیده، این دستیار صوتی در iOS 12 خیلی هم غیرهوشمند عمل نمی کنه و می تونه براساس عادات روزمره شما، پیشنهاداتی رو ارائه کنه؛ مثلاً اگه در برنامه Messages با یکی از مخاطبین قرار شام بذارین، سیری با خوندن متن گفتگو از موضوع آگاه شده و شاید بعداً این قرار رو به شما یادآوری کنه، حتی اگه اونو در تقویم ثبت نکرده باشین. یا اینکه اگه هر روز در ساعتی مشخص با به کار گیری برنامه خاصی غذا سفارش می دید، سیری می تونه بخشی از کار رو رو دوش بگیره.

البته شایدً دخالتای سیری کم کم آزاردهنده می شه و فقط دو راه پیش روی شما می ذاره: یا این پیشنهادات بیشترً غیر کاربردی رو در طول روز تحمل کنین یا اونا رو به طور کامل غیر فعال کنین. از طرفی، قابلیتای اینطوری به وسیله گوگل اسیستنت هم اجرا می شه و کاربران حرفه ای اندروید کم و بیش اونا رو تجربه کردن. طی چند هفته ای که با iOS 12 کار کردم، هیچ پیشنهاد منطقی و کاربردی از سیری دریافت نکردم، همونجوریکه گوگل اسیستنت هم -دست کم در ایران- نقش مفیدی رو اجرا نمی کنه.

این را هم حتما بخوانید :
مروری بر زندگی و کشفیات گالیله ؛ فیلسوف و ریاضیدان ایتالیایی [بخش اول]

اسکرین تایم

شرکتای تکنولوژی مدتهاس تموم تلاش خود رو می کنن تا محصولاتشون رو در تموم ابعاد زندگی ما جا بدن؛ از طرفی چند وقتیست که بحث اعتیاد به گجتا، مخصوصا اعتیاد کودکان به موبایل راه افتاده و حالا همین شرکتا مجبورند [دست کم در ظاهر] تلاش کنن تا اندازه استفاده شما از گوشی رو کم کنن. دو شرکت اصلی این بخش یعنی گوگل و اپل، هرکدوم انگار به این میدون قدم گذاشته ان و پس از پلتفرم Digital Wellbeing گوگل، در iOS 12 هم تماشاگر Screen Time هستیم.

توانایی اسکرین تایم در iOS 12 به شما کمک می کنه تا اندازه و چگونگی استفاده کودکانتون از آیفون رو مدیریت کنین و حتی واسه خودتون هم محدودیتایی قائل شید. اسکرین تایم که در منوی تنظیمات قرار گرفته، به صورت پیش فرض غیر فعاله و اول باید اونو تنظیم کنین. هنگام تنظیم اولیه، اپل از شما می پرسد که این ویژگی رو واسه خودتون فعال کنه، یا واسه یکی دیگه از اعضای خونواده. البته بعداً هم می تونین اپل آیدی فرزندانتان رو اضافه کنین.

در صفحه اصلی اسکرین تایم با نموداری مواجه میشین که اندازه استفاده شما از اپلیکیشنای جور واجور رو براساس دسته بندی اونا نشون میده؛ اینکه چه مقدار زمان رو صرف شبکه های اجتماعی کردین و چقدر در بخش بهره وری فعالیت داشتین و چقدر بازی کردین. با لمس کردن این نمودار خطی به صفحه دیگری می رید که اطلاعات دقیق تری رو واسه روز جاری یا هفت روز گذشته نمایش میده، از جمله اینکه هر اپلیکیشن چه مقدار از زمان شما رو گرفته، چند بار گوشی رو ورداشته اید و چه تعداد اخطار از برنامه های جور واجور گرفتین.

اپل هم اینکه تنظیماتی رو واسه محدود کردن بعضی اپا در ساعات خاصی از شبونه روز یا بیشترین حد زمان به کار گیری یه برنامه در طول روز جفت و جور کرده. در واقع اسکرین تایم رو میشه کامل ترین برنامه واسه محدودسازی به کار گیری گوشی دونست که بیشتر به درد والدین می خوره، به خصوص اونایی که نگران حضور زیادتر از اندازه فرزندشون در شبکه های اجتماعی هستن. واسه یه کاربر عادی، آمارهای این برنامه تا مدت کوتاهی جالبه ولی به مرور توجه خاصی به اون دارین؛ حتی شاید پس از چند بار دریافت اخطار در مورد اسکرین تایم، این توانایی رو غیر فعال کنین.

استیکرها و افکتای دوربین

از اونجا که قسمت بزرگی از اسکرین تایم کاربران آیفون به پیام رسانی در برنامه Messages اختصاص داره (به خصوص در کشورهایی که هنوز تلگرام جای همه چیز رو نگرفته)، اپل هم قابلیتای تقریباً جدیدی رو داخل این برنامه قرار داده تا اونو واسه نوجوانان باحال تر کنه. این قابلیتا به شکل استیکرها، افکتا و صحبت ویدیویی گروهیه که واسه مورد آخری باید کمی منتظر بمونین.

با محبوبیت اسنپ چت در دنیا، اپل هم تعدادی استیکر و افکت رو به دوربین Messages اضافه کرده تا توجه بیشتری رو به خودش جلب کنه. البته تنوع این وسیله ها هنوز به اندازه کافی نیس تا بشه اونا رو رقیبی واسه اسنپ چت یا برنامه های مشابه دونست، ضمن اینکه مدتهاس در دنیای اندروید تماشاگر استیکرها و افکتای واقعیت اضافه در اپلیکیشنای دوربین گوشیا هستیم.

اگه آیفون شما به فناوری TrueDepth مجهزه (یعنی آیفون X یا XS دارین) می تونین از چهار انیموجی جدید استفاده کنین، زبونتون رو بیرون بیارین و حتی چشمک بزنین. مدت زمان ویدیوهای ضبط شده با انیموجی الان از ۱۰ ثانیه به ۳۰ ثانیه زیاد شده. حتی اگه به کاراکترهای از پیش تعریف شده علاقه ای ندارین، می تونین آوتار سه بعدی خودتون رو بسازین که به مموجی معروفه. البته این کار به طور کاملً به شکل دستی انجام می شه و باید از بین صدها گزینه موجود واسه اجزای صورت، کاراکتری مثل خودتون رو به وجود بیارین.

همونجوریکه حدس می زنید، هرچقدر تلاش کنین این کاراکتر به طور کاملً مثل شما نمی شه. شاید در آینده، اپل این مراحل وقت گیر رو از دوش کاربران iOS برداره و مانند سامسونگ با اسکن چهره، آواتاری نزدیک به چهره شما بسازه. البته آواتارهای سه بعدی در آیفون به لطف فناوری TrueDepth به مراتب بهتر از پرچمداران اندرویدی کار می کنن؛ یعنی هم دقت بیشتری در مثل سازی جزئیات چهره و حرکات شما دارن و هم با سرعت بیشتری عکس العمل نشون میدن.

در این بخش، اپل رو میشه یه قدم جلوتر از حریف اندرویدی دونست. با این حال فناوری آواتارهای سه بعدی هنوز در مراحل ابتدایی قرار داره و فقط تا یه مدت محدود شما رو سرگرم می کنه.

مدیریت تصاویر

یکی از برنامه های پیش فرض آیفون که در بروزرسانی iOS 12 از این رو به اون رو شده، اپلیکیشن مدیریت عکس Photosه و بخش اصلی این تغییرات به قابلیتای هوشمند و یادگیری ماشین برمیگرده تا [شاید] این برنامه رو به گوگل فوتوز نزدیک تر کنه.

اولین خبر خوش واسه عکاسان حرفه ای اینه که فوتوز از فایلای خام (RAW) پشتیبانی می کنه، یعنی می تونین عکسایی که با دوربینای حرفه ای گرفتید رو روی آیفونای مجهز به چیپ A9 یا جدیدتر، ویرایش کنین. حالا اینکه ویرایش عکسای خام روی آیفون در مقایسه با همین کار روی اپلیکیشنای حرفه ای دسکتاپ چه تفاوتایی داره رو باید از عکاسان حرفه ای سوال کنیم، چون کاربران عادی در هر دو اکوسیستم اندروید و iOS همون فرمت عادی JPEG رو پسند می کردن.

اپل با به کار گیری فناوریای یادگیری ماشین، عکسا رو به شکل جدیدی دسته بندی می کنه و نمایش میده. بخش For You عکسا رو به شکل آلبومای جذاب به تصویر میکشه و براساس افراد حاضر در عکسا، به شما پیشنهاد میده که اونا رو با چه آدمایی به اشتراک بذارین. البته شناسایی افراد حاضر در تصاویر براساس مخاطبین حاضر در اپ Messages انجام می شه و اگه مثل من تعداد زیادی مخاطب اندرویدی داشته باشین، استفاده چندانی از این توانایی ندارین.

جستجوی هوشمند هم بخش دیگری از قابلیتای جدید فوتوز رو تشکیل میده و با به کار گیری اون می تونین افراد، جاها و خاطرات خودتون رو به شکل بسیار محدود جستجو کنین. مثلاً می تونین تموم تصاویری که تو تهران گرفته شده و یکی از دوستانتون در اون حضور داره رو ببینین. سابقه جستجو هم از یه سال در iOS 11 به دو سال در iOS 12 پیشرفت پیدا کرده.

اگه جزو اون دسته آدمایی هستین که به هوشمندی گوشیای هوشمند مطمئنین، شایدً این قابلیتای جدید به دردتون می خوره، ولی اگه دوست داشته باشین همه چیز رو خودتون در دست بگیرین و بنا به دلایل جور واجور، عکس هاتون رو هم مرتباً به کامپیوتر یا لپ تاپ منتقل می کنین، طبیعیست که قابلیتای هوشمند فوتوز هم کاربردی براتون نداره.

کارآیی و سرعت

همونجوریکه قبلاً هم گفتیم، سال گذشته با بروزرسانی iOS 11 جنجال بزرگی به پا شد و خیلی از کاربران با تستای جور واجور نشون دادن اپل سرعت آیفونای قدیمی رو عمداً پایین می آورد، اقدامی که ً به خاطر کاهش اثر منفی باتریای قدیمی و جلوگیری از ریستارت شدن ناخواسته گوشی در پیش گرفته شده بود. حالا اپل واسه اینکه قصد پاک خودشو ثابت کنه، افزایش کارآیی و سرعت رو در بروزرسانی جدید در اولویت قرار داده.

به خاطر همین چه آیفون ۵S داشته باشین و چه آیفون X، با بروزرسانی iOS 12 افزایش سرعت و پایداری محسوسی رو تجربه می کنین؛ تجربه ای که با احتمال خیلی کم با بروزرسانی اندروید در اختیار کاربران این اکوسیستم قرار میگیره (تازه اگه از وضعیت بی نظم بروزرسانی گوشیای اندرویدی بیخیال شین). این افزایش سرعت در زمان اجرای همه برنامه ها دیده می شه. تعدادی از اعضای تحریریه سایت ما که iOS 12 رو روی آیفونای جور واجور از جمله ۵S و ۶ و ۷ و X نصب کردن، همه بهبود سرعت و کارآیی گوشی رو تأیید کردن.

خیلی از قابلیتای هوشمندی که در iOS 12 می بینیم هم مدیون پلتفرم یادگیری ماشین CoreMLه که به لطف پردازنده اختصاصی هوش مصنوعی در چیپست A12 امکانات کم نظیری رو در اختیار پیشرفت دهندگان قرار میده. در واقع بخش بزرگ افزایش سرعت و کارآیی آیفونا به قابلیتای CoreML برمیگرده و اپل میگه با تکنیکای جور واجور، عملیات لازم کاربر تا ۳۰ درصد سریع تر از قبل صورت میگیره، و این همون چیزیست که کاربران مستقیما تجربه می کنن.

البته شاید این موضوع کمی به ضرر اپل باشه، چون خیلی از آدما که به خاطر کاهش سرعت گوشی هاشون به فکر خرید اجناس جدید بودن، با بهبود کارآیی از تصمیم خود بیخیال میشن. با این حال تجربه کم مشکل و روان iOS 12 روی تموم دستگاه های تحت پشتیبانی رو میشه یکی از بزرگ ترین امتیازات اکوسیستم اپل دونست.

جمع بندی

این اولین نسخه از iOSه که من با اون برخورد دارم اما تقریباً همه اقرار دارن که این نسخه، سرعت خیلی بیشتری در آیفونای نسل قبل داره. اما نکته اینجاس که این سیستم عامل به جز همین مزیت، تغییر ریشه ای دیگری نسبت به iOS 11 نداشته و در درجه اول روی رفع ایرادات، بهینه سازی و افزایش کارآیی تمرکز داشته. به نظر چندین کاربر آیفون که با اونا صحبت کردم، اپل در این راه به طور کاملً موفق بوده، طوریکه از آیفون ۵S گرفته تا آیفون X بهبود قابل توجه در سرعت و پایداری رو تجربه می کنن.

در واقع iOS 12 منتشر شده تا سرعت دیوایسای قدیمی رو زیاد کنه، اتفاقی که معمولاً در دنیای اندروید تماشاگر به وقوع پیوستن اون نیستیم و بهترین گوشیای اندرویدی پس از دو-سه سال به خاطر به روز نبودن سیستم عامل یا ضعیف شدن سخت افزار، از رده خارج می شن.

بیشتر قابلیتای جدید iOS 12 در زندگی روزمره کاربران عادی مخصوصاً در ایران نقش چندانی ندارن؛ روش نوین نمایش اعلانا به شکل دسته جور واجور، مدت هاست که در اندروید هست و انتخاب اون بیشتر به ترجیح شخصی شما برمیگرده. میانبرهای سیری یا همون Shortcuts هم کمی خلاقیت می خواد و به درد آدمایی می خوره که قسمت بزرگی از فعالیتای روزانه خود رو از راه آیفون انجام میدن. شاید واسه همینه که اپل این برنامه رو به شکل پیش فرض روی iOS 12 قرار نداده و خودتون باید اونو دریافت کنین. واسه من همونطور که گوگل اسیستنت کاربرد چندانی در اندروید نداره، سیری هم به همون اندازه بلااستفاده س، چه برسه به اینکه میانبرهای اختصاصی براش تعریف کنم.

اما در آخر، چیزی که واسه یه کاربر اندرویدی جذابیت فوق العاده ای داره، کارکرد روان و کم مشکل iOS 12 حتی روی قدیمی ترین آیفونای بازاره که نشون میده اگه قصد خرید یه موبایل واسه استفاده طولانی رو دارین، هیچ گزینه ای در دنیای اندروید به پای آیفون نمی رسه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *